Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
rabia-k
13 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 09:44
Üniversiteli Bile Töre İçin Öldürürüm Derse;

Töre cinayetleri ülkenin kanayan yarası olmaya devam ediyor. Her zaman olduğu gibi yine konu medyada oldukça  sık gündeme geliyor. Töre nedeni ile yıllardır pekçok insan ölüyor ve dolayısı ile pekçok insan da bu nedenle cezaevinde sürdürüyor yaşamını. Sonuçta mağdurları oldukça fazla. Ülkede belli bir kesim töre cinayetlerini tartışırken, bu arada Metropoll isimli bir araştırma şirketinin yaptığı araştırma olayın vehametini daha da ortaya koyar nitelikte.

Araştırma şirketi Metropoll’ün 30 üniversiteyi kapsayan anketine göre, "Namus için cinayet işlenir" diyen öğrencilerin oranı, Anadolu’daki bazı üniversitelerde yüzde 30’lara ulaştı.

ÜNİVERSİTE gençliği arasında yapılan bir araştırma, yüksek eğitim almış gençlerin bile "töre cinayetleri"ni "normal" bulduğu gerçeğini ortaya çıkardı. "Töre için cinayet işlenir" diyen üniversite gençlerinin oranı, Fırat Üniversitesi’nde yüzde 30.9, Çukurova Üniversitesi’nde yüzde 28.8, Selçuk Üniversitesi’nde yüzde 18.7, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde yüzde 17.1, Karadeniz Teknik ve Atatürk Üniversitelerinde yüzde 16.8, Gaziantep Üniversitesi’nde de yüzde 15.7 oldu.

4 bin 449 öğrenciyi kapsayan ankette, "Namus için cinayet işlenebilir" diyen öğrencilerin üniversitelerine göre dağılımı, düşündürücü sonuçlar ortaya koydu.  ( Önce Vatan )

arda84

13 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 10:00

Bu konuda Osman Bölükbaşı'nın bir sözü vardır hepinizin bildiği;

Eğitim cehaleti alır, eşeklik baki kalır. Gerçekten de öyleymiş..Ülkenin geleceği böylelerine emanetse biz daha çok yaya kalırız medeniyet yolunda.

TAYFUN KIRALİ
13 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 10:15

Alıntı:
ÜNİVERSİTE gençliği arasında yapılan bir araştırma, yüksek eğitim almış gençlerin bile "töre cinayetleri"ni "normal" bulduğu gerçeğini ortaya çıkardı

üniversite mezunu olmak, insan olmakla eş anlamlı oluyorsa, bu ülkenin başına bela açan şerefsizde üniversite mezunu. orada alınan değer öğretim olduğu için bazılarında eşeklik baki kalıyor, insanlık,adamlık gibi değerler bence maneviyatla daha doğrusu insanın genleriyle,südü ile alakalı bir mevzu. isterse beş tane üniversiye bitirsin, izafiyet teorisini bilmek vaya matematiksel yada fiziksel problemleri çözmek bir kişiyi insan yapmaya yetmiyor. bunlar için adam gibi insan olmak lazım.
o da ders kitaplarında yazmaz

gyilmaz
13 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 10:47

Aslinda maalesef bu tip yaklasimlarin, egitim duzeyimizle tam dogrudan ilgisi olmadigi bu sekilde ortaya cikiyor. Bu, insanin acik goruslulugune, dunya gorusunun gelismisligine ve sosyal ve ekonomik olaylari olgunluk icinde hazmedebilme kapasitesine bagli bir birseydir! Biz maalesef butun bunlardan sinifta kaliyoruz. Herkezi dusman olarak goren, devamli komplo teorileri ureten, gururuna asiri derecede duskun, icine kapanik ve daha onemlisi gecmisten gelen deger ve tabulara koru korune baglilik guden bir yaklasim icindeyiz. Bu sadece sosyal alanda degil, ekonomik acidan da boyle! Iste bakin, emsallerini bir tek tore cinayetleri olayinda degil, hayatimizin diger butun branslarinda gormekteyiz. Getirisini goturusunu hesap etmeden, organize bir sekilde yapilmaya calisilan cesitli ulke mali ambargolari, yabanciya 'para' karsiligi satilan 'tasinmaz' icin kopan kiyametler, peygamberimizi karikatur yapan milletin mensuplarini asip kesme egilimleri, en ufak birseyde hemen herkezi Turk dusmani olarak goren yaklasimlar!. Butun bunlar tipki namus ugruna islenen suclar gibi, ayni sosyal sebeplere dayaniyor! Izolasyoncu, asiri gururlu ve asiri tepkici bir milletiz. Bu yaklasim ve dusunce tarziyla medeniyetin bir arada yasamasi cok zor! Daha onemlisi, universiteli olmakta bunlara cozum getirmiyor! Sagllicakla kalin!

rabia-k
13 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 23:12

"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz.
Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük
cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek
alimler çıkabilir. "
                                                                                  M.Kemal Atatürk

Atamız bu konuda da en doğruyu söylemiş.

derya.bjk.84
13 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 11:59

OKUMAK ÖNEMLİ.AMA BOŞ OKUMAK DEGİL OKUMAK.YANİ KENDİNİ GELİŞTİRMEDEN İŞ İÇİN OKUMAK YETMEZKİ.DAHA İLERİ GÖRÜŞLÜ BİR TOPLUM OLMALIYIZ.BİZ GENÇLER BİLİNÇLİ OLALIM.YANLIŞA DÜŞMEMEK İÇİN OKUYALIM...

rabia-k
13 yıl önce - Sal 31 Ekm 2006, 14:44

Bu çağ dışı uygulamalar, kadınların bir meta olarak kabul edildiği , para veya mal karşılığı alınıp satıldığı, erkek egemen toplumlarda kabul gören uygulamalardır. Kadın, bir birey olarak görüldüğü, değer verildiği toplumlarda  namus cinayeti adı altında erkekler tarafından öldürülmez. Hele hele biri tarafından kaçırılarak, zorla ırzına geçilen kadın mağdur konumundadır ve medeni toplumlar tarafından korunması gerekmektedir. Yine medeni toplumlar; uluslararası anlaşmalara attıkları imzalarında arkasında durarak töre, namus gibi kavramlarla katleden veya bir insanın katline teşvik eden kişilere gerekli hukuki yaptırımları uygulamakla yükümlüdür.

Bu ülkede yıllardır bu konuda meclise önergeler veriliyor, yıllardır birileri tarafından bu ilkel zihniyetlerce gerçekleştirilen cinayetlerin durdurulması için çalışılıyor. Peki  kaç kişi caydırılabildi, ölümlerin önüne geçilebildi mi HAYIR.

Yine, mağdurlar değişik şekillerde, bazen sokak ortasında bazen çocuklarının gözleri önünde, genellikle de yaşı küçük kardeşleri tarafından öldürtülmeye devam ediyor. Öyle pis bir zihniyet ki bu, aile istemese bile oturdukları yerdeki insanlar zorluyor, öldürmeyen aile dışlanıyor, hertürlü ilişki kesiliyor, hakarete uğruyor, evi taşlanıyor. Ve bu konuda da yetkililer kalıcı çözümler üretemiyor ki biz bu çağda hala bu çağdışı uygulamaları tartışıyoruz.

sonnur
13 yıl önce - Sal 31 Ekm 2006, 14:50

Töre cinayetlerine tabiki şiddetle karşıyım.Çünkü malesef bu cinayetlerin kurbanları hep masumlar ve kadınlar oluyor.Belki karşı çıkacacak bir çok kişi bana ama töre cinayetiyle namus cinayeti arasında fark var.Ben bir bayan olarak benim kızımın,kardeşimin ve ailemin ahlaki değerlerine saldırmış birini her ne şekilde olursa olsun muhakkak cezalandırırım.

En son sonnur tarafından Sal 31 Ekm 2006, 14:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

©taner©
13 yıl önce - Sal 31 Ekm 2006, 15:08

Namus cinayeti işlenmemeli düşüncesinin duygusal ve de somut gerekçelerini öğrenmek istiyorum. Kişinin mahrem hayatını zedeleyen, yokeden ve onun için kutsal bir takım olgulara düşmanca zarar veren bir vukuatın cezası adilane değilse şahısların kendi cezalarını vermelerini en azından duygusal olarak haklı buluyorum..

TAYFUN KIRALİ
13 yıl önce - Sal 31 Ekm 2006, 15:19

taner:
Alıntı:
duygusal olarak haklı buluyorum..

Taner sen belki sadece duygusal olarak haklı buluyorsun. ama ben hem duygusal hem'de mantıksal olarak haklı buluyorum.
kanunlarımızda kısmen haklı buluyorki, ağır tahrik diye bir madde koyulmuş.

NOT: yanlış anlaşılmasın Sonnur'unda dediği gibi mevzu namus olunca

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET