Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Rifat Behar
15 yıl önce - Pts 30 Ekm 2006, 18:14
[İST-F2.48] - Düzenlenmesi Gereken Kaldırımlar - Öneri ve Şikayet Sayfası (İBB)

Bu sayfaya IBB'nin sorumluluğunda olup da dar, yüksek, engelli rampası olmayan vs problemleri olan kaldırımları yazalım. Belki IBB'den takip edip bir şeyler yaparlar.

(Burası umarım bir nevi beyaz masa sayfası olarak çalışır ve önlem alınır. Bunun sağlanması için gereken girişimleri yapabilirim ancak nereden başlamam gerek b konuda önerilerinizi beklerim)

Mecidiyeköy Meydanı - Murat Muhallebicisi'nden Mecidiyeköy Karakoluna doğru giden kaldırımlar. Burası ÇOK DAR ve insan yükünü kaldırmaktan ÇOK uzak. Yoğun saatlerde insanların yarısı caddeden yürümek zorunda kalıyor. Buradaki kaldırımın KESİNLİKLE genişletilmesi lazım. Yol 5-6 şerit olduğpu için caddeden 1-2 m kaldırıma katılabilir. IBB'ye açık mektup. Bugüne kadar NEREDESİNİZ?

Oktay Kasman

15 yıl önce - Pts 30 Ekm 2006, 18:33

Pangaltı ve Kurtuluş Caddesine Habitat Konferansı sırasında döşenmiş olan Kırmızı Tuğla ve Beton Tuğla kaldırımlar son kullanma tarihini çoktan doldurdu.Aynı tarihte başka yerlere yapılan tuğla kaldırımlar çoktan değiştiği halde buralar aynı kaldı.Bina cephelerini bile yenileten belediyeler,kışın altlarından çamur fışkırtan bu kaldırımlarla niçin  ilgilenmiyorlar?

Necdet Cevahir
15 yıl önce - Pts 30 Ekm 2006, 20:00

Bende kendi bölgemden bir örnek vereyim. Göztepe SSK hastenesi civarından Sahrayıcedid 'e kadar yaklaşık 15-20 yıldır kaldırımlara dokunulmadı. Yıllardır  kaç belediye değişti ama o kaldırımlar inatla o vaziyette kalmaya devam ediyor.

Oktay Kasman

15 yıl önce - Çrş 15 Ksm 2006, 19:23

Pangaltı Ergenekon Caddesinin kaldırımlarının dünden itibaren tamirine başlandı. Kırmızı tuğlaların bozuk yerleri sökülerek yapılıyor.Şayet bunda WOWTURKEY in bir katkısı olduysa ne mutlu bize.Ayrıca yapanlara da bölge halkı olarak teşekkürlerimizi sunarız.Darısı Kurtuluş caddesinin başına.

Eray Falay
15 yıl önce - Çrş 15 Ksm 2006, 19:51

bende kendi bölgemden bahsedelim özellikle kadıköy den kazasker civarına kadar olan minibüs yolunun kaldırımlarının ciddi bir şekilde elden geçmesi gerkir.bazı yerler yeni yapılmasına karşın bazı yerler hala asfalt kaplamalı buların değiştirilip ve yol ile kesişen yerlerine rampalar yapılması gerekli.Necdet beyinde dediği gibi özellkile ssk hastanesi sahra-ı cedid civarı bir an evvel yenilenmeli.

Rifat Behar
10 yıl önce - Pzr 29 Nis 2012, 02:32

http://www.fhwa.dot.gov/environment/sidewalks/chap4a.htm

Belediyelerin halen ısrarla hatalı yapmaya devam ettiği engelli rampaları için belki cehaletlerini giderirler diye link veriyorum.

ABD kanun çıkarmış ciddiyet ve itina ile uyguluyor.

Türkiye'de ise başta İstanbul olmak üzere pek çok yer bu konuda NAL TOPLUYOR.

ümit 806

10 yıl önce - Çrş 02 May 2012, 00:55

Şöyle üstün körü bir baktım da neredeyse her ayrıntı düşünülmüş.

Ben bugün bisikletle giderken Libadiye Caddesi'nden Göztepe Köprüsü'ne ulaşmak üzere olduğum sırada, tam muayene istasyonu'nun Ünalan Girişi'nden caddeye katılan yoldan bir engelli elektrikli arabası ile önümden caddeye katıldı. Engelli arabası ile kaldırıma çıkacak bir rampa bulamadığı için kaldırımın kenarından yavaş yavaş yokuş aşağı iniyordu. Araç sürücülerinin bazıları korna çalıyor bazıları sollayıp geçiyordu. Ben de sollayıp geçtim. Adamcağız kaldırıma çıkamadığı için bir de dünya kadar korna işitti.

bazen parklanmalar yüzünden trafikte sıkışıp kalacağımı anlayınca kaldırımlardaki engelli rampalarını ve araçların apartman otoparkı gibi yerlere girebilmeleri için alçaltılan yanal kaldırım girişlerini kullanarak kaldırıma çıkıp 5-10 metrelik kısa mesafelerde kaldırımı kullanıyorum. Bugün Soğanlık Kuzey Yanyol'da çıkmaya çalıştığım engelli rampasının en alt ucu asfalttan 15 cm. yüksekteydi ve bu mesafede kalması için müthiş bir eğim verilmesine rağmen yere yetişemeyeceği kadar yüksek bir kaldırıma parke taşı döşenmiş, rampa da parke taşları ile oluşturulmuş, zamanla taşlar yamulup girintili çıkıntılı bir hâl almış. Ben bisikletle geriden hız alıp girmeme rağmen çok zor çıktım. Gerek eğiminden, gerek köşeleri çıkıntı yapan taşlarından, gerekse ucunun yüksekte kalmasından buradan bir engelli arabasının çıkabileceğini hayal etmek bile gülünç.

Yine Minibüs Caddesi'nde Bostancı'dan Göztepe'ye gidişteki kaldırımlar da inanılmaz yüksek ve rampalar kullanışsız.

tolginho

10 yıl önce - Çrş 02 May 2012, 01:35

Alıntı:
Yine Minibüs Caddesi'nde Bostancı'dan Göztepe'ye gidişteki kaldırımlar da inanılmaz yüksek ve rampalar kullanışsız.

Şantiyesi Sahrayıcedid'e kuruldu, bu yaz Kadıköy'e kadar yenileme yapılacak. Taksim meydanı'nda, Halaskargazi'de nasılsa öyle olacak burası da.

Öte yandan Basın İlann Kurumu'nun Bayramoğlu'ndaki tesislerinde geçen yaz engellilerle ilgili bir çalıştay yapıldı. Birçok belediye ve üniversite burada idi. Maalesef bu konu konuşulması gerekirken particilik ön plana çıkmış. Halbuki bu tip toplantıların sonrasında ABD'deki gibi bir döküman hazırlanabilirdi.

Burç

10 yıl önce - Çrş 02 May 2012, 08:56

Bence İstanbul'daki neredeyse tüm kaldırımların yeniden standart bir şekilde düzenlenmesi lazım. Yok ranttı, yok gene birileri para kazanacak, bilmem ne diyerek kaldırım yapılmasına bile karşı çıkıyorlar maalesef. Oysa bence çok önemli bir sorun.

Bir kere kaldırım dediğin 50 santim olmaz! Standart minimum 1.5 metre bir kaldırım genişliği olmalı, ihtiyaç duyulan caddelerde ise bu genişlik artırılmalı. Bu minimum 1.5 metre içinde asla aydınlatma direği, ağaç, çöp kutusu, reklam panosu, arabaları engelleme direkleri, işportacı vesaire olmamalı.

Yani burada sorunlu kaldırımları saymakla bitmez ki, sorunsuz olanları yazsak daha iyi.
Bütün İstanbul'da belki bir avuç doğru düzgün kaldırım çıkar zaten.

Ayrıca tüm kaldırımların asfalt yapılması taraftarıyım, bu konu ile ilgili başlığımız :
Kaldırımlara Asfalt Yerine Taş Döşenmesi Üzerine

Asfalt kaldırım

ibrahim avşar
10 yıl önce - Çrş 02 May 2012, 11:35

Kadıköy-bağdat caddesi kızıltoprak mevkisinde bozuk taşlar yüzünden düşenlerin sayısı belirsiz.Ordaki esnafta 1 kilo çimento ile düzeltse en azından takılmalara engel olur.Çok uzun süredir her iki taraf bozuk olmasına rağmen hiçbir çalışmada yok.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM