Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Kemeraltı
123 ... 424344   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
sayfa 1
vehbim

17 yıl önce - Cum 26 Eyl 2003, 13:53
İzmir Kemeraltı


Kemeraltı
 
İpek Yolu'nun batı ucundaki ticaret merkezi İzmir'de liman, Hisar Camii'nin bulunduğu bölgeye kadar gelirdi. Limanın ağzında ise, 12. yy'da Bizanslılar tarafından kurulan İzmir Liman Kalesi bulunmaktaydı. Kale tarafından korunan limanın sağ kıyısında ise Frenk tüccarlarının dükkanları ve limanın iç kısmında da kervansaraylar bulunurdu. İpek Yolu'nu takip eden deve kervanlarıyla İzmir'e getirilen mallar bu hanlara indirilir, Ceneviz tüccarları aracılığı ile de limandan gemilere yüklenerek ihraç edilirdi. İşte bu bölgede kurulu; birçok tarihi mekanı kucaklayan İzmir'in ünlü Kemeraltı Çarşısı'nın oluşumu da oldukça ilginç olaylara dayanıyor. Tarihte bir iç liman olan Kemeraltı bölgesini, kaleyi almak için Yıldırım Beyazıt döneminde Osmanlılar çeşitli saldırılar düzenlemişler, ancak başarılı olamamışlardır. İzmir Liman Kalesi'ni düşürmek, 1402 yılında, iç limanı taşlarla doldurarak kaleyi savunmasız bırakan Timurlenk'e nasip olmuştur. Timur'un askerleri, Kadifekale sırtlarından sürükleyip getirdikleri taşlarla limanı doldurmuşlar, böylece sonradan Kemeraltı denilen yerleşim bölgesi oluşmuştur.  Zaman içinde bu bölgede yerleşim gelişmiş, hanlar, hamamlar, camiler, kiliseler, havralar, şadırvanlar inşa edilmiştir. Bölge, bir ticaret merkezi olarak gelişmiştir. Kemeraltı Çarşısı'nda halen tarihten süzülüp bozulmadan günümüze kadar gelen bir düzen ve yapı vardır. Tarihi mekanları görülmeye değerdir. Kaynaklar, çarşının ismini; ana caddeyi boydan boya aralıklarla süsleyen 'arasta' adı verilen kemerlerden aldığını bildiriyor.

(+) 

(+)

(+)
 

(+) 

(+) 

(+)


En son vehbim tarafından Pts 09 Şub 2004, 16:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


vehbim

17 yıl önce - Cum 26 Eyl 2003, 14:15(+) 

(+) 

(+)

Hisar Camii
Kemeraltı'nda, Kızlarağası Hanı'nın hemen bitişiğinde bulunan Hisar Camii, 1592 yılında Yakup Bey tarafından yaptırılmıştır. Kesme taşlardan inşa edilen camiinin içi, Osmanlı süsleme sanatının en güzel örneklerini sergilemektedir. Minaresi tek şerefeli Hisar Camii'nin ortasında büyük hacimli kubbesi vardır. Yanlarda üçer büyük, daha geride üç küçük ve son cemaat yerinde de 7 tane küçük kubbesi bulunmaktadır. Sütun başlıkları ve diğer süslemeleri günümüze kadar bozulmadan gelmiştir. Hisar Camii, aynı zamanda İzmir'in en büyük camiidir.  

"Hisar önü"MeReK
17 yıl önce - Cum 26 Eyl 2003, 17:21

Harika fotoğraflar, bilhassa 2.si. Eski Izmir resimleri,modern Izmir'den daha fotojenik gözüküyor.

Saygili
17 yıl önce - Cum 26 Eyl 2003, 21:47

Diger fotolara bakarken gözümden kacmis su baliklar. Bana sakin barbar demeyin ama sarap,bira,raki farketmez nede giderya.

Cem77
17 yıl önce - Cum 26 Eyl 2003, 23:04

Butun fotolar harika,baya gezmissin anlasılan fotolar icin:))
Devamını bekliyoruzsayfa 1
123 ... 424344   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR