Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı

İzmir Limanı Şehir Merkezinden Taşınmalı mı?
Evet
64.0%
 64.0%  [16]
Hayır
36.0%
 36.0%  [9]
Toplam Oy : 25

EnderYıldırım
8 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2006, 21:23
İzmir Limanı Şehir Merkezinden Taşınmalı mı?

Sizce, İzmir Limanı Şehir Merkezinden Taşınmalı mı? Ben, limanın şehri boğduğunu ve trafiği olumsuz yönde ekilediğini düşünüyorum.

Ayhan
8 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2006, 21:25

Evet trafiği kötü etkiliyor, şehrin görüntüsünü bozuyor taşınmasından yanayım fakat önemli olan taşınması değil nereye taşınacağı ve de işlevsel olacağı önemli.

evrim35
8 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2006, 22:15

En önemlisi taşınmanın verimliliği arttırıp arttırmayacağı. Görüntü de önemli hiç şüphesiz, ancak ekonomik gereklilikler karşısında ikinci planda kalmalı. Diğer taraftan, İzmir, liman kenti olmakla övünüyor ve son yıllarda sayısında artış görülen büyük turist gemileri bir canlılık sağlıyor. Limanın kent dışına çıkarılması bu konuda bir gerilemeye yol açar mı diye tereddüdüm var. Her halukarda, liman taşınır ve boş kalan alan akılıca doldurularsa da kentimiz kazançlı çıkar diye düşünüyorum.

OzanŞ06
8 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2006, 22:27

İzmirli degilim ama Karşıyaka gider iken Büyük bir liman var sürekli gemiler yanaşıyor..o limanı diyorsanız Avantajlarından çok dezavantajları var..
   •Yük almak ve yük getiren Tır'lar izmir trafigini olumsuz yönde etkiliyor ve çok tehlikeli kullaniyorlar..

eng ygl
8 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2006, 22:28

Alıntı:
İzmir, liman kenti olmakla övünüyor ve son yıllarda sayısında artış görülen büyük turist gemileri bir canlılık sağlıyor. Limanın kent dışına çıkarılması bu konuda bir gerilemeye yol açar mı diye tereddüdüm var. Her halukarda, liman taşınır ve boş kalan alan akılıca doldurularsa da kentimiz kazançlı çıkar diye düşünüyorum.

Benim tahminim, burada konusulan hususun yolcu limani degil, yuk limani oldugu yonundedir. Yuk limaninin Camalti'nin kuzeyine (ama Kus Cenneti'ni ve Foca'yi olumsuz etkilemeyecek sekilde) kurulmasi ve Cevre Yolu'nun (hatta demiryolunun) buraya uzatilmasi dusunulebilir. Mevcut liman sahasinda ise yeni yolcu limani ve oteller insa edilerek Galataport projesindeki gibi bir turizm bolgesi yaratilabilir.

EnderYıldırım
8 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2006, 22:36

Evet bahsettiğimiz liman yük limanıdır, yolcu değil. Şu anki limanın yerine kruvaziyer gemilerinin yanaşabileceği modern, İzmir Turizmi' ni gelişmesine katkısını olacak bir liman yapılmalı. Bu sayede 3. İzmir Projesiyle de bütünleşmiş olur. Daha önceleri kruvaziyer turizminden hiç pay alamıyan İzmir, şu an İzmir Ticaret Odasının büyük uğraşları sonucu ülke genelinde, yüzde 25 civarlarına ulaşmıştır. Gelecek yıllarda payın daha da artacağı öngürülürse, artık yeni bir yolcu limanına ihtiyaç olacaktır.

Turgay Imrencler

8 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2006, 22:59
İzmir Limanı' nın Taşınması

Bu acil olarak yapilmasi gerekli. Izmir limani maalesef ne yük nede yolcu tasimaciligi icin uygundur. 2-3000 kisilik bir geminin yanastigi zaman orarnin ne hale gelecegini göz önüne getirmek istemiyorum. Cagin cok cok gerisinde kalinmis. Su anda yüzlerce gemi Karadeniz ve Akdenizde dolasiyor ve maalesef pek azi Türkiye limanlarina yanasiyor. Eger Yunanistan adalarini bir görseniz, nasil alt yapi olurmus görürsünüz. Tabii o zaman turistte gelir parada.

Gemi seyahati su anda Avrupada cok fazla ragbet görüyor, bizimde bundan nasibimizi almamiz lazim.
Selamlar.

EnderYıldırım
8 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 17:05

Arkadaşlar oy hakkınızı kullanın, çoğunluğun fikrini öğrenelim.

ozgurok
8 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 19:57

evet bence de yük limanı taşınmalıdır

begum_begum

8 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 21:09

Arkadaşlar, İzmir'in gerçekten böyle bir gündem maddesi var mı yoksa sadece fikir mi atıyoruz ortaya. Çünkü benim hatırladığım kadarıyla en son, İzmir Limanı'nın Meles Deltası'na kadar genişlemesi yönünde projeler üretiliyordu. Diğer limanlarla koordinasyonun sağlanması(Kuşadası-Çeşme-Aliağa gibi), gelen iş yükünün paylaşımı, limanda yeni yapılanma ve modernizasyon gibi konuları hatırlıyorum. Çünkü o limanın oradan taşınması oldukça yüklü bir maliyet gerektirir ve bilmem kaç yıldır tamamlanamayan çevre yolunu düşününce sanki ütopya gibi geldi bu düşünce bana. Taşınması gerçekten düşünülüyorsa sonuna kadar desteklerim ama çok çok zor. Daha elimizdeki limanları bile tam randımanlı kullanamıyoruz.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İZMİR - Haberler ve Sohbet