Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Alan
15 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 00:53
BUR » A1.23. Dağ İlçelerine ve Köylerine Ulaşım Sorunları
Hepimizin bildiği gibi Bursa'nın dağ ilçeleri yoksulluk sınırının çok çok altında ve bunun en büyük sebeplerinden biri ulaşım olarak gösterilmektedir.

Ulaşım şu anda sabah inip, akşam çıkan köy minübüsleriyle sağlanmaktadır.Kışın hava şartları sebebiyle bu ulaşımlar aksayabilmektedir.

---Yolların yetersizliği

---Bölge şartlarına uygun araçların olmayışı

vs.. bir çok sorun mevcut,ulaşımla ilgili donannım sahibi olan değerli üyelerimizin mutlaka bu konu hakkında çözüm önerileri vardır bekliyorum....


 

(+)


Bölge Yol Haritası


Emre Alkor
15 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 19:27

Bursanın Kütahya ve Antalya yönüyle bağlantısını en kısa şekilde sağlayan yol olan Orhaneli yolu artık adam edilmeli tamamen. Afyona gidebilmek için Eskişhirden dolanmak yerine orhaneli yolu dorğu düzgün bir yol olsa İstanbul'dan vapurla geleceklerde Antalyaya çok kısa zamanda gider. Bu sayede kısmen dağ ileçelerinde giden yollarda düzelir. Orhaneli yolunun ve ona bağlı olan diğer 3 ilçenin yoluda aradan çıkartılarak düzeltilirse yol olarak ulaşım sorunu kalmaz ama bunu ancak devlet yapabilir. geriye sadece oraya gidip gelen taşıtların sefer kalitesi ve sıklığı kalır.

En önemli aşama olarak Orhaneli yolunun  kütahya ve afyona kadar devlet tarafından iyileştirilmesi gerekli. Bu hem Bursanın dağ ilçelerinde hem bursa merkeze hemde istanbula fayda sağlar. Çünkü bildiğime göre Bursa üzerinden doğrudan Antalyaya gidecek bir yol olsa istanbul antalya arasındaki yol 1 saatten fazl kısalıyormuş.


Batur

15 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 23:44

Alıntı:
Afyona gidebilmek için Eskişhirden dolanmak yerine orhaneli yolu dorğu düzgün bir yol olsa İstanbul'dan vapurla geleceklerde Antalyaya çok kısa zamanda gider.


Afyon’a gitmek için Eskişehir yolunu kullanmaya gerek yok, otobüsler Eskişehir üzerinden gidiyor. Bozuyük’ü geçince Kütahya yoluna saparak Kütahya üzerinden gidilebiliyor, Eskişehir’den gitmek 1 saat fark atıyor. İstanbul arabaları zaten direkt Kütahya üzerinden gider.

Orhaneli yolu üzerinden Kütahya’ya daha kısa sürede gidilebildiği doğru ama yol çok bozuk, o yolun şehirlerarası trafiğe uygun hale getirilmesinin Dağ ilçelerine katkısı büyük olur. Köy minibüslerinin sabah inip akşam çıkması yolcu potansiyeliyle alakalı olabilir ama yolların kış şartlarında insanların mağdur etmeyecek şekilde yeniden gözden geçirilmesi gerekir.


adnan mahmut taslı

15 yıl önce - Cmt 28 Ekm 2006, 11:57

istanbul ve antalya arasında düşünülen kısa yol bursa orhaneli harmancık demirci(manisanın ilçesi) alaşehir(manisanın ilçesi) tam net olmasada bu güzargah diye biliyorum.bursa orhaneli arasında yol çalışmaları tamamlanmak üzere ancak harmancık demirci arasında(dağardı mevkinde)ciddi sorunlar bu alandaki çalışmalar uğraştırır bence.

Kenan Durmuş

15 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2007, 05:23

Uzun zaman önce bu yolun projesi hazırlanmıştı ölçümleri yapıldı ancak bir süre sonra keles üzerinden geçen yol orhaneli tarafına kaydırıldı nerdenmi bahsediyoruz Antalya yolundan geçenlerde olayda serbest kürsüde bu konu ile ilgili tartışmalar vardı akp millet vekili sayın ambarcıoğlu mayıs ayı içerisinde bölgede karayolları genel müdürü ile keşfe çıkacaklarını söylemişti bakalım gelişmeler nasıl ve ne yönde olacak !

Kenan Durmuş

15 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2007, 05:52

Alıntı:
Hepimizin bildiği gibi Bursa'nın dağ ilçeleri yoksulluk sınırının çok çok altında ve bunun en büyük sebeplerinden biri ulaşım olarak gösterilmektedir


buna yüzde yüz katılıyorum ve halen keles bursa arasını yarım saat e indermek için planlanan yol yapım çalışmalarının kaplumbağa hızında seyretmesine kızıyorum gerek yöreye piknik amaçlı gidenler ve  yöre halkı çileden çıkmış durumda iki senede kat edilen yol sadece 7 km bu nasıl hizmet bu nasıl çalışma bir an önce yetkilileri göreve davet ediyorum 2 kamyon ve 2 kepçe ile bu işler olmaz neden bu gibi hassas noktalara ödenek ayrılmıyor! ayrıca son zamanlarda yörede meydana gelen kazalardaki artışların tek sebebi  dar olan yollar değilmi?


Kenan Durmuş

15 yıl önce - Cum 22 Hzr 2007, 22:38


Keles Bursa arasını yarım saat e indirecek olan yolun 7 km lik tamalanan bölümünden bir görüntü umarız çalışmalar dahada hızlanır ama durum tam tersini gösteriyor senede yapılan yol sadece 7-8 km ile kalıyor.


Süha
12 yıl önce - Pts 13 Tem 2009, 13:56

KELES YOLUNDA ÇALIŞMALAR TAM GAZ SÜRÜYOR
Alıntı:


Keles-Bursa karayolundaki çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, yeni etap ihaleleri de yapıldı.

Keles'in Bursa'ya bağlantısını sağlayan çile dolu yolun genişletme ve iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Keles'ten başlayan çalışmalar, yolun 35. kilometresine kadar ilerledi. Toplam 55 kilometre olan yolda, TOKİ, Özel İdare, DSİ ile Keles Belediyesi'nin iş makineleri ve ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Çaybaşı köyü ile Kızılköy altı mevkii arasındaki 2.5 kilometrelik etabın ihalesi yapıldı. Çalışmaların birkaç güne kadar başlaması planlanıyor.

Kocayayla ile İnegöl arasındaki bağlantı yolunun asfaltlama çalışmaları için ihaleye çıkılacak. Özel idare tarafından genişletme çalışmaları yapılan 30 kilometrelik yolun asfaltlama çalışmaları da önümüzdeki günlerde başlayacak.

Kaynak: http://www.bursa-bld.gov.tr/bbb_kent_haber.asp?id=1524ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara