Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Sal 24 Ekm 2006, 11:58
[İST-A4.15] - Taksilerde Camlı Şoför Kabini Projesi İptal mi Oldu?

Geçen sene ortaya atılan, taksilerdeki şoför kabinlerinin kurşun geçirmez camla izole edildiği ve şoför tarafından kontrollü açılıp kapanacak kapılara sahip olan yeni ve özel yapım taksi projesi rafa mı kalktı? Basında çok fazla ses getiren ve günlerce üzerinde konuşulan projeden ses seda yok uzun zamandır...

Akın KURTOĞLU

yazı gürkan

12 yıl önce - Sal 24 Ekm 2006, 12:12

bi tane şöför kabinli taksi örnegi levent renault mais te mevcut bugun resmini cekmeye çalışırım

Atilla DÜNDAR
12 yıl önce - Sal 24 Ekm 2006, 12:15

Taksicilerin güvenliği için düşünülen bu yeni önlemlere ilişkin girişimler sadece proje üzerinde birkaç görüşten öteye gidememiştir. Çünkü, bu projenin getirisinden ziyade güvenlik adına yapılacaklar hemen unutulmuş ve maliyet ön plana geçmiştir. Çoğunluğu taksilerde şoför olarak çalışan taksiciler bu uygulamanın çok iyi olduğunu savunurken, mal sahipleri yada yeni mal edinecekler maliyetler nedeniyle bu önlemlerin pek üzerinde durmamaktadırlar.

Aylık Tempo dergisinde bu konu ile ilgili çıkan bir haberin özet alıntısı aşağıdadır.

Türk otomotiv sanayii tarafından bu güvenlik donanımı ile üretilecek taksiye uygun araçların çıplak fiyatı 20 bin 238 YTL. Ancak bu fiyat, 7 bin 488 YTL tutarındaki ÖTV ve 4 bin 990 YTL tutarındaki KDV ile birlikte 32 bin 716 YTL'ye geliyor. İstanbul Otomobil Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Semih Kaçanoğlu ÖTV vermek istemiyor. Eğer başkanın bu hedefi tutarsa, ÖTV'den muaf ve 45-50 ay arası vadeli olmak kaydıyla tanesi 25 bin YTL'ye yeni kuşak taksiler sokaklarda boy gösterecek. Bu taksilerde güvenlik kabini bulunacak. Kaçanoğlu, parasını ödemek kaydıyla taksiler için üretici tarafından yerleştirilmiş uydu takip cihazının da kullanılmasının güvenlik açısından çok yararlı olacağını savunuyor.

Oktay Kasman

12 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 20:35

(+)

Londra da sembol olmuş bu tip taksiler,çogunlukla Volvo Marka olup arka koltukta iki kişi rahat,sıkışık olarak üç kişi oturmakta,şofor koltuğunun arkasında da  iki adet  portatif  olmak üzere beş kişiliktir.
Şoförle müşteri arasında kalın bir cam olup,camın üzerinde küçük bir para alma deliği vardır.Aracın kapıları tamamen şoförün kontrolünde olup,müşteri ile düafon vasıtası ile konuşulmaktadır.Yani araç tamamen şoför kontrolünde olup,hiçbir şekilde şoföre ulaşmak mümkün değildir.
Bana göre İstanbul için son derece güvenli bir model.

hturann
12 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 21:42

Bir taksicinin trafik kazasında ölme olasılığı, soygundakinden kat be kat fazladır.
Siz hiç emniyet kemeri takan taksici gördünüz mü? Ben görmedim.

sinandogan
12 yıl önce - Cmt 11 Ksm 2006, 12:03

Ekmek parası uğruna girdikleri risk hayli fazla, Allah yardımcıları olsun.

Oktay Kasman

12 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 02:44

Bana kalırsa bunca zaman bir haber çıkmadığına göre iptal oldu.Şoför esnafı meslekdaşlarını kaybetmeye,arkalarından göz yaşı dökmeye artık dur demelilerdir.Sn.Kurdoğlunun mesajında belirttiği Camları izoleli Taksilerin bir an önce hayata geçirilmesi için çaba sarfetmeleri kendi yararlarınadır.Ayrıca Taksilere belirli (Tek tip) standartların getirilmesi de mesleğin yararına olacaktır.

Emirhan5961
12 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 07:12

plaka ve araç sahibi ve geçimini bunlardan sağlayan bi aile olarak bu uygulamanın çok iyi olacağını düşünüyordum..3-4 kuruş para için canına kıyılan taksici vatandaşlarımızın haberlerini pek sık duymuşuzdur bunlar çok üzücü.bi iki gün haber olup geçiştirilen şeyler ama ne yazıkki hatalardan ders almıyoruz...bize aslında öyle kurşun geçirmez cam felanda lazım değil aslında herşey halkın vicdanında bitiyor.. eğer vatandaş hırsızlıkla para kazanmayı alınterinden daha kârlı görüyorsa bu vatandaşa verilen eğitim eksikliğinden,denetim eksikliğinden ve yozlaştığımızdandır...zaten günümüzde bitti noktasına gelen ikili insan ilişkilerinde böyle kısıtlamalar getirilirse halk içinde insanlar birbirinden soğuyacaktır... dediim gibi aslında cama felan gerek yok önleyici bi tedbir şart...bu tedbirler için çok da maddi ihtiyaca gerek yok sadece vatandaşa bi türk vatandaşına yakışır davranmayı aşılamak lazım diye düşünüyorum...

eğer güvenlik için bi tedbir gerekliyse öyle kalaşnikof mermisine dayanıklı camla izole edilmiş kabin de lazım değil (zaten kabinle ayıracak kadar geniş hacimde taksi araçlarımız mevcut değil) bizim vatandaşımız zoru gördümü kaçar olmuş.polis arabalarında suçlu ile şöförü ayıran tel kafes gibi basit çözümler de bu işi görebilir kanısındayım... [/b]

alimsad.gökhan
12 yıl önce - Prş 12 Nis 2007, 02:20

Bu Konu İçin Bir Anımı Anlatayım
Bundan iki sene evvel babamla beraber taksiye bindik.Giderken konu açıldı
-abi taksiler camlı kabin olunca daha emniyetli olucaksınız
dedim ve taksici abim
-terleriz abi cama falan gerek yok
dedi  

vahitsan

12 yıl önce - Prş 12 Nis 2007, 03:12

Biz milletce mert insanlarız kendi içimizde olmayan şeylerin başkasındada olmayacağı ve bana bir şey olmaz düşüncesini öyle bir benimsemişiz ki ancak başımıza bir şey geldiği zaman acil ve ne yazıkki etkisiz tedbirlerle kendimizi kurtarmaya çalışıyoruz.Sevgili taksici kardeşlerim,sizlerde bizim canımızsınız size birşey olduğu zaman sanmayınki sadece anneniz, babanız, çolukçocuğunuz ağlıyor.Bu memlekette sizin için üzülen insanların sayısı tahmininizden çok fazladır onun için bu koruma tedbirine herkesden fazla siz sahip çıkın.Zira hayatını kaybetmiş bir taksici kardeşimi görmektense ,terlemiş bir taksici kardeşimi görmek çok daha mutluluk vericideğilmi.Kabul biraz masraflı olabilir ama diğer yandanda ailenize,milletimize ve vatanımıza daha uzun süre hizmet vermenin mutluluğuda cabası değilmi.Hepinize selam olsun.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM