Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pzr 15 Ekm 2006, 22:18
[İST-G1.63] - Sitede Oluşan Arızadan Dolayı "İstanbul-Ulaşım" Bölümünde Foto/Çizim Kaybı

Haftasonu wowTURKEY sunucularında meydana gelen büyük bir arıza nedeniyle, sitemizdeki (ve de dolayısıyla İstanbul-Ulaşım bölümündeki) düz mesajların tamamı, firesiz olarak kurtarılmıştır.  Lâkin son 2 ay içinde siteye ve Ulaşım bölümüne yüklenen fotoğraflar ile çizimler maalesef kurtarılamamıştır.  

Forumlardaki mesajların bütünlüğünün sağlanması amacıyla, Ulaşım altbaşlıklarında dolaşırken, son 2 ay içinde siteye göndermiş olduğunuz kendi mesajlarınızın içinde, fotoğraf/çizim kaybına rastlayacak olursanız, bu mesajın bulunduğu başlığın linkini ve kaybolan foto/çizimin makinanızda bulunan bir yedeğini, Ulaşım denetçilerinden; Simon ÖZCENGİZ veya Akın KURTOĞLU'na gönderirseniz, derhal bu veriler eksik kısımlara eklenecek ve mümkün mertebe kayıp dokümanlar yerine konulmuş olacaklardır.

Site içinden "özel mesaj"la fotoğraf gönderme konusunda sorun yaşayanlar;

akinkurtoglu@gmail.com adresine de, adıgeçen mesajın linkini ve foto/çizim/haritanın bir kopyasını yollayabilirler.

wowTURKEY Ulaşım Bölümü Denetçisi
Akın KURTOĞLU

ümit 806

12 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 00:43

Eyvah eyvah. Ben bütün fotoğraflarımı fotoğraf makinesinin çektiği orjinal halleri ile saklıyorum. wow'a gönderirken yaptığım küçültme, kesip biçme gibi işlemlerin sonuçlarını ayrıca diskte saklamak çok büyük depolama maliyeti getireceğinden dolayı da onları wow'a yükler yüklemez siliyorum. gönderdiğim bütün resimlerin, fotoğrafların bir şekilde telafisi mümkün ama maalesef ilk gönderdiğimin tıpatıp aynısı sonucu elde etmem mümkün değil.

ümit 806

12 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 00:48

Yalnız aklıma çok süper bir fikir geldi Ben işyerinde iett otobüsleri - güncel fotoğraflar başlığını sürekli dolaştığımdan bazı fotoğrafları işyerindeki bilgisayarın temporarily internet files klasöründen hem de wowturkey'e yüklendikleri isimlerle bulup kurtarabileceğimi düşünüyorum. tabi ki büyük ihtimalle resimlerin büyük hallerini tıklamamış isem onların sadece küçük halleri kurtarılmış olacak.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 01:16

Evet, bu iyi fikir... Ben de bir kısmını; "Temporary Internet Files" klasöründen çektim geriye. Görsel içerikli mesaj göçnderdiğimde, mutlaka üzerine bir defa tıklayarak büyütür ve orijinal çıkış görüntüsünü kontrol ederim. Bu büyütme sırarında o fotoların birer kopyaları da; "Documents and Settings"in altında, "Local Settings"in içinde; "Temporary Internet Files" klasörüne yedeklenirler. Burayı tarayarak birçok resmi kurtarmak mümkün (şayet, öçnceden belirlenmiş bir buffer sınırı yoksa veya sık sık burayı temizlemiyorsanız). Bir de tüm klasörleri görünür hale getirmeniz gerekli. Yoksa bu ve altındaki klasör gizli klasörlerdir. Direkt bakıldığında görünmezler.

Yine de sitedeki mesajların yokolmasındansa, görsel malzemenin gitmesi daha az kayba sebep oldu kuşkusuz. Çünkü çoğumuz, mesajı o anda kutunun içindeyken tasarlayarak yazıp göndermekteyiz. Çok büyük çalışmalar olmadığı taktirde, bir diğer yazı programı içinde yazarak buraya kopyalamak çok meşakkatli çünkü Fotolar, haritalar ve çizimler, ham da olsa bir şekilde herkesin kendi makinasında kopyalı. Ama yazı içerikli mesajların yerine konulması imkânsızdı.  

Akın KURTOĞLU

Fatih Ozbatur

12 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 01:17
Fotograflari tekrar yerlestirme operasyonu hakkinda...

Geçmiş olsun.

Uygun düşer mi bilmem ama, şu "24 saatten sonra değişiklik yapazsiniz" kilidini 10 günlüğüne kaldırsanız.
elimizdeki fotoğrafları yerlerine tekrar biz koysak diyorum.
Böylelikle herkes kendi söküğünü dikmiş olur. Arşivi olmayanlar için çözüm aramaya daha çok vakit kalir diye düşünüyorum. Ama sakıncası var mı bilemem tabi. Yazilarda olası yapılacak oynamalar engellenebilir mi bilemiyorum. Sadece fotoğraf için geçerli bu önerim.

Kolay gelsin dileklerim ve,

Sevgilerimle.

Fatih Ozbatur

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 01:24

Alıntı:
Uygun düşer mi bilmem ama, şu "24 saatten sonra değişiklik yapazsiniz" kilidini 10 günlüğüne kaldırsanız.

Bu öneriyi Burç'a ileteceğim

ümit 806

12 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 10:44

ben işyerindeki temporarily internet files klasöründen 246 avatar, 2193 fotoğraf kurtarmayı, hem de klasör yapıları ile birlikte başardım. isimlerinin sonundaki [1] şeklindeki fazlalıkları temzileyip zipleyerek en kısa zamanda ulaştıracağım.

tolginho

12 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 23:39

hepimize geçmiş olsun...

ümit, dosya isimlerindeki [1]lerin tümünü "replace" edebileceğin yani dönüştürebileceğin programlar mevcut. Download.com gibi sitelerden kolaylıkla bulabilirsin.

Tolga KAPROL

ümit 806

12 yıl önce - Sal 17 Ekm 2006, 01:42

Alıntı:
ümit, dosya isimlerindeki [1]lerin tümünü "replace" edebileceğin yani dönüştürebileceğin programlar mevcut. Download.com gibi sitelerden kolaylıkla bulabilirsin.

Yok o düzeltme işlemi de bitti öğleden önce; Lupas Rename adlı bir programla hallettim.

Eve şimdi geldim, dışarıdaydım, işyerinde kurtardığım dosyaları hafıza kartına da attım. Toplam 56 megabayt resim kurtardım, bunları nasıl ileteceğimi bilemedim

hazır başlığa gelmişken bazı bilgiler de vereyim dosyalar ile ilgili..
2100 küsür dosyanın 1089 tanesi "k_" ile başlayan, tuğralı resimlerin küçük hallerinden oluşanlar.
Geri kalanın çoğunluğu da 400 piksel seçeneği ile yüklenen resimler.
Sadece tıklayıp baktığım büyük resimlerin büyük halleri var ki bunlardan da sanırım en az 200 tane vardır.

Temporarily internet files dizininde detaylı görünüm seçildiğinda Location URL adlı bir kolon beliriyor. bu kolonda http://wowturkey.com/tr101/falanca.jpg şeklinde resmin tam adresi gözüküyor. bu location url alanına göre tüm klasörü sıraya dizdim ve tek tek tr10, tr33, tr44, tr88, tr101 gibi klasörleri açıp buradan dosyaları ilgili klasörlere kopyaladım. Üstteki mesajımı da bu aşamadan sonra yazmıştım. Daha sonra da Lupas Rename ile resim isimlerindeki [1] 'leri temizledim.

Sonra bu dosyaları zipledim ama zip 56 megabayt olunca bunu denetçilere göndermekte tereddüt ettim. Şimdi, kurtardığım dosyalar bizzat eskiden wowturkey sunucusu üstünde bulunan dosyalar oldukları için bunları doğrudan sunucu üstündeki internet klasörüne kopyalayınca bulundukları, kullanıldıkları mesajları değiştirmeye gerek kalmadan düzelmiş olacaklar. O yüzden bu dosyaları sunucuya doğrudan kopyalama yapabilecek birinin kopyalaması lazım.

Bazı resimlerin k_ 'lı küçük halleri olmasına rağmen bende büyük halleri yok. Yine de küçük hallerinin kurtarılması ve kopyalanması mesajın sahibini "yahu burada hangi resim vardı" diye düşünmekten kurtaracaktır.

Aslında vaktim olsa uyguladığım yöntemi burada detaylı olarak anlatabilirdim, sitede her fotoğrafa bakan üyeler muhakkak vardır ve bu yöntemle en azından mesajları değiştirmeden pek çok mesajı işbirliği ile kurtarabiliriz diye düşündüm.

Bizim işyerinde ISA server kurulu ve şirket Internet hattını kimin ne kadar kullandığı konusunda istatistiki bilgi tutuyor bir süredir. Wowturkey gibi bol resimli ve sık girdiğim bir site ilk başlarda beni şirketin internetini en çok meşgul eden kişi olarak gösterdi. Ben de bu durumu en aza indirmek için explorer ayarlarından eski internet dosyalarını silmeyi kapattım. O yüzden işyerinden bu kadar resmi kurtarmam mümkün olabildi. Evde de kapalı idi ama 1 hafta önce C sürücüsünde yer bittiği için disk temizleme penceresi çıktı ve 150 MB'a yakın Internet dosyası sildi. Hâliyle evde baktığım resimlere işyerinde, işyerinde baktıklarıma da evde bakmadığım için silinenlerin içinde İşyerindeki bilgisayarda olmayan pek çok resim vardı.

Dayanamıycam, kısaca anlatıcam...

C:\documents and settings klasöründe windows'a login olduğunuz kullanıcı ismindeki klasörün içine girin
onun içinde Local Settings, onun içinde de Temporarily Internet files klasörleri var. Fakat Akın üstâdın dediği gibi Klasör seçeneklerinden gizli dosyaları göster seçeneğini açmanız gerek.
Klasöre girince View (Görünüm) menüsünden Details (detaylı) 'i seçin.
Bu klasöre özel olarak Internet Address sütunu gelecek.
O sütuna göre sıralama yapmak için sütun başlığına tıklatın.
Sonra home tuşuna basın. İlk dosya seçili hâle gelecek.
Sonra klavyeden hızlı bir şekilde akin yazın, Akın Kurtoğlu üstadın ilk resmine gider. orada Internet Address sütunundaki bilgi http://wowturkey.com ya da http://wowturkey.com ile başlıyor olacak. Bu adresle başlayan ilk dosyaya kadar PageUp ya da üst ok tuşu ile yukarı çıkın.
Bilgisayarda bir klasör açıp o klasörün penceresini açın.

Temporarily Internet Files klasöründeki wowturkey'e ait ilk resmin Internet Address bilgisine bakın. Meselâ http://wowturkey.com/tr46/Akin_Kurtoglu_ABosnaMAN.jpg yazıyor diyelim. Internet adresinde wowturkey.com'dan sonraki / işaretinden sonraki klasörleri iç içe diğer klasörün penceresinde açın. Bu örnek için tr46, klasörde (Temporarily Internet Files değil de, bilgisayarda açtığımız yeni klasör) klasörünü açın.
Sonra temporarily Internet Files klasöründeki Internet adresi tr46'lı olan bütün resimleri bu klasöre kopyalayın. klasör bilgisi değiştikçe ilgili klasörü açıp o klasöre ait dosyaları içine kopyalayın.

http://wowturkey'li (www.'suz) adreslerin sonuna gelince klavyeden tekrar hızlıca akin yazın. muhtemelen bu sefer http://wowturkey.com 'lu adreslere gelecek. Yukarıki yeşil renkli yazılı işlemleri bu resimler için de tekrarlayın.

Klasör açma ve kopyalama için ben şöyle pratik bir yöntem kullandım. Internet Address'e göre sıralı dosyalar içinde wowturkey'e ait ilk resim seçili iken klasör değişene kadar bütün dosyaları işaretledim. Meselâ ilk 5 dosya tr46'ya aitse ilk 5 dosyayı seçip Ctrl+C'ye bastım. tr46'yı aklımda tuttum. Sonra Alt+Tab ile klasörümü buldum. Orada yeni klasör açıp ismini tr46 verdim, içine girip Ctrl+V'ye bastım, o 5 dosya buraya kopyalandı. Tekrar Alt+Tab'a bastım, Temporarily Internet Files Klasörne geçtim. orada tr46'nın 5 dosyası hâlâ seçili oluyor. Aşağı ok tuşuna basıp bir sonraki klasör bilgisine geçtim; meselâ tr47. Shift'e basarak PageDN ya da aşağı ok tuşu ile tr47'nin bütün dosyalarını yine seçtim, Ctrl + C'ye bastım, tr47'yi aklımda tuttum, Alt+Tab ile diğer klasör penceresine geçtim, Yeni klasör deyip ismini tr47 verdim, içine girip yapıştırdım.... Bu şekilde dosyaları ayırmam en fazla 20 dakika falan sürdü. Böyle tuş kombinasyonları ile falan anlattım çünkü bu işlem farklı klasör sayısı kadar devam edecek ve bu kadar çok yapılacak bir işlemde pratiklik önem kazanıyor. Fareyle gidip tıklayana kadar klavyeden basmak daha hızlı oluyor.

klasör penceresinde yeni klasör açmak için İngilizce XP'de sırayla F5, Sağ taraftaki Ctrl'ın solundaki popup tuşu, w (New), F (Folder), Türkçe XP için de F5, popup tuşu, y (Yeni), ö (Klasör) tuşlarından faydalanılabilir.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Sal 17 Ekm 2006, 01:48

Sitede meydana gelen istenmeyen fotoğraf kaybı meselesinden sonra, "İstanbul-Ulaşım" bölümündeki görsel malzemeler de dahil olmak üzere, tüm fotoğraf yerine koyma işlemlerinizi, Burç'un hazırladığı Yeniden Yükleme linkinden yapabilirsiniz.

Bu başlık, asıl yükleme programına link vererek kilitlenmiştir.

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM