Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa'nın Coğrafyası


ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Cemali_16
11 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 03:28
Bursa'nın Coğrafyası


BURSA'NIN COĞRAFYASI

Coğrafik Özellikler

   Bursa’nın yüzölçümü 10768 km karedir. Şehir merkezi Marmara bölgesinde yer alır. Güneydeki toprakları Ege bölgesi  sınırları  içine girer.İznik gölünün güneyinde Gemiç Dağı da denen Katırlı Dağı (1283 m ) ve Avdan Dağı yer alır. Ovanın güneyinde 2543 m ye ulaşan Uludağ yer alır.

    Bursa il sınırları içinde çok büyük ve verimli ovalar vardır.Bunların en önemlisi   Uludağ’ın kuzeybatı eteklerinde uzanan Bursa ovasıdır. Mustafakemalpaşa, Karacabey, Orhangazi, Yenişehir, İnegöl, İznik ovaları da ilin önemli ovalarıdır.

    İlin başlıca akarsuyu Emet ve Orhaneli çaylarının birleşmesiyle oluşarak Uluabat Gölüne dökülen Kirmastı Suyudur. Mustafakemalpaşa ovasına can veren bu akarsuya Mustafakemalpaşa çayı da denir. Bursa Ovasını sulayan Nilüfer çayı ise Susurluk Çayına katılır. Uludağ’dan kaynaklanan Göksu doğuda Yenişehir Ovasını sulayarak Sakarya ırmağına katılır. Bursa göl açısından da zengindir. Başlıca doğal göller Uluabat Gölü ile kuzeydoğu bölgesinde yer alan ve Marmara Bölgesinin en büyük gölü olan        İznik Gölü’dür. Ayrıca Susurluk çayı deltasında Arapçiftliği ve Dalyan Gölleri vardır. Yapay göller ise Demirtaş, Doğancı, Gölbaşı, Kayapa ve Hasanağa  baraj gölleridir.

İklim  
Marmara ve Ege bölgeleri arasında bir geçiş alanında yer alan Bursa’nın iklimi karmaşık bir yapı gösterir. Kuzey kesiminde Akdeniz ikliminin Marmara kıyılarına özgü tipi etkili olurken güney ve iç kesimlerinde İçbatı Anadolu’nun karasal iklimi görülür. En düşük hava sıcaklığı Gemlik ve Mudanya’da  -10 dereceye kadar düşmezken Bursa’da -25 dereceyi bulur. Bunun nedeni Uludağ gibi bir yükseltinin Bursa’nın hemen yanı  başında yer almasıdır. Yerin karla kaplı olduğu ortalama süre Uludağ’da 6 ay, Bursa’da  10 gün,   Gemlik ve Mudanya’da bir haftadan azdır.

Bitki Örtüsü

    Bursa doğal bitki örtüsü açısından zengin bir ildir. İl alanının yaklaşık %40 ı  ormanlarla kaplıdır. Ormanların büyük ölçüde tahrip edildiği güney kesimdeki  platolarda bitki örtüsü genellikle step(bozkır) görünümündedir. Marmara kıyılarında makiler ve zeytinlikler egemendir. Alçaklardaki ormanlar daha çok gürgen, ıhlamur, kestane ve kızılağaçlardan oluşur. Daha yükseklerde kayın, meşe, göknar ve kara çam ormanları vardır. Uludağ’da 1600 m den daha yüksek kesimlerde saf Uludağ göknarı ormanları yer alır.

Yabani Yaşam

    Orman ve sulak alan açısından zengin olan ilde yabani yaşam bir hayli canlıdır. Şimdiye kadar yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda bu bölge'de 50'ye yakın kuş, 10 kurbağa (kuyruklu ve kuyruksuz) 3 kaplumbağa, 11 kertenkele, 11 yılan, 43 kelebek türünün yaşadığı tesbit edilmiştir. Varlığı bilinen başlıca memeliler ayı, dağ keçisi, gelincik, geyik, karaca,  kunduz, porsuk, sansar, sincap ve yaban domuzudur. Dünya ve Türkiye için önemli kelebeklerden biri olan Parnassis Apollo bu bölgede sadece Uludağ'ın 2200 m. den sonraki yüksekliklerinde yaşar. Aşırı yakalanma sonucunda nesli tükenmekte olan hayvanlarımızdan biridir. Apollon kelebeği yılda yalnızca birkaç gün görülebilir. Geyikgillerden olan Cervus elaphus maral'ın da neslini korumak amacıyla, bu bölgede bir  üretme istasyonu kurulmuştur. İlk bulunduğu yer Uludağ olan Rana macrocnemis, (Uludağ kurbağası) da bu bölgenin tipik  kurbağaları arasında yer alır.  On bir yılan türünden ikisi Engerikgillerden olup Vipera ammodytes ve Vipera xathina türleridir. Bu yılanlar arasında 2'de yarı zehirli yılan türü bulunmaktadır. Bunlar da    Malpolon monspessulanus ve Telescapus fallax'dır. Günümüzde seracılıkta ve bitkilerin döllendirilmesinde kullanılan Bombus arıları da, Bursa'nın  biyolojik zenginliklerinde  birisidir. Bu bölgede 13 Bombus türünün varlığı tesbit edilmiştir. Göllerin yanı sıra Susurluk çayı deltası ve Uludağ kuşlar açısından önemli üreme alanlarıdır. Bu  alanlarda rastlanan türlerden başlıcaları ağaçkakan, akbaba, angıt, balaban, balıkçıl, batağan, baykuş, çakır balı bülbülü, doğan, kartal, kırlangıç, kocagöz, pakta, pelikan, sumru, suna ve uzunbacaktır.

Şimdilik bu kadar

Yararlandığım kaynaklar
www.wikipedia.com
www.bursadakultur.com


Cemali_16
11 yıl önce - Cum 10 Ksm 2006, 00:18

İznik ve Uluabat Gölü

İznik Gölü, Marmara Bölgesi'nin güneydoğusunda, Bursa ilinin sınırları içerisinde kalan Türkiye'nin 5. büyük gölü. Eskiçağda Askania adıyla anılan göl.

Bugünkü adını kıyısındaki İznik kasabasından alır. Gemlik Körfezi'nin doğusunda bir çukur alanın ortasındadır. Yüzölçümü 298 km², denizden yüksekliği 85 m'dir. Genişliği en dar yerinde 11 km, doğu-batı doğrultusunda uzunluğu 32 km'dir. Derinliği kuzeyden güneye doğru artan gölün en derin yeri 65 m'dir. Gölün suyu tatlıdır. Artık sularını batı kenarındaki kum ve çakıl yığınları arasından sızarak Garsak Deresi'yle Gemlik Körfezi'ne boşaltır. Kış ve ilkbahar mevsimlerinde yükselen suları yaza doğru alçalır ve sonbaharda en düşük düzeyine ulaşır. Gölün suyu tuzsuz olmakla birlikte tarlaların sulanması için elverişli değildir. En çok sazan balığı yetiştirilir. Çevresi zeytinlikler, bağlar, meyve ve sebze baçeleriyle kaplıdır.

Uluabat Gölü, Apolyont veya Öka olarakta bilinen göl, 13.500 ha alana sahiptir. Deniz seviyesinden yüksekliği 9 metredir. Kirmasti çayından beslenmekte olup ayrıca Uluabat deresi ile Susurluk nehrine karışır. En derin yeri 4 metre civarında genelinde ise 1-2 metreyi geçmemektedir. Günden güne çevreden ortaya doğru sığlaşmakta olan göl kirli beyaz bir renge sahiptir. Dibi çamurlu bir yapıya sahiptir, rüzgarlı havalarda bulanıklaşır. 1996 Ocak ayında yapılan sayımda 429.423 sukuşu sayılmıştır. Bu 1970'ten bu tarafa bir gölde sayılan en yüksek sukuşu sayısıdır.

Saygılarımla


Mert Doğan
11 yıl önce - Cum 10 Ksm 2006, 17:44

Bursa'nın en büyük özelliklerinden birisi olan verimli Bursa ovasının sulak arazisinin sırrı ise çok eskilere yüzbinlerce yıl öncesine dayanır. İşte bursa ovasından deniz kumu ve içinden deniz kabukları çıkmasının sebebi.

Bu haritanın orjinali vardı bende ama bulamayıp elle kabaca çizdim.
 

(+)

Marmara denizinin güneyi kabaca böyleydi. Bursa ovası aslında bir körfezintabanıydı. Tophane tepeside muhtemelen bu körfezin kıyısnda kalan bir falez oluşumu şeklindeydi tıpkı antalyadaki gibi.   İznik gölü de Gemlik körfezi üstünden denize bağlıydı. Tıpkı İzmit Körfezi'nin aslında sapanca gölüne kadar uzanıyor olması gibi.  

 

(+)


Zamanla bu körfezin deniz bağlantısı kayboldu bu körfezin ve içerdeki tuzlu deniz suyu çevre dağlardan gelen tatlı su kaynaklarının etkisiyle büyük bir tatlı su gölü haline geldi.Fakat gelen su kaynakları yeterli debide su taşıyamadığından bu göl de deniz bağlantısını kaybettiğinden büyüklüğünü devam ettiremedi. Bursa ovasının rakımının düşüklüğü yüzünden bu gölün Bursa kısmındaki suyun çekilmesi uzun zaman aldı.


 

(+)


Bu çekilme günümüze kadar devam etti ve eski göl tabanının en derin noktalarında iki göl oluştu. Manyas ve Uluabat Gölleri.

Bursa ovası ise yer altı suyunun yüzeye çok yakın olmasına rağmen artık bir göl değil o gölden kalan son derece sulak ve verimli bir arazi haline geldi. Yer altı sularının halen yüzeye çok yakın olmasının sebeplerinden biride budur.

 

(+)


Bursa Ovasının en doğusundaki Bölbaşı civarlarına doğru baktığımızda tıpkı bir göl kıyısından geriye kalan düz bir zemin şeklindeki çanak oluşumunu daha iyi görebilmekteyiz. Bilhassa ovanın kuzeyindeki dağlar bursa ovasıyla bitiştiği noktada çok keskin olarak belirmektedir bu durum.

Yine de günümüzde elde kalan Uluabat ve manyas göllerinde yeterli suyla beslenemediğinden küçülme devam etmektedir. Gelecekte bu göllerimizde önce bataklık sonra da düz bir ova haline gelecektir.

Belki bu göl veya körfez küçülmeseydi Bursa tam bir deniz şehriydi.  Misafir 0a0

2 yıl önce - Cum 01 Oca 2016, 15:13

Ben anlamadım ki bir soru var hangisi Ege'de bulunmaz diyor ama içinde Balıkesir'de Bursa'da geçiyor

Misafir 7d5

2 yıl önce - Prş 11 Şub 2016, 18:03

Bursali misiniz ya da Bursada mi yasiyorsunuz?

Berktuğ
site denetçisi

2 yıl önce - Prş 11 Şub 2016, 20:35

misafirin teki demiş ki:
Ben anlamadım ki bir soru var hangisi Ege'de bulunmaz diyor ama içinde Balıkesir'de Bursa'da geçiyor

Balıkesir'in bir kısım toprakları hatta 5 ilçesi Ege Bölgesindedir.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet