Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı

İstanbul Acil Ulaşım Yolları

Ana Sayfa -> ULAŞIM
cevap yaz (üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
AgaH
7 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 15:34
[İST-F2.49] - Acil Ulaşım Yolları

İstanbul'da acil ulaşım yolları kullanılmaz hale geldi. Afet durumunda acil yardım ulaştırılması için kullanılacak bu yollarda park yasak olduğu halde, yasak lafta kaldı.

Afet durumunda ilkyardım ve kurtarma çalışması yapılması için oluşturulmak istenen Mahalle Gönüllüğü Projesi İstanbul'da çok sınırlı sayıda kaldı.

Sel, deprem veya yangın gibi felaketlerde acil yardım ekiplerinin ulaşması için yolların 24 saat açık tutulması gerekiyor. Bu nedenle İstanbul'da her ilçe için acil ulaşım yolları belirlendi.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nce belirlenen bu yollarda 2003 yılından bugüne park yasağı tabelaları bulunuyor. Ancak aradan geçen süre içinde acil ulaşım yollarını gösteren tabelalar bazı caddelerde çalındı, yerine yenisi konmadı, kimisi de yol onarımları sırasında bulunduğu yerden söküldü, yine yenilenmedi.

Tabelalar kimi yerlerde de standartları dışında, göstermelik olarak asıldı. Trafik
polisleri ise park yasağına uymayanlarla başedemedi.

Olası afetlerde can kaybını azaltmak için Mahalle Gönüllüleri Projesi devreye sokuldu. İlk olarak Marmara depreminden etkilenen bölgelerde hayata geçirildi. Amaç, halkın afet öncesi ve sonrasına ilişkin becerilerini artırmak. İstanbul için becerisi artanların sayısı 37 mahalle ile sınırlı kaldı.

cnnturk

Dün yapılan deprem tatbikatı sonrası bu konuya dikkat çekmek istedim. Ulaşımcılar olarak sanırım bizim de atladığımız bir konu olmuş.

Akın Kurtoğlu

7 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 23:58

Şehrin muhtelif akslarının en sağ şeritlerinin "Acil Ulaşım Şeridi" olarak kabul edilmesinin üzerinden birkaç sene geçmesine rağmen, maalesef bu şeritler otomobiller ve kamyonetler tarafından doğal park yeri olarak kullanıldığı gibi, bu da yetmiyor, bir de solunda kalan ikinci şeritler de kapatılarak park alanı haline çevriliyor. Ve kimse de buna hiçbirşey demiyor

Akın KURTOĞLU

Necdet Cevahir
7 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 04:48

Böyle bir şeridin açılması halinde bile boş olarak tutulması ülkemizde eşyanın tabiatına aykırı bir durum oluşturur  Yeni bir şerit açıldı diye sevinerek hemen doldururuz. Yada üstadın dediği gibi güzel bir park alanı çıkar. Biz ambulansların ve itfaiyenin peşinden ölümüne giderek onun açtığı yoldan sıyırtmağa çalışan bir neslin çocuklarıyız

muharremk

7 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 11:59

Acil Ulaşım Yoldur Lütfen Park Etmeyiniz yazdığı halde göz göre göre levhanın altına hala park edenler var.

nedimk
7 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 12:28

Burada en büyük suç TRAFİK POLİSİ ndedir.

Neden?

İnsanoğlu doğası gereği yanlış(kasıtlı veya kasıtsız) yapar. Bunun için bütün topluluklarda asayişi sağlayacak kurumlar oluşturulmuştur. Jandarma başta olmak üzere genel bölümlere ayrılmış kurumlar.

Trafik Polisi de bu kurumlardan biridir.

Trafik polisleri hatalı uygulama gördüğü halde, hatta ve hatta vatantaş tarafından sözlü olarak bilgilendirildikleri halde birşey yapmamaktadırlar.

Ümraniyede özellikle Ümraniye-Kısıklı yolu üzerinde, yasak olmasına karşın, polis aracının önüne arabanızı parkedip gidebiliyorsunuz.

Yine aynı yolda, insanların kısa süreli park etme yerleri artık değnekçilerin elinde, polis bunları bildiği halde, hiç birine sesini çıkarmıyor, ya menfaati var ya korkuyorlar.

İş basına yansıdığında bir kaç gün ortalık sakinleşiyor ama sonra tekrar eski haline dönüyor.

Sadece park cezaları ile Türkiye borcunun %10 dan fazlası ödenebilir. Ama ya ceza kesilmiyor yada tahsil edilemiyor, ki tahsil edememek sözünü kesinlikle kabul edemiyorum.

Kemer takmadan bir polisin yanından rahatlıkla geçersiniz, hiç kimse size birşey yapmaz, ilerideki ekibe de bildirmedikleri gibi, plakanıza da ceza gelmez.

Bir minibüs şöförünün saat 22:00 civarlarında capitol önünde Trafik Polisine fırça atıp gönderdiğine şahit oldum. Polis arabasına binip gitti. Minübüs de korna ile yolcu çağırmaya devam etti.

Edirnekapı dan Mecidiyeköye gelen halk otobüsleri, önünde araç olmadığı halde özellikle yavaşlar, trafiği kilitler ve durağa geç girip geç çıkmanın hesabını yaparken, yanıbaşındaki 3 araba dolusu trafik polisi hiçbirşey yapmaz veya yapamaz.

Sabahları Atunizade ve Kısıklı da onlarca araç bir kaç dakika beklememek için ters yöne girip, diğer vatandaşların yolunu kapatır, onların hayatını tehlikeye sokarken neredeler.

Sadece akşamları köprünün katılım yollarında beklemeyle polislik olmaz. Zaten emniyet şeridini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz, yakalanınca, bir yemek hatta çay parası ile kurtuluyorsunuz ama çay parası harcadığınız benzinden daha az

Şu anki Trafik Polisi, 17 Ağustos 1999 depremindeki Kızılaydan çok daha vahim bir durumdadır.

ümit 806

7 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 23:30

Bu acil ulaşım yollarından ikisi de Ümraniye'nin iki ana caddesi, Alemdağ Caddesi ve Sütçü İmam Caddesi'dir. Bu ikisi de tek yön caddeler olup biri gidiş diğeri dönüş için ikisi de acil ulaşım yolu olarak belirlenmişler. Velâkin her iki caddeyi bilenler gündüzleri ikişer sıra park edildiğini, geceleri de caddenin epey dolu olduğunu da bilirler.

Aşağıdaki fotoğrafı Ümraniye başlığına yollamıştım zamanında.

(+)

Bu fotoğraf Sütçü İmam caddesi'nden, 17 Aralık 2003 akşamı.

Ana Sayfa -> ULAŞIM