Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Cargill sizce kapatılmalımı?
Evet 77.0%  77.0%  [47]
Hayır 23.0%  23.0%  [14]
Toplam Oy : 61

Akın Alan
12 yıl önce - Cmt 21 Ekm 2006, 13:18
CARGİLL Hakkında Tartışmalar


Alıntı:
Yargı kararlarına harfiyen uyacağız”

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın 1 haftalık ertelemesinin ardından önceki gün de Orhangazi Kaymakamlığı tarafından kapatılması 1 gün tehir edilen Cargill fabrikası,dün kapılarına kilit vurdu. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın bir haftalık ertelemesinin ardından önceki gün de Orhangazi Kaymakamlığı tarafından kapatılması 1 gün ertelenen Cargill Orhangazi Mısır İşleme fabrikası, dün kapılarına kilit vurdu.
Orhangazi Sağlık Grup Başkanlığı Çevre Sağlığı teknisyenleri tarafından oluşturulan 4 kişilik heyet, dün saat 16:15 sıralarında fabrikaya gelerek Cargill Orhangazi Mısır İşleme tesisindeki üretimi durdurdu.
Cargill Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk idaresinin ve yargısının kararlarına harfiyen uyacaklarını ve mevcut sorunun çözüleceğine inandıklarını bildirdi.
Cargill Türkiye'den yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: "Yüz milyonlarca dolarlık yatırımı ve binlerce direkt ve dolaylı çalışanı ile Cargill Türkiye, 40 yılı aşkın süredir faaliyetlerini, gıda sektöründen finans sektörüne, hububat ve yağlı tohum ticaretinden çelik ticaretine dört farklı alanda sürdürmektedir. Cargill, Türkiye ekonomisine güvenerek ve bir Türk şirketi olmaktan gurur duyarak, 1997 yılında Orhangazi yatırımını öngörmüş ve bu tesisi 90 milyon dolar bütçeyle 2000 yılında tamamlamıştır. Cargill, Orhangazi Tesisini faaliyette bulunduğu her ülkede olduğu gibi ülkemizde de devlete ve yargı sisteminin güvenilirliğine inanarak gerekli tüm izinlerini devletin ilgili makamlarından alarak faaliyete geçirmiştir.

İZİN SÜRECİ

Bu izin süreci Başbakanlık Yüksek Planlama Kurulunun 1997 yılında verdiği "Orhangazide Nişasta Fabrikası Kurulması" izniyle başlamıştır. Sonrasında imar planları, inşaat ve faaliyetle ilgili her türlü izin eksiksik alınmıştır. Bu süreç içerisinde fabrikanın kurulma izni dahil diğer izinlerin iptali istemiyle Bursa'da Baro ve bir grup meslek odası tarafından idare aleyhine davalar açılmış ve bu davalar idare aleyhine sonuçlanmıştır. Devlet yönetiminde idarenin verdiği kararlarda süreklilik esasına dayanarak, konunun çözümü için İdare, Orhangazi Tesisinin Endüstri Bölgeleri Kanunun kapsamında değerlendirilerek Özel Endüstri Bölgesi ilan edilmesini Cargill'in başvurusu kapsamında ön görmüştür. Akabinde Cargill bir kez daha tüm imar planları, inşaat ve faaliyetle ilgili her türlü iznini yenilemiştir.
Yine aynı davacı grup tarafından idare aleyhine açılan davalarda sadece imar planları konusunda yargı yürütmenin durdurulması kararı vermiştir. Ancak üretimle ilgili hiçbir izin dava konusu dahi edilmemiştir. Fakat faaliyete geçtiği günden beri her türlü kanuni yükümlülüğünü yerine getirerek operasyonlarını sürdüren Cargill Orhangazi tesisi bugün kapatma kararıyla karşı karşıya kalmıştır.

ÜZÜCÜ GELİŞME

Bu durum binlerce aileden oluşan tümü Türk vatandaşı olan çalışanlarımızı, yüzbinlerce ton mısır satın alarak 50 milyon dolar gelir kazandırdığımız Türkiye'nin çiftçilerini, ürünlerimizin taşınmasını sağlayan nakliyecilerimizi, fabrikanın faaliyetine katkısı bulunan yüzlerce tedarikçimizi, gıda ve hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösteren müşterilerimizi mağdur duruma düşürecek ve devletimizi milyonlarca YTL vergi geliri kaybına uğratacak, bizleri hayal kırıklığına uğratan, üzücü bir gelişmedir. Hepimizin malumu sanayisiz bir Türkiye düşünülemez. Ülkemizdeki tüm sanayi işletmeleri Cargill Orhangazi Tesisleri gibi izinleri alınmış ve tamamen yasal zeminde faaliyet gösterseydi;
l Çevre kirliliği söz konusu olmazdı,
l Kayıtdışı ekonomi önlenir, devletimiz hak ettiği vergileri toplardı,
l Sağlıksız ve denetimsiz üretim söz konusu olmazdı,
l Gıda sektöründe hijyen standartı AB normlarına uygun olurdu,
l İş güvenliği büyük ölçüde sağlanmış ve kalitesi yükselmiş olurdu.

TEMİZ ÜRETİM
Yıllarca çevreye zarar verdiğimiz konusunda itham edildik. Birçok üniversiteden ve kurumdan alınmış bağımsız bilimsel raporlarla çevreye en ufak bir zarar vermediğimiz defalarca ispatlandı. Tesisimiz üretimini üç milyon dolarlık, kendi ölçeğinde benzeri olmayan arıtma tesisi ve çevre koruma yatırımlarıyla ve ülkemizde çok az sanayi kuruluşunun sahip olduğu ISO 14000 belgesiyle sürdürmektedir. Bunun da ötesinde çalışanlarımızın bir çoğu bu yörenin insanlarıdır. Bu çerçevede bizim, kendimize ve ailelerimize zarar veriyor olmamız düşünülemez. Sonuç olarak ülke ekonomisine ve çevresine bu denli katkıları olan ve tamamen idarenin verdiği yasal izinlerle kurulup faaliyetini altı senedir sürdüren büyük ölçekli bir sanayi kuruluşunun kapatılması şüphesiz ki ülkemize, Cargill çalışanlarına, Türk çiftçisine, tedarikçilerimize, kısaca bini aşan aileye hiç bir fayda getirmeyecek olmasına rağmen bu noktaya nasıl ve neden gelindiği, kime faydası olacağı tarafımızdan merak konusudur. Her şeye rağmen bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk idaresinin ve yargısının kararlarına harfiyen uyacağımızı ve mevcut sorunun çözüleceğine olan inancımızı tekrar belirtmek isteriz." Cargill yöneticileri, TBMM Tarım Komisyonu'nda görüşülen yeni toprak yasası ile ilgili olarak da "hukukçular üzerinde çalışacak. Yararlanma olanağı bulunması halinde Cargill bu yasadan sonuna kadar yararlanacaktır" dediler.

Atalay'dan açıklama
n Cargill Orhangazi Mısır İşleme Tesislerinin faaliyetinin durdurulmasının ardından, bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, işletme önünde basın açıklaması yaptı.Grup adına açıklama yapan TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ahmet Atalay, Türkiye'deki hukuk sisteminin, Cargill'i ve uluslararası sermayenin 'zorbalığı'nı yendiğini söyledi. Atalay, "Cargill'in kapatılması, hukukun ve Bursa'da mücadele eden tüm kesimlerin ortak başarısı ve zaferidir" dedi.


Bizim insanımız çok tuhaf kapattırdılarda ne oldu onu anlamış değilim.Yabancı sermaye diye yanıp tutuşuyorlar ama yaptıkları işe bakın Orhangazi'de kaç kişi işsiz kaldı haberleri varmı? o duyarsızların ama yazık çok yazık insanlarımız hala çok ama çok saf neyse..........


En son Akın Alan tarafından Cmt 21 Ekm 2006, 13:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


oki30
12 yıl önce - Cmt 21 Ekm 2006, 13:26

sabah satlerinde gölde görülen köpükler bundan sonra azalır umarım..cargillden önceki gölü özlüyordum..

Batur

12 yıl önce - Cmt 21 Ekm 2006, 13:46

Kapatılmasına karşıyım adamlar o kadar yatırım yapmış, istihdam yapmış ondan sonra amacı belli olmayan zihniyet mahkemeye başvuruyor, kapatılıyor. Ben bunların amacının çevre temizliğiyle alakalı olduğunu sanmıyorum, tamamen duygusal.  Tolgaryus
12 yıl önce - Cmt 21 Ekm 2006, 13:53

Cargill fabrikayı taşıyor arkadaşlar.Üretimi bitirmiyorlar ,taşınıyorlar.

kıvanç

12 yıl önce - Cmt 21 Ekm 2006, 14:44

herkesi iş sahibi yapıcam ama göl kuruyacak deseler ne işe yararki...yabancı sermaye benden çok daha özel imkanlara sahip olacaksa,benim çevremi kirletecekse varsın gelmesin,lazım değil!..

Murat Caner
12 yıl önce - Cmt 21 Ekm 2006, 15:53

Cargill yapay tatlandırıcı üreterek pancar üreticilerinin batmasına neden olan 5 fabrikadan bir değil mi?

Avrupa'da %3 kota ile üretimine izin verilen yapay tatlandırıcıları ithal(Unakıtan mısırı) %8 kota izinli mısır ile üreterek Panko birliğin sayfalarca ilân vermesine neden olan işletme değil mi?

AB'de toplam şekerin %3'ü yapay tatlandırıcı olur. Bizde her yıl artan hızda yapay tatlandırıcı yatırımı yapılıyor. Ve ithal mısır kullanılarak üretim yapılıyor. Bir de çevre kirliliği yapıyorlar. Bu zihniyetin evi barkı kafasına yıkılsın.Ebru K.Türk
12 yıl önce - Cmt 21 Ekm 2006, 15:53

Konunun aslından pek haberdar değilim. Özellikle de gerçekten bu fabrikanın ne kadar kirlilik yarattığı yada çıkan tartışmalara değip de kaparılınca oluşacak maddi kayba değip değmediğinden bî haber durumdayım. Fakat şu nokta kafamı kurcalıyor.

Yazılanlara bakılırsa bu adamlar fabrikayı kurarken izinleri almışlar ve ona göre kurmuşlar. Sonradan izinler iptal edilince de haliyle ruhsatsız çalışıyor durumuna düşmüşler. Şimdi burada sadece fabrika mı suölu? Onlara baştan ruhsat verip da milyonlarca dolarlık yatırıma önce izin verip sonradan kapanması ile verdikleri hatalı ruhsatlar ile onca paranın boşa gitmesine sebep olanların hiç mi suçu yok?

Bu güne kadar TowePlaza, YeşilŞehir gibi projelerde gördüğümüz üzere önce çeşitli izinler alınıyor ve inşaatlar başlıyor. Sonrasında ise bir şekilde o ruhsatlar iptal ediliyor ve yapılar "kaçak" duruma düşüyor. Ama nedense hep sadece ilgili inşaatlar durduruluyor ya da yıkılıyor. Yani ceza hep oraya yapılan binaya kesiliyor. Peki o binaya baştan ruhsat verip işe başlamasına göz yumanlar için "kardeşim işini doğru düzgün yap, yasaya aykırı ruhsat verme. Verdiysen de cezasını sen de çekersin" deyip bir tane yetkiliyi cezalandırdıklarını görmedim. Bu işlere baştan göz yuman veya kitabına uydurup onay veren yetkililere de cezalar verilmediği sürece bu kaçak inşaatlar bitmez. Basit bir gecekondu değil ki milyonlarca dolarlık yatırımlar hep böyle heba oluyor.


emre22
12 yıl önce - Cmt 21 Ekm 2006, 18:33

eğer bir hukuk devleti olma iddaasındaysak böyle kararlara saygı göstermemiz gerek.

Burç

12 yıl önce - Cmt 21 Ekm 2006, 19:29

Bundan 2 sene önce Cargill denilen bu canavar hakkında bir yazı aktarmıştım :

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=10223

Aynı mesajda Danone hakkındaki kısmı da okumanızı tavsiye ederim,
çünkü bugün Fransa'yı boykot edenler Tikveşli yoğurt alınca boykot ettiklerini zannetmekte


Kamil Büke
12 yıl önce - Pzr 22 Ekm 2006, 07:53

Cargill'in kapatılması için hukuksal mücadele daha fabrika kurulmadan başlamıştır. İşin özü şudur;

Proses gereği bu tür fabrikalar tatlı su kullanmaktadırlar. Kullandıkları suyu daha sonra kısmen tahliye etmektedirler. Suyun kaynağı tabandan derin kuyular ile çekilen İZNİK GÖLÜ'dir. İZNİK Gölünü besleyen yegane kaynak kendi tabanı ve yağmur yağdıkca çevre derelerden gelen sular.
Cargill, proses atığı suyu, Karsak Deresi ile Gemlik Körfezine göndermektedir.

Yapılan hesap ile İZNİK Gölü, 25 - 30 yıl içinde kuruma, yok olma tehdidi altındadır.  
Tuz Gölü, Akşehir Gölünün can çekişmesi bizler için bir önem taşımıyor ise,

ARAL Gölü'nün kuruması sonrası oluşan çevre felaketleri karşısında duyarsız kalabiliyor isek,

Cargill'den 30 yıl sonra İznik Gölü çevresinde oluşabilecek doğal felaketleri de ön görmemiş oluruz.  

Doğa ve çevremiz, bize bırakılan, bizimde gelecek nesillere bırakmak sorumluluğunda olduğumuz en değerli MİRAS'tır.  

http://www.hkmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod ...amp;sube=0

http://www.cmo.org.tr/etkinlik/gundem/gundem8.php ...tm=gundem8

http://www.antimai.org/mkl/arm99carg.htm

http://arsiv.hurriyetim.com.tr/tatilpazar/turk/99 .../51yaz.htm

Son not; Cargill, şimdiye kadar kaç ülkeyi benzer nedenler ile terk etmek zorunda kaldı? Lütfen araştırınız?  sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet