Ana Sayfa  

Emre Alkor

Pts 23 Ekm 2006, 11:35   Bursa Küçükbalıklı Kentsel Dönüşüm Projesi

Dün akşam Osmangazi belediyesinin 2008 yılına kadar daha neler yapacağını akp osmangazi eşkilatında görevli tanıdıkla konuşurken osmangazi belediyesinin programı içinde küçükbalıklı ve beşyol bölgesinide kentsel döünüşüm alanı ilan edeceğini duydum. Recep altepe bu sene sonuna kadar dericiler bölgesiyle h.işcan - gazcılar arasındaki resmi işlemleri bitirip bölgeyi TOKİ ve gerekli yerlere devredince 2007 içindede dökümcüleri, beşyol ve küçükbalıklı bölgesine çalışmalar başlatacakmış. Ana amaç İstanbul yolu üzerindeki çirkin görünümlü az sayıdaki noktadan biri olan bu beşyol ve küçükbalıklı bölgesinin görüntüsünü düzeltmekmiş. Bir de oraya büyük bir hastane yapmak planda varmış.

Konuyla ilgili açıklama aslında Belediyenin resmi tutanaklarına çoktan geçmiş. Belediyenin bu konudaki amacı ise 2008 sonuna kadar osmangazideki kaçak yapılaşma alanlarının oranını %50 azaltmakmış. Halen osmgangazide kaçak yapılaşma oranı %60'lar seviyesindeymiş.

Alıntı:
• Aşağıda ifade edilecek olan Kente ait Sorunlu altı adet bölgenin fiziksel, sosyal ve ekonomik sorunlarının  ve önceliklerinin Tespiti ve Uygulanabilir Dönüşüm Projelerinin Geliştirilmesi

o Kızyakup Kent Parkı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı

o Tayakadın - Kiremitçi - Doğanbey - Kırcaali Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı

o Yalova Yolu - Küçük Balıklı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı

o Küçük Balıklı Dökümcüler Bölgesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanlarının Gerçekleştirilmesi ve Yeni Kentsel Dönüşüm Alanlarının Tespiti ile Bunlara Ait Fizibilite Çalışmalarının Tamamlanması
o Gaziakdemir Tabakhaneler Bölgesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı

o Yeni Yaş Sebze ve Meyve Hali Alanı ve Çevresi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı

kaynak: http://www.osmangazi.bel.tr/Stratejik_Plan/metin.doc

mesajı beğendiniz mi?: +2
SABRİ BİLGİN

Sal 24 Ekm 2006, 14:26  

Daha önce Osmangazi Belediyesi'nin 10 ayrı yerde daha toplu konut ve kentsel dönüşüm projelerini hayata geçireceğini duymuştum ve bunların arasında adı açıklanan yalnızca K.Balıklı'ydı.Anlaşılan bu çalışmanın üzerine oldukça kararlı bir şekilde gidiliyor.Ancak Recep Altepe'nin görev süresi bitmeden tüm bu çalışmaları bitireceğine yönelik kaygılarım var.Malum bu tip işler özellikle kentsel dönüşüm çok zaman alıyor.Sanırım Recep Altepe de bu projeler için diğer dönemi de hesaba katarak hareket ediyor.Umarım bölgenin İstanbul Yolu'na bakan kısımları dönüşüme tabi tutulur da yoldan geçenler prestijli bir kent girişi izlenimi edinirler.  

mesajı beğendiniz mi?
Ebru K.Türk

Çrş 25 Ekm 2006, 12:18  

Hayretle ve merakla takip ediyorum Büyükşehir ve Osmangazi Belediyelerini.   Şimdiye kadar başladıklarını devam ettirdiklerini görüyoruz ama asıl ilgimi çeken kısım bu kentsel dönüşümler. Henüz biten bir kentsel dönüşüm olmadı. En ileri safhadaki ise Kamberler Mahallesi. Ben de sari gibi düşünüyorum ve "dilerim ki akıllılık edip İstanbul yolu yönündeki parsellerde dönüşüme ağırlıkı verilir; Bundan Yıldırım Belediyesi de utanır ve o da Ankara Yolu üzerinde benzer kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirir" diyorum sadece.  

mesajı beğendiniz mi?
Batur

Çrş 25 Ekm 2006, 19:46  

Bugüne kadar olan kentsel dönüşüm projeleri şehir merkezindeki eski yapılarla ilgiliydi. Bursa’nın asıl sorunu kaçak yapı bölgelerine yönelik kentsel dönüşüm projesi göremedik henüz. Dericiler bölgesinde uzun zamandır var ama o da sadece dericilerin kaldırılmasıyla ilgiliydi, çevresindeki yapılaşma için değildi. K. Balıklı ve Beşyol mahallelerinde büyük çaplı bir kentsel dönüşüm yapılacak sanırım, belediyenin hedefi 2008 sonuna kadar Osmangazi’deki kaçak yapılaşmayı %50 azaltmakmış. Umarım bu bölgedeki kentsel dönüşüm dericiler bölgesindeki gibi sadece çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarından ibaret olmaz, gerçi dericiler bölgesinde bunları da göremedik henüz. Yıldırım belediyesinin de Osmangazi kadar kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştirmesi gerekiyor, 5-6 tane TOKİ binasıyla kentsel dönüşüm olmaz.

mesajı beğendiniz mi?
Ahmed_

Prş 26 Ekm 2006, 00:55  

Alıntı:
Dericiler bölgesinde uzun zamandır var ama o da sadece dericilerin kaldırılmasıyla ilgiliydi, çevresindeki yapılaşma için değildi.

Alıntı:
Umarım bu bölgedeki kentsel dönüşüm dericiler bölgesindeki gibi sadece çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarından ibaret olmaz,

Dericiler bölgesindeki dönüşüm sadece peyzaj düzenlemesi olamaz.Oradaki yapıların hiç biri peyzaj edilecek nitelikte değil.Avam Projelere bakıncada oradaki işletmelere ait binaların hepsinin yıkılıp yerlerine modern yapılar yapılacak görünüyor.Ondan sonra sıra arkadaki soğanlıya gelirse bilemeyiz ama kesinlikle kaldırım yapıp çiçek ekmekten ibaret olmasına imkan yok oradaki değişimin.Bariz şekilde kötü yapılaşmanın tamamen yıkılıp yeniden düzenlenmesi olacak.Zaten bu yüzden birazda soğanlı halkında kocaman fareler yüzünden korku oluşuyor.Evlerinin istila edileceini düşünüyorlar haklı olaraktan.

mesajı beğendiniz mi?
Mert Doğan

Prş 26 Ekm 2006, 17:50  

Küçükbalıklıda yaşayan arkadaşlarım var ve biran önce evlerini satmaya uğraşıyolardı. Galiba evleri ruhsatsızdı.Dikkatimi çeken şeyde daha önce 4 katı kaçak yapan bu arkadaşım şimdi ev ararken ruhsatlı yada imar planı olup üzerine ruhsat alıp kat çıkabilecekleri gibi ev arıyolar. Kaçak yapanlar bile ruhsatsız evin artık başa bela olduğunu anlamış durumda yavaş yavaş Sırf ruhsatı yok diye güzelim evlerini satamıyolar.Belediyenin bu projesinide biliyolar. Henüz resmi bildirimler yok ama eninde sonunda yıkılacak yerlerden biriydi k.balıklı, kemerçeşme, yeşilova çevreleri. buralardan ev alırken çok dikkatli olmalı yoksa 3 katlı eve para öder sonra belediye dönüşüme girince evler ruhsatszı olduğundan tek daireye razı olursunuz arkadaşlar.    

mesajı beğendiniz mi?
Emre Alkor

Pzr 17 Arl 2006, 14:42  

Arkadaşlar bu haberi bisüre önce kendim belediye planlarını incelerken bulmuştum yukarda yazdığım gibi. Medyaya yansıyan bir haber net olarak çıkmamıştı. Sonunda duyurusuda yapılmış.   Aynı Tayakadın, doğanbey gibi 4 mahalledeki gibi işleyecekmiş proje. Yani eski binaları tamamen yıkıp gerçek kentsel dönüşüm projesi olacakmış.Bugünkü yerel gazetelerdede konu verilmiş zaten ama en mutlu olduğum şey boş bulunan arsalara ev dikmek değilde çirkin konutları yıkıp yenilemek şeklinde olmasıydı.Recep altepe'nin bu Küçükbalıklı projesini anlatırken halen çalışmaları süren gazcılar haşimişcan arası 4 mahalleyi örnek göstermesine bakarsak bu da gayet büyük sayılabilecek bir alanı belkide başlı başlışana birkaç mahalleyi kapsayacak galiba. Eğer bu çalışmalar seçimlere kadar biterse yada inşaatlarına başlanırsa büyük ihtimalle aynı başkanların tekrar seçilmesi halinde sonraki dönemdede çok daha ciddi kentsel dönüşümleride görür olacaz Hayırlı olsun...

mesajı beğendiniz mi?
SERCAN CAN

Cum 21 Eyl 2007, 14:50   Küçükbalıklıda kentsel dönüşüm

"Doğanbey projesiyle Türkiye`ye örnek olan Osmangazi Belediyesi, Küçükbalıklı`yı da yıkıp yeniden yapacak. TOKİ`yle anlaşmaya varıldı. "

KOLLAR SIVANDI...

Birbirinden önemli projelere imza atan Osmangazi Belediyesi, Kamberler, Doğanbey ve Tabakhaneler projelerinin ardından, şimdi de Küçükbalıklı için kolları sıvadı. Bölgenin yeni baştan inşa edilmesini öngören proje, Doğanbey`in ardından devreye girecek.

2 BİN KONUT...

TOKİ`nin de sıcak baktığı son proje, ‘Hal binasının alt tarafında, Hipodrom Kavşağı`nın olduğu Eski Gemlik Yolu`ndan, Küçükbalıklı merkezine` kadar olan bölgeyi kapsıyor. Bölgede yapıların tamamı yıkılacak ve yaklaşık 2 bin konut yapılacak.

MODERN KENT...

Altı katı geçmeyecek binaların yanı sıra, sosyal donatı ve kültür alanları, okullar ve alışveriş üniteleri inşa edilecek. Başkan Altepe, Küçükbalıklı`da faaliyet gösteren fabrikaların dışarı çıkması için şimdiden temaslara başladı.

mesajı beğendiniz mi?: +1
grandonur

Cum 21 Eyl 2007, 19:56  

bunlar çok büyük projeler.ben bitmiş proje ler görmek istiyorum..sayın altepe show seven birisi.hele olay medya nın alkışıyla hızla ilerlemek istiyor!!! netice olursa daha net konuşabiliriz.unutmayalım ki yerel seçimlerde tekrar başkan olacağı kesin değil.bence çok dağınık çalışıp ondan sonra gelebilecek başkana sıkıntı çıkarıyor.

mesajı beğendiniz mi?: -1
Hakan Aydın

Cum 21 Eyl 2007, 20:08  

Alıntı:
bunlar çok büyük projeler.ben bitmiş proje ler görmek istiyorum..

Bir işi bitirebilmek için öncelikle projelendirmek gerektiği için belediyeler ile ilgili bitmemiş, hazırlık aşamasındaki projeleri görmeniz kaçınılmaz. Önceki mesajda zaten TOKİ ile anlaşmaya varıldığı belirtilmiş. Yani projeyi bitirmek için gerekli adımlar atılmaya başlanmış. Hâlâ bu beğenmemezlik niye?

Alıntı:
bence çok dağınık çalışıp ondan sonra gelebilecek başkana sıkıntı çıkarıyor.

Hiç çalışmayıp daha sonra gelecek yönetimlere enkaz bırakmaktan iyidir.

Hızla ilerleyen Kamberler, Doğanbey ve Tabakhaneler projelerine ve Bursa'nın tarihine yönelik projelere "objektif" gözle bakarak Osmangazi Belediyesi hakkındaki yargılarınızı gözden geçirmenizi öneririm.

mesajı beğendiniz mi?: +3
Mesajları seç: