Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Alan
14 yıl önce - Sal 10 Ekm 2006, 13:45
Uluslararası Bursa İpekyolu Film Festivali


İpek yolu’nda ilk buluşma
Günümüzden iki bin yıl önce Asya ile Avrupa arasındaki ilk temasın kurulmasını sağlayan İpek Yolu, adından da anlaşılacağı üzere başta ipek olmak üzere porselen, kağıt, çay gibi ürünlerin Orta Asya ve Anadolu üzerinden Avrupa'ya taşındığı oradan yüklenen cam, pamuk, üzüm gibi ürünlerin de Doğu'ya gönderildiği dünyanın en önemli ticaret rotasıydı.
Elbette İpek Yolu sadece bir ticaret yolu olmakla kalmamış, tarih boyunca Doğu ve Batı arasındaki kültürel etkileşim ve paylaşım adına da önemli bir köprü rolü üstlenmişti. İpek Yolu geçmişten gelen birleştirici rolüyle, uğradığı tüm bölgeleri hoşgörünün ve kültürlerarası diyalogun ışığıyla aydınlatmayı günümüzde de sürdürüyor.

Yolun iki ucu buluşuyor
13-17 Aralık 2006 tarihleri arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından birincisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, tarihini özenle korumayı başarabilen ender metropollerden olan Bursa'nın ve ülkemizin kültür sanat hayatını saygın ve uluslararası bir film festivaliyle renklendirmeye hazırlanıyor. Dünya sinemasının seçkin örneklerinin bir araya getirildiği ve çoğu Türkiye'de ilk kez izleyiciyle buluşacak olan 40 filmden oluşan programıyla 1. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, Bursalı sinemaseverlere iddialı bir sinema şöleni sunmayı amaçlıyor.

Avrasya seçkisi
Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'nin başkanlığını usta sinema yazarı ve tarihçisi Burçak Evren üstleniyor. Festival organizasyonu, gösterim programını hazırlarken İpek Yolu rotasındaki ülkelerin ulusal sinemalarından son dönem örnekleri derlemeye özen göstererek gerçek anlamda bir 'Avrasya sineması seçkisi' oluşturdu.
İspanya, Fransa, İtalya, Rusya, İsviçre, Çin, Irak, İsveç, Lübnan, Filistin, Sırbistan-Karadağ, Romanya, Bulgaristan, Kırgızistan, Kazakistan, Litvanya, Letonya, Estonya, Gürcistan, Slovenya, Bosna-Hersek ve Türkiye'den filmlerin izleyiciyle buluşacağı 1. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, bu ülkelerden çok sayıda yönetmen, oyuncu ve festival yöneticisini de Bursa'da ağırlayacak. Film gösterimleri, galalar, söyleşiler, sergiler, belgesel atölyesi ve ücretsiz sinema kurslarının yer aldığı yoğun etkinlik programıyla Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali sinemaseverler için bulunmaz bir fırsat.


kıvanç

14 yıl önce - Prş 12 Ekm 2006, 00:29

çok güzel bi haber..
hep böyle bir festival olsun,bursa da sinema alanında bi hareket olsun isterdim..
böyle düşünen herkesi ilgili olup,takipçi davranmaya davet ediyorum..ilgi olmadıktan,sinema salonları zarar ettikten sonra çok uzun ömürlü olmaz çünkü..


M.Erdoğan
14 yıl önce - Prş 12 Ekm 2006, 00:38

Hep istanbuldaki film festivallerine özenmişimdir.  

Altıportakalı, altınkozayı içerik olarak sevmem ama istanbuldakiler gibi biraz daha her telden takılan bir festival olursa çok iyiolur. Anlaşılan ilgilenecek kişilerde deneyimli. Belki güzel ve kalıcı bişeyler çıkabilir. yeterince iyi organize edilirse birkaç sene sonra bence istanbula olan yakınlığın etkisiyle oradan bile meraklıları çekmeye başlayabilir. Yeterki organizasyonlar güzel olsun filmler belli bir kesime değil herkese göre olabilsin. İstanbuldaki filme festivallerini bu açıdan çok severim ben.


Akın Alan
14 yıl önce - Pzr 15 Ekm 2006, 05:49

1.Uluslararası İpek Yolu Film Festivali

   13-17 Aralık 2006 tarihleri arasında  Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'nin ilki Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek.Dünya sinemasının seçkin örneklerinin bir araya getirildiği ve çoğu Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşacak olan 40 filmden oluşan programıyla 1. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, Bursalı sinemaseverlere iddialı bir sinema şöleni sunmayı amaçlıyor.

İspanya, Fransa, İtalya, Rusya, İsviçre, Çin, Irak, İsveç, Lübnan, Filistin, Sırbistan-Karadağ, Romanya, Bulgaristan, Kırgızistan, Kazakistan, Litvanya, Letonya, Estonya, Gürcistan, Slovenya, Bosna-Hersek ve Türkiye’den filmlerin izleyiciyle buluşacağı festivalin başkanlığını usta sinema yazarı ve tarihçisi Burçak Evren üstleniyor.

Film gösterimleri, galalar, söyleşiler, sergiler, belgesel atölyesi ve ücretsiz sinema kurslarının yer aldığı yoğun etkinlik programıyla Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali tüm sinemaseverleri sinemayla dolu bir hafta geçirmek üzere Bursa’ya davet ediyor


SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Pzr 15 Ekm 2006, 17:24

Bu tip organizasyonların geleneksel hale getirilmesi ve Bursa ve Bursa dışında bilinirliğinin arttırılması şehrimiz adına iyi bir reklam olur.Diğer yandan,işlevi sayesinde sinemaseverlerin çeşitli ülkelere ait filmleri izleyerek keyif almalarını da sağlar,sosyal hayatın çeşitliliği ve canlılığı açısından da çok faydalı olur.Yasemin Doğuş
14 yıl önce - Çrş 18 Ekm 2006, 00:36

Festivaller güzel ama sinema üzerine olunca insanın içini bayıltan filmlerde yok değil.mesela bugüne kadar tam sanat başyapıtı denen kaç tane filmi halk sevmiş? eleştirmenlermi çok zeki yoksa o filmleri izlediği halde bi türlü beğenemeyen halkmı çok salak? Bu festivellerin o yanını sevmem.gelen filmlerin çoğu uyduruk şeylerdir. Konunun fesitvallere ait tarafı benden bukadar olsun
Bursanın film gesitvali yapmasıysa umut verici.Belki emsallerinden dahada başarılı olabilir.Eğer kaliteli kültür sanat etkinlikleri düzenleyebilirse Bursa  çok ciddi anlamda imaj tazeler.İzmire döndüğümde yada ankaraya falan gittiğimizde etrafımda ne zaman konu bursadan açılsa muhakakk söz söyleyecek birileri çıkar oldu son 2-3 senedir.kötü olarak duyduğum şey hep aynı çarpık yapılaşma üstüne ama iyi olarak duyduklarım o kadar çokaldı ki anlatamam.Konuşanların çoğuda bursa lobisinden bahseder oldu.Bursalı iş adamları, siyasiler hatta uzaktaki bursalılar bile çevresine epey lobi yapıyolar anlaşılan.Çünkü beni bursada kalmaya ikna edecek kadar sevdiren arkadaşım bile bursalı değildi Onuda başkası ikna etmişti.Aman ben ne diyodum yaa işte bu film fesitvali olsun başka kültürel etkinlikler olsun üst kalitede ve yeterli tanıtımla yapılırsa hiç bişey olmasa Bursa için imaj düzeltici olur.imajı düzelen bir şehirdede başta ticaret sanayi düzelir sonrasında halkı mutlu olur daha hızlı gelişir gider Çok alakasız konular bile her zaman başarılı olunca bulundukları yerlere boyundan büyük güzellik katar o yüzden hem bu film festivalini önemli bulurum hemde sosyal hayatı sevenler içinde bursa daha ilgi çekici bi şehir olur zamanla


Salih Kuş

14 yıl önce - Sal 14 Ksm 2006, 00:05
Uluslararası Bursa ipekyolu film festivali


İpek Yolu Film Festivali 13-17 Aralık 2006

Günümüzden iki bin yıl önce Asya ile Avrupa arasındaki ilk temasın kurulmasını sağlayan İpek Yolu, adından da anlaşılacağı üzere başta ipek olmak üzere porselen, kağıt, çay gibi ürünlerin Orta Asya ve Anadolu üzerinden Avrupa'ya taşındığı oradan yüklenen cam, pamuk, üzüm gibi ürünlerin de Doğu'ya gönderildiği dünyanın en önemli ticaret rotasıydı.
Elbette İpek Yolu sadece bir ticaret yolu olmakla kalmamış, tarih boyunca Doğu ve Batı arasındaki kültürel etkileşim ve paylaşım adına da önemli bir köprü rolü üstlenmişti. İpek Yolu geçmişten gelen birleştirici rolüyle, uğradığı tüm bölgeleri hoşgörünün ve kültürlerarası diyalogun ışığıyla aydınlatmayı günümüzde de sürdürüyor.
Bu sihirli rota üzerindeki kültürlerin, sinema sanatı aracılığıyla birbirlerine biraz daha yakınlaşması amacıyla düzenlenen Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, Türkiye'de ipeğin vatanı olan tarihi Bursa kentinden bütün dünyaya ilk kez merhaba diyor.Artık Bursamızında uluslararası bir film festivali var.bir hafta sürecek bu festival dahilinde şehrimiz bir çok ülkeden yönetmen ve oyuncu ağarlayacak.Bursanın reklamına katkısı olacak bir festival olacak.şehrimize ve ülkemize hayırlı olması dileğiyle


bu başlık altında festival dahilinde gelişmeleri ve festival hakkında düşüncelerimizi yazabiliriz.


Akın Alan
14 yıl önce - Sal 05 Arl 2006, 01:31(+) 


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından birincisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, tarihini özenle korumayı başarabilen ender metropollerden olan Bursa’nın ve ülkemizin kültür sanat hayatını saygın ve uluslararası bir film festivaliyle renklendirmeye hazırlanıyor.

Tarihi İpek Yolu’nun önemli bir durağı olan Türkiye’nin hem Avrupa hem de Asya ile olan bağlarının, bu iki kıtanın kültürel değerlerinin buluşmasına evsahipliği yapmak için önemli bir fırsat olduğu düşüncesinden yola çıkan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin başkanlığını sinema yazarı ve tarihçisi Burçak Evren üstleniyor.

Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, gösterim programını hazırlarken İpek Yolu rotasındaki ülkelerin ulusal sinemalarından son dönem örnekleri derlemeye özen göstererek gerçek anlamda bir Avrasya Sineması Seçkisi oluşturmuş.

İspanya, Fransa, İtalya, Rusya, İsviçre, Çin, Irak, İsveç, Lübnan, Filistin, Sırbistan-Karadağ, Romanya, Bulgaristan, Kırgızistan, Kazakistan, Litvanya, Letonya, Estonya, Gürcistan, Slovenya, Bosna-Hersek ve Türkiye’den filmlerin izleyiciyle buluşacağı 1. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, bu ülkelerden çok sayıda yönetmen, oyuncu ve festival yöneticisini de Bursa’da ağırlayacak.

Film gösterimleri, galalar, söyleşiler, sergiler, belgesel atölyesi ve ücretsiz sinema kurslarının yer aldığı yoğun etkinlik programıyla, Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali tüm sinemaseverleri sinemayla dolu bir hafta geçirmek üzere Bursa’ya davet ediyor.

BELGESELCİLERİN GÖZÜYLE 10 KADIN 10 BAKIŞ

Kadınlar bir yandan iş hayatında, bilimde ve sanatta büyük başarıların altına imza atıp ataerkil toplum anlayışı içerisinde kendi duruşlarını güçlendirirken öte yandan halen töre cinayetleri, aile içi şiddet ve cinsiyet ayrımcılığının kıskacında varoluş mücadelelerini sürdürmeye çalışıyorlar.


Eylem Kaftan’ın 'İsmi Güzide' adlı belgeseli.

Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, kadınların dünyasındaki bu iki farklı gerçekliğin irdelendiği belgesel filmlerden oluşan seçkisiyle Bursalı sinemaseverleri kadınların dünyasına yönelik belgesel bir yolculuğa çıkarıyor.

Ümit Kıvanç’ın “Naze”, Eylem Kaftan’ın “İsmi Güzide”, Sezgin Türk’ün “Kaf Dağı Düşü”, Zeynep Özkaya’nın “Hilal’in Saçları”, Yeşim Ustaoğlu’nun “Sırtlarındaki Hayat”, Melek Taylan Ulagay’ın “Karanlıkta Diyaloglar”, Feza Sınar’ın “Kameranın Ardındaki Kadın: Bilge Olgaç”, Emel Çelebi’nin “Gündelikçi”, Berrin Balay ve Önder Özdem’in, “Kadın’a Ağıt” ve Mithat Alam Film Merkezi’nin “Sezer Sezin” isimli belgesellerinin gösterileceği 10 Kadın 10 Bakış bölümü kapsamında, yönetmenlerin katılımıyla ‘Kadın Hakları ve Belgesel Sinema’ konulu bir de panel gerçekleştirilecek.

ÇAĞAN IRMAK’IN “KABUSLAR EVİ” BURSA’DA

‘Babam ve Oğlum’ filmiyle Türk Sineması’nda kendine önemli bir yer edinen genç yönetmen Çağan Irmak’ın, 6 korku hikayesinden oluşan ve kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip olan ‘Kabuslar Evi’ isimli serisinin, yapımı tamamlanan ilk üç filmi, Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin Geceyarısı Seansı bölümüne konuk oluyor.

Yönetmenin ve oyuncularının katılımıyla gerçekleştirilecek olan ‘Kabuslar Evi’ korku serisinin gösterimleri öncesinde, üç adet kısa korku filmi de izleyiciyle buluşacak.

ÜCRETSİZ SİNEMA KURSLARI

İpek Yolu Film Festivali kapsamında düzenlenecek olan ve alanlarında yetkin isimlerin vereceği dersler sonunda katılımcıların sinema sanatına ilişkin temel bilgilerle donatılmasının amaçlandığı Ücretsiz Sinema Kursları, sinemanın profesyonellerini, sinemaseverlerle buluşturuyor.

Öte yandan, katılımcıların edindikleri birikim aracılığıyla, yaşadıkları kentin yerel tarihine ve kültürel dokusuna yönelik belgesel ve dramatik çalışmalarda rahatlıkla görev almaları ve bu tür projeleri geliştirmeleri de seminerin hedefleri arasında yer almakta.

Bir hafta boyunca devam edecek dersler sonunda semineri başarıyla tamamlayan katılımcılar sertifika almaya hak kazanacak. 4 gün boyunca, toplam 24 ders saatinden oluşan yoğun bir programa sahip olan Sinema Kursları’nda verilecek olan dersler 12 başlık altında toplanıyor:

Dünya Sinema Tarihi, Türk Sinema Tarihi, Film Analizi, Senaryo, Film Yönetimi, Görüntü Yönetimi ve Işık, Kurgu, Oyunculuk, Film Müziği ve Ses Tasarımı, Sanat Yönetimi, Bilgisayar Destekli Görsel Efekt ve Makyaj Teknikleri başlıklı derslerin gerçekleştirileceği ücretsiz sinema kurslarında, film yönetmeni Semir Aslanyürek, sinema ve tiyatro oyuncuları Pelin Batu ve Aykut Oray, sinema yazarı Rekin Teksoy, ‘Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu’ filminin görsel efekt teknik direktörü Mümin Serbest, makyaj sanatçısı Sevtap Aytuğ gibi isimler, ders veren eğitmenler arasında olacak.

İPEK YOLU BELGESEL FİLM ATÖLYESİ

M.Ö. 4000 yılından beri sayısız yerleşime evsahipliği yapmış olan, Homeros’un Mysia olarak andığı Bursa, Bizans’tan Osmanlı’ya uzanan tarihsel dokusu, doğal güzellikleri ve folklorik özellikleri ile belgesel sinemacılara her zaman önemli bir esin kaynağı olmuştur.

Festival’in geleneksel bölümleri arasında yer alması ve Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’ne evsahipliği yapan Bursa’nın tarihsel ve kültürel değerlerinin belgelenmesi hedefiyle düzenlenen İpek Yolu Belgesel Film Atölyesi, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin Sinema-Televizyon bölümlerinde okuyan yetenekli ve belgesel sinemaya ilgi duyan öğrencilerini biraraya getirecek.

Festival süresince beş kişilik bir ekip tarafından çekimleri ve kurgusunun yapılacağı belgesel, festivalin kapanış gecesinde izleyicilerin beğenisine sunulacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden, ödüllü belgeselci Ethem Özgüven ve Petra Holzer Özgüven’in gözetmenliğinde sürdürülecek olan İpek Yolu Belgesel Film Atölyesi katılımcılarının gerçekleştireceği belgesel filmin, ulusal ve uluslararası film festivallerine katılması ve ulusal televizyonlarda yayınlanması da hedefleniyor.

http://www.ipekyolufilmfest.com


Akın Alan
14 yıl önce - Prş 14 Arl 2006, 14:25

İpek Yolu Muhteşem Başladı  

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kente uluslararası bir etkinlik daha kazandırdığı, asırlardır güzergahına ev sahipliği yaptığı ‘İpek Yolu’ adını verdiği film festivali, Tayyare Kültür Merkezi’nde çok sayıda ünlü konuğun da katılımıyla başladı.

Sunuculuğunu Defne Joy’un yaptığı, Türkan Şoray, Kadir İnanır, Fikret Hakan, Pelin Batu, Yusuf Sezgin, Aykut Oray, Aytaç Arman, Kerem Alışık, İpek Tuzcuoğlu ve Çağan Irmak’ın yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı sinema oyuncusunun da katıldığı İpek Yolu Film Festivali’nin açılışı ünlüler geçidine sahne oldu. Büyükşehir Belediyesi ve aynı zamanda 1. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin Onursal Başkanı Hikmet Şahin açılış töreninde, İpek Yolu’nun kadim durağı Bursa’nın bu organizasyonla İpek Yolu’nda yer alan ülkelerin kültür ve medeniyetlerinin de buluşma noktası olacağını söyledi.  

Şahin, Bursa’yı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın sözleriyle anlattı

Konuşmasında Bursa’yı en güzel anlatan yazarlardan birisi olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “İnsanın zaman duygusunu kaybettiği nadir kentlerden birisidir Bursa. Onda en saf şekilde kendimizi gördüğümüz için Bursa’yı seviyoruz” şeklindeki düşüncelerine yer veren Başkan Şahin, “Binlerce yıllık tarih içerisinde medeniyetleri ağırlayan bu şehirde ‘zaman duygusunu kaybetmek’, tarihi bir bütün olarak yaşayabilmektir. Dolayısıyla Bursa, bütün sanat dalları için yaşanacak, yaşanırken zamanı durduracak, zamanı durdururken kendimizi bulacağımız bir şehirdir. Şehirlere kimlik kazandıran, o şehre ait olma bilincini geliştiren tarihtir, kültürdür, sanattır, gelenekler ve göreneklerdir. Bu değerlere sahip çıkarak, yaşatmak önceliklerimiz arasındadır. Bursa’mızın ve ülkemizin kültür- sanat hayatının canlandırılması için yoğun çaba sarf ediyoruz. Yapımına başladığımız Atatürk Kongre Kültür Merkezi, biri 1.800, diğeri 800 kişilik iki salonu ve diğer birimleriyle Bursa’da kongre, opera, bale, tiyatro ve sinema gibi her türlü sanatsal ve kültürel etkinliğin gerçekleştirileceği bir prestij mekan olacak. Hedefimiz, ulaşımıyla, planlamasıyla, çevresiyle, turizmiyle, kentsel dönüşümüyle, tarihsel, sosyal, kültürel, sanatsal yönleriyle çağdaş ve modern bir Bursa” dedi.  

“Bursa’nın artık İpek Yolu var”
“Nasıl ki Adana’nın ‘Altın Koza’sı, Antalya’nın ‘Altın Portakal’ı varsa, artık Bursa’nın da kendine yakışan ipek Yolu Film Festivali var” diyen Başkan Şahin, 20 ülkeden 150 seçkin konuğun ağırlandığı, 40 filmin gösterileceği, ücretsiz sinema kursları, sergiler, belgeseller, atölye çalışmaları ve söyleşilerle renklenecek olan 5 gün sürecek festivalin sinema şölenine sahne olacağını kaydetti.  

Umut Ödülü Çağan Irmak’a

 Teknolojik gelişmeler, kitle iletişim araçlarının baş döndürücü bir şekilde hayata egemen olmasının sinema sanatını da etkilediğini ancak Türk sinemasının ‘bitti’ denilen yerde özellikle genç yönetmenlerin başarılı ürünleriyle yeniden atağa kalktığını ifade eden Şahin, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, Türk sinema sektörünün gelişmesine destek olabilmek için ‘Karagöz-Hacivat Umut Ödülü’ vereceğiz. Bu yıl ilkini Çağan Irmak’a vereceğimiz bu ödülün sinemamıza soluk katmasını diliyorum. İpek Yolu Film Festivali, Uzak Asya’dan Avrupa’ya uzanan bütün ülkelere ve bu ülkelerin kültür ve medeniyet birikimlerini yansıtan sinema sanatçılarına, Türk sinemasına ve Bursa’ya hayırlı olsun” diye konuştu. Umut Ödülü’ne layık görülen, galası geçen yıl Bursa’da yapılan ‘Babam ve Oğlum’ filminin yönetmeni Çağan Irmak, ödülünü Başkan Şahin’in elinden alırken, “Bunu yaşayan ve aramızda olmayan ustalar adına alıyorum. Çok mutluyum. Bu ödüle layık olmaya çalışacağım” şeklinde duygularını dile getirdi.  

Festival, 29 yıl önce galası Bursa’da yapılan filmle başladı

Festival Başkanı Burçak Evren de, Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’e kültür ve sanata büyük bir zenginlik katmasından dolayı teşekkür etti. Başkan Şahin, festivalin 29 yıl önce galası Bursa’da yapılan açılış filmi ‘ustasız usta’ Atıf Yılmaz’ın efsane eseri ‘Selvi boylum, al yazmalım’ın oyuncuları Türkan Şoray, Kadir İnanır, Ahmet Mekin, Arif Keskin ile filmin müzik yapımcısı Cahit Berkay’a İznik Çinisi hediye etti. Filmin ‘Asya’sı Türkan Şoray, Bursa’nın kültür ve sanatı ile Türk sinemasına büyük değer katacağını belirttiği İpek Yolu Film Festivali’nden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’e teşekkür etti.  

İnanır, Başkan Şahin’le ilgili yaptığı kamuoyu araştırmasını açıkladı

 ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’daki başarısıyla yıldızı parlayan filmin ‘İlyas’ı Kadir İnanır da, Bursa’nın son yıllarda çok geliştiğini ve Türkiye’nin en büyük dev şehirleri arasına girdiğini belirterek, “Böyle bir dev şehirdeki organizasyonun benim oynadığım filmle başlamasından onur duydum. Ben bu festivalin uzun soluklu olacağına inanıyorum. Çünkü Bursa’nın kültür ve sanata değer veren bir başkanı olduğunu görüyorum, duyuyorum” dedi. İnanır, açılış töreni öncesinde verilen kokteylde bir basın mensubunun festivalle ilgili sorusuna, “Ben her gittiğim yerde o ilin belediye başkanının sevilip sevilmediğini, iş yapıp yapmadığını sorarım. Bursa’ya geldiğimde sorduğum herkes Büyükşehir Belediye Başkanı’nın hizmetlerin memnun. Üstelik Bursaspor’a da çok destek verdiğinden dolayı ayrıca sevdiklerini duydum. Böyle bir başkanın yaptığı festival güzel olmaz mı?” şeklinde cevap verdi.  

Bir gecede 2 filmin galası yapılacak

Festivalin ikinci gününde 14 Aralık Perşembe günü (Bugün) Tayyare Kültür Merkezi’nde Derviş Zaim'in ‘Cenneti Beklerken’, Mudanya’da ise Çağan Irmak’ın ‘Kabuslar Evi’ filminin galası yapılacak. Türkiye’de hafta sonu gösterime girecek olan ve sinemaseverler tarafından merakla beklenen filmlerin hasılat rekorları kırması bekleniyor. Festival kapsamında verilen ücretsiz sinema kursları da bugün başlayacak.


İlayda Devrim
13 yıl önce - Cum 28 Eyl 2007, 17:09
İpekyolu'nda Engeller Kalkıyor..


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 7–13 Aralık tarihlerinde ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nde farklı bir projeye imza atılacak. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek “Yedinci Sanat Engel Tanımaz” adlı proje ile görme ve işitme engellilerin sinemayla tanıştırılması hedefleniyor.Yüzyılın en gözde sanat dallarından, en yaygın iletişim ve eğlence araçlarından biri olan sinemanın, görme ve işitme engelliler için de izlenebilir, ulaşılabilir olmasını sağlayacak proje ile sinemayı toplumun tamamı için engelsiz bir sanat dalına dönüştürülecek.Engellilerden kısa film denemeleri
Film gösterimlerinin yanı sıra engellilerin sinemayla daha fazla yakınlaşmasını sağlamak amacıyla atölye çalışmalarının da yapılacağı festivalde, görme ve işitme engellilerden oluşan bir ekip ile bir kısa film çalışması yapılacak ve bu film festival sonunda gösterime sunulacak.


Öte yandan işitme engelliler için açılacak olan fotoğraf atölyesinde “Sessiz Dünyanın Dili” adlı bir dijital fotoğraf sergisi düzenlenecek.
Proje kapsamında ayrıca, yönetmenliğini Çağan Irmak’ın yaptığı “Babam ve Oğlum” ve Tomris Giritlioğlu’nun “Salkım Hanım’ın Taneleri” isimli filmler, özel olarak hazırlanan bir gösterim sistemi sayesinde işitme ve görme engelli seyircilere sunulacak.

Kaynak : http://www.bursa-bld.gov.tr/haber.asp?HaberID=2345sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet