Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Rifat Behar
12 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 16:02
İstanbul'da ücretsiz ulaşımın ortaya çıkardığı toplumsal gerçekler

İBB'nin resmi bayramlarda ücretisz taşımacılık hizmeti vermesini beğeniyor ve destekliyorum. Ancak bu uygulama şehrimizde yaşayan insanımızın içinde bulunduğu kültürel ve eğitimsel durumu da bütün açıklığı ile gözler önüne çıkarıyor.

Bu son birkaç gün yaptığım gözlemlerde çok olumsuz görüntülere şahit oldum.

Istanbul'u bir bütün olarak ele lır ve ortalamalara bakacak olursak

1- Istanbullu fakir. Yüzbinlerce Istanbullu bir yerde bir yere ancak ücretis toplu ulaşım imkanı sunulduğu zaman bir yerde bir yere gidebiliyor. Otobüs veya tramvay kapısından içeri 'daldıklarında' feza gemisine binmiş gibi mutlu oluyorlar. Bu bile onlar için büyük bir lüks ve çok sevinilmesi gerekli bir imkan. Özellikle hanımlar bayramdan bayrama bir yerden bir yere gidiyor.
2- Istanbullu'nun eğitim seviyesi çok düşük. Toplu ulaşım aracına nasıl binilir, içinde nasıl hareket edilir, nasıl inilir. Milletin en ufak bir bilgisi yok. Aynı sürü mantığı ile hareket ediliyor. Önde Bey, arkada sayısız 'hanım' bayram gezmesine gidiliyor. Mesela tramvay bir durağa gelip kapısını açtığında durakta bekleyenler HURRAA araca 'saldırıyor'. Gerçekten de aynen böyle.
Cehalet ise trajik boyutlarda. Dün bir vatandaş Sirkeci tramvay durağında "Abi buradan Kadıköy'e tramvay var mı?" diye sordu mesela. Güler misin ağlar mısın.
Tünel'e bindim, araç Tünel'e çıktı, milletin önemli bir kısmı inmiyor. Meğer daha ileri gideceğini zannediyorlarmış. Tam bir zavallılık, bilgisizlik.

Köy zihniyeti aynen devam ediyor.

Araçların içleri (sokaklar gibi) saçları hepsi aynı model taralı en aşağı 5 kişi gezen kıro tabir ettiğimiz vatandaşla doluydu. Bunlar tabi hep erkek erkeğe dünyayı ben yarattım havasında gezen vatandaşlar.
Taksim metro durağına peronda bir tanesi elinde gofret ile üzerimden geçti, üstüm battı bir şey söyleyemedim. Söylesem ya çakı ya da başka bir şey çıkardı.

Bunların yürüyen merdivenleri doğru kullanmasını beklemek ise hepten hayalcilik olurdu. Tahmin edileceği gibi sağ şerit sol şerit farketmez tüm şeritler tıkalıydı.

Diyeceğim bu insanlar nerde eğitiliyor? Okullarda şehirlilik kentlilik bilinci namına neden bir şey kazandırılmıyor?

Bu çizdiğim tablo gerçekten içler acısı ama ilköğretimden başlayarak bir şeyler yapmak gerekiyor. Sadece tarih ve matematik öğretmekle iş bitmiyor. Yolda yürümek, metroya binip inmek bile okulda öğretilecek bir ders konusu olmalı.

Eray Falay
12 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 16:08

birde rıfat beyin dediklerine ek olaraktan otobüsler ücretsiz olduğu zaman çok karşılaşılan bir durum da mesela kadıköy kumluk peronlarında binip çarşı durağında inmek.
kadıköy ü örnek olarak verdim çok kısa mesafedeki durak alanında bile binip 1. durakta inmek normalde ücretsiz geçş hakkına sahip olanlar yapıyor ama bayramda falan bu sayı dahada artıyor.

Mücahid

12 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 17:42

Rıfat bey ben sizle aynı görüşte değilim. Bayramlarda otobüs ve diğer ulaşım araçlarının ücretsiz olması faydadan çok zarar getirmekte. Bu ücretsiz otobüsleri bayramlarada ihtiyacı olandan çok ihtiyacı olmayanlar kullanıyor maalesef. Ailesiyle bir yerlere gitmek isteyen vatandaşlarımız ise taksi kullanmaya mecbur kalıyorlar.
Şahsen ben artık her bayramda taksilere para yetiştirmekten bıktım.Lütfen bu uygulamaya son verilsin.

kemalcanhakkı

12 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 17:44

dun istanbuldaydım eminönune gıtmek için vapura bıneyım dedım ama bınmeye korktum herhalde 1000 kısı falan vardı karar degıstırıp turyol teknelerıyle gectım  

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 17:52

Maalesef bu durum; fakirlikten de ziyâde, görgüsüzlük ve günümüz zevkleriyle yoğrulmuş birtakım müsveddelerin şehrin içinde topluca arz-ı endâm etmelerinin bayramlardaki yansıması... Zevksizlik ve kalitsizlik üzerlerinden şıpır şıpır damlamakta olan bu güruh, ücretsiz olan bir belediye otobüsüne her kapıdan binip inebilmeyi bir ayrıcalık olarak addediyor. Arka kapılardan binmeye çalışmak, inecek olanlara fırsat tanımamak, ya da tam tersi ön kapıdan milleti ite-kaka inmeye çalışmak, bu mahlûklarınm bu şehre ne kadar yakışmadıklarını, her alanda nasıl eğreti durduklarını göstermiyor mu? Bu yazdıklarımı asla bir hakaret olarak algılamayın, çünkü nice fakirler gördüm, kurallara bizler gibi riayet eden, terbiye sınırları çerçevesinde şehrin içinde hareket etmesini son derece iyi bilen.

Bu sözü edilen güruhsa, aslında fakir falan olmayıp, belki bizden çok daha iyi durumda, maddi olarak herhangi bir sıkıntıları olmayan, sadece manevî ve ahlâkî davranış tarzı açısından son derece fakir ve bu saatten sonra da maalesef pek düzelecek gibi görünmeyen zavallılar... Ve bizler bunlarla aynı şehrin oksijenini solumak zorundayız, her sabah kalktığımızda bunların üçbeşiyle muhatap olmak, belki de tartışmak durumundayız. Sadece ve sadece tek bir sözüm var: "Allah topunu ıslah etsin!..."

Akın KURTOĞLU

Ayhan
12 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 17:59

Ben de ücretsiz olmamasından yanayım. Akın abinin bahsettiği kişiler yüzünden olan görgülü insanlara oluyor. Bununla ilgili mesajım:

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=358697#358697

Necdet Cevahir
12 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 18:04

Bayramın 1. günü öğleden sonra yolum Moda 'ya gitmek için Kadıköy'den geçti. İnanın abartmadan söylüyorum. Ortalık korkunçtu. Acaba bir yerde bir olay olduda insanlar oraya doğru akın mı ediyor diye düşündüm. Vapur iskelelerinin önü anormal kalabalıktı. Otobüs duraklarını ise anlatmak mümkün değil. Bir an ben nereye geldim diye düşündüm. Evden çıktığıma pişman oldum. Acaba bütün bunlar ulaşımın bedava olmasından mı kaynaklandı ? Tek neden bu değil tabii ama etkisinin büyük olduğu belli. İstemez kardeşim bedava medava olmasın. Biraz indirim belki daha mantıklı. Ben artık istemiyorum bu görüntüleri.  Ben öbür İstanbul'umu  istiyorum. Eğer bulursanız ne olur banada haber verin. Yoksa eğer ben artık gideyim buralardan   ( nereye gideceksem ???? )

Mustafa Kumbar

12 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 19:19

Son bir kaç yıldır uygulanan (ondan önce uzun yıllar uygulanmamış idi..) ve insanları bir yerden bir yere götürmekten çok işkence , hatta ayıp olmaz ise ... tabiri caiz ise  "gavur eziyeti" çektiren bir uygulama !!!

Hepiniz bir takım olmamasını arzuladığımız bir kaç hadiseyi gözlemlemişinizdir...
Akın Bey'in bahsettiği gibi ön kapıyı inmek için arka kapıdan binmeyi marifet zannetmek için yite kalka hareketler...
Düğmeye basmayıp herhangibir yerde kendini minibüsde zannedip "inecek var" "müsait bir yerde inelim" gibi minibüs dillerini kullanamk...
Rıfat Bey'in gözlemlediği gibi dört-beş şehir artisi bir arada sırf binmek için bir kaç durak binip külhanbeyi tavırlar sergilemesi...
Okuma ve yazma kültürümüzün çok düşük seviyede olduğunu düşünmüyorum...Her durakta üzerinde nereye gideceği yazmasına rağmen ilginç sorular sorulması...
Gitmemesi gereken yere gidiyormuş gibi araca binip "güzergah mı değişti ya ? ! " veya "şoför bey Tuzla'ya daha var mı ? " demeleri halbuki araç kartal'a gitmektedir çoktan Maltepe'den girmiş bile
vs.vs.vs.

Örnekleri uzatmak hatta kitap yazmak bile var bu işte !!!

İşte bedava diye dün köprülerimizin kilitlenmesi ,  kültür eksikliğimizi göstermez mi ?  

Uygulamanın siyasi yanı beni ilgilendirmiyor ! ...
Ben Türk halkının bu eziyete layık olmadığını düşünüyorum !...
Türk halkının daha medeni çerçeveler içerisinde seyehat etmesini arzuluyorum !...

Bence uygulamanın bir daha yapılmaması gerekiyor...
BİZ BU EZİYETİ HAKETMİYORUZ !!!

Mustafa Kumbar

savaskan
12 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 19:44

Sn. Mustafa Kumbar ın görüşlerine aynen katılıyorum.İnsanları eğitmekle görevlilerin çıkıp da toplumun bu durumlara nasıl geldiğini açıklaması lazım.En uzak köyde bile okul ve öğretmen var ama sonuç yeterli değil.Artık bu uygulamalardan vaz geçilmesi lazım.

Kerem.
12 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 19:48

Ben bişeyi anlayamıyorum.ÖHO lar parayla ama İETT otobüslerinden dolu gidiyorlar.Bence bir daha İETT otobüsleri bedava olmasın onun yerine geçen sene vardı raylı sistemler 0.5 Ykr oluyordu.Bence böyle bir uygulama yapılması daha mantıklı olur.

sayfa 1
123 ... 192021   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM