Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Prş 19 Ekm 2006, 05:53
İST » B6.08. İstanbul Sularındaki Deniz Kazaları HaberleriYeniköy'de Karaya Oturan Gemiyi Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

Alıntı:
Yeniköy'de, karaya oturan kuru yük gemisini kurtarma çalışmaları sürüyor.
Ukrayna'nın Ilichevsk limanından aldığı 21 kamyon ve demir yüküyle Suriye'nin Tartous limanına giden ve dümen arızası nedeniyle sürüklenerek Yeniköy sahilindeki yalılara yakın bir yerde karaya oturan Gürcistan bayraklı ''M/V HIBA'' adlı 2 bin 688 grosstonluk 84 metre boyundaki geminin kurtarılması için başlatılan çalışmalara devam ediliyor.

Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne ait Kurtarma-1 ve Söndüren-6 römorkörleri ile Kıyı Emniyeti-7 botu, balıkadamların yaptığı tetkikler doğrultusunda gemiyi yüzdürmeye çalışıyor.

Sahilde bulunan bir yalının birkaç metre önünde karaya oturan gemiden herhangi bir sızıntı olmadığı bildirildi. Geminin 10 mürettebatının ifadesine başvurulacağı kaydedildi.

(Kaynak: Milliyet Haber)

Akın KURTOĞLU


ferhevn
15 yıl önce - Prş 19 Ekm 2006, 08:56
dentur


üsküdar-beşiktaş seferini yapan aksu motoru beşiktaş iskelesine baştan çarpması sonucu 4 yolcu yaralandı..

hüsnü öz
15 yıl önce - Pts 06 Ksm 2006, 15:41
ahırkapıda deniz kazası


Türkiye bayraklı "Gülsüm Ana" isimli gemi, Ahırkapı demir bölgesinde kuvvetli lodos nedeniyle "CMA CGM ORCHID" isimli konteyner gemisine baş tarafından çarptı. Konteyner gemisinde bulunan konteynerlerden 5'i denize düştü. Gemi kazasında ölen ya da yaralananın olmadığı belirtildi.
Denize düşen konteynerler boş olup, 1 tanesi tamamen batmış diğer 4 tanesi birbirine bağlı ve yarı batık vaziyette boğaza doğru sürüklenmeye başladı. Konteynerlerin deniz trafiğine engel teşkil etmediği, emniyet altına alınma çalışmalarının devam ettiği belirtildi

(SUPERONLİNE HABER)


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pts 06 Ksm 2006, 23:20

İstanbul'da Şiddetli Lodos Nedeniyle İki Gemi Çarpıştı! (15:55)

Alıntı:
İstanbul’da etkili olan şiddetli Lodos nedeniyle Ahırkapı demirleme bölgesinde sürüklenen bir gemi, başka bir gemiye çarptı. Çarpmanın şiddetiyle 5 konteyner denize düştü.

Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, demirleme bölgesinde bulunan Türk bayraklı "Gülsüm Ana" adlı gemi, Lodos nedeniyle "demir tarayarak", Liberya bayraklı "CMA CGM Orchid" isimli konteyner gemisine baş tarafından çarptı.

Çarpma sonucu konteyner gemisinden denize düşen ve boş oldukları belirtilen 5 konteynerden 1’i tamamen battı, diğer 4’ü de birbirine bağlı ve yarı batık şekilde İstanbul Boğazı’na doğru sürüklenmeye başladı.

Bu arada, İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri’ne bağlı Kurtarma-4 ve Söndüren-5 römorkörleri ile Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri’nin 5 hızlı tahlisiye botu olay yerine sevk edildi.

Konteynerlerin deniz trafiğine engel teşkil etmesinin önlenerek güvenli bir şekilde kontrol altına alındıkları ve herhangi bir çevre kirliliğinin söz konusu olmadığı bildirildi.

"Gülsüm Ana" adlı geminin tekrar demirleme bölgesine çekildiği ve soruşturmanın sürdürüldüğü kaydedildi.

(Kaynak: Milliyet)

Bazen Boğaz'ın trafiği, karayolunu aratmayacak kadar yoğun ve tehlikeli olabiliyor. Bilhassa lodoslarda...

Akın KURTOĞLU


süvari_bey
15 yıl önce - Sal 10 Nis 2007, 22:11

boğazda yolcu taşımacılığı yapan 'urfalı cemal' borda isimli motorbot salacak mevkiinde yoğun sis nedeniyle 'adil kaptan'adlı kostere çarpmış kazada motorbotta bulunan yolculardan 1 kişi hayatını kaybetmiş 42 yolcuda sarsıntı nedeniyle çeşitli yerlerinden yaralanmıştır.kaza sonrası her iki gemide de maddi hasar meydana gelmiştir.En son süvari_bey tarafından Çrş 11 Nis 2007, 02:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Mustafa Can Karakus
14 yıl önce - Çrş 05 Eyl 2007, 00:49

Şu sıralar gebzede bir deniz kazası olmuş kayıp ve yaralılar varmış.Ayrıntılara ulaştıkça paylaşacağım.
Alıntı:
Kocaeli'nin Gebze ilçesi Darıca beldesi açıklarında çarpışan iki kuru yük gemisinden biri battı. Kazada, gemi personelinden bir kişinin kayıp olduğu, bir kişinin yaralandığı bildirildi.


Mustafa Can Karakus
14 yıl önce - Çrş 05 Eyl 2007, 14:53

Darıca'da iki gemi çarpıştı: 1 kayıp
Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Darıca beldesi Yelkenkaya mevkii açıklarında iki kuru yük gemisi çarpıştı. Kazada gemilerden biri batarken bir kişinin de kayıp olduğu öğrenildi.
  Darıca beldesi Yelkenkaya açıklarında saat 22:00 sıralarında meydana gelen olayda, 3 bin 500 ton demir yüklü Turgut Kocabaş isimli gemi ile 15 bin ton demir yüklü Zinnet Mete isimli gemiler çarpıştı. Kazada batan Turgut Kocabaş isimli geminin 16 mürettebatı gemiyi terk ederek botla sahile ulaşmaya çalışırken bindikleri botta battı. Çevredeki başka gemiler tarafından kurtarılan 15 mürettebat Gebze Devlet Hastanesine kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan gemi personelinden 2'sinin yaralı olduğu öğrenilirken batan gemide çarkçı başı olarak görev yapan bir kişinin kayıp olduğu bildirildi. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler kayıp kişinin bulunması için çalışma başlattı.
  Hastaneye getirilen mürettebatın durumunun iyi olduğunu belirten acil servis doktoru Çağlar Usta: "Bize müracaat eden 15 kişinin de sağlık durumları gayet iyi. Endişe etmeye gerek yok. Gerekli müdahale ayakta yapıldı ve tamamı taburcu edildi" dedi.
Hastaneden tedavileri tamamlanan gemi mürettebatından Serkan Aslan, Serkan Kaya, Hüseyin Adnan Çoksun, Mustafa Uzuner ve Salih Yıldız, polis merkezine götürülerek ifadelerine başvuruldu.
   Bu arada kıyıya vuran çantaların birinde batan geminin kaptanı Eyüp Kayakoğlu'na ait olduğu anlaşılan belgeler bulundu. Polis incelemek üzere belgeler el koydu.
   Kazayla ilgili bilgi veren Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak da: "İlk edindiğimiz bilgilere göre bir gemi körfeze giriş yaparken diğeri de çıkış yapıyormuş. Kılavuz kaptan değişikliği sırasında bu üzücü olay yaşanmıştır. Çarpışmanın nedeni teknik araştırmadan sonra kesinleşecek. Mürettebattan 15 kişinin durumu iyi. Kaybolanın da aramasına devam ediyoruz. Umarım kendisine sağ salim ulaşırız. Çok üzüntü verici bir olay. Herkese geçmiş olsun" şeklinde konuştu. Çarpışmada yara alan Zinnet Mete isimli gemi ise sahilin 200 metre açığında demirledi.


Karani Eseroğlu
14 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 01:42

Alıntı:
İstanbul Boğazı'ndan çıktıktan sonra bir süre fırtına nedeniyle sürüklenen Comoros bandralı kuru yük gemisi, Riva'da karaya oturdu. İtalya'dan gelip Ukrayna'ya gittiği belirlenen ve boş olduğu öğrenilen gemiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor.

İtalya'nın Ravenna limanından hareket ederek Ukrayna'nın Mariapol limanına gitmek üzere İstanbul Boğazı'ndan geçmeye başlayan Comoros bandralı "Saratoga" isimli kuru yük gemisi, saat 11.05 sıralarında boğazı geçerek Karadeniz'e ulaştı. Fırtına nedeniyle hakimiyeti kaybeden gemi, bir süre sürüklendikten sonra Riva Yom Burnu önlerinde karaya oturdu. Kıyı Emniyeti Gemi Kurtarma Müdürlüğü'nün 3 römorkörü ile 1 hızlı tahlisiye botu olay yerine sevk edildi.

Boş olduğu belirlenen ve 20 personelinin olduğu öğrenilen gemiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/sondakika,72605.html


İki gün önce(4 ocak) Riva'da karaya oturan ve Riva Deresi'nin Karadeniz'le buluştuğu yeri nerdeyse kapatan Saratoga isimli yük gemisini bu gün görüntüledim.
Bana ilginç gelen iki kareyi de sizlerle paylaşmak istedim.

deniz1764

13 yıl önce - Cmt 12 Tem 2008, 18:04

İstanbul Boğazında Tanker Kazası

Aral Sea adlı 243 metre boyundaki dev tanker, İstanbul boğazı geçişi esnasında dümeni kilitlenince Sarıyer önlerinde karaya oturdu. Kaza yerine römorkörler sevkediliyor.

Aral Sea adlı, Singapur bandıralı 1999 yılı yapımı 243 Metre boyundaki tanker, bu sabah saat 0730'da İstanbul Boğazına Marmara'dan giriş yaptı.

Umuryeri önlerine gelen tanker, burada dümeninin kilitlenmesi üzerine sürüklenmeye başladı.

Tanker, Sarıyer önlerine sürüklenerek karaya oturdu.

Tankerin 250 metrenin altında olduğu için Boğaz geçişi esnasında römorkör refakati almadığı öğrenildi.

İlk belirlemelere göre, gemiden sızıntı olmadığı, tankerin boş olmasının bir çevre felaketini önlediği bildiriliyor.

Kaza yerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı Kurtarma 3 ve Kurtarma 4 römorkörleri sevkedildi.

DenizHaber.Com

Kaynak: http://www.denizhaber.com/index.php?sayfa=habgst& ...mp;links=4


Süha
13 yıl önce - Pzr 23 Ksm 2008, 01:39

KARTAL'DA 4 GEMİ ÇATIŞTI
Alıntı:


Marmara Denizi'ndeki şiddetli lodos gemi trafiğini olumsuz yönde etkilerken, demirde bulunan gemilerin demir tarayarak çatışmalarına neden oluyor.

Dün gece şiddetli lodos nedeniyle Kartal Demir sahasında bulunan Panama bayraklı 142 metre boyundaki ESRA-C isimli boş kuruyük gemisi, yine Panama bayraklı BERNADET-T isimli gemiye demir tarayarak İskele bordosundan sürtünme sonucu hasra neden oldu.

İstabul Liman Başkanlığı ve Ana Arama Kurtarma Merkezi'nin uyarılarına cevap vermeyen ESRA-C isimli 142 metre boyundaki Panama bayraklı gemi, demir taramaya devam ederek, demirde bulunan iki SIERRA LEONE bayraklı BERLY ve METE STAR isimli genel kargo gemilerine çarparak hasara yol açtı.

Panama bayraklı ESRA-C isimli geminin, 3 gemiye birden demir tarayarak çarpması sonucu bölgeye, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait Kurtarma-4 romörkörü gönderilerek, ESRA-C isimli gemi yedeklenerek, neta bir bölgeye demirlemesi sağlandı.

Konu ile ilgili İstanbul Liman Başkanlığı idari tahkikat başlatırken, gemilerin çatışması sonucu, çevre kirliliğinin oluşmadığı belirtildi.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/DENIZ-KAZALARI/16425 ...haber.html


ÜÇ YÜK GEMİSİ KARAYA OTURDU
Alıntı:


Gemiler Üsküdar Salacak sahilinde fırtına nedeniyle sürüklendi. İstanbul'u etkisi altına alan sağanak yağış ve fırtına nedeniyle Haydarpaşa Limanı'nda demirli halde bulunan 3 cezalı geminin halatı koptu.

Yaklaşık 300 metre İstanbul Boğazı'nda sürüklenen gemiler, Üsküdar-Salacak sahiline çarparak durabildi. Gemilerden birinde bulunan personel, gemide mahsur kaldı.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul'da deniz ulaşımını da etkileyen şiddetli lodos nedeniyle Haydarpaşa Limanı'nda cezalı oldukları için demirli halde bulunan "Geylanbey", "Feya" ve "Transpetrol" isimli gemilerin halatı koptu. Denize doğru sürüklenen gemiler, yaklaşık 300 metre uzaklıktaki Salacak Sahili'nde kıyıya çarparak durabildi. Yüksek dalgaların oluştuğu İstanbul Boğazı'nda sallanan gemileri kontrol etmek şiddetli lodos nedeniyle mümkün olmadı. Feya isimli gemide bulunan personel gemide mahsur kaldı. Gemilerin başka bir gemiye çarpmaması olası faciayı önledi.

Kıyı Emniyeti ekiplerinin, fırtınanın yavaşlamasının ardından gemiye müdahale etmesi bekleniyor.


Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=110394& ...2008/11/22


KIYI EMNİYETİ'NDEN KAZA AÇIKLAMASI
Alıntı:
KUVVETLİ LODOS NEDENİYLE ÇOK SAYIDA GEMİ DENİZ TEHLİKESİNE MARUZ KALDIİstabul Boğazı Harem'de yakıt kaçakçılığı nedeniyle bağlı vaziyette iken, 22.11.2008 günü kuvvetli lodos fırtınası nedeniyle, halatlarını kopararak sürüklenmeye başlayan GEORNIK isimli kuru yük gemisi ile, CEYLANBEY ve TRANSPETROL 2 tankerleri kuvvetli rüzgar ve akıntının etkisi ile çok kısa süre içerisinde Harem önlerinde karaya oturmuşlardır.

22.11.2008 günü Pendik önlerinde demirli vaziyette iken demir tarayarak sürüklenmek suretiyle karaya oturan LİDER KARTAL VE TOKYO isimli gemilere, kuvvetli Lodos fırtınası nedeniyle olası deniz tehlikesine maruz kalacak gemilere müdahale amacıyla 21.11.2008 günüTuzla'ya konuşlandırılan kuruluşumuza ait SÖNDÜREN 4 römorkörü sevk edilmiştir. Demir tarayan LİDER CEYLAN VE CANER isimli gemilerinn maruz kaldıkları deniz tehlkesi ise gemiler karaya oturmadan kendi imkanları ile bertaraf edilmiştir.Bilahare TOKYO isimli gemi kendi imkanları ile kurtulmuştur.
Haydarpaşa limanında bağlı vaziyette bulunan CENK CAR isimli Ro Ro gemisi baş halatlarını koparmış, KURTARMA 4 römorkörü tarafından tekrar rıhtıma yanaştırılarak emniyet altına alınmıştır.

Yenikapı önlerinde demir tarayarak Yenikapı mendireğine yaslayan KANARYA 1 isimli tanker KURTARMA 1 römorkörü emniyet altına alınarak demirletilmiştir.
Ahırkapı demir bölgesinde CAPTAIN MICHAİL S isimli römorkör ile CGTY SVETLANA isimli gemi zincirleri birbirlerine karışmış vaziyette taramakta iken römorkör zincirini keserek bırakmış ve kendini emniyet altına almıştır. CGTY SVETLANA isimli geminin kurtarılması çalışmaları KURTARMA 3 römorkörü tarafından devam etmektedir.

Kaynak: http://www.kiyiemniyeti.gov.tr/default.asp?id=7&a ...4&lng=sayfa 1
123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM