Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Salih Kuş

15 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 17:23
BUR » E1.07. Bursa'da Çözülmesi Gereken Öncelikli Ulaşım Sorunları

Bursa, son yıllarının bana göre en çalışkan belediyecilik çağını yaşıyor.özellikle ulaşım alanında atılan adımlar ve yapılan yatırımlar alkışı hakeder cinsten.trafiğin kilit noktalarına yapılan bat-çık kavşaklar ile trafik rahat nefes aldı diyebiliriz.ancak yinede eksik kalan noktalar illa ki vardır.örneğin batı bölgesine B.O.İ seferlerinin olmaması eksik kalan bir noktadır.genel anlamda ulaşımda sorunlar size göre nedir?çözümü için neler yapılmalıdır?

En son Salih Kuş tarafından Cum 27 Ekm 2006, 20:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Yasemin Doğuş
15 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 18:20

Bursa adına gördğüm en önemli ve en temel sorun yetersiz yollar. Bişekilde yeni geniş anayollar açılmalı. özellikle heykelden daha yukarı semtleri birbirine bağlayan hiçbir geniş cadde varsada ben bilmiyom  
Bide trafik ışıkları çok kontrolsüz.bazı yerlerde çok gereksiz yere uzun süre kırmızı ışık yanıyor. şunları biran önce adam edip gerektiği gibi düzenleseler çok iyi olur. Bide şu haşimişcan caddesinin çabucak bitirilip açılması gerek bence.

Akın Alan
15 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 18:26

Yasemin demişki;

Alıntı:
Bide trafik ışıkları çok kontrolsüz.bazı yerlerde çok gereksiz yere uzun süre kırmızı ışık yanıyor. şunları biran önce adam edip gerektiği gibi düzenleseler çok iyi olur. Bide şu haşimişcan caddesinin çabucak bitirilip açılması gerek bence.

Bu konuda yapılan bir çalışma var.Kent Bilgi Sistemi kapsamında ,trafik ışıkları tek merkezden yönledirilecek.Bu sistem kapsamında yaklaşık 50 kamera ile kavşaklar denetlenip,İstanbul'da olduğu gibi
"F.S.M. Yoğun,Boğaz Köprüsü Rahat" gibi elektronik bilgilendirme tabelaları olacak.Birde belli başlı otobüs duraklarında beklenen otobüsün kaç dakika sonra durakta olacağı belirlenecek.Umarım iyi açıklayabilmişimdir.

Emre Alkor
15 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 19:20

Hepsinden daha acil olarak başta Atatürk caddesi olmak üzere Fevzi Çakmak, Darmstad gibi caddelerde yol kenarlarına park eden araçların önlenmesi lazım.
Çoğu geçici süre beklemenin bile yasak olduğu yerlerde yasak tabelasının altına yarım saatten fazla yolu sağlı sollu birer şerit kapatıyorlar.daha az önce Atatürk caddesinden geçtik ama hem ulucami önüne hem kafkasın ve tkm'nin önüne boylu boyunca park etmiş arabalar yüzünden 5 şerit olan yolun 2 şeridi kısım kısım tıkanmıştı. Otobüs duraklarına park edildiğinden otobüsler yolun ortasında durup arkasındaki trafiği kilitliyolardı. Öyle anacaddelerde hiç acımadan çatır çatır cezayı kesmek lazım. akşam trafiğide başlayınca heykelin kilitlenmesi yüzünden garaja ve stadyuma kadar heryer felç oluyor.    

ozhanesemen

15 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 19:39

Bence trafik sıkışıklığından daha elim ve vahim fakat çok kolaylıkla çözülebilecek bir problemi var. O da geceyarısından sonra Şehirlerarası Otobüs Terminali'ne ulaşamamız. Şu anda Bursa'nın gördüğüm en büyük imaj sorunlarından birisi bence. Geceyarısından sonra Bursa'ya gelen bir misafirimiz Terminal Taksilerine mahkum bırakılmıştır.

İstanbul ve İzmir'de bu görevi seyahat firmalarının şehiriçi servisleri üstlenmektedir. Fakat yapılan anlaşmalar sonucu bu tür bir hizmete Bursa'da izin verilmemektedir. Bu durumda belediyemizin ve Boy-Koop un bu uygulaması "Yaptırmam da yapmam da" durumuna benzemektedir. "Ulaştıran ulaşım" parolasıyla çalışan sayın Büyükşehir Belediye Başkanı'mızın bu duruma da gerekli çözümü bularak problemi ortadan kaldıracağını umuyorum.

Batur

15 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 23:22

Önceden olsa, öncelikli yapılması gereken Acemler kavşağı derdim. Şimdi Acemlerle birlikte birçok kavşak yatırımının tamamlandığını ve yenilerinin yapılmasının planlandığını görüyoruz. Trafik sıkışıklığının yaşandığı yerlerde genellikle köprülü kavşak yapılsa falan diyebiliyoruz ama şehir içi için söylenecek pek bir şey yok, ne kavşak yapmaya müsait ne de yolların genişletilmesine. En iyi çözüm şehir içine arabayla çıkmamak. Hikmet Başkan ulaştıran ulaşım konusunda kararlı, bugüne kadar yaptıklarını gördükten sonra bundan sonrası için de kendisine güveniyorum.

Bence artık Bursa’nın en büyük ulaşım sorunu hava ulaşımı ve tren yolu. Bir sanayi şehrinde, potansiyeli olan bir şehirde bunların olmaması üzüntü verici. Denizimiz var ama oraya taşıma yapacak tren yolumuz yok, zamanında varmış ama nasıl bir zihniyetin fikriyse kaldırmışlar. Havaalanı desen o bundan da komik… inşallah bir gün Bursa gerçek bir havaalanına ve tren yoluna kavuşur.

ömerariffiliz
15 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 23:52

BURSAYA YAPILAN YATIRIMLARIN GİZLİ VE BAŞ MİMARI FARUK ÇELİK. ÇEVRE YOLUNUN BİTİRİLMESİNDEDE KENDİSİNİN ÇOK BÜYÜK KATKISI OLDU. AK PARTİDE GRUP BAŞKAN VEKİLİ OLMASI BU İŞLERİN YAPILMASINDA YARDIMCI OLDU. YOLLAR BİTTİ ŞİMDİ SIRA METRO DA METRODA TAMAMLANINCA BENCE BİR SORUN KALMAYACAK ŞEHRİN DOĞU YAKASINDA DA. METRONUNDA BİTMESİNE ARTIK AZ KALDI. HAVAALANI PROJESİDE GÖRÜŞÜLÜYORMUŞ ZATEN. ULAŞTIRMA BAKANI BİNALİ YILDIRIMIN BURSAYI SON ZİYARETİNDE BU KONU ÜZERİNDE ÇOK DURULMUŞ ZATEN. GERÇEKTENDE BURSANIN SON 4 YILDA ÇEHRESİ ÇOK DEĞİŞTİRİLDİ. İNŞALLAH BUNDAN SONRADA BÖYLE DEVAM EDERLER.

adnan mahmut taslı

15 yıl önce - Cmt 28 Ekm 2006, 12:15

Belediye ve halk otobüsleri için ayrılmış ceplere diğer araçların parketmesi ve otobüslerinde bu ceplere tam yanaşamamasından dolayı yolun  bir kısmını kaplamaları (örnek altıparmak)trafiğin aksamasına yol açıyor,duraklar için ayrılmış ceplerin uygun kullanılması şehir içerisinde ki sıkışıklığı rahatlatacağını düşünüyorum ayrıca dolmuş taksilerinde çok oluşu ayrı bir sorun bence.İstanbuldaki gibi minübüsler kullanılarak sayıları azaltılamaz mı acaba?

SABRİ BİLGİN
15 yıl önce - Cmt 28 Ekm 2006, 19:26

Henüz yollarımızın yeterli olmadığını düşünüyorum.Öncelikle dikey,paralel,yatay  nasıl olacaksa yapılabildiği kadar yol yapılması gerektiğine inanıyorum.Bursa'da herhangi bir yere gidebilmenin birden fazla alternatifi olabilmelidir.Bir istikamet yoğunsa,bir diğerinden gideceğimiz yere gidebilme şansına sahip olmalıyız.Sürücüler için mecburiyet caddelerini yeni yollarla yok edebilirsek trafik sıkışıklığını azaltabiliriz.

Cem Telgeren
15 yıl önce - Cmt 28 Ekm 2006, 23:38

Alıntı:
Öncelikle dikey,paralel,yatay   nasıl olacaksa yapılabildiği kadar yol yapılması gerektiğine inanıyorum.Bursa'da herhangi bir yere gidebilmenin birden fazla alternatifi olabilmelidir.Bir istikamet yoğunsa,bir diğerinden gideceğimiz yere gidebilme şansına sahip olmalıyız

Bu gerçekten güzel bir çözüm olurdu ulaşım problemlerinin çözülmesinde fakat bu tarz yeni yollar açmanın Bursa'da uygulanabilirliği malesef fazla değil.Bursa'nın gerek coğrafi ve gerekse zamanında yapılan şehir planlarının yetersiz oluşu yüzünden pek çok yerde yeni caddeler açabilmek imkansız hale gelmiştir.Örneğin Altıparmak'tan Heykel'e gidebilmek için halen kullanılan caddenin alternatifi yoktur.Bu caddeye alternatif bir cadde açmak ya da bu caddeyi genişletebilmek mümkün değildir.

O halde bu gibi alternatifsiz caddelerde ki trafik sıkışıklığı nasıl giderilebilir?İşte bu nokta da bence şehrimizi yönetenler kadar bu şehirde yaşayan bizlerin de taşın altına artık elimizi koymamız gerekiyor.Trafik problemlerinin çözümünde biz bu şehirde yaşayanlarda aslında katkı koyabiliriz.Bu nasıl olacak.Bu özel araçlarımızı şehir merkezine giderken çok mecbur kalmadıkça kullanmayıp toplu  taşıma araçlarını kullanarak olacak.Aynı yöne giden dört arkadaş dört ayrı arabayla gitmeyecek.Böylece caddelerdeki araç yoğunluğu azalacaktır.Tabii benim bu önerim 100 metre öteye bile özel arabasıyla gidenlerin çoğunlukta olduğu bir toplum için ne kadar geçerli olabilir o da ayrı bir tartışma konusu.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara