Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Kızlarağası Hanı
123 ... 202122   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
sayfa 1
vehbim

17 yıl önce - Cum 26 Eyl 2003, 14:29
İzmir Kızlarağası Hanı


Kızlarağası Hanı
 
İzmir için önemli yapılardan biri Kızlarağası Hanı'dır. Yapının 1745 yılında tamamlandığı sanılmaktadır. Yapımı hakkında kesin bilgiler olmamakla birlikte, yaptıran kişinin Kızlarağası Hacı Beşir Ağa olduğu bilinmektedir. İzmir Liman Kalesi'nin hemen arkasında, 1744 yılında hanın inşasına başlanır ve 1745 yılında tamamlanır. Han, döneminde önemli bir boşluğu doldurmuştur. Bugünkü Yemişçiler ve Halim Ağa Çarşısı ile anılan yerde olup, ana cephesi Keresteciler Sokağı'na açılmaktaydı. Günümüzde burası 871 sokaktır. Osmanlı mimarisinin günümüze gelen, İzmir'deki nadir eserlerinden olan han, diğer hanlar gibi genelde kare bir forma sahiptir. Binanın içinde dikdörtgen ve geniş bir avlunun ortasında geleneksel olarak bir şadırvan ve havuz bulunması gerekmektedir. Günümüzde böyle bir alan mevcut değildir. Han, hemen her uzun mesafe hanında olduğu gibi iki katlı idi Üst katta galeriye açılan odalarda yatmak isteyenler konaklar, zemin katta ise üst kısmın sade yaşamının tam tersi görülürdü. Yükleriyle develer, tüccarlar ile hizmetkarların kalabileceği odalar, malların boşaltıldığı ve pazarlandığı dükkanlar ile pazarlık yapan insanlar bulunurdu. Han, limana yakın olması, sebebiyle, her zaman canlı kalmıştır. Han belli dönemde bir tür borsa gibi de çalışmış, özellikle iç avluya dönük dükkanlarda bu işler yoğun olarak yapılmıştır. 18. ve 19. yüzyıllarda, teknolojinin ulaşım alanında çeşitli değişikliklere yol açması ve ekonomik hayatın zaman zaman yer değiştirmesiyle birlikte Kızlarağası Hanı da yavaş yavaş önemini kaybetmiştir. Han, gece konaklamaların sona ermesinden sonra, sadece malların indirildiği ve depolandığı bir yer durumuna gelmiştir.

1993 yılında restore edilerek günümüzde turistik bir çarşı olarak hizmete giren Kızlarağası Hanı'nda çok çeşitli el sanatları ürünlerini, halıları, deri kıyafetleri ve çarpıcı hediyelik eşyaları bulabilir ve hanın tam ortasındaki açık çay bahçesinde mistik havayı içinize çekerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

İzmir'in eski anıtsal yapılarından bir diğeri de HİSAR CAMİİ'dir. Aydınoğlu (Molla) Yakup Bey tarafından 16. yüzyılın sonlarında yaptırılmıştır. Belgelerde yapılış tarihi olarak 1592 ve 1598 olarak geçen Camii'nin ortasında merkezi büyük kubbe ve iki yanda uzunlamasına ikişer kubbe bulunmaktadır. Son cemaat kısmı 7 kubbeli bir revaktan oluşur.

Bahçe duvarı ile öndeki iki şadırvanlı meydandan ayrılan dar uzun harimi, bir geçitle güneye uzar. 1813, 1881, 1927 ve 1980 yıllarında onarım gören cami, güneyden ve batıdan payanda kemerleri ve duvarlarıyla desteklenmiştir. Dekorasyon 18 ve 19. yüzyılların etkisi ile zenginleştirilmiştir. Sütun başlıklarında, pencere üzeri ve cephe süslemelerinde mihrap, minber ve vaiz kürsüsünde Avrupa sanatsal etkilerini görmek mümkündür.

Arka planda görünen Hisar Camii (Son fırtınadan minaresi yıkılmıştı)
En son vehbim tarafından Pts 09 Şub 2004, 16:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


vehbim

17 yıl önce - Cum 26 Eyl 2003, 14:35


Yasin
17 yıl önce - Cum 26 Eyl 2003, 15:48

Fotoğraflar için çok teşekkürler!

İki sene önce bu handaki cafeye gitmiştim. O zamanki hali şimdiki halinden çok farklı. Yüklediğin resimlerde çok daha otantik bir yer gibi duruyor. O zamanlar halı,kilim gibi şeyler asılı değildi. Ayrıca cafe de çok pahalıydı!


Yasin
17 yıl önce - Cum 26 Eyl 2003, 15:51

5'inci fotoğrafta görülen Sütaş Ayran tabelasına belediye nasıl izin veriyor? Hanın tarihi mimarisinin yansıttığı estetik büyüyü bozuyor

Diğer resimlerde de han normalden daha karanlık çıkmış.


Saygili
17 yıl önce - Cum 26 Eyl 2003, 21:34

Fotolar cok harika. Tanitilmasi gereken bir han burasi bence Tur Operatärlerinin dikkatini cekmeliyiz bu Tarihi Hanimiza. Bu fotolar bence yardimci olacaktir. Gerekli yerlere göndermeye calisacagim.sayfa 1
123 ... 202122   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR