Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Edirnekapı-Topkapı Tramvay Bağlantısı Hayata Geçiriliyor
123 ... 555657   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
kilitli
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pzr 15 Ekm 2006, 23:02
[İST-C9.37] - Edirnekapı-Topkapı Tramvay Bağlantısı Hayata Geçiriliyor“EDİRNEKAPI-TOPKAPI” TRAMVAY BAĞLANTISI İÇİN ÖDENEK AYRILDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İETT’nin "2007 Yatırım Programı"nı onayladı. İETT'nin yeni projesi "Edirnekapı-Topkapı Raylı Sistem İnşaatı" ve Elektromekanik İşleri için de 38 milyon YTL ödeme yapılması planlanıyor. Proje, inşaatı 1 yıl sürerek, 2007 yılı içinde tamamlanacak. Hat, muhtemelen; “Zeytinburnu-Topkapı” tramvay hattını, “Cebeci-Sultançiftliği-Edirnekapı” tramvay hattı ile irtibatlandıracak.

Böylelikle, Cebeci yönünden gelen raylı sistem, Edirnekapı'da kör noktada sonlanmayıp, buradan güneye dönerek devam edecek ve doğu-batı yönlü uzanan diğer raylı sistemlere birebir entegre olacak.

Akın KURTOĞLU


Atila
15 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 00:32

Bunu gösteren bir fotograf varmi acaba üstad?

Mehmet Kasım
15 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 10:35
Link


http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/HaberDetay.h ...erId=22925

İETT'nin 2007-2009 yıllarında yapacağı raylı yatırımların linki.

Edirnekapı-Sultançiftliği Tramvayının sap gibi ortada kalmasını çok eleştirmiş ve aşağıda metro ve ileride tramvay ile enegrasyon sağlanmasını belirtmiştik.

Bakın taa Ocakta tartışmışız ve önermişiz bunu :

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=20282& ...p;start=10

Bu konuda K.Topaş ve R.Bozdoğan'a bir çalışma hazırlayaak mail atmıştım.

Neyse proje 2007 yılı içinde başlanıp bitirilecek.Yaklaşık 1-1.5 Km uzunluğunda.Güzergah detayı tabi ki yok

Böyle güzel bir hat olacak :

 

Entegrasyonda bu :

 

(+)


Esat San
15 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 12:03
Topkapı Bağlantısı


Bence bu hat sadece Edirnekapı dan aşağı inerek topkapıya bağlanan bir görüntüde olmamalı, neden derseniz Edirnekapıda daha ne kadar mezarlık ve mezar yeri tarumar edilecek?? Tramvayın geçebileceği tek yer minibüslerin park alanı orada da normal yola dönüş için gerekli kurp açısı olduğuna inanmıyorum, ha yaparsanız illa ki döner ama bu bize araçların bakım maliyeti olarak yansıyacak ise yapılmaması daha mantıklıdır. Bence güzergah şu şekilde olmalıdır.
Edirnekapı - Demirkapı - Bayrampaşa (Hafif Metro) - Maltepe - Matbaacılar Sitesi - Topkapı (ve hatta Zeytinburnu)

Hattın artıları,
1) 4. ncü bir tramvay hattı oluşacak olması,
2) 2 tramvay ve 1 hafif metro sistemini birbirine bağlayacak olması (dağıtıcı hat görevi)
3) Kentsel Dönüşümde bir sonraki aşama olması gerektiğine inandığım Bayrampaşa' nın işyerlerinden kurtarılması çerçevesinde geliştirilebilir bir hat olması (Sağmalcılar, Rami ve Zeytinburnu istikametine)
4) Minibüslerin biraz daha iç bölgelere çekilmesine imkan vermesi (Topkapı kalkışlı pek çok minibüs hattı Bayrampaşa Metro istasyonu kalkışlı hale getirilebilir)

Hattın eksileri,
1) Demirkapı inişi ve Maltepe çıkışında yüksek eğim
2) Demirkapı kavşağında istimlak problemi
3) Maltepe kavşağının yıkılmasına neden olabilir
4) Ekstra bir hemzemin geçit oluşturmamak adına Topkapı Şehir parkı içinden geçirilmesi gerekebilir


Mehmet Kasım
15 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 12:30
Tespitler yerinde


Aynı konularda hemfikiriz.Tabi ki 1.5 kmyi bulan ve şehrin göbeğinde Esatın dediği gibi bir metro 2 tramvay hattını bağlayan bir proje hepimizi sevindirdi.

Güzergah alternatifleri neler acaba ?

Mevcut yola paralel bir şekilde ;

Edirnekapı-İETT Garajı-Vatan Başı-Anıt Mezar-Şehir Parkı-Topkapı İstasyonu olabilir mi ?

Surdibinden gitmesine izin vermezler galiba.

O zaman surun karşısından gider.Esat San
15 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 15:13

Sur un karşısından gitmesinin kime faydası olacak Mehmet Kasım, mezarlık ziyareti için ideal olur ama Bayramdan Bayrama çalışır artık hat )) Metroya entegre değil artı Vatan ı geçmek için inşaa edeceğin viyadük Topkapı mezarlığı üzerine geliyor, eğer bu şekilde bir inşaa yapılırsa sanırım dünyanın en enteresan ve işlevsiz tramvay yoluna da sahip oluruz.  

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 20:18

Başlıkta fikir teatisinde bulunuyoruz ama, Cebeci-Sultançiftliği raylı sisteminin Cadde Tramvayı olacağı konusu kesin, değil mi? 1/3'lük kısmı yeraltına alınıyor, yalıtılmış yol söylentisi de var. Burada LRT setleri kullanılmayacak herhalde. Çünkü bu durumda Ulubatlı civarlarında bir yerde, mevcut LRT'ye saplanması icabeder.

Akın KURTOĞLU


Esat San
15 yıl önce - Sal 17 Ekm 2006, 08:09

Her ne kadar tabelalarında Hafif Raylı Rafine Vinterize gibi ifadeler bulunsa da (Kulakların çınlasın Başar Bey ) bu hat bir tramvay hattıdır, istasyonlar ikili setlere göre inşaa edilmiştir, kapasite olarakta cadde tramvayına eşdeğerdir, bir diğer husus yalıtılmış yoldan kasıt hemzemin olup olmaması ise, hat en azından Metris - Cebeci arasında hemzemin değil arada tretuar var, diğer kısımlarda ise önemli bir bölüm yer altında ama hattın yer altından geçiyor olması ona yine metro hüviyeti kazandırmıyor, bence burada bu konuya biraz fazla takılınıyor yok yeraltına girdiyse metro, kenarında duvar varsa hızlı tramvay, o zaman Bağcılar tramvayı yavaş tramvay mı? Hat tramvay hattıdır, hatta kullanılacak araçlar geçici olarak ABB - SGP araçlarıdır, İBB sitesinde bahsedilen 70 araçlık tramvay alımı muhtemelen bir kısmı bu hatta kullanılacak araçları kapsamaktadır, 2007 içerisinde en azından Sultançiftliği - Metris ya da belki biraz daha ileride bir noktadan ücretsiz taşıma ile hattın çalıştırılması düşünüldüğü daha önce Rafet Bey tarafından da açıklanmıştı, burada da Bağcılar hattında olduğu gibi DTT (Düşük Tabanlı Tramvay) ler için 2 yıl gibi bir bekleme söz konusu olacak, İstanbul da raylı sistemle ilgili her kapı 2009 - 2011 aralığına çıkmaya başladı Allah hayır etsin bakalım

Mahmuttan
15 yıl önce - Sal 17 Ekm 2006, 09:37

kaç tane lrt aracı bu hatta geçecek acaba, sonra aksaray havaalanında sıkıntı yaşanmasın, zaten sıkış tepiş biniyoruz

Mehmet Kasım
15 yıl önce - Cum 20 Ekm 2006, 00:20
Güzergah


Bu raylı sistemin hem Bayrampaşa'da LRT ile hem de Topkapı'da cade tramvayı ile tam entegrasyonu sağlanabilir mi ?

Alternatiflerimiz :

 

(+)
sayfa 1
123 ... 555657   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM