Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
100 Yeni savaş uçağı alınıyor
« önceki   1234 ... 747576   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 3
asan70
12 yıl önce - Çrş 01 Ksm 2006, 01:04

Alıntı:
F35in üc tipi var. Türkiye X-35A modelinde karar vermiş görünüyor.

X-35B STOVL un özelliği ;
X-35 A(F-35 A )ve C modellerinden farklı olarak dikine iniş kalkışa sahip olmak yada kısa pistler-uçak gemilerine inebilme olabilir mi?
ingiliz Harrier leri Abd de kullanıyor ve dikine iniş-kalkış özelliğine sahip..

Akınyakup
12 yıl önce - Çrş 01 Ksm 2006, 15:27

İngiltere, uçakların bilgisayar kod sistemlerini kendisine vermemesi halinde 12 milyar sterlinlik anlaşmayı iptal edeceğine dair ABD'yi uyardı. Gerekçe, bu kodların sadece ABD'nin elinde olacağı, istediği zaman düğmeye basıp uçakları çalışamaz hale getireceği...

Türkiye'nin bu konuda bir itirazı var mı acaba?

Namik CAKAR

12 yıl önce - Çrş 01 Ksm 2006, 16:36

Alıntı:

F-35'LER GÖSTERİLDİ

Bu arada, Türkiye'nin Eurofighter ile birlikte almayı düşündüğü Müşterek Taarruz Uçağı üretim hattı da dünyada ilk kez Türk basınına açıldı. Radarda görüntülenmesi zor olan, dahili 4, harici 16 olmak üzere toplam 20 silah terminali bulunan uçaklar 5. nesil olarak tanıtılıyor. Her bir uçağın maliyetinin 45-50 milyon doları bulması beklenen projede, tüm dünyadan 4 bine yakın sipariş bekleniyor. Türkiye projede; ABD, İngiltere, İtalya, Norveç, Hollanda, Kanada, Danimarka, ve Avustralya ile birlikte 9 ana yapımcı ülkeden biri olarak rol alıyor. Son olarak, bu uçaklardan alınması halinde, Türk savunma sanayine, orta gövde üretimi için 5 milyar dolarlık iş teklifinde bulunan JSF konsorsiyumu sayesinde, TAI, Aselsan, Havelsan, Kalekalıp (halihazırda ilk iki uçakta katkı sağlamış durumda), Mikes, Alp Havacılık, Vestel, Aydın Yazılım (AYESAŞ) ve Gate Elektronik gibi şirketler de katılımda bulunabilecek.

Bu haberde 12.4.06 da SabahGazetesinde cıkmıştı.

Ayrıca 4 tanede denizaltıninda gündemde olduğu belirtiliyor.

cyilmaz
12 yıl önce - Pts 06 Ksm 2006, 05:25

Alıntı:
İngiltere, uçakların bilgisayar kod sistemlerini kendisine vermemesi halinde 12 milyar sterlinlik anlaşmayı iptal edeceğine dair ABD'yi uyardı. Gerekçe, bu kodların sadece ABD'nin elinde olacağı, istediği zaman düğmeye basıp uçakları çalışamaz hale getireceği...

Türkiye'nin bu konuda bir itirazı var mı acaba?

F-35'lerin yazılımlarının bir bölümü aydın yazılım tarafından yapılıyor. Savunma sanayi üzerinde çalışan bu kuruluş bu uçağın yazılım tasarımında rol alıyor. ABD savunma sanayisinin kendi ülkesi dışında yapılmasına izin vermediği için bu işi ABD'de yapıyorlar. Bence İngiltere bu konuda çok haklı. Çünkü bu uçakların yazılımlarına sahip olan ülke istediği herşeyi yapabilir.

Alpay_A
12 yıl önce - Pts 06 Ksm 2006, 08:21

Turkiye'nin F-35A almasinin sebebi F-35A'nin F-35'in hava kuvvetleri olan icin modeli olmasi. Bizim suan dikine kalkan bir ucak icin ihtiyac belirtmisligimiz yok. Ne zaman ucak gemisi yada ucak tasiyabilecek baska tur gemilere ihtiyac beyan ederiz ozamn STOVL tipi ucak bakariz.
Rus ucaklarina kimse kotu diyemez. Fakat, kimse mukemmel de diyemez. Arada bir yerde. Paraniz varsa Hindistan gibi bati elektronik ve aviyonikleri ile icini donatabilirsiniz. Bunun icin tabi Rusya'dan onay almaniz, ve baya bir para dokmeniz gerekir. Rus ucaklari almak demek, tumuyle sifirdan Rus silah ve muhimmati almak demekdir. Bati ve Rus orjinli ucaklar kendi oz sistem ve silahlarina uyumludur. Birde yedek parca ve egitim olaylari var.
Turkiye hic bir zaman Eurofighter'i alacak di da sonra yan cizip F-35 e dondu diye bir olay olmadi. F-35 konsorsiyomuna zaten uyeydik. Eurofighter sonradan acaba olabilirmi denilen birsey oldu. Ama mevcut hali ile Eurofighter cok para as performans oneriyor.Biraz daha gelismesi lazim. Benim gonlum hem f-35 hemde Eurofighter dan yana.
Sadece Amerikan sistemlerine bagli olmak cok tehlikeli. Yanina bir Avrupa sistemi olmasi daha mantikli. Ayrica F-35 ve kullanilmaya devam edilecek F-16 ve emekli olacak F-4 lerden sonra elde cift motorlu ucak kalmayacak. Sadece tek motorlu ucaga bagli olmak hic iyi birsey degil.

-serkan-
12 yıl önce - Pts 06 Ksm 2006, 17:41

Kıbrıs Barış Harekatında ABD malı silahlarımız nedeniyle ABd nasıl engel olmuştu bize, ve nasıl zor durumda kalmıştık. Şimdi burada yazılanlara bakıyorum da, o zamandan bu zamana hiç mi ders alan olmadı, kimsenin kafası çalışmıyor mu siyasetçilerden, ülkeyi yönetenlerden. ABD ye bağlı bir  silah gücünün, ileride ABD nin onaylamadığı bir savaş olduğu takdirde nasıl elimizi kolumuzu bağlayacağını ordu da mı göremiyor. Hadi siyasetçileri bıraktım, ordu nasıl onay verebiliyor yazılımı ABD'den olan silah gücüne.  Birileri hala ABD nin sonsuza kadar bizim dostumuz kalacağına mı inanıyor? Bu nasıl bir aymazlık böyle. Ayrıca ABD nin gerçek startejik ortağı İngiltere bile yazılımın ABD den olmasına itiraz ederken, stratejik ortak olmayan biz Türkiye, ne halt yemeye bunu kabulleniyoruz,  birilerinin bunda çıkarı mı var yoksa, yoksa bunda da mı bir takım sözler verildi..

fatma_nur
12 yıl önce - Pts 06 Ksm 2006, 21:13

Aslında bu savaş uçaklarından 100 tane almak yerine şu barış ortamında hepsinden ortaya bi karışık yapmaları ve teknolojisini anlamak geliştirmek, hatta kendi uçağını kendin yapabilmek için bi açıp bakmak lazım bunun içinde ne varmış falan diye
Mesela ben olsam bir miktar JSF modeli için başvururum, alırım ama geri kalanıyla orta kalite uçak alır ona adapte etmeye çalışırım. yaparım ben.

Gökhan Gök

12 yıl önce - Pts 06 Ksm 2006, 21:31

100 ucak dan yani sira 50 adet de Amerikadan Helikopter aliniyormus, bir kac gun önce Zaman gaztesinde okumustum Helikopterlerin ismini hatirlamiyorum ama Black Hawk tipine benziyorlardi

ister istemez insanin icine kurt dusuyor, acapa savasa mi hazirlaniyoruz?

Yakup

12 yıl önce - Pts 06 Ksm 2006, 21:42

Alıntı:
ister istemez insanin icine kurt dusuyor, acapa savasa mi hazirlaniyoruz?

Allah korusun..!

Ne savasi..??

öncelikle Türkiye kendi cikarlarini ve ulusal güvenligini sagalamaktir..
Sonra illerde, belki Barzaniyi ve Rum kesimi korkutmak icin bir gösteri olabilir...  

Namik CAKAR

12 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 01:53

Alıntı:

iyi,güzel,hoş...
belki fava filomuz kuvvetlenecek ve gücümüz artacak.ancak ekonomimize bu uçaklara verilecek paranın nasıl bir zarar vereceğini düşünelim.

Teknik yetersizlikten kaybedilecek savaşın faturasını siz bi düşünün.

Dünyada barış olmadığı sürece buna mahkümuz!!!

sayfa 3
« önceki   1234 ... 747576   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET