Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Üsküdar - Yeni Valide Camii (Valide-i Cedid)
123 ... 313233   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 1
Sinan Doğan

16 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 21:51
İstanbul Üsküdar - Yeni Valide Camii (Valide-i Cedid)


Üsküdar çarşısı içinde devrinin en güzel eserlerinden biri olan Yeni Valide Camii, Hakimiyet-i Milliye Caddesi, Balaban Caddesi ve İmam Nasır Sokağı ile çevrili geniş bir alanı kaplar. Cami avlusuna bu yollara açılan beş kapıdan girilir. Hakimiyet-i Milliye Caddesi'ne açılan kapı, çarşı tarafında bulunduğundan 'Çarşı Kapısı', eski Bit Pazarı kapısının karşısında bulunan ikinci kapı, 'Bat Pazarı Kapısı' veya 'Sebil yahut Hünkâr Kapısı' isimleriyle anılırdı. Üçüncü kapı, Arasta Çarşısı'na açıldığından 'Arasta veya Bedesten Kapısı', Balaban Caddesi tarafındaki dördüncü kapı, 'Balaban Kapısı, Cümle Kapısı, İmaret Kapısı veya Mektep Kapısı' adlarıyla bilinirdi. Beşinci kapı ise, 'Uncular Kapısı, Değirmen Kapısı, Mescit Kapısı, İmam Kapısı' isimleriyle meşhurdu. Bu yöndeki kapılar isimlerini, burada bulunan ve yakın zamana kadar duran bir değirmenin taşlarından, Geredeli Mescidi'nden ve İmam Nasır'ın yaptırmış olduğu bir çeşmeden almıştı. Külliye, cami, hünkâr mahŞli, çeşme, sebil, türbe, muvakkithane, mektep, imaret, şadırvan, havuz, su deposu, çarşı, bedesten ve meşruta evlerinden oluşuyordu. Mabet oldukça büyük bir avlunun ortasındadır. Düz bir sahada ve sel yataklarının ortasında yaptırıldığı için su basmaz merdivenlerle çıkılmaktadır. İç avlu veya şadırvan avlusunun iki yanlarında ve bir de cümle kapısı tarafında olmak üzere üç kapısı vardır. Üzerlerinde Hezarfen Mehmet Efendi'nin hattı ile yazılmış âyetler bulunmaktadır. Sol tarafındaki kapı üzerinde imzası vardır. Şadırvan avlusunun her cephesinde alt üst altışar pencere olmak üzere 36 penceresi vardır. Bunlar klâsik demir parmaklıklı ve içten tahta kapaklıdır. Avlunun zemini mermer kaplıdır. Üç tarafı, 14 mermer sütunun taşıdığı 17 kubbeli bir revak ile çevrilmiştir. Orta yerde zarif bir şadırvan yer almıştır. Devrinin en güzel eserlerinden biri olan bu şadırvan tamamen mermerden sekiz yüzlü olarak yapılmıştır. Her yüzün köşelerinde mermer sütunlar vardır. Bu sütunların arasına neŞs pirinç şebekeler yerleştirilmiştir. Ayrıca sütunları biribirine bağlayan kemer altına, mermer oyma şebekeler konmuştur.(+) 

(+)
(+)


deniz_82
16 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2006, 15:12
Yeni Valide Külliyesi


Külliye bünyesinde; türbe, sebil, muvakkithâne, üç çeşme, sıbyan mektebi, arasta(yedi adet dükkân), imâret, mahyacı odası ve sonradan ilave edilen hünkâr kasrı ile yangın havuzunu barındırmaktadır.
Külliyenin en dikkat çekici özelliği klasik külliye anlayışını-16 yy- Lale devrinde de-18. yy- devam ettiriyor olmasıdır...


 

(+)


[Yarısı karanlık, yarısı aşırı parlak foto silindi.  - alimemo - Cmt 04 Ksm 2006, 14:39 ]

 

(+)


ahmet_güllü

15 yıl önce - Cmt 23 Arl 2006, 18:42
istanbul haziran 2006


istanbul haziran 2006


 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
Başdoğan

15 yıl önce - Pzr 08 Nis 2007, 02:24(+) 

(+) 

(+)

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


Karani Eseroğlu
15 yıl önce - Prş 19 Nis 2007, 21:08sayfa 1
123 ... 313233   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL