Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara'daki Tarihî Çeşmeler
« önceki   12345678   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 5
galpay

10 yıl önce - Cum 12 Oca 2007, 15:39
Ankara - Taceddin Çeşmesi

Bir zamanlar çevresine hayat veren Taceddin Çeşmesi hakkında bilgi pek azdır.
Uzun seneler önce (1950 lerde) belediye tarafından suyu kesilince,
unutulup, tamamen bakımsız bir halde terkedilmiş durumda kalmış.
Aşağıdaki fotoğraf 1980 lerde basılmış bir kitaptan alıntıdır.
Bu taramayı kullanmak mecburiyetinde kaldım.
Orjinal bir eski fotoğrafı bulunana kadar bilgi vermek üzere oyalanalım.
.

.

Mustafa Topsakal

10 yıl önce - Pzr 18 Mar 2007, 19:30

kayabaşından bir çeşmede ben ekleyim dedim.

(+)

çeşme olduğuna tek delil ismi.

korgun

10 yıl önce - Pzr 01 Nis 2007, 15:28
Eski Ankara Çeşmeleri

İlk çağlardan beri sürekli önemli bir yerleşim merkezi olan Eski Ankara şehrinin değişik dönemlerdeki "nüfusunu" çeşitli belgeler ve özellikle günümüze kadar ulaşan kalıntılara göre tahmin edebilmek mümkündür. Şehrin nüfusuna göre, su ihtiyacı da her devrin imkanlarına göre karşılanmıştır. Ankara’da bilinen en eski su tesisleri Roma dönemine aittir. Ankara kalesi, kalenin etekleri ile Hacı Bayram civarı ve Ulus’ta Roma devrine ait kalıntılar mevcuttur. Dünyadaki en büyük Roma hamamlarından biri olarak kabul edilen Çankırı Kapıdaki hamam dahil olmak üzere Ankara'ya o devirde ELMADAĞ’dan su getirilmiştir. Taş künklerle getirilen sular kaleye kadar çıkarılmıştır. Aslında , sonraki devirlerde de Ankara tarihi boyunca su hep Elmadağ'dan getirilmiştir.
Evliya Çelebi Ankara'nın su konusunda: "İçkalede sarnıçların varlığını, aşağı hisarın suyunun bol olduğunu, 170 adet çeşmesi olduğunu , 3000 adet su kuyusu olduğunu, 200 sebili bulunduğunu ve bu sebillerden Hacı Şa'ravi ve Hacı Mansur ismiyle bilinelerin pek meşhur olduğunu" yazar. [1897 yılında Ankara'da 84 adet çeşme bulunduğu bilinmektedir]
Osmanlı devri çeşmeleri ve su yolları hakkında tarihi kaynaklardaki çeşitli bilgiler ve günümüze kadar gelebilen bir çoğu yakın döneme ait çeşmelerden fikir edinmek mümkündür. Mevcut çeşmelerden sadece 19. Yüzyıl sonu ve 20. Yüzyıl başlarında olanlarında "kitabe" vardır. İşte bugünde mevcut olan Ankara  çeşmelerinden bazıları :
Karacabey Çeşmesi,Hanifi Rum Çeşmesi,Kadıoğlu Çeşmesi,Ahmed Faik Paşa ve Kerimesi Saide Hanım Çeşmesi,Öksüzler Çeşmesi,Molla Büyük Çeşmesi,Mecidiye Çeşmesi,Hapishane Çeşmesi,Abidin Paşa Çeşmesi,Ahil Elvan Çeşmesi,Ahi Tura Çeşmesi,Ahi Şerafeddin Çeşmesi,Alaeddin Çeşmesi.
[...Devam edecek]

Bu çok eski fotoğraf Elmadağ'dan kaleye su getirilişinin belgeseli

En son korgun tarafından Pts 02 Nis 2007, 11:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

korgun

10 yıl önce - Cum 20 Nis 2007, 18:42

1800'lü yıllarda su çalışması

Kale içinde font borularla su getirme çalışması

Kuyu Açma Çalışması

Aylin Çelik

10 yıl önce - Cmt 21 Nis 2007, 03:03

İsrail'^den bir arkadaşım gelmişti beni ziyarete. Buluştuk. "Seni beklerken vakit geçirmek için etrafı dolaştım, bir çeşme buldum gezinirken, büyük bir köprünün altındaydı, köprünün üstünden tren geçiyordu, bir sürü insan su içiyorsu aynı kaptan, şifalı bir su mu akıyor ordan" diye sordu. Evet bildiniz, tarif ettiği çeşme Sıhhiye Köprüsü'nün altındaki çeşmeydi. Normal şehir suyu akan bir çeşme olduğunu düşünüyorum oranına ma emin de olamadım valla bir cevap verirken. Kendimden utandım valla  Arkadaşlar bir özelliği var mı o çeşmenin yoksa normal şehir suyu akan bir çeşme mi?

sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA