Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Rifat Behar
12 yıl önce - Pts 30 Ekm 2006, 15:59
[İST-G1.70] - Akbil Sistemi ile İlgili Öneri ve Şikayetler

Belbim AŞ'nin acaba kredi kartı ile otomatik akbil dolum yapan otomatlar konusunda bir çalışması var mı? Olsa iyi olur. Kola otomatlarında bile kredi kartı ile işlem yapabiliyorken Belbim çağın gerisinde kalmamalı. Belbim'de çalışan birkaç yüz tane mühendis olduğunu duymuştum. Herhalde bir kısmı böyle bir proje üzerinde harıl harıl uğraşıyordur. Hangi projeleri geliştiriyorlar? Akbil ilk çıktığından beri teknolojisi aynı kaldı. Acaba ne gibi yenilikler, çağdaşlıklar ve kolaylıklar planlanıyor? Bu sayfada bu konu ile ilgili fikirleri / görüşleri / ekeltirileri paylaşalım. Umarım Belbim'in katılımını da sağlayabiliriz.

salihkumbar

12 yıl önce - Pts 30 Ekm 2006, 16:46

Rifat Bey

Bahsettiğiniz konu ile örtüşür mü? Bilmiyorum ama...

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=28159& ...highlight=

burada bahsedilmişti. Ayrıca Belbim'in bu konuda bir çalışması var:

Alıntı:
Akilli Kart Projesi

BELBİM A.Ş. bünyesinde, belediye kaynakları kullanılarak ve tamamen İstanbul için tasarlanmış bir akıllı kart sistemi kurma çalışmalarında son aşamaya gelinmiş bulunmaktadır. Sistemde kullanılacak olan ve BELBİM mühendisleri tarafından tasarlanan cihazların saha testleri yılın ilk yarısında başlayacak ve yılın ikinci yarısında dönüşüm süreci başlatılacaktır. Cihaz dönüşümü tamamlanıp kart kullanımı tüm noktalara yaygınlaşana kadar, AKBİL kullanımı devam edecektir. Yeni tasarlanan cihazlar hem AKBİL hem de akıllı kartlar ile çalışabilecektir. Dönüşüm tamamlandıktan ve hemşerilerimizin tercihleri akıllı kartlara yöneldikten sonra sistematik bir çalışma ile AKBİL kaldırılacaktır. Eğer günlük seyehat eden yolcuların önemli bir kısmı AKBİL'de kalmayı tercih ederse durum tekrar değerlendirilecek ve gerekirse ortak çalışma devam ettirilecektir. Akıllı kart tasarlanan cihazlar ile ayrıca filo yönetim sistemi, akıllı durak sistemi, mesafeye dayalı ücretlendirme, acil durum uyarı sistemi ve engelli vatandaşların (özellikle görme engelliler) gelen aracı algılamasını sağlayacak sistem için gerekli alt yapıda kurulmuş olacaktır. Gerekli dönüşümle beraber bahsi geçen projeler bir bir devreye alınacak ve öncelikli olarak 2006 yılı içerisinde filo takip ve yönetim sistemi kurulacaktır.

GELİNEN DURUM

Teknoloji incelemesi tamamlandı
Yeni cihaz elektronik tasarım tamamlandı
Yazılım çalışmaları Mart 2006'da tamamlanacak
Kutu tasarımı 2006 başında bitecek
Dönüşüm kendi imkanlarımız ile yapılacak
Araç takip sistemi ile entegre olarak etkin istatistik ve farklı ücretlendirme imkanları sunabilecek.
Cihazda aynı anda hem Akbil hem de Smart Kart ile ödeme yapılabilecek
YAPILACAK UYGULAMALAR

Toplu Taşımacılık
Otopark Ücret Toplama
Dolmuş, Taksi
Otomatik Satış Makineleri
Şehir Aktiviteleri
Ankesörlü Telefon
Bozuk Para Gerektiren Her Türlü Uygulama
Sosyal İçerikli Belediye Uygulamaları
AKILLI KARTIN AVANTAJLARI

Banka Destekli Ödeme Sistemi
Daha Fazla Hafıza
Daha Fazla Uygulama
Uluslararası standart
Avrupa Birliği, Merkezi Hükümet ve Yerel Yönetimlerin Planlarına Uyum
E-para'ya Açık
Daha Fazla Müşteri Memnuniyeti
Daha Fazla Güvenlik
Sosyal İçerikli Uygulamalar

http://www.belbim.com.tr/?bwt=26

Salih KUMBAR

Mustafa Çetinkaya

12 yıl önce - Prş 15 Şub 2007, 19:19

Akbil'in kaldırılıp yerlerine kredi kartı gibi bir kart verilerek artık onun kullanılacağını duymuştum.
Son durum ne bilmiyorum fakat hergün kullandığım bir vazgeçilmezim.    Artık Akbil istanbul'da ulaşım için rahatlığı ve kolaylığı sunan bir hizmet    Tek bilet uygulaması ile artık aktarma yapabileceğiniz gibi kullanım alanları hayli genişledi. Tren, Vapur, İdo, İETT, Metro, Tramvay vs.

Rıdvan ERGÜN

10 yıl önce - Çrş 17 Hzr 2009, 13:02

Alıntı:

Fonksiyonel Özellikler:
•Elektronik Bilet Uygulamasında kullanılan AKBiL'e ödenen para kadar kontür yüklemesi yapar.
•Standart madeni, plastik veya elektronik jeton satışı yapar.
•'beşiBiryerde’ elektronik bilet uygulaması için kart satışı yapar.
•AKBİL ile birlikte kullanılacak olan istanbulkart'a ödenen para kadar kontür yüklemesi yapar.
•İstanbul Elektronik Bilet Uygulamasında kullanılacak olan boş istanbulkart satışını yapar.
•Tedavüldeki tanıtılan madeni paraları kabul eder ve ileride çıkabilecek madeni paralar makineye tanıtılarak kullanılabilir hale getirilir.
•Tedavüldeki kağıt paralar programla tanıtılarak kullanılabilir hale getirilir.
•Yeni banknot ve bozuk paraların sisteme entegrasyonu yazılımın güncellenmesi ile rahatlıkla sağlanabilir.
•İstenilen banknot veya bozuk paranın kabulü, yazılım aracılığı ile kontrol edilebilir.
•Para üstünü madeni para olarak verir.
•Türkçe, Almanca ve İngilizce dil seçenekleri mevcuttur. Menüdeki dil seçeneği düğmeleri ile kullanıcı istediği dilde işlemlerine devam edebilir.
•Para üstü olarak verilecek birimler programla seçilir ve ayrı ayrı biriktirilir.
•Kredi kartı arabirimi(pinpad) ile ödeme kabul eder.
•istanbulkart, beşiBiryerde, bilgi fişleri, jeton, para üstü gibi kullanıcıya verilecek tüm iadeler cihazın alt kısmında bulunan aydınlatılmış, kapaklı çıkış balkonundan verilir.

Süha
9 yıl önce - Pzr 04 Ekm 2009, 23:47

(+)

Otomatik akbil dolum cihazları. Darısı bunlardan Yalova İDO iskelesi'nin başına bundan 2 tane lazım.

Misafir 849

3 yıl önce - Prş 07 Nis 2016, 13:14

selamün aleyküm ben bir akbil bayisiyim hizmet etmek için sabah namazdan sonra açarım büheyi akşam 12 ye kadar arkadaşlar biz madurduk şimdi belbim aldı dahamadur olduk insan olarak bir mümin olarak düşündümüzde bu eziyeti bize kim layık görür paranı peşin yatırırsın yol parası verirsin sonra toplarsın kuruş kuruş ve karşılık bedeli arın teri zihin yorgunlu karşılık allah aşkına 130 bin sattıgında karın 1500 lira kar kadeve içinde kadeve düştümü 1300 civarında bu parayda ay sonunda alacaksın arkadaşlar allah aşkına bu hangi vicdana sıvar hangi kitap bunu veba görür dünyanın neresinde çok satana çalışana az kar verilir kominizmdemi kırallıktamı kapıtalizmdemi ve hangi din kabul eder bunu bugün kandil bütün müslümanların kandilini kutlarım şunuda söyleyeyim bunu bize hak görenler için allaha dua edecevim allahım bizim hakkımızı vermiyenlere hidayet ver allahım onları kul hakkından koru arınterinin helal kazancınne oldunu göster başımıza hz ömer gibi adaletli insanlar getir evlatlarımızı asrın bütün kötülüklerinden koru bukadar yanlış anlamayın içimdolu kötü söz bize yakışmaz ben imam hatipliyim başka bir görüş yapsa zoruma gitmez bizim getirdiklerimiz yaptıklarında zoruma gidiyor inanın içim dolu allah hepimizi imandan sıratı mustagımdan ayırmasın

Misafir 0ce

1 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2017, 19:10

Selam ben otobus soforuyum sahada bu kartlarla ilgili yapılan art niyetli kullanımları apaçık görmekteyim bu usulsüz kart kullanımı her geçen gün artmakta fakat yetkililer bu konuda herhangi bir öneri ve çözüm uretememektedir benim bu konuda bir onerim var hatta kesin çözüm bu konuda benimle irtibata geçebilirsiniz tşk.0533 731 90 83

ANA SAYFA -> ULAŞIM