Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
100 Yeni savaş uçağı alınıyor
« önceki   123 ... 101112 ... 303132   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
gorkemss
7 yıl önce - Cmt 26 May 2007, 17:28

Türkiye'nin 20 milyar dolarlık  askeri harcaması belki çok görünebilir fakat 12 milyon nüfusa sahip komşumuzun askeri harcamalar için ayırdığı miktar 22 milyar Euro dur. Şayet komşu ülke bir miktar füze veyahut gemi alımı yapmış ise Politik ve Askeri dengeler açısından bizimde aynı oranda ve güce sahip füze ve gemiye sahip olmamız gerekmektedir. Örneğin Türk silahlı kuvvetlerinin sahip olduğu en modern tanklar Trakya bölgesinde konuşludur nedeni ise aynı güce sahip hatta daha modern olan tankların Batı Trakyada bulunmasıdır.

Askeri güç bir ülkenin uluslararası alandaki politik gücünü yansıtır bugün Türkiye Afganistan'da, Bosna Hersek'de lider ülke rolünü üstlenebiliyorsa bu Türk ordusunun gücünden, yeteneğinden, deneyiminden kaynaklanmaktadır. Neden uçaklarımızı ABD'den aldığımıza gelince bir kaç yıl öncesine kadar Dünyada savaş uçağı üreten ülkelerin sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi şimdi Çin, Pakistan, Hindistan gibi ülkeler de buna eklendi fakat Türkiye NATO üyesi olmasından ötürü kullandığı askeri teçhizatda NATO standartlarına uygun olmak zorundadır dolayısıyla adı geçen ülkeler ve Rusya bu nedenden ötürü elenmiş oluyor geriye kalan ülkelerden ise gerek teknolojik açıdan üstünlüğü gerekse uzun yıllardan beri süren ülkemiz üzerindeki Amerikan hegemonyası nedeniyle genellikle ABD tek seçenek olarak kalıyor.

Uçaklarımızı ABD den almamıza bir nedende şöyle açıklanabilir; eğer farklı firmaya ait iki araç alırsanız bu araçların bakımı, tamiri ve kullanılması için iki farklı tamirciye, sürücüye, yedek parçaya ve eğitim sistemine ihtiyaç vardır buda ekonomik değil. Son olarak düne kadar terör örgütüne yardım yataklık eden ve hatta elebaşını besleyen, barındıran Suriye ve İran ABD nin bölgeye gelmesiyle tavır değiştirmiş olabilir ama bu onların terör örgütü ile bağlarını tamamen kopardığı manasına gelmez bu yüzden tehdit olmakdan çıkmıştır diyemeyiz.

nebi

7 yıl önce - Cmt 26 May 2007, 18:59

Amerika Türkiye ve Yunanistan.

Bizim Yunanlarla yaptigimiz it dalaslari kimin isine yariyor?

Yunanlarla bakiyorumda adeta bir soguk savas içindeyiz...

Aslinda bir sey olacagi yok denize dokulmekten bikmadilarsa buyursunlarda...Bana oyle geliyorki abd yunanlari bize karsi destekliyor, boyle olunca yunanlar kendini bir halt sanip askeri malzeme aliyor, bunu goren ulkemizde bos durmuyor gidiyor silah aliyor...

Sonuçta kim karli??

111Samet

7 yıl önce - Pzr 27 May 2007, 15:47

Herkese selam. Türkiye nin uçağını üretme treni çoktan kaçmıştır. Nedeni ise örneğin F-22 uçağının geliştirilmesi için  harcanan para yanlış hatırlamıyor isem 60 milyar dolar mertebesindedir.Ancak mevcut projelere ortak olmak mümkün. Bence en iyi seçenek eurofighter typhoon.gelecekte 20 yıl içinde alacağı uçak sayısı 120.Ancak Türkiye 100 adet F-35 alma kararı ile uçak tercihini F-35 ten yana kullandı amerikalıların kaynak kodlarını vermemesine rağmen.Eurofighter tarafı ise bütün bilgilere sınırsız ulaşım imkanı tanıyordu.Öte yandan projenin bir Avrupa Birliği projesi olması nedeniyle üye olmadığımız için katılamadık.( Türkiye uçak alımını siyasi bir koz olarakta kullanabilir üyelik için.)  Üye olduğumuz A-400M projesi de  bir Avrupa projesidir.Ancak statüsü farklıdır. Projeye Türkiye 80 lerde başvurmuştur.Alacağımız uçak sayısı ile doğru orantılı olarak (toplam 180 uçak içinde 10 adet alınacaktır.) eşit haklarla projeye ortak olunulmuştur savunma sanayi için iş payı alınacaktır. İlk uçak 2009 sonu gibi Türkiye ye verilecektir.
     Türkiye nin çift motorlu uzun menzilli bir uçağa ihtiyacı var varolan F-16 ve seçilen F-35 tek motorlu uçaklarından sonra.(özellikle Eskişehir 112. filo nun modernize edilmemiş F-4 lerinin yerini alabilecek yegane uçak eurofighter)F-35 in öncelikli görevinin hava yer olması işin başka bir yönü.Eurofighterın ise öncelikli görevi hava-hava muharebeleri.Zaten Türkiye nin ihtiyacı bu yönde.BENCE AMERİKAN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN İYİ BİR FIRSAT. Keşke mümkün olsada bu uçakları kaynak kodları ile alabilsek.Bunun için alınacak uçak sayısını 20 yerine 24-28 adet yapıp eurofighter tarafını ikna edebiliriz.Bu  olmazsa 20 adet yeterlidir.
Size son alarak başka bir konudan bahsetmek istiyorum.Türkiye T-129 helikopterleri ile kendi helikopter teknolojisi altyapısını oluşturacak 2013 yılına kadar.Cumhuriyetimizin 100. yılında (2023 te) neden tamamı Türk yapımı bir orta sınıf ( sikorsky blackhawk ve eurocopter cougar sınıfında) bir helikopter geliştirilmesin.Bu mümkün olmazsa 6-8 kişilik bir alt sınıf olabilir ihtiyaca göre.Görüşlerinizi bekliyorum.saygılar.

(+)

JEnsAr
7 yıl önce - Pzr 27 May 2007, 23:25

ben de Rusya ile bir silah anlaşması yapılacağını duymuştum..  yabancı malı da olsa gücümüze güç katılsın..[/b]

abhazyalı ugur
7 yıl önce - Pzr 27 May 2007, 23:28

peki bu silahları aldıgımız ülkeler ile bir savaşa girersek bu silahların daha gelişmişleri kendilerinde oldugundan nasıl bir savunma yapabiliriz en azından bu silahların programlarını biliyorlar bence kendi silah sektörümüzü geliştirmemiz gerek

olGnayDn

7 yıl önce - Cum 27 Tem 2007, 15:08
helikopter

Arkadaşlar,
Sayfa 9'da Türkiyenin helikopter sayısı 50 olarak belirtilmiş.Bence bu sayı yanlış.
Çünkü ben google earth tan Türkiyenin üslerine baktığım zaman 50 den fazla helikopter saydım. buda     bana orda yazılı rakaların ne kadar güvenilir olduğunu sormama sebep oluyorr.
ama savaş gemisi konusunda katılıyorum.Donanmamızı daha çok güçlendirmeliyizz

samet cosqun

7 yıl önce - Cum 27 Tem 2007, 15:45

helikopter sayimiz 50 degil. 450 -500 civarinda yanilmiyorsam kara+hava+deniz+jandarma toplami.

ümit99
7 yıl önce - Pts 01 Ekm 2007, 17:21
harcama mı yapmalı yoksa üretim mi

bugün konuştuğumuz konuşlar hep aynı yer çıkıyor masraflarımız çok askeri harcamalarımız çok halbuki yıllardı hep yaptığımız şu kaytarma ve yatma işlerini bırakıp elin gavuru deyip aşağıladığımız amerikalılar gibi gece gündüz çalışıp ta üretim yapabilseydik teknolojiler üretebilseydik şimdi bizim kapımızda yığınla ülke sıra olacaktı uçaklarımızı alabilmek için hepsi bizim suçumuz hepimizin adamlar haklı kendi teknolojilerini istediği gibi satmakta özgürler isterlerse kodları nı da vermezler ...

yavuzhan55

6 yıl önce - Cmt 29 Mar 2008, 01:56

Alıntı:
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ''F-35 uçaklarının alımı konusunda imzayı attık. Paramız olursa alacağız'' dedi.

Gönül, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer'i makamında ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ABD firmasının Türk Silahlı Kuvvetleri'ne Skorsky helikopter vermediği yönünde medyada haberler çıktığını hatırlatması üzerine Gönül, firma ile şu anda herhangi bir sorun olmadığını belirtti.

Gönül, "Skorsky ile yürümekte olan Seahawk helikopterlerinin kontrat hükümleri aynen devam etmektedir. Herhangi bir ihtilafımız yoktur. Cobra helikopterleri, helikopter ihalemize girmediler. Bazı şartlar koyduk. Onun üzerine Atak helikopterlerini TAİ firmasına, bizim firmaya ihale ettik. Onlar da İtalyanlarla beraber yapacaklar. Hatta yapmaya başladılar, belli birmesafe alındı" dedi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, yeni savaş uçakları F-35 ile ilgili imzanın da atıldığını söyledi.

"F-35 uçaklarının alımı konusunda imzayı attık. Paramız olursa alacağız" diyen Bakan Gönül, 2012 yılından sonra ödemelerin başlayacağını açıkladı.

Yapılan anlaşmaya göre 100 adet F-35 uçaklarından alacaklarını ifade eden Gönül, "Benim memnuniyetle dahil olduğum bir proje. Çünkü dünyada ancak 9 ülke bunun üretimine katılabiliyor. Türkiye de bunlardan bir tanesi. 10.5 milyar dolar bedelle alınacak. Ama bunun yarısı Türkiye'de işlenecek" dedi.

Gönül, TOBB ve bazı sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa yaptığı "Sağduyu" çağrısının hatırlatılması üzerine, "Bana ulaşmış bir şey yok. Bizim bakanlığımızla ilgili bir tarafı yok. Hayırlı olsun, diyelim. Bizim dahil olduğumuz bir husus değil. İnşallah başarılı olurlar. Toplum kuruluşlarının çalışmalarını her zaman desteklememiz vazifemiz" diye konuştu.

Türkiye için hayırlı olur inşallah...KAYNAK:CNNTURK

111Samet

6 yıl önce - Cmt 29 Mar 2008, 15:01

Türkiye şimdilik 100 adet F-35A almaya karar vermiş durumda. Ancak Türkiye hangi uçaktan kaç adet alacağı konusunda son kararı 2012 yılında verecek. Eğer bu süre içerisinde ABD de ermeni soykırımı yasası geçerse veya Yunanistan eurofighter yada rafale almaya karar verirse Türkiye cevap olarak alacağı F-35 sayısını azaltıp bir miktar eurofighter alabilir.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET