Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
nuricool454
11 yıl önce - Prş 19 Ekm 2006, 14:06
İstanbul'un en büyük marinası


Zeytinburnu'na Marina Geliyor   19/10/2006  Galataport ihalesinin iptal edilmesinin ardından İstanbul'un sahil kesimindeki en büyük turizm yatırımı için düğmeye basıldı. İstanbul Defterdarlığı Avrupa Yakası Milli Emlak Daire Başkanlığı, İstanbul'un üçüncü marinasının inşaası için ihale açtı.

İstanbul'un en büyük marinası

Kazlıçeşme'ye yapılacak olan marina 144 bin 264 metrekare mevcut deniz dolgu alanının etrafına 325 bin 736 metrekare dolgu alanı ile İstanbul'un en büyük marinası olacak.

Ayrıca ihale kapsamında 1 milyon metrekare deniz alanı da kiralanacak. Böylece kiralanacak alanların toplamı 1 milyon 470 bin metrekareye ulaşacak.
Marina alanının yıllık kirası 5 milyon 537 bin YTL olacak. Geçici teminatı 1 milyon 107 bin 400 YTL olan ihale pazarlık usulüyle 9 Kasım'da gerçekleştirilecek.

İzinleri alacaklar

Marina yapmak için ihaleye katılacakların Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan gerekli imar ve iskân izinlerini alması gerekiyor.

Yeni imar plan çalışmalarında Zeytinburnu, Kartal ile birlikte İstanbul'un en önemli iki turizm merkezinden birisi haline dönüştürülecek. Zeytinburnu'nda turizm ve iş merkezi projesi inşaası da gündemde. Bu proje ile ikisi 55 katlı ofis, diğeri 35 katlı otel olmak üzere toplam 3 gökdelen yapımı öngörülüyor. Zeytinburnu sahili serbest bölgeye dönüştürülerek, ticari açıdan da kullanılır hale gelecek. Milliyet Gazetesi

T.KİRECÇİ


Farmir
11 yıl önce - Pts 30 Ekm 2006, 16:45

kaynak http://www.dunyagazetesi.com.tr/news_display.asp? ...dept_id=30
"Zeytinburnu'na yat limanı için ihale perşembe günü yapılacak.  
30/10/2006, 10:45:26
ANKARA - İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde inşa edilecek yat limanına ilişkin ihale, 9 Kasım Perşembe günü yapılacak.
Zeytinburnu-Kazlıçeşme mevkiinde bulunan 144 bin 264 metre karelik deniz dolgu alanı ile deniz içerisine boru kazık sistemiyle oluşturulacak 325 bin 736 metre karelik dolgu alan ve bu saha içinde kalacak 1 milyon metre kare yüzölçümlü deniz alanı üzerinde kurulacak yat limanı ihalesi, İstanbul Defterdarlığı Avrupa Yakası Milli Emlak Daire Başkanlığı'nca gerçekleştirilecek.
İhale, söz konusu alanlara ilişkin Kültür ve Turizm, Bayındırlık ve İskan ve Ulaştırma Bakanlıkları ile Denizcilik Müsteşarlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ilgili diğer kurumlardan gerekli izinlerin alınmasına, imar plan ve uygulama projelerinin hazırlanmasına imkan vermek üzere, 1 yıl için tespit edilen 5 milyon 537 bin YTL tahmini ön izin bedeli üzerinden pazarlık usulü yapılacak.
Bu arada Yat Limanının yapımına talip olanlar, 1 milyon 107 bin 400 YTL geçici teminat bedeli yatıracaklar".


mehmetkonyar

11 yıl önce - Cum 15 Arl 2006, 23:41

Alıntı:


Zeytinburnu Yat Limanı'na 6,5 milyon YTL

A.A.

Zeytinburnu ilçesi Kazlıçeşme mevkiinde bulunan toplam 1 milyon 470 bin metre kare yüzölçümlü alan üzerinde yat limanı yapılmak üzere açılan ihalede, en yüksek teklifi Koçhan Ortak Girişimi verdi.

İstanbul Defterdarlığında yapılan kira ve ön izin ihalesine, Rönesans Alışveriş Merkezleri Yatırım İnşaat ve Ticaret A.Ş. ile Koçhan olmak üzere iki firma katıldı.

Kazlıçeşme'de, tapunun 774-754-755- 756 ve 757 adalarının önüne isabet eden 144 bin 264 metre karelik mevcut deniz dolgu alan, deniz içerisine boru kazık sistemiyle oluşturulacak 325 bin 736 metre karelik dolgu alan ve bu alan içerisinde kalacak 1 milyon metre kare yüzölçümlü deniz alanı olmak üzere toplam 1 milyon 470 bin metre kare yüzölçümlü, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alan üzerinde yat limanı yapılmak üzere, 1 yıl için tespit edilen 5 milyon 537 bin YTL tahmini ön izin bedeli üzerinden pazarlık usulü ile ihale yapıldı. İhaleyi, Koçhan Ortak Girişimi 6,5 milyon YTL'lik teklifiyle kazandı.Kaynak: AAKeNaN KöR
11 yıl önce - Cmt 16 Arl 2006, 17:05

Yat Limanı'nda 75 bin kişiye iş imkanı

Zeytinburnu Yat Limanı ihalesinde ön izin süresi alan Rönesans-Koçhan Ortak Girişimi, kruvaziyer yat limanı ve beraberindeki yapılar için yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarında yatırım yapacaklarını açıkladı.          

Proje, işletmeye açıldığında yaklaşık 75 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.


 

Rönesans Alışveriş Merkezleri Yatırım İnşaat ve Ticaret AŞ-Koçhan Danışmanlık İnşaat ve Ticaret Ltd. Şirketi Ortak Girişiminden yapılan yazılı açıklamada, dün gerçekleştirilen ön izin ihalesinde 6,5 milyon YTL ile en yüksek teklifi verdikleri hatırlatılarak, şartnamede öngörüldüğü gibi bir yıl içinde ilgili kamu kuruluşlarından gerekli tüm izinleri almakla yükümlü olduklarına işaret edildi.

Açıklamada, projenin gerçekleşmesi ile İstanbul'un, Akdeniz havzasındaki en büyük ve en modern kruvaziyer limanlarından birine sahip olacağı, limanın işletmeye açılmasıyla turizm sektörüne yılda 8 milyon ilave turist katkısında bulunulacağı, bu rakamın 2020 perspektifinde 16 milyonu bulacağı kaydedildi. Kompleks içinde gerçekleştirilecek kültür ve kongre merkezleri ile İstanbul'un Avrupa'nın kongre merkezi olması yolunda önemli bir adım atılacağı belirtilen açıklamada, limandaki kruvaziyer gemilerinin bekleme süreleri içinde yüzer otel olarak kullanılmaları suretiyle kültür, kongre, fuar, inanç ve spor turizm sektörlerinden de 15 yılda turist sayısının 6 milyondan 9 milyona çıkacağı aktarıldı.

52 SEKTÖRDE 75 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI

Açıklamada, projenin böylelikle 2020 yılı perspektifinde toplam 25 milyon turist çekerek bugün için Türkiye'ye gelen genel turist sayısının yüzde 110'una ulaşan bir turist sayısını tek başına çekebileceğine işaret edildi. Projenin tamamlanıp işletmeye açıldığı tarihte 52 ayrı sektörde yaklaşık 75 bin kişiye iş imkanı sağlayacağı vurgulanan açıklamada, açıldığı tarihten itibaren de ekonomiye yılda 8 milyar dolar, Hazine'ye de yılda 2,2 milyar dolar gelir sağlayacağı, bu rakamların 2020 perspektifinde üç katı artacağı belirtildi.

Açıklamada, şartnamede belirtilen bir yıllık süre içinde gerekli izinlerin alınması halinde kruvaziyer yat limanı ve beraberinde yapılacak hizmet binaları, kültür ve kongre merkezleri, ticari ve turistik tesisler, deniz dolguları ve alt yapı işleriyle birlikte Ortak Girişim tarafından yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarında bir yatırımın gerçekleştirileceği bildirildi.
Ortak Girişimin pilot ortağı Rönesans Alışveriş Merkezleri Yatırım İnşaat'ın, 15 yıldır Rusya ve Ukrayna'da birçok projeyi gerçekleştiren Rönesans İnşaat Grubunun Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarını yöneten kuruluş olduğu kaydedilen açıklamada, Koçhan Danışmanlık şirketinin de projeyi 5 yılı aşan bir çalışmayla geliştirdiği belirtildi.

AA


alim80
11 yıl önce - Cmt 16 Arl 2006, 17:24

Proje kapsamında zeytinburnu sahiline 3 tane gökdelen yapılacağı belirtiliyor. Oysa boğazdan bakılınca tarihi yarımadanın arkası zeytinburnudur. Oraya gökdelen yapılması demek İstanbulun silüeti olan minarelerin içinde gökdelenlerinde olması anlamına geliyor. Bu tam bir felaket olur. Eğer yazılanlar doğru ise bu konu bence tekrar irdelenmeli.

ELCIN19
11 yıl önce - Pzr 17 Arl 2006, 04:58

Tarihi yarimadanin siluetinin bozulmasina kimse izin vermez merak etme. Tarihi yarimadanin, günes batarkenki görüntüsü, dunyalara deger, nasil bozulabilir, mümkün degil.

Gökdelenleri cok seviyorum, hatta bir gökdelen turistiyim, fakat düzen ve saygi icinde. Sehrin yeni kisminda, tarihi dokunun disinda.Mustafa Akın Göktaş
11 yıl önce - Pzr 17 Arl 2006, 06:34

LINK


(+)


Sitenin taha asagisinda yeni seyler ve cok guzel yapilar gozukebiliyor


alim80
11 yıl önce - Pzr 17 Arl 2006, 16:52

Sn. Elçin burasının Türkiye olduğunu unuttunuz galiba  

Mesela Tekstil kente ait ikiz kule yapıldı. Bu kuleler Kadıköy tarafından bakıldığında tarihi yarımadanın silüeti içerisinde gözükmektedir. Ne yazıkki bu düşünülmeden inşa edilmiş ikiz kule mevcutken zeytinburnuna gökdelen dikmeyeceklerinin garantisi olamaz bence. Ayrıca Haydarpaşa için sunulan projeyide unutmamak gerekir. Neyseki bundan şuan ki duruma göre geri adım atılmış gözüküyor.


H.ANIL

10 yıl önce - Pzr 28 Ekm 2007, 06:31

Alıntı:
Türkiye'nin ilk mega yat limanı için imza atıldı

İstanbul Zeytinburnu'nda yapılacak olan kruvaziyer ve yat limanı projesinin ön izin ihalesini kazanan Rönesans-Koçhan ortak girişimi, belirtilen sürede gerekli izinleri alarak sözleşmeyi imzaladığını açıkladı. Yatırımı gerçekleştirmek üzere kurulan ATAPORT, ilk yılın kirası olan 16.5 milyon YTL'yi imza öncesinde Hazine'ye ödedi. Yatırımcı firma 5 yıl içinde altyapı, deniz yapıları ve deniz turizmi tesislerini hizmete geçirecek ve tesisleri 49 yıl sonunda Hazine'ye devredecek. Proje kapsamında, kruvaziyer limanı ve terminal binası, bin yat kapasiteli marinası olan Türkiye'nin ilk mega yat limanı inşa edilecek. Limanların ihtiyaçlarını karşılayacak turizm tesisleri yapılacak.

Milliyet


Alıntı:
Zeytinburnu Yat Limanı artık Ataport Turizm'in

İstanbul'un en büyük prestij projelerinden olmaya aday İstanbul Zeytinburnu Yat Limanı'nda işlem tamam. Geçen yıl aralık ayındaki ihaleyi kazanan Rönesans-Koçhan ortaklığı, ön izin şartlarını yerine getirdi.

Gerekli projeyi hazırlayan ve izinleri alan ortaklar, limanın kullanım hakkını 49 yıllığına elde etti. 1,5 milyar dolarlık yatırımla bölgenin çehresini değiştirmeye hazırlanan ortaklar, İstanbul Defterdarlığı ile son kez ihale masasına oturdu. 6,5 milyon YTL'ye ön izin ihalesini kazanan ortaklar, son görüşmede yıllık kullanım bedelini 14 milyon yeni liraya yükseltti. KDV ile birlikte rakam 16,5 milyon yeni lira olacak. Maliye onayı verdi. Para peşin olarak yatırıldı ve sözleşme imzalandı. Ortaklar proje için isim değişikliğine giderek Ataport Turizm adı altında şirketleşti. 1 milyon 89 bin 85 metrekarelik alanın 325 bin 736 metrekaresi doldurulacak kara alanı. 144 bin 350 metrekaresi mevcut dolgu alanı, 619 bin metrekaresi ise deniz yüzeyi. Burada, kruvaziyer limanı yapılacak. Kültür ve kongre merkezlerinin de bulunacağı proje işletmeye açıldığında 52 sektörde 75 bin kişiye iş imkânı sağlanacak. Ekonomiye yılda 8 milyar dolar, Hazine'ye ise yılda 2,2 milyar dolar gelir getirecek. Bu rakamlar 2020'de 3 kat artacak. Ataport adını alan ortaklar, mevzuat gereği bir de yabancı ortak arıyor. Maliye, 6 ay içinde inşaatların başlamasını, 2 yıl içinde de bitirilmesini istiyor. Ortaklar sürenin uzatılmasını talep ediyor.

Zaman


orhangumus08

10 yıl önce - Pzr 28 Ekm 2007, 17:36
marina


istanbul un her yanı deniz,ama teknenizi bağlayabileceğiniz adam gibi kaç marina var,teknelere yakıt ve su nakli hala bidonlarla elle taşınarak yapılıyor,istanbula yakışıyormu bu,tüm boğazda içinde su-yakıt ve elektrik olan 2 tane marina yok,tekne si olan bağlayacak yer bulamıyor,çoğu çekek yerleri allaha emanet ve kayıt dışı değnekçilerin elinde,istanbul luya deniz sevgisi ve deniz turizmi açısından çok yararlı olacağı kesin,geç bile kalınmıştır,aynı projeleri tarabya ve istinye koylarında da bekliyoruz,inşallah sekteye uğramaz ve bitirilir,tüm denizcilere hayırlı olsunsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet