Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mustafa Noyan

12 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 09:08
[İST-G1.71] - Toplu Taşıma Araçlarının Fotoğrafını Çekmeye Çalıştığınız Sırada Yaşanan Zorluklar

Alıntı:
Kabataş iskelesindeki personelle konuşma şansım da oluyor ama onlar da hiç bir şey bilmiyorlar.

Fotoğrafını çekmeyi denediğimiz gemiyi alıp eve götüreceğimiz endişesinden olsa gerek,
"Buyur birader ne baktın" demek dışında tabii ki...

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 11:18

Eskiden toplu taşıma araçlarının fotoğraflaırnı çekerken (70'ler, 80'ler, 90'lar) kimse dönüp de bakmazdı bile. Şimdi ise nedense araçlar pek bir kıymete bindi ve fotoğraf çekene şüpheyle bakılır olundu. Bunda muhtemelen, insanlara yalan-yanlış bilgi vermekte ısrarla direnen günümüz medyası denen o aptal oluşumun da büyük etkisi var tabi ki. Her fotoğraf çekene, mutlaka gazeteci gözüyle bakılıyor etrafta. Halbuki, bu şehirde İstanbul muhibblerinin de yaşadığını bilmiyorlar şüpheyle yaklaşanlar... Ve bu meraklıların çektikleri karelerin, ileride çok önemli veri kaynakları olacaklarının bilincinde değiller...

Akın KURTOĞLU

kutlay34
12 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 17:14

Dürüst olmak gerekirse bakışlarından rahatsız oluyorum biraz, bakışları daha çok " bu adam deli midir nedir beni çekiyor" gibilerinden oluyor çoğunlukla...

Mustafa Noyan

12 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 20:02

Toplu taşıma araçları fotoğrafı çekilmesini engelleme amaçlı görevlilerin sık rastlanan bir bahaneleri de terörist bir saldırı hedefli kitlelerin bu fotoğrafları kullanabilecek olmaları; zeka ve bilgi seviyeleri özlenen düzeyde olmayan bu yetkililerin uydu görüntülerini bile rahatlıkla kullanabilen teknolojiden habersiz olmaları asıl sorun olmalı...

Mustafa Kumbar

12 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 23:27

Küçük bir anım :

Deneme için getirilen BMC 127 Topkapı-Kadıköy çalışırken önümde seyreden araç idi...
Zamanımız vardı ve BMC Durakta bekliyordu...
Biz bmc şoförü ile konuşurken elinde fotoğraf makinesi olan bir beyefendi yaklaştı...
O esnada bmc şoförü aracına bindi ve otoyu çalıştırdı...

Ben biraz beklemesini söyledim ve yaklaşıp fotoğraf çeken beyefendiye ,
"bir kaç poz daha çekermisiniz ?" diyip aracın önüne geçerek tek başıma poz verdim

Bakışlar üzerimde yoğunlaştıkca ben daha güzel poz veriyordum

Birileri deli diyordur belki bana ama ben deli olduğumu düşünmüyorum

O fotoğraf nostalji olduğunda bende dede olurum veya öbür dünyaya göç ederim heralde !

Ama fotoğraflardan asla silinmem...

Bir diğer anım ise;

Sevgili Simon Kadıköy Kumlukta benim hareket halinde olan otomun fotoğrafını çekiyor...

Tesadüfen gördüm geri-geri giderken , birinin ceketinin iç cebinden fotoğraf makinesini çıkartıp çektiğini ve fotoğraf makinesini geri koyduğunu gördüm...

Yaklaşıp yanında durdum ve " Çekinmeyin , rahat olun fotoğraf çekmek için...Çekin-çekin dedim"

O arada simalarımız yabancı gelmedi heralde ve tanıştık hemen...

Mustafa Kumbar

ümit 806

12 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 00:33

Hat tabelaları başlığında verdiğim şablonlu tabelalar içerisinde 112 ve 110 yan tabelaları var. O tabelaları Taksim'de hareket amirliğinin içinde gördüm daha 2 hafta önce. Baktım hem şablonlu, hem de tabela Beşiktaş'a kadar (112, Bostancı - Taksim olalı kaç yıl oldu). Sıkıla sıkıla amirliğe yaklaşıp tabelaları sordum, eski tabelaları fotoğrafladığımı söyledim, amir anlayışla karşıladı ve izin verdi. Fakat her zaman böyle olmuyor. Bâzen "kamu malının fotoğrafı izinsiz çekilemez" diyen şöförler oluyor.

Mecidiyeköy peronlarda çektiğim çoğu fotoğrafa hareket halindeki kalabalıktan insanlar karışıyor.

Vasıta içi fotoğraflarda hep gündüz çekim yapmak zorunda kalıyorum.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 00:51

Birtakım kendini bilmez ve toplum düşmanı insan yüzünden, diğer sessiz çoğunluk da nasibini alıyor maalesef. Kurunun yanında yaşın da yanması meselesi tezahür ediyor ve fotoğraf çeken herkese potansiyel şüpheli gözüyle bakılıyor. Karşı taraf da zaman zaman haklı olabiliyor, ama sadece ve sadece İstanbul'un geçmişini geleceğe taşımaktan öte bir kaygısı olmayan bizlerin önü de kesilmiş oluyor bu tarz engellemeler neticesinde.

Alıntı:
Bâzen "kamu malının fotoğrafı izinsiz çekilemez" diyen şöförler oluyor.

E, zaten biz kamuyuz, kamuyu oluşturan topluluğun bir ferdiyiz. Bir nevî kendi malımızı fotoğraflamış oluyoruz zaten...

Akın KURTOĞLU

OzanŞ06
12 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 00:58

1 Hafta önce otogarda fotograf çeker iken başıma çok garip bir olay geldi Otobüs fotografı çekmeye devam ederiken Güvenlik görevlisi geldi ve bana aynen Şunları söyledi !!!.

Sen ne yapıyorsun burda ?neden fotograf çekiyorsun diye sorular sormaya başladı.Bende Woowtürkey.com diye geniş kitleli bir site'ye üyeyim.Sitemizde Güncel Sehirler Arası Başlıgı için bir bölümümüz var.Herkez nasil yurdun 4 yanından resim çekip site üyeleri ile paylaşıyorsa bende resim çekmek için burdayım dedim...Adam direk yasakk kardeşim burası kamu alanı diye laga luga yapmaya başladı..görende sanki gidip Askeri alanın fotograflarını çekiyor sanacak...Hangi yasa ve kanuna dayanarak söylüyorsun ?..Açıklama yapmasını istedim adam yasak diyo başka bir şey demiyor..En sonunda aklıma ufak bir fikir geldi..Bende ona benim baba'mın yakın arkadaşı emniyet müdürü oldugunu biliyormusun diyerekten tehtit ettim..sonra senle görüşücez demeden gidemedim.. adam baya tırstı..en sonunda otogara fotograf çekmeye geldigin zaman izin al öyle çek dediler..

Koymuşlar 2 tane denyo adamı bekçi olarak,ne konuşmasını biliyor,nede iletişim kurmasını

Otogarda fotograf çekerkende bazı insanları töbe töbe diyerekten surat çevirmeleride cabası

fatih küçük
11 yıl önce - Prş 25 Ekm 2007, 20:44

bence çoğu kişi bu siteyi bilmiyor.bilmedikleri için kötü amaçla resim çeildiğini algılayabiliyorlar. yoksa durduk yere kim otobüs vs. resmi çeksin ki?
ben bu siteyle tesadüfen tanıştım. cep telefonumda Gprs sistemiyle 1987 model mercedes V6 motor bilgileri ile ilgili araştırma yaparken bu siteyi keşfettim. daha sonra internete gidip üye oldum.

Utku ARDIÇ

11 yıl önce - Prş 25 Ekm 2007, 21:04

Cevizlibağ'da Metrobüs Fotograflarını çekerken her zaman amirlerimden izin almışımdır.Bir Akşam hareket amirinin yanına gidip sohbet ettikten sonra 'İzninizle fotograf çekiyorum amirim'diyerek fotograf çekmek üzere yanından ayrıldım.Farları açık olan bir Citaro'yu çekmeye hazırlanırken aracın şoförü abi kendini sanki otobüsün içinde bomba varmış da ondan kaçıyormuş gibi attı araçtan dışarıya ve 'Ne çekiyon kardeşim yassak yassak anlamıyon mu?'diye bağırmaya başladı.Ben gülmeye başladım tabi Amirim de olayı farkedip yanımıza geldi.'Otobüsün önünden çekil de arkadaş fotografını çeksin.İstersen rica et seni de birlikte çeksin ben arkadaşı tanıyorum.'diyerek bana yardımcı oldu daha sonra ben abiye öğrenci basın kartımı gösterip kötü bir niyetimin olmadığını açıkladım.Abiyle şimdi ne zaman görsek birbirimizi selamlaşırız.İstasyonda onun sırasının gelmesini beklerim.

SAYGILARIMLA
Utku ARDIÇ

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM