Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Cüneyt AKIN
15 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 13:35
[İST-E1.28] - Köprülere Renk CümbüşüBoğaziçi ve FSM köprüleri Kasım ayından itibaren değişik ve eskisinden daha tasarruflu bir sistemle ışıklandırılacak. Zaman gazetesinin verdiği habere göre daha önce önemli günlerde son zamanlarında da hergün kullanılan halojen aydınlatma tek tip olarak sadece sütunları aydınlatıyordu. Yeni sistemde köprünün bağlantı noktalarından taşıyıcı halatlarına kadar bilgisayarla ahenkli bir renk kuşağıyla aydınlatılacak. Böylece İstanbulun geceleri çok daha farklı görünecek.

Bence güzel düşünülmüş bir çalışma..


Cüneyt AKIN
15 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 14:33

HABERİN ASLI;

       İstanbul'un ilk gerdanı Boğaziçi Köprüsü, kurulan ışık sistemi çalışmaya başladığında simülasyonla yapılan yukarıdaki resim gibi daha parıltılı bir görünüme kavuşacak.
Avrupa ve Asya kıtasını birbirine bağlayan köprünün dünyadaki benzerleri gibi aydınlatılması için hazırlanan projede son aşamaya gelindi. Şehrin ilk gerdanını boydan boya özel ışıklandırma sistemleriyle donatacak aydınlatma çalışmaları kasım ayında tamamlanacak. Yaklaşık 5 milyon YTL'ye mâl olacak sistemin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Proje sayesinde, köprü üzerinde milyonlarca renk cümbüşü ve animasyon gösterisi gerçekleştirilecek. Daha çok geçiş ücretleri zamları, intihar teşebbüsleri ve Avrasya Maratonu'yla ekranlara gelen Boğaziçi Köprüsü'nün yeni görüntüsü, artık Türkiye'nin yeni yüzü olarak reklamlarda kullanılacak. Formula 1 pilotu David Coulthard'ın geçişi ve ünlü tenisçi Venus Williams'ın gösteri maçı ile dünya televizyonlarında boy gösteren ve İstanbul'un modern yüzünü temsil eden sembolü, sunduğu renk cümbüşü ile de büyük ilgi çekecek.

Boğaziçi Köprüsü'nün renklendirilmesi kararı; geçen sene valilik, belediye ve sektör temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan Turizm Komisyonu'nda alınmıştı. Bunun üzerine harekete geçen Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü, yoğun bir çalışma içine girdi. Dekoratif aydınlatma konusundaki dünya örnekleri incelendi. Ekim 2005'te çıkılan ihaleyi City Light adlı firma aldı. 1 yıla yakın süredir çalışmalarını sürdüren firma, son aşamaya geldi. 40 işçinin çalıştığı aydınlatma sistemi çerçevesinde köprü üzerindeki halatlara yaklaşık 3 bin adet led ampulü takıldı. Çalışmanın 25 Kasım'a kadar tamamlanması planlanıyor. Projenin başından beri sorumluluğunu yürüten Karayolları 17. Bölge Müdürü Yakup Dost, çalışmalar bittiğinde kentin sembolü olan köprünün bambaşka bir görünüme bürüneceğini ifade ediyor. Köprüye yerleştirilen özel ampuller milyonlarca farklı renk ve animasyon uygulamalarına imkan tanıyor. Dost'un verdiği bilgiye göre söz konusu akıllı ampuller mikroişlemcili bir bilgisayar gibi. Sistem fiber optik ve data kabloları ile ethernet hattı tabanlı olarak tesis ediliyor. Proje ile trafiğin aktığı yüzey hariç köprünün kuleleri her yönden, köprünün ana halatı ve askı halatlarının bağlantı noktaları, köprünün askı halatları aşağıdan yukarı doğru ve köprünün yan korkulukları aydınlatılıyor. Bölge müdürü, "Bilgisayar tuşlarına dokunarak köprü üzerinde karmaşık efektler yapılarak adeta renk cümbüşü oluşturulacak." diyor.

Boğaziçi Köprüsü'nde şu anda bulunan aydınlatma sistemi kulelerin silüetinin ortaya çıkarılmasına yönelik yapılmış. Geçmiş yıllarda resmî ve dinî bayramlarla özel günlerde çalıştırılan sistem bir süredir her gün çalıştırılıyor. Led'li sistemde ise kulelerin silüetinin yanı sıra askı ve boyun halatları ile asfalt yolun bulunduğu tabliyelerin de silüetleri ortaya çıkacak. Led aydınlatma sistemi dünyada tarihsel, anıtsal ve sembolik yapıların dekoratif aydınlatmada yaygın olarak kullanılıyor. Diğer aydınlatma sistemlerine göre tasarruflu, montajı ve bakımı kolay, renk değiştirme ve animasyonlara imkân veren sistem olarak biliniyor. Aydınlatma sisteminin işleyişiyle ilgili yazılım bilgisayara yüklendikten sonra, tek tuşla renk ve ışık gösterileri yapılabiliyor. Sistem; gökkuşağı, patlamalar ve parçalanmalar gibi karmaşık renk gösterilerini peş peşe sıralayabiliyor. Sistemin en önemli özelliği benzer aydınlatmalara göre maliyetinin çok düşük olması. Köprüye yerleştirilen led'li ampuller elektrik tasarrufuyla da oldukça dikkat çekiyor. Bu sayede köprü aydınlatmasına ödenen yıllık faturanın yarı yarıya düşmesi sağlanacak. Işıklandırma için elektriğe bir senede ödenen tutar 72 bin yeni liraya kadar düşecek.

Asma köprüler ünlü şehirlerin simgesi

Dünya genelinde belli başlı toplam 70 asma köprü bulunuyor. Aydınlatılan en uzun köprü Japonya'da. 1998 yılında tamamlanan Akashi-Kaikyo köprüsü bin 990 metre uzunluğunda. 1937'de yapılan Golden Gate de halen San Francisco şehri denilince ilk akla gelenler arasında yer alıyor, yüksekliği 224 metre. 1983'te yine Amerika'da inşa edilen 486 metre uzunluğundaki Brooklyn Köprüsü'nde arabaların yanı sıra yaya ve bisikletli geçişi için ayrı yollar var. Boğaziçi Köprüsü ise bin 74 metre uzunluğunda. 1988'de inşa edilen Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün uzunluğu ise bin 90 metre.

Köprüde uygulanacak renk çeşitleri ve efekt fonksiyonlarından bazıları şöyle:

Sabit renk: Tek bir rengin statik gösterimi.

Çapraz solma: Çok renkli gösteri şekli. Farklı renkler birbiri içinde zarifçe solarak kaybolur.

İzleyen gökkuşağı: Işık grubu uygulaması. Renk cümbüşü içinde bir ışıktan diğerine doğru birbirini izleyen gökkuşağı renkleri belirir.

İnce çizgi: Bir ışık grubuna uygulandığında renk atışları ışıktan ışığa hızlı bir şekilde atar.

Zaman


AgaH
15 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 14:47

Bu konu eskiden bu başlıktaydı ama Ulaşım - İstanbul başlığına alınmış.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=8729&a ...mp;start=0


Cüneyt AKIN
15 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 14:58

Bahsetiğiniz başlık aydınlatılmalımı diye süregidiyor. Yeni başlıkta aydınlatma kararının alındığı ve Kasım ayında uygulamaya geçileceğinden ve ışıklandırma sisteminin farklı olacağından bahsediyor.
Siz bu konuda ne düşünürsünüz.
Sade sütunları ışıklandırılmış bir köprümü yoksa rengarenk hertarafı ışıklandırılmış bir köprümü...


Sukan

15 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 23:56

Tokyo veya Hongkong köprüleri gibi yani, hmm inşallah yaparlar.

Cüneyt AKIN
15 yıl önce - Cmt 28 Ekm 2006, 10:12

Evet aynen Tokyo ve Hong Kong daki gibi İstanbulun Gerdanlıkları ışıl ışıl olup DÜnyada İstanbul da köprü dahi olmadığını zannedenleri oldukça şaşırtacak. Çok şık olur.

ogrenci20
6 yıl önce - Pts 14 Mar 2016, 15:53

3.köprünün renklendirmesi nasıl olacak?

wedatben28

6 yıl önce - Pts 14 Mar 2016, 17:19

http://www.aimtech.com.tr/3-kopru-led-aydinlatma/proje/2ANA SAYFA -> ULAŞIM