Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Alan
11 yıl önce - Pts 06 Ksm 2006, 21:15
Bursa Tophane Altında Yeraltı Şehri Varmı?

Alıntı:
Başkan Hikmet Şahin, 500 yıllık geçmişi bulunan bu tarihi yerde yapılan kazılarda yeni yerlerin ortaya çıktığını, bundan dolayı inşaatın 4 ay daha uzayacağını söyledi

Bu durumu ben duymuştum.Tophane'nin altında Yeraltı Şehri olduğu konusunda bilgiler vardı ve bunun çalışması Devlet Hastanesi karşısında yapılan arkeolojik kazı alanında devam ediyor.

Alıntı:
Antik kaynaklar bugünkü Bursa'nın kurucusunu I.Prusias (M.Ö. 232-192) olarak göstermektedir. Kartaca Kralı Hannibal, Roma İmparatorluğu ile yaptığı savaşı kaybedince birlikleriyle beraber I.Prusias'a sığınır. Burada zafer kazanan bir komutan gibi karşılanıp, saygı görür. Bu yakınlığa karşılık olarak Hannibal, emrindeki askerlerle bir şehir inşa eder. Buna Prusias'ın adını verip ona armağan eder.Burası İlk yerleşim bölgesi olması nedeniyle geçmişten günümüze bir çok medeniyete ait izleri görebileceğimiz Hisar Bölgesi olup, ‘Bursa Tarih ve Kültür Yolu Canlandırma Projesi’ içerisinde en önemli bölgelerden birisidir.

İlk Plan kurgusunun ünlü Kartaca Kralı Hanibal tarafından yapıldığı bir çok tarihsel kaynak tarafından ifade edilen Bursa Hisar bölgesi ilk planlama kurgusundan plansal anlamda fazla bir şey kaybetmemiştir. Bithinya,Roma ve Bizans dönemini yansıtan sur duvarları ve kaplarına ait kalıntıların yanında, Osmanlı dönemine ait cami, mescit,türbe,çeşme,sivil mimari örneği yapıların yoğun olarak bölgede yer alması,bunun yanında Bithinya sarayına ait Saray kazı alanı ile uzun süre başkentlik yapmış Bursa’da devletin idare edildiği ‘Bey Sarayı’ alanı’nın mevcudiyeti bölgenin sahip olduğu zenginliği vurgulamaktadır. Bölgede yer alan sivil mimari örneği yapılar ve özgünlüğünü koruyabilmiş sokak dokuları ise ayrı bir zenginlik oluşturmaktadır

(+)

Yüklediğim haritadaki açık mavi bölge kazı çalışması yapılan yer.Bey Sarayı kalıntıları araştırma alanı yazıyor.Ancak bu alanda yeraltı yerleşimi bulunmuştu sonra konu kapandı.Bu alana BAY(Bursa Arkeolojik Yerleşimleri Araştırma Ekibi) ekibi el attı ve çalışmalar sürüyor.

Yine haritada benim belirttiğim Yeşil ile çizilmiş bölgenin en sağında Balibey Hanı bulunuyor.Yeraltı Şehri buraya kadar uzanıyor sanırım.

Batur

11 yıl önce - Pts 06 Ksm 2006, 22:13

Alıntı:
Yine haritada benim belirttiğim Yeşil ile çizilmiş bölgenin en sağında Balibey Hanı bulunuyor.Yeraltı Şehri buraya kadar uzanıyor sanırım.

Gerçekten yer altı şehri varsa o bölgede, sırtını Tophane yamaçlarına dayamış Balibey hanına bir bağlantısı olabilir. Balıbey hanının restorasyon çalışmaları başlamadan önceki hali bana hep içeriye doğru devam ediyormuş izlenimini verirdi.

mehmeterden198

11 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 16:55

Eskiden kalelerin altında zindanlar olurmuş. Savaş esirlerini buralara kapatırlarmış.

İstanbul'da Yedikule Zindanları meşhurdur. Savaş gemilerinde forsa olarak kullanılan köleler kışın donanma İstanbul'dayken bu zindana kapatılırmış. Zaman zaman 40,000 den fazla kölenin kapatıldığı olurmuş. Libya'da Turgut Reisin yaptırdığı yer altında kilometrelerce uzanan zindanlar olduğunu duymuştum. Keza Tunus'da ve Cezayir'de Barbaros Hayrettin Paşa'dan kalma çok büyük zindanlar var.

Bursa Bithinyalılara başkentlik ettiğine göre savaş esirlerini koymak için binlerce kişi kapasiteli yer altında kilometrelerce uzanan zindanları olması gerektiğini düşünüyorum. Bence bu yer altı şehri aslında Bursa Zindanlarıdır.

atilab
11 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 23:30

Ortapazar civarında doğup büyümüş,yaşı 55 civarında olan bir abimizin 1 hafta önce bir sohbetimizde
tophanenin altındaki mağara ve tünellerden bahsetmişti.Kendisi çocukken abileri devlet hastanesi
yanındaki okulun bahçesindeki girişten girip Balibey hanı çevresinden çıkarlarmış daha sonra bu
girişler serseriler yüzünden bir duvarla kapatılmış.Kendisinin çocukluğu bu çevrede geçmiş ve
o bölgenin altının mağara ve tüneller ile dolu olduğunda devamlı bahseder.

deniz_82
11 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 17:36

İlk önce şunu söylemliyim ki çok güzel bir konu seçilmiş... İki gündür takip ediyorum ama bu konuya ilgi gösteren arkadaş pek az  Demekki çok fazla bilgileri yok bu konuda yada ilgilerini çekmedi..
ben bu başlığı görene kadar Bursa'da bir kazının yapıldığı konusu hakkında bir bilgim yoktu (belki de İstanbul'da yaşamamdan dolayı).. İki gündür deli gibi Bursa tarihi ve bu kazı hakkında araştırma yapıyorum.. Fakat kazı hakkında çok fazla bir bilgiye ulaştığım söylenemez...

Bu bölgenin tarihi M.Ö 5000 ile 3000 yıllarını içine alan Kalkolitik döneme kadar uzanmaktadır. Bu da yapılan birçok kazıdan çıkan kalıntılarla kanıtlanmıştır. Fakat Bursa  ile ilgili ilk kesin bilgiler M.Ö.700’lere dayanmaktadır.
Bursa'da günümüzde çalışmaları hala devam eden "BEY SARAYI" kazısı Bithinya Krallığına aittir.
İlk önce Bithinya hakkında kısa kısa bir bilgi vermek istiyorum;
Bithinya, M.Ö.6. y.y.’da Lidya , M.Ö.546’da  da Pers egemenliği altına girmiştir. Pers egemenliğinin son yıllarında bir ‘Bithinya Krallığı’ kuruldu. Temelleri Bithinya Kralı Zipotesçe tarafından M.Ö.300’lerde atılan Prusa , daha sonra M.Ö.230-180 arasında hüküm süren 1.Prusias Kralinikosça’nın yönetim merkezi durumuna getirildi. Bithinya Kralı olan 1.Prusias, Bursa’nın kurucusu kabul edilir. Bu biligilere dayalı olarak da Saray yönetimin zirvesi olan bu dönemde yapılmış olmalıdır.

Alıntı:
tophanenin altındaki mağara ve tünellerden bahsetmişti.Kendisi çocukken abileri devlet hastanesi
yanındaki okulun bahçesindeki girişten girip Balibey hanı çevresinden çıkarlarmış daha sonra bu
girişler serseriler yüzünden bir duvarla kapatılmış.Kendisinin çocukluğu bu çevrede geçmiş ve
o bölgenin altının mağara ve tüneller ile dolu olduğunda devamlı bahseder.

1930'lu yıllarda yapılan bir kazıda tophane'nin altında (mağara ve tünelden ziyade ) tonozlu ve birbirine geçit veren odalar bulundu.

Genelde çok katlı olan yeraltı şehirleri birbirine geçit veren tonozlu odalardan oluşmaktadır. Ve bu şehirler değişik topluluklar tarafından devamlı olarak genişletilmekte, bunu yaparken de alt kültürün arkeolojik izlerini yok etmektedir.Bu bilgiye dayanarak Tophane'nin altında yeraltı şehri olma olasılığı çok yüksektir. Önemli olan nokta yeraltı şehirlerinin en yaygın olduğu dönemin Bizans dönemine tekabül etmesidir. M. S 395 yılında Bursa Bizans yönetiminde kalmıştır. Ozaman muhtemel yeraltı şehri de bu döneme ait olmalıdır.

Üstteki bilgilere dayalı olarak Bey Sarayı, Yeraltı şehri ve Balibry Hanı(15. yy-Osmanlı dönemi) arasında hiçbir bağlantı yoktur. Çünkü üçü de farklı dönemler içinde yapılmıştır.
Önemli olan nokta :
Bursa'da gerçekten çok önemli bir kazı yapılıyor.. Bu kazı varlığı kesinlik kazanmamış olsa da en az yeraltı şehri kadar önemlidir bence.. Hatta daha da önemli.. Düşünsenize bu kazı sayesinde Bursa'nın tarihi gün yüzüne çıkıyor.. Unutmayalım ki Bursanın tarihi gerçek anlamda Bithinya Krallığı ile başlıyor.. Bu döneme ait en ufak iz de kanımca çok değerlidir...

En son deniz_82 tarafından Prş 09 Ksm 2006, 17:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Özcan

11 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 18:32

Birçok yaşlı insandan bunu ben de duydum. Şimdi kapalı olan girişler kullanılarak eskiden tepenin Muradiyeye bakan sırtlarından girip Zafer Plazaya bakan tarafından çıkılırmış. Sonra evsizler ve alkol sevenler işgal etmeye başlayınca taşlarla girişler örülmüş.

K.Oktar ARKIN
11 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 21:09
..

Yaklasik 5 yada 6 yil once bi kac arkadasimdan, Tophane nin Arka sirtlarindaki tas merdivenlerden cikarak,magara gibi biyerlere girdiklerini,ve icerde tastan kayalardan bazi yontular oldugunu duymustum.
Hatta bu yontulardan biri buyuk,ici ve kenarlari oyuk bir bicimde oldugu icin,bi ara sinifimizda herkezin dilindeydi.
Bizimkiler buraya kendi aralarinda  "Kral Koltugu" diyolardi.Sanirim sekli itibariyle bu ismi takmislardi.
Ben sahsen gidip gormedim..Fakat dedigim gibi bu olaydan baya bahsedilmisti o donemde aramizda.
Burdaki anlatilanlari okuyunca hatirima geldi,ve paylasmak istedim.

Akın Alan
11 yıl önce - Cmt 11 Ksm 2006, 14:30

Surlar müzeye dönüşüyor

Osmangazi Belediyesi, Tophane yamaçlarında Saltanat Kapısı'nın restrorasyonundan sonra önemli bir projeyi daha hayata geçiriyor.

Kavaklı Caddesi'nde, kamulaştırılan dokuma fabrikasının temel kazısı sırasında ortaya çıkan yeraltı su sarnıçları, gözetleme kuleleri ile devşirme antik parçaların olduğu surları gün yüzüne çıkartıyor. Osmangazi Belediyesi'nin bölgede surların üzerinde kalan birkaç evi daha kamulaştıracağı, Pınarbaşı Mezarlığı'nın karşısında Kavaklı'dan başlayan surları Osmangazi İlköğretim Okulu'nu da kısmen kaldırarak, Fetih Kapı'ya kadar ortaya çıkarmaya hazırlandığı belirtildi.
Belediye, Yerkapı'da Müze Müdürlüğü elemanlarıyla birlikte araştırma kazılarını büyük bir hızla sürdürüyor. Bölgede dış sur, iç sur durumu rahatlıkla anlaşılır hale gelirken, gözetleme kulesinin merdivenleri de ortaya çıktı. Ayrıca daha önce ikamet olarak kullanılan Kavaklı Caddesi'nin köşesindeki evin yıkılmasıyla bir su sarnıcı ortaya çıkartıldı.

KAZI ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

Yerkapı'da dokuma fabrikasının yıkılmasından sonra ise, Hisar içindeki 3 bin yıl öncesine ait çeşitli tapınak ve büyük ikametlerden sökülen sütun başları, mermer büyük parçaların surların takviyesinde kullanılması dikkat çekti. Arkeolojik SİT alanında Prof. Dr. Selçuk Mülayim'in başkanlığındaki akademik araştırma kazılarında, zeminden 60 santim aşağıda horasan harçlı zemin, 3 metre aşağıda Roma dönemine ait bir duvar ortaya çıkartıldı. Kazılarla 3 bin yıllık surların yapım tekniği ve bilinmeyen yönleri de ortaya çıkartılıyor.

A.Nibal
11 yıl önce - Çrş 15 Ksm 2006, 19:53

Tophane civarında böyle kalıntılar zaten efsane gibi anlatılıyor her yerde; doğruysa şaşırmam. (dehlizler filan)

Ama bu yeraltı şehri Devlet Hst. karşısındaki saray kalıntılarıyla da sınırlı olabilir. Zaten 10 cm. derinden pişmiş topraktan küp parçası çıksa durduruyor anıtlar kurulu...   Yanlış hatırlamıyorsam ödenek yetersizliğinden yıllar önce yapılan kazı yarım kalmıştı. (hastanenin karşısındaki)

kıvanç

11 yıl önce - Prş 16 Ksm 2006, 01:26

ben de yerinde görmeye gittiğim bir projenin (hisarda küçük bir konut projesi) kazısında toprağın altından su kanalları ve yaklaşık 10m çapında bir kuyu bulunduğunu gördüm..tabi anıtlar kurulu da oradaydı.kazı bu yüzden elle yapılıyordu.
bir daha kazıya gidemedim ama,hisarın altında birşeyler varmı yerine ne kadar büyüklükte neler var dersek daha doğru bir soru olur.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet