Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
SAMİ AĞAR
12 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 11:12
Motosikletler ve Beraberinde Getirdikleri Sorunlar

Benim dikkat çekmek istediğim konu; Çin yapımı ucuz motosikletler. Ucuz olduğu için kolayca alınabiliyor. Kalitesi nedir nasıldır tartışılır? Buraya kadar herşey normal. Ancak ehil olmayan okadar çok kişi kullanıyor ki trafikte yarattıkları tehlike her geçen gün büyüyor. Seri oldukları için yarış yapıyorlar, trafiği tehlikeye sokacak şekilde sürüyorlar... Araç kullanırken solumuza daha çok dikkat ederken, şimdi sağımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Tabii çok üzücü kazalar da oluyor.

Bu konuda sizlerin düşünceleri nelerdir; topluma ne gibi mesajlar vermemiz gerekir?

Mine-Myra

12 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 11:20

motosikletlerin yaygınlaşması gerektiğini düşünenlerdenim.
hatta mümkünse bayan motosiklet sürücülerinin.

saatlerce trafikte aynı yerde çakılı kalıp ta yandan geçen motosikletlere özlemle bakan çok kişi olduğu kanaatindeyim.
trafik sorunu yok,park sorunu yok,ucuz,önlemleri alıp kurallara uyduğun zaman güvenli.
daha ne olsun.

Çin motosikletlerinin güvensiz olduğuna inanmıyorum.
kaskınızı dizliğinizi takıp rüzgar kemerinizi ve montunuzu eldiveninizi giydikten sonra ve belli hızla kurallara uygun gittikten sonra...

güvensiz olanı diğer sürücülerin motorları sıkıştırmaya çalışmaları,yol vermemeleridir.

SAMİ AĞAR
12 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 11:34

Olumlu yönlerine kimse birşey diyemez,benim üzerinde durduğum konu ehil sürücü olmayan çok kişiler tarafından kullanılması, ayrıca akşam'ın ilerleyen saatlerinde çevreyi rahatsız edercesine,yarış yapmaları ve kazalarının çok üzücü bir şekilde sonuçlanması.

Burç

12 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 11:38

Yüzümüzü biraz olsun doğuya çevirebilirsek, gelişmiş ve hızla yükselen asya ülkelerinde
kişisel taşımada motosikletin ve hatta bisikletin payını görebiliriz.

Biz bu alanda oldukça geri kaldık, ancak ilerde zorunlu olarak da olsa motosiklet kullanımının
artacağına inanıyorum. Istanbul gibi düz olmayan şehirlerde ise bisiklete geçiş pek mümkün değil.

goksel_k
12 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 11:39

yollarda gördüğümüz motosiklet kalabalığı trafikte büyü tehlikeler barındırır hale geldi. sürücülerin çoğunun ilk motosiklet deneyimi olduğu ortada. çoğu sadece düz gitmeyi biliyor. dur desen duramayan, dön desen dönemeyen adamlar motosikletlere binmiş caddelerde hız yapıyor.
neyazıkki bunların çoğunun bir kaza yaşamadan daha dikkatli  hale gelmeleri mümkün değil şimdilik.

SAMİ AĞAR
12 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 11:54

Evet ekonomiye olan katkıları inkar edilemez. Şöyle bir olay yaşadım. Kuşadasında aracıma motosiklet arkadan çarptı. İndim baktımki motosikletin üzerinde bir çocuk, ''çocuğum görmedinmi dedim?'' Çocuk ta ''oldu bir kere'' dedi ''Peki dedim'' '' ben birden durmuş olsaydın ne olacaktı biliyormusun dedim.?'' o da  ''ne yapalım olursa olur '' dedi
bu vahim bir durum değilmi?
Sanırım bu konunun Eğitime ve bir denetime ihtiyacı var.

Atilla DÜNDAR
12 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 11:57

Hız tutkusu, akrobasi hareketler, arkada-önde (sığabildiğince) insan taşınması ve en önemlisi kask kullanmamak gibi alışılagelmiş uygulamaları ve özentileri bir kenara bırakarak, zaman, yakıt ve trafik sorunlarını aşmada kullanılabilecek en iyi uygulama olacaktır.

Zorunlu toplu taşıma kullanımları dışında, trafikte ülkemizin de artık bireysel fedakarlıklar gösterme zamanı gelmiştir diye düşünenlerdenim. 100 metrelik mesafelerdeki alışverişlerimize bile arabayla gitme alışkanlığına sahip bir ülke olma yolunda hızla ilerlemekteyiz. Şimdi şöyle fikirlerde mutlaka ortaya atılabilecektir. "Ailece yapılacak araba kullanım ihtiyaçlarında ne yapacağız"... Bizler normal yaşantımızda ve günlük rutin trafik ihtiyaçlarımızda motorsiklet yada bisiklet kullanım alışkanlığını kazanalım ve uygulayalım, ailece gezilerde arabalarımızı kullanmak da ödülümüz olsun.

Ama ısrarla, üzerine basa basa tekrarlamaktan da kaçınmayalım....ÖNCE CAN GÜVENLİĞİ.....

Gün_Ay

12 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 12:23

Alıntı:
Sanırım bu konunun Eğitime ve bir denetime ihtiyacı var.

Kesinlikle bu söze katılıyorum, malesef ülkemizde motorsiklet kullanma payı çin motorsikletlerinin piyasaya girmesiyle arttı. Böylelikle bisiklete binmesini bilen herkes motorsiklet almaya yöneldi. Bence motorsiklet satış firmalarının alıcıya öncelikle ehliyet sahibi olup, olmadığını sormalı ve ondan sonra motorsikletin satışını gerçekleştirmelidir, diye düşünüyorum.
 Evet motorsiklet kullanıcısı olarak zamandan, yerden, yakıttan büyük tasarruf sağlamaktadır. Ancak gerekli tedbirleri alarak motorsikletimize binmemiz gerekmektedir. Bunların ışığında yinelemek istiyorum..
EĞİTİM VE DENETİM ŞART....

Mustafa Taşlı

12 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 12:27

Özellikle fiyatlarının düşük olması sayesinde piyasada tutundular ama henüz lise/ortaokul çağındaki çocukların kullanması büyük bir risk haline geldi.Özellekle okul çıkışlarında kızlara hava atmak için süratli bir şekilde kullanılan motorsikletler yayaları da tehdit ediyor.
Defalarca trafik müdürlüğünü uyarmamıza rağmen hiçbir önlem alınmıyor maalesef.
Nitekim geçen Temmuz'da bir lise öğrencimizi feci şekilde kaybettik.Son derece varlıklı babası oğluna hem de büyük bir tane almıştı.Güya iyilik yaptı.

SAMİ AĞAR
12 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 12:38

Ne kadar üzücü. Umarım buradan ilgilenen bir çok kişiye, belkide aklına gelmeyecek bir konuda, uyarıcı  mesajlar verebiliriz.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM