Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ebru K.Türk
15 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 23:12
Bursa BURULAŞ Otobüslerinde Hat Ücretlendirme Rakamları

Ben hep merak ediyorum ama taşımacılık konusundan pek anlamıyorum. Güya Bursa ve ilgili başlıklarda denetçiyim ama işin içine Ulaşım konuları girince de buralar Akın Abi'den sorulur.     Denetçi olsam da şimdi soracağım şey daha önce yazıldımı? Yazılmadıysa da şu anda doğru başlığı mı kullanıyorum emin değilim.  

Neyse ben soruma geçeyim. Hatam varsa doğru başlığı söyleseniz de yeter.

Bursa'daki tüm ÖHO, BOİ ve Burulaş araçlarının önünde alıştığımız hat numarası ve güzergahını gösteren tabelalar dışında bir de son zamanlarda 20*20cm kadar boyutlarda kare şeklinde ayrı bir tabela daha yer alıyor. Üzerinde ise sadece 1 - 2 - 3 (galiba 4 ve 5 yazan hatlar da var) yazan rakamlar var. Bunlar bildiğim kadarıyla ilgili hattın ücret durumunu gösteriyor. Mesela 28/A hattının önünde 3 rakamı verilmiş. Acaba bu rakamlardaki ücretlendirme nasıl bilen varmı? Yani rakam 1 olunca o hat daha mı pahalı yoksa daha mı ucuz oluyor?

En son Ebru K.Türk tarafından Cmt 17 Şub 2007, 17:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Cem Telgeren
15 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 23:42

Alıntı:
Bursa'daki tüm ÖHO, BOİ ve Burulaş araçlarının önünde alıştığımız hat numarası ve güzergahını gösteren tabelalar dışında bir de son zamanlarda 20*20cm kadar boyutlarda kare şeklinde ayrı bir tabela daha yer alıyor. Üzerinde ise sadece 1 - 2 - 3 (galiba 4 ve 5 yazan hatlar da var) yazan rakamlar var. Bunlar bildiğim kadarıyla ilgili hattın ücret durumunu gösteriyor. Mesela 28/A hattının önünde 3 rakamı verilmiş. Acaba bu rakamlardaki ücretlendirme nasıl bilen varmı? Yani rakam 1 olunca o hat daha mı pahalı yoksa daha mı ucuz oluyor?

Site denetçimiz Ebru Hanım sorusunu doğru başlık altına göndermiş Ebru Hanımın sözünü ettiği rakkam içeren otobüslerin ön ve yan camlarına konulan küçük tabelalar BOİ-Burulaş ve diğer halk otobüsler Bukart uygulamasına dahil olunca takıldı tüm otobüslere.Bu numaralar otobüslerin çalıştığı bölgelerin hatlarına göre verildi.Örneğin BOİ otobüslerinin çalıştığı hatlar genellikle 3 numaraya sahip.Batı bölgesine çalışan hatlar 5 Terminal hatları 6 gibi...Bu numaralar hatlara ve bu hatların ücretlerine göre sınıflandırılmış durumda.Yanlız bu tabelalarda dikkatimi çeken birşey oldu.İndirimli ring hatların (35C gibi)tabela numarası daha önce 7 iken bu değiştirilip 0 yapılmış nedense.Aynı hatlara göre sınıflandırma uygulaması İzmir de de mevcut.İzmir otobüslerinde de bizimki gibi kart okutma mevcut.Buradan bu sınıflandırma işleminin bukartla ilgili olduğu sonucunu çıkarabiliriz.

Ebru K.Türk
15 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 23:49

Yani mesela üzerinde 2 rakamı gördüğüm her otobüs aynı ücretlendirmede yada aynı yöne gitmiyor olabilir demek sanırım bu. Özellikle de gittiği yöne göre de numara verilmişse biraz gereksiz gördüm. Yani Ataevlere giden bir otobüsün numarasını zaten bilir insanlar, üzerinde de yazar bu. Bir de ayrıca rakam tabelası koymak bu amaçla gereksiz olmuş. Ama fiyatlandırma ve BuKART uygulamasına göre ise yine de hangi numara hangi özellikte diye aklım karışık.  

Son olarak Teşekkür ederim cevap için      

Salih Kuş

15 yıl önce - Prş 26 Ekm 2006, 00:05

B.O.İ otobüsleri ve diğer halk otobüsleri üzerinde bulunan 1-2-3 gibi sayılar o hattın ne tip hat olduğunu belirtiyor. bu sayılar 0 - 9 arasında sıralanıyor.ve ücret tarifelerinide gösteriyor.bu numaralar hakkında detaylı bilgiyi BURAYA tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Saygılarımla

Batur

15 yıl önce - Prş 26 Ekm 2006, 00:09

Alıntı:
Yani mesela üzerinde 2 rakamı gördüğüm her otobüs aynı ücretlendirmede yada aynı yöne gitmiyor olabilir demek sanırım bu. Özellikle de gittiği yöne göre de numara verilmişse biraz gereksiz gördüm.

Evet o tabelalar ücret tarifesini temsil ediyor, batı tarafındaki 2 numaralı bir otobüsle doğu tarafındaki 2 numaralı bir otobüsün ücret tarifesi aynı oluyor.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Prş 22 Şub 2007, 20:57
Bursa Kentiçi Toplutaşıma Sisteminde Geçerli Olan Numaralı Ücretlendirme Hakkında

(+)

(Kaynak: BURULAŞ)

En son geçerli olan sistem, yukarıda görüldüğü gibidir...

Akın KURTOĞLU

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara