Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Engin

13 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 01:35
olamaz(!), üniversitede okuyanların %63'ü cuma namazına gidiyormuş!!!

[ Aşağıdaki alıntı, Hürriyet yazarı Yalçın Doğan tarafından yazılmıştır - Burç - Çrş 01 Ksm 2006, 13:07 ]
Alıntı:
EN VAHİMİ

Bunlar arasında yine de, en vahimi, eğer o anket sonuçları doğru ise, üniversite gençliği ile cuma namazları arasındaki bağlantı.

Eğer o anket doğru ise, gençlerin yüzde 63’ünün cuma namazına gitmekte oluşu, Türkiye’deki sosyolojik ve siyasal değişimin inanılmaz bir göstergesi. Bu dönemde atılan tohumların nasıl tuttuğunun vahim bir sonucu.

Üniversitede bir genç normal olarak ne yapar? Ders çalışır, müzikle ilgilenir, sporla uğraşır, zamanını kız ya da erkek arkadaşlarıyla paylaşır, sinemaya, tiyatroya gider, ders kitapları dışında kitaplarla haşır neşir olur, ülke ve dünya siyasetini her yönden kendi arasında tartışır. Yıllar ve yıllardır bu böyle.

Cuma namazı belki de hiç akla bile gelmeyen alışkanlıklardan biri. Bundan üç, beş yıl öncesine kadar, bırakın böyle bir sonucu, anketlerde böyle bir konunun geçmesi bile söz konusu değil.

AKP’yi herhalde en fazla sevindiren anket sonuçlarından biri bu olsa gerek.

Eğer o yüzde 63 doğru ise, Türkiye’nin geleceği karanlık. Cuma namazları, cuma namazı olarak kalmıyor. Türkiye bir başka yere kayıyor. O yer, içinde doğup büyüdüğümüz, değerlerini taşıdığımız çağdaş hayat tarzı değil.

gidip te Danimarka'lı karikatüristlere çatmaya ne lüzum var, adam cuma namazına giden gençleri potansiyel tehlike olarak görüp gidişat kötü diyor... çağdaşlığı eşittir dinsizlik olarak Türkiye'nin büyük(!) basın kuruluşlarından birinin köşesinde açıkça dikte edebilecek cüreti gösteriyor... yakında camilerin kapatılması için suç duyurusunda bulunur herhalde...

Alıntı:
Üniversitede bir genç normal olarak ne yapar? Ders çalışır, müzikle ilgilenir, sporla uğraşır, zamanını kız ya da erkek arkadaşlarıyla paylaşır, sinemaya, tiyatroya gider, ders kitapları dışında kitaplarla haşır neşir olur, ülke ve dünya siyasetini her yönden kendi arasında tartışır. Yıllar ve yıllardır bu böyle.
hele şu paragraf ne kadar komik ya! ne kadar saçma! yani ben cumaya da fırsat bulursam giderim, derslerimi de hakederim, kız arkadaşım da var, ne oluyor şimdi engel mi bu önümde? bana cuma namazında bilime değer vermeyin, töre cinayeti işleyin deselerdi bir kere derdim ki evet tehlikelidir... ama her seferinde çalışmanın en büyük ibadet olduğu söylenir, her bayramda Atatürk ve silah arkadaşlarına mekanları cennet olsun diye dua edilir...

neymiş bu insanın rahatsız olduğu yazsın da bilelim... insanların bir dine inanıp onun gereklerini yerine getirmesinden mi rahatsız oluyor? çünkü ben başka somut bir şey bulamadım! %63ü gidiyormuş, bence o kadar çok değil ama sanane? üniversite öğrencisi bir dine inanıp gereklerini yerine getiremez mi? kaldı ki cuma namazına normalde namaz kılmayan hatta oruç bile tutmayan bir çok erkek gider... hatta dinden öte gelenek, alışkanlık olduğu için gideni bile bilirim... nasıl bundan rahatsızlık duyulabilir, ve bu bir köşeden ne cüretle halka şikayet edilir anlayamıyorum.

dikkat ediniz, ben asla İslam maskesi altında cebi dolduranları, cinayet işleyenleri, terör eylemi yapanları, saçma sapan uygulamalarda bulunup, çarpık sözler söyleyenleri savunmuyorum! ama bir yazar(!)ın köşesine "en vahimi, üniversitelilerin %63ü cumaya gidiyormuş, nasıl olur!" diye yazması kesinlikle bir cehalet örneğidir, saygısızlıktır, en basit tarifiyle çocukluktur!

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/5330812.asp?y ...amp;gid=61

(edit: başlık değişimi)

En son Engin tarafından Pts 30 Ekm 2006, 00:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

asan70
13 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 01:44

Avrupalı Hristiyanlarında çoğunluğu her pazar üstelik ailecek kiliseye gidiyor..Onlarda da durum çok vahim olmalı!!Türkiye den başka bir yer varmı acaba kendi tarihine ve dinine bu kadar karşı çıkan..Bazı haberler gerçek olmadığı halde tarihimizi ve dinimizi karalamaya yönelik ...Bilinçli olmalıyız ve bu  haberlere prim vermemeliyiz..

SİNAN SEZER
13 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 01:49

Bu yazıdaki zihniyet bana da ters geldi.laik bir ülkede yaşıyoruz.Hristiyanlar ve Museviler ile bizim aramızdaki en büyük fark burada yaşanıyor olsa gerek.Onların resmi tatilleri Cumartesi ve Pazar.Bundan dolayı rahat bir şekilde gidiyorlar.Bizde de çalıştığı kurumda veya okuduğu okullarda işini ve ögrenimini aksatmadığı sürece Cuma namazına gidilmesini gericilik ve irtica olarak görme zihniyetine karşıyım.Bırakınız insanları ibadetlerini özgürce yapsınlar.

Selcuk Ünal
13 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 01:55

Kanaatimce cuma namazina gitmeleri vahim degil

Ancak avrupali acinsindan bu belirtilen

Alıntı:
Avrupalı Hristiyanlarında çoğunluğu her pazar üstelik ailecek kiliseye gidiyor

olay da vahim degil. Cünkü kilise ve ya vatikan örnek vericek olursam almanya da binlerce üye kaybediyor. O yüzden gencleri etkilemek icin yeni metodlar ariyorlar. Örnek papanin almanya ya geldiginde pop konserleri vererek modern bir hiristiyan genclik imaj calismasi yapmalari.

Akın Alan
13 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 02:18

Aslında yazı böyle başlıyor....

Alıntı:
AKP’nin aile fotoğrafı

FOTOĞRAF beş kareden oluşuyor.

Birinci karede, türbanlılar var.

İkinci karede, harem ve selamlık vaziyeti var, kadınlar hep ayrı, erkekler hep ayrı, ister yatta, ister lokantada, ister havada, ister karada.

Üçüncü karede, pompalı tüfek satışları var.

Dördüncü karede, Yimpaş’lı Dursun Uyar ile dört bakanın katıldığı cenaze töreni var.

Beşinci karede, üniversite gençliğinin yüzde 63’ünün cuma namazına gittiğine ilişkin anket sonuçları var.

Beş kareli fotoğraf, AKP’nin Aile Fotoğrafı.

Türkiye’nin sosyolojik yapısının değişim fotoğrafı. Türkiye’nin kabuğunun çatlamasının fotoğrafı.

O fotoğrafta hukuk ve adaletin nerede durduğu var. O fotoğrafta gençliğe nasıl bir aşı yapıldığı var. O fotoğrafta, yapılan onca resmi açıklamaya rağmen, şiddete karşı gereken önlemlerin alınmayışı var.

Altta alıntı yaptıklarım ise bana rahatsızlık veren durumlar......

Alıntı:
İkinci karede, harem ve selamlık vaziyeti var, kadınlar hep ayrı, erkekler hep ayrı, ister yatta, ister lokantada, ister havada, ister karada.

Üçüncü karede, pompalı tüfek satışları var.

Dördüncü karede, Yimpaş’lı Dursun Uyar ile dört bakanın katıldığı cenaze töreni var.

Cuma Namazı olayında adam saçmalamış.....Böyle aptalca bir yazı olamaz!!!!

Bu sitede benim görüşlerimi bilen bilir ama ben Cuma namazlarına giderim kimsede engelleyemez.

Kimsenin gitmesindede bence vahim bir durum yok...Bu ülkenin Dini ve Kültürü üzerinden prim yapmayın artık hem iktidardakiler hemde muhalefettekiler......

gürkang
13 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 02:22

Hangi anketten söz ettiği belli değil. Bu araştırmayı kim yapmış, neye göre yapmış, katılımcıların profili ne, bu gibi bilgiler yok! Atıyorlar ortaya üniversitelilerin %63'ü cumaya gidiyor diye bir iddia...

Kaldı ki ibadet etmek elbette bir gericilik simgesi değildir. Evet Türkiye'de bir gericilik var, ben de öyle düşünüyorum ama insanlar ibadet etmesi neden olmuyor. Bu kadarı da sahiden ipin ucunu kaçırmak!

Burçin.
13 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 02:26

İnsanlar dinini yaşamaya çalışanlardan anlamsız bir şekilde çok korkar oldu. Kendileri birşeye inanmıyorsa ya da inancının gereklerini yerine getirmiyorsa, aksi davranışta bulunanlara sinir oluyor, onları engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Kişisel yaklaşımlarda sebep bu. Büyük bir gazetedeki böyle bir yazının sebebinin ise bu kadar masumane olduğunu sanmıyorum.

Başörtü siyasal simge; örtünmeyin, örtünenleri hoşgörmeyin! Cuma namazları sonrası çıngar çıkıyor, eylemler yapılıyor; siyasal bir eylem, gitmeyin! Din tamamen siyasallaşmış durumda; en iyisi siz inanmayın!

gezginn
13 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 02:27

Bu yaziyi yazan kisinin, uzunca bir Turkiye turuna cikmasi gerekli. Sanirim onun yasadigi ulke farkli bi yer. Bazilarinin suyu isinmaya basladi. Dikkati baska alanlara cekerek, bu arada neler goturebiliriz hesabi yapiliyordur. Bunun bir benzeri 8-9 yil once yasanmisti. O zamanki sartlar farkli idi.dikkate alinmamasi gereken bir yazi. Fazla soze gerek yok.

gökhan(D)
13 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 02:31
!

Böyle bir yaziya gösterdiginiz tepkiler icin cok tesekkür ederim arkadaslar! Türkiye'nin gelecegi konusunda endiselerimi biraz olsun azalttiniz. Aynen benim düsüncelerim dile getirilmis simdiki post'larda.

nebi

13 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 02:42

Ulkemizde maalesef çogu yazarlar din ve siyaset konularindan para kazaniyorlar hatta bu ikisini bir birine katmayi çok seviyorlar maksat laf olsun torba dolsun ama bu adamin dedikleri bayagi bir saçma, uzmanligi olmadigi bir konuda soz sahibi olmamak lazim ayni orhan pamugun yaptigi gibi...Yani Turk gençliginin yarisindan fazlasi cumaya gidiyor diye ne demek isteniyor?

Bati özentisi bu kadar olunur ben artik doğu özentisi yazarlar istiyorum biktim bu batilaşma çabalarindan bazilari batılaşmayi dinsizleşmekle, doğulaşmayida yobazlaşma olarak görüyor bunlar yanliş düşünceler...

Zaten böyle bir şey diyenin Türklüğünden şüphe ederim...

Saygilar.

sayfa 1
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET