Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 00:01
İstanbul metro, LRT ve tramvayda da gece seferleri olmalı mı?İETT, çeşitli hatlarda Gece Otobüsü servisi uygulamasına geçti. Benzer şekilde raylı sistemlerde de gece seferleri düzenlemek ne derece faydalı olur? Güvenliğin yeterli şekilde sağlanabilirliği ve yeterli doluluk oranına ulaşılabilirlik şeklindeki kriterlerin yerine getirilmesi durumunda, raylı sistemlerde de 24 saat kesintisiz seferler düzenlenmesi mantıklı olur mu?

Akın KURTOĞLU


gökhan(D)
15 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 00:04

Kesinlikle olmali! Istanbul gece hayati desteklenecekse, kültürel aktivitelerin daha rahat ulasilabilir olmasi gerektigini düsünüyorsak bence gerekli. Taksim - 4. Levent tartisilir, ama diger rayli sistemler kesinlikle gece de calismasi lazim. Eger gece calisamazlarsa önemli güzergahlarda Otobüslerin hizmet vermesi sart, ki sanirim bu zaten yapiliyor

Arda Alkaya
15 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 00:12

Bu önerinin uygulanabilirliği konusunda şüpheleri var. Mesela metroda geceleri temizlik ve bakım yapılıyor. Sadece araçlarda değil, tünel içinde de bakım yapılıyor ve tünellere insan giriyor.
Tramvay da ise daha farklı bir durum söz konusu. Malum geceleri tramvay araçları raylara ve istasyonlara park ediyor. Gece vaktinde araçların çok az miktarının çalışacağını düşünürsek bir çok araç park halinde kalacaktır. Bu bence tramvay için en büyük sorun.
Ayrıca güvenlik de başka bir sorun. Yağışlı ve soğuk havalarda metro istasyonları istenmeyen kişilere ev sahipliği yapabilir. Bu da ciddi bir güvenlik sorunu doğurur. Belki gündüz vaktinden daha fazla güvenlik görevlisi bulunması gerekebilir. Bu da işletme maliyetlerini arttırır.

Biraz karamsar yaklaşsam da ben de raylı sistemlerde gece seferlerini istiyorum ama bu sorunları çözmek pek kolay olmasa gerek. Ama geceleri zaten boş olan yollarda raylı sistem kullanmak pek karlı olmaz. Bence raylı sistemlerden önce gece otobüsleri desteklenmeli, raylı sistemler daha sonra.


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 00:15

Yeraltı istasyonlarının tamamının açık olması, personel yetersizliği ve güvenliğin sağlanması açısından birtakım riskleri de beraberinde getirmesi olası... Cadde tramvaylarında ise benzer şekilde gişe görevlilerinin her platformda nöbette kalmaları gerekli. Ama, sadece belli istasyonların açık olması gibi bir alternatif tartışılabilir (Meselâ; Taksim, Şişli, Levend, 4. Levend istasyonları açık, diğerleri gece boyunca pasif ya da Topkapı, Aksaray, Eminönü, Kabataş durakları açık ama diğerleri kapalı tarzından bir araçözüm örneği gibi )

Akın KURTOĞLU


Arda Alkaya
15 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 00:24

Alıntı:
Meselâ; Taksim, Şişli, Levend, 4. Levend istasyonları açık


Geceleri zaten bu hatta 25T çalışıyor. Ben 25 metre yerin altına inip metroya bineceğime 25T ile giderim. 25T bu arayı 10-15 dakikada alacaktır.

En mantıklı hat Aksaray-Havalimanı olabilir, ama buradaki en ciddi sorun bahsettiğim gibi bakım olacaktır.Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 00:34

Alıntı:
En mantıklı hat Aksaray-Havalimanı olabilir, ama buradaki en ciddi sorun bahsettiğim gibi bakım olacaktır.

Her istasyonda durdurulması gerekmeyebilir: Aksaray, Emniyet, Otogar, Zeytinburnu, İncirli (Bakırköy), Yenibosna, Havaalanı gibi bir seçenek meselâ...

Akın KURTOĞLU


Arda Alkaya
15 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 00:40

Akın Kurtoğlu demiş ki:
Her istasyonda durdurulması gerekmeyebilir: Aksaray, Emniyet, Otogar, Zeytinburnu, İncirli (Bakırköy), Yenibosna, Havaalanı gibi bir seçenek meselâ...


Havalimanı-Bakırköy bile kafi gelebilir. Bakırköy'den gece otobüsümüz var zaten. O orada da zaten o kadar çok tünel yok, bakım sorun yaratmaz. Bence Bakırköy-Havalimanı:


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 00:41

Otogar'ın şehir merkeziyle bağlantısı ne olacak pekiyi? Taksicilerin insafına bırakmak biraz haksızlık olmayacak mı yolcuları?

Akın KURTOĞLU


Arda Alkaya
15 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 00:48

Akın Kurtoğlu demiş ki:
Otogar'ın şehir merkeziyle bağlantısı ne olacak pekiyi? Taksicilerin insafına bırakmak biraz haksızlık olmayacak mı yolcuları?


Bir çok otobüs firmasının servisi var zaten. Ayrıca 28 O, Taksim'den, 91 O Aksaray'dan geçecek şekilde gece otobüsü olarak düzenlenebilir.

Acaba yurt dışında uygulamalar nasıl? Yurtdışındaki üyelerimizden cevaplar bekliyoruz.

Allah kimseyi taksicilerin eline düşürmesin.


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 00:57

Hehhehehe.. Amin... Başar Alabay, bu konuda bizi yarın aydınlatır muhtemelen...

Ama, benzer şekilde Havaalanı'ndan da Bakırköy'e de gece otobüsü seferi konulması mümkün, bu açıdan bakıldığında...

Akın KURTOĞLUsayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM