Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mert Doğan
11 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 01:35
En Az İşsizi Olan İl, Bursa


İş-Kur İl Müdürü Kazım Uçar`ın bugünkü olay gazetesinde yer alan açıklamaları :

Alıntı:


`Bursa diğer illerle karşılaştırıldığında işsizlik oranı en düşük olan il. İş-Kur İl Müdürü olarak diyorum ki, Bursa`da her isteyene iş var.

Halen bizim portföyümüzde 600 işçiye talep var.

Gelen iş talepleri yönünden İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana`dan çok daha iyi durumdayız. Her gün işverenlerimizden yeni iş talepleri alıyoruz.

Üstelik önümüz de çok açık. İşyerleriyle yaptığımız protokollara göre, Yazaki firması 700`ün üzerinde, Delphi firması 800`ün üzerinde işçi alacak. İşçi alımları aralık ayında başlayacak. Ayrıca yılbaşından sonra Oyak-Renault bin cıvarında, Tofaş-Fiat binin üzerinde işçi alacak. Metal işkolundaki diğer işyerlerinden de işçi talepleri alıyoruz.
Şu sıralarda özellikle otomotiv sanayi çok iyi gidiyor.
Tekstil ise otomotiv gibi değil, zemini çok kaygan. İşçi sirkülasyonu çok fazla. Giren de çok çıkan da fazla oluyor.`Makina mühendisi karaborsada...


Alıntı:

`İşsizlikte ziraat mühendisleri başı çekiyor. Bu da bana çok çarpıcı geliyor. Tarım ülkesi olmamıza rağmen ziraat mühendislerinin iş bulamaması gerçekten düşündürücü.

Bizde işsiz veteriner hekim sayısı da çok fazla.

Daha önceleri doktorlarımızda da işsizlik epeyi yoğundu. Kurumumuza kayıtlı 200 dolayında iş arayan doktor vardı.Ancak özel hastanelerin yaygınlaşmasıyla bu sayı yok denecek kadar azaldı. Özel hastaneler doktorlar arasında işsizliğin azaltılmasında bayağı etkili oldu.

Tabii hep gözde olan branşlar da var. Mesela makina mühendisleri karaborsada. Çok sayıda işyerinden makina mühendisi talebi alıyoruz ama kayıtlı işsiz makina mühendisimiz yok.`


En önemli kısım !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Alıntı:
`Bursa`nın işsiz sayısında geçen yıla göre bir artış yok. Bursa`da şu aralar kapanan fabrika da yok. Bize toplu işçi çıkışı bildiren bir fabrika olmadı.`


son aylarda kapanan hiç firmanın olmaması ve makina mühendisliği gibi bi zamanların sayısı çok diye işsiz kalırlar gözyüle baktığımız insanların talebe cevap vermez şekilde yetersiz kalması bursadaki istihdam ve sanayi gücünü göstermesi açısından faydalı.  


Batur

11 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 01:40

Güzel bir haber inşallah ülkemizin tamamına yayılır.

Salih Kuş

11 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 01:44

benimde yaptığım iş sebebiyle işkur ssk ile ilişkilerim oluyor.özellikle 2006 yılı içerisinde kapanan firmamız hiç olmadı gibi.ayrıca ssk lı işçi sayısında artış oldu.aslında objektif bir bakış açısıyla bakınca bu ülkede güzel olaylarda oluyor denilebiliyor ancak tabi ki objektif bakmak için siyasi görüşleri bir kenara bırakmak lazım.SABRİ BİLGİN
11 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 11:45

Yine de üniversite mezunlarının işsiz olduğunu düşünüyorum.Fabrikalar genellikle endüstri meslek lisesi mezunu kişileri işçi olarak istihdam ediyorlar ve o niteliklerde eleman arıyorlar.100 tane işçi alıyorlarsa teknik ve idari elemen yani üniversite mezunlarından 5 kişi alıyorlar.Bu kriterler her şehir için geçerli olduğuna göre Bursa'da işsizliğin ne şekilde olursa olsun düşük olması hem güzel hem de ekonomik potansiyeline bakarak olması gereken bir durum.

yoruc

11 yıl önce - Pts 30 Ekm 2006, 15:16

bursa çok geniş bir sanayiye sahip bu sebepten işsizligin düşük olması normal bir durum fakat benim yinede anlayamadıgım bir olay işletmelerin aradagı kriterler gecende bi iş ilanı dikkatimi cekmişti hukuk fakültesi mezunu soför aranıyor bu nedir yani resmen insanlarla dalga gecer gibi

mehmeterden198

11 yıl önce - Pts 30 Ekm 2006, 17:48

Bursa'daki işsizlik oranının düşmesinden son derece memnun oldum. Ancak meseleye farklı bir açıdan bakmak istiyorum. Bursa'daki işsizlik oranı diğer illere kıyasla çok fazla düşerse. Şehrimize doğru yoğun bir göç dalgası başlar.

Avrupa birliği müzakereleri nedeniyle ülkemizde tarım kesiminde çalışanların oranını azaltma politikası izleniyor. Tarımda çalışan %30 işgücünün %10'lara indirilimesi demek 15-20 milyon insanın köyden şehirlere göç etmesi demektir. Yakın gelecekte gerçekleşmesi planlanan bu göç dalgası şehirlerimizi çok zor durumda bırakacaktır. İstanbul, Bursa, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya gibi vilayetlerde nitelikli konut stoğu göçü karşılayamayacak dolayısıyla kiralar fazlasıyla artacağı gibi kaçak yapılaşma hızlanacaktır. (1970'lerde olduğu gibi). İstanbul Bursa gibi şehirlerde zaten sıkıntılı olan ve geçici çözümlerle idare edilmeye çalışan trafik içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Eğitim, sağlık alanlarındaki açık çığ gibi artacaktır. Okullarda derslik başına düşen öğrenci sayısı artacak doktorların hastalarına ayırabileceği zaman azalacaktır.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün web sitesinden
http://www.bursameb.gov.tr/Duyuru/Plan_taslak.asp

Alıntı:
AB’ye uyum sürecinde, uygulanacak tarım politikalarının da etkisiyle, kırdan kente göçün hızlanması beklenmektedir. Kent nüfusunun %80’in üzerine çıkması, milyonlarca insanın köyden kente göç etmesi anlamına gelmektedir. Bu göçün büyük sorunlar yaratmaması için bireylerin kent yaşamına uyumlarının sağlanması, onlara kentte gelir sağlayacak meslekî yeterliliklerin kazandırılması gerekecektir. Yaşanması kaçınılmaz görülen bu durum, eğitimin arz ve talep yapısını ciddi ölçüde etkileyecektir
.

Televizyonda bir yetkili  "Son bir yılda Bursa'ya 100 bin insan göç etti" demişti. Yakın gelecekte daha da fazlası bekleniyor. Şehir buna hazır değil.

Çözüm ülkede bölgesel farklılıklar yaratmadan ve göçe mahal vermeden her yerin aynı hızda kalkınmasını sağlamak. Bunun için Teşvik bölgesindeki illere daha fazla yatırım yapılmalı, geri kalmış yörelerimizin yaşam standardı arttırılmalıdır. Bunları yaparken Bursa elbetteki ihmal edilmemeli ödediği verginin karşılığı olan hak ettiği yatırımları almalıdır.

Özetle Adana, İzmir, Konya, Kayseri, Kahraman Maraş, Gaziantep, Antalya, Ankara, Denizli, Manisa, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, İstanbul, İçel gibi illerde işsizlik oranı düşmüyorsa sadece Bursa'da düşüyorsa bu yarardan çok zarar getirir. Düştümü her yerde birden düşmesi daha iyidir.SABRİ BİLGİN
11 yıl önce - Pts 30 Ekm 2006, 20:28

Bursa'da işsizliğin düşük olmasından kimsenin haberi olmaz.Buraya göç eden insanlar bu oranları araştırmaz.Daha kötüsü Bursa'ya iş umuduyla göç edenler ezbere geliyorlar.Bu bölgenin adı çıkmış,doğuda pılını pırtısını toplayan bu taraflara kaçıyor.

Ahmed_
11 yıl önce - Cum 10 Ksm 2006, 15:33

Alıntı:
Televizyonda bir yetkili  "Son bir yılda Bursa'ya 100 bin insan göç etti" demişti. Yakın gelecekte daha da fazlası bekleniyor. Şehir buna hazır değil.


İşte bu sebpten bursada sanayi yatırımları artık yeni sanayi kuruluşlarına izin vermeyen ama eskilerini de tabi kovmadan yavaşlatılmalı. Yoksa sonumuz istanbula benzer. Sokağa çıkınca insanın başına ne gelecek diye paranoyak oluyoruz orada. Hızlı sanayileşme beraberinde çarpık kentleşmeyi getiriyor hep. İStanbul boğaziçinde bile ortadan denizi çıkartıp haliç yönünde galata kulesine doğru bi bakın. Arada deniz olmasa Bursa çok daha güzel kalır oraların yanında.
İşsizlik oranı diğer şehirlerden az bursada ama geçici bir durum bu.Göçü hızlandıran etkisi bile olur bu konunun.


yunus0616
11 yıl önce - Pzr 12 Ksm 2006, 02:19

Alıntı:
Alıntı:
Televizyonda bir yetkili  "Son bir yılda Bursa'ya 100 bin insan göç etti" demişti. Yakın gelecekte daha da fazlası bekleniyor. Şehir buna hazır değil.  


İşte bu sebpten bursada sanayi yatırımları artık yeni sanayi kuruluşlarına izin vermeyen ama eskilerini de tabi kovmadan yavaşlatılmalı. Yoksa sonumuz istanbula benzer.


göçü önlemek için yatırımlar yavaşlatılmalı diye bir mantığı ilk defa görüyorum. bu düşüncesinden dolayıda arkadaşımızı tebrik ediyor ve harika fikirlerini ülke kalkınmasında rol oynasın diye hayata geçirmesi için mücadele etmeye çağırıyorum.

öncelikle ülkemizde sanayi bakımından en gelişmiş illerden biri olan bursanın yıllık üretimi ve onun temeliyle oluşan kişi başı yıllık geliri ne kadar?? 7000 $ mı? peki ortalama bi avrupa ülkesinin ne kadar?? bursanınkinin 3 katı mı?? demek ki ülkemizin en gelişmiş illerinden birinin avrupa ortalamasına yaklaşması için 3 kat daha fazla üretime ihtiyacı varmış...

yatırımlar azaltılmamalı, aksine daha da arttırılmalı, hatta yan sanayiisi ağırlıklı olarak bursada bulunan her hangi bi sektörle ilgili tüm yatırımlar bursada yapılmalı (yani yeni bi otomobil fabrikası yapılacaksa yine bursada yapılmalı..) aynı şekilde diğer illerede her ilin kendi potansiyeline, barındırdığı yan sanayisi ve hammadde üretimine göre yatırım yapılmalı.
eğer çevre illerden buraya göç olacaksa, bunu tamamiyle engellemek gereksiz olur. sanayileşen bir bölgenin (ilin yada ülkenin) göç alması zaten işçi ihtiyacının karşılanması için mecburi gibi bişeydir(almanya'nın aldığı türk işçileri gibi). yapılması gereken göçün beraberinde getireceği sorunların kontrol altında tutulmasıdır. öreneğin belediyenin tarım arazileri dışında kalan yerlerin düzenli imar planlarını yapması ve herhangi bir bölgedeki kaçak yapılaşmaya kati suretle izin vermemesi gibi. ama tabi bizde olan nedir; yapılan gecekonduya her türlü hizmetin (elektrik, yol, su, hatta artık doğalgaz) ilk seçimden önce götürülmesi, böylelikle çarpık yapılaşmanın teşvik edilmesi..

herşeyi her zaman devletten bekleme durumuna karşıyımdır ama bu göç olayı aslında devlet büyüklerimizin ve yerel idarecilerimizin kontrol altında tutabileceği bir durumdur. yeter ki oy kaygısına girmeden gerekenleri yapsınlar..


ozgurfantastik
9 yıl önce - Pzr 11 Oca 2009, 03:52

Bir zamanlar sanırım bu durumun oluşacağı öngörülmüş gibi. ne dersiniz..sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet