Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mardin - Deyrulzafaran Manastırı
123 ... 101112   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
cenk@

11 yıl önce - Çrş 18 Ekm 2006, 16:58
Mardin - Deyrulzafaran Manastırı

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

elif özdemir
10 yıl önce - Prş 01 Şub 2007, 17:50

(+)

(+)

(+)

yavuzyel

10 yıl önce - Cum 02 Şub 2007, 00:13
Deyrulzafaran Manastırı (2005)

Mardin ilinin 3 km. doğusunda bulunan Deyrulzafaran Manastırı Yukarı Mezopotamya'ya bakan yamaçlarda yer almaktadır. Manastırın güney kısmı hariç diğer tarafları dağlarla çevrilidir. Süryanilerin tarihi ve dini değerleri arasında bugüne kadar ayakta kalabilmiş müstesna bir abide olan manastır 639 yıl boyunca Dünya Süryanilerinin Patriklik merkezliğini yapmıştır.
Manastırın M.Ö.’ye ait kısımlarının kuruluş tarihi bilinmemekle beraber Mardin ilinin kuruluşuna kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Milattan öncesine ait yapı 19. Yüzyılda bulunmuştur.
Bu yapıda göze çarpan en önemli özellik tavan yapısıdır. Tavanı oluşturan taşlar 20x0.5 m. ebatlar l3 sıra halinde ve aralarında herhangi bir harç olmaksızın birbirine kenetlenmiş halde duran geometrik yapıdadır. Göze çarpan diğer bir özellik ise mabedin her iki tarafında kurban sunulan yeri olan kemerli kısımların bulunmasıdır. Tapınak 52.5M_ dır. Manastırın milattan sonrasına ait dönemlerde yapılan eklentiler Hıristiyanlık döneminin başlamasıyla birlikte gerçekleştirilmiştir.( M.S. 493)
Deyrulzafaran Manastırı, geçmişten günümüze kadar gelen ilgi çekici kiliseleri, kubbe ve sütunları, ahşap el işlemeleri kapılarıyla geçmişin en güzel mimari örnekleriyle Süryanilerin dini ve tarihi değerleri arasında dünya çapında eşsiz bir abide niteliğini bütün görkemliliğiyle muhafaza etmektedir.
kaynak:http://www.mardinimiz.com/manastir.htm

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(Gunes Tapinagi)

(Taslara Dikkat- Harc Yok Hicbirinde)

Mardin Valiliği'nin internet sitesinden Deyrulzafaran Manastırı:

Deyrü’zzafaran Manastırı (Mor Hananya)

Ben Deyrüzzafaran Manastırıyım. Mardin ilinin 5 km doğusunda bulunan... Ben 639 yıl boyunca Dünya Süryanilerinin Patriklik Merkezliğini yaptım. Ama ben Süryani kültüründen çok önce vardım. Benim yapım tarihim Mardin ilinin kuruluşuna kadar gider. Biliyor musunuz? Yapımın bu kısmında taşlar harçsız olarak tavanda kenetlenmiştir.

Ben Şemsiliğin en eski mabetlerinden biriyim. Ben niye böyle uzaktayım biliyor musunuz? Doğayla, yaratılanla, yaradan ile baş başa kalmak için.

Ben Mardin'de çok mutluyum. Hep huzur içinde yaşadım. Benim edebiyatımın  en büyük ustası Aziz Efraim, ilham verdi vücuduma. Benim dilim İsa'nın konuştuğu Aramice ile akraba, kökenim bilinen en eski Hıristiyan topluluğudur.

Ben Deyrüzzafaran Manastırıyım. Tarihin her safhasında çok önemli olan... Biliyor musunuz? Benim insanlarım dini, dili ne olursa olsun Mardin'de herkesle hep dostça yaşadı.

Ben Deyrüzzafaran Manastırıyım. Görkemli yapısıyla geniş arazide Hakk’a tapınmanın diyarı...

Ben Deyrüzzafaran manastırıyım her zaman misafir ağırlayan sevecen bir dost... Ben Hana Dolabani'nin mabediyim. Dünden bu güne gelen...

http://www.mardin.gov.tr/turkce/turizm/turizmkili ...ruzzafaran

bilgi icin: www.deyrulzafaran.org
             www.deyrulzafaran.net
             sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=deyrulzafaran

En son yavuzyel tarafından Cum 02 Şub 2007, 01:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Nihan Dide
10 yıl önce - Sal 20 Mar 2007, 22:34
Bir kaç Fotograf da benden..

(+)

(+)

Manastır girişinde dinlenecek yer mevcut.

(+)

Manastıra giden yol

(+)

(+)

Manastır girişinin tepeden görünüşü

(+)

(+)

Nihan Dide
10 yıl önce - Sal 20 Mar 2007, 22:38

(+)

(+)

(+)