Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
sudenazatay
12 yıl önce - Cmt 28 Ekm 2006, 09:51

iyi tamam çok güzel yaş 25 düştü !!
        peki mantıklımı 25 yaşındaki birisi nasıl yönetebilir ki yapamaz ama  70 80 yaşındakilerde yapamaz
bir ülkenin ve bütün halkının sorumluluklarını almak bu kadar kolay değil cahil daha kız arkadaşıyla el ele gezerken düşünsenize beyaz saray da toplantısı var bence saçma türkiye bu kadar kolay riske atılamaz gerçi öyle bir şey olmaz ama bence olmamalı zaten !!!

begum_begum

12 yıl önce - Cmt 28 Ekm 2006, 22:29

Alıntı:
Denizli’de çeşitli açılışlara katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milletvekili seçilme yaşına üst sınır getirilmesi gerektiğini söyledi.

http://www.ntv.com.tr/news/389243.asp

Şimdi bir de bu çıktı. Hadi bakalım. Alt sınır gayet güzel dedik, 25 yaş başarabilenler için ideal evet de üst sınır ne olmalı? Bana kalırsa üst sınırdan ziyade " milletvekili kalabilme sınırı" getirilmeli. Bir kere siyasete gireni bir daha ömrü billah siyasetten çıkaramıyoruz. İşte asıl buna sınır getirilmeli.

Haksız mıyım???

derya.bjk.84
12 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 21:47

Ya ben bu hükümeti anlamıyorum.Gençler daha üniversiteye gidip okuyamıyor.Ne seçilmesi.Eminim bunda da bi yamuk yaparlar.Kendi çocukları için falan indirebilirler???Sizde katılıyomusunuz bu fikre?...

Cemali_16
12 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 21:54

Alıntı:
Ya ben bu hükümeti anlamıyorum.Gençler daha üniversiteye gidip okuyamıyor.Ne seçilmesi.Eminim bunda da bi yamuk yaparlar.Kendi çocukları için falan indirebilirler???Sizde katılıyomusunuz bu fikre?...

Bu yargıya katılamayacağım. İyi niyetle birşey yapılmaya çalışılıyor. Genç potansiyeli çok fazla bir ülkeyiz ve hükümet bundan yararlanmaya çalışıyor. Hemen art niyetle yaklaşmayalım. Gençlerin katılması iyi mi olur ya da biraz daha pişmeleri mi gerekir bu tartışılır (alt-üst yaş sınırı uygulanabilir) ama sonuçta yapmak istedikleri potansiyeli kullanmak.    Ben böyle düşünüyorum

Saygılarımla  

Barış Yeşil
12 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 22:01

25 yaş seçilme yaşının çok şey değiştireceğini hiç sanmıyorum.  Bu kez hatırlı ailelerin gençlerine belki biraz kapı açılmış olur. Bastır seçim masraflarını gir meclise. Bizlerin böylesine bir lüksü olamıyacağına göre neden tartışıyoruz.  Bir yandan Üniversite,askerlik,iş hayatına atılmak için arayış,evlenme gibi  geniş bir alan içinde kalmış  hangi genç seçilipte TBMM 'ne girecek? Hem seçilmek içinde biraz çevrenin onu tanıması gerekli. Buda çok zor görünüyor.  Doğrumu sizce ?

Cemali_16
12 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 22:22

Alıntı:
25 yaş seçilme yaşının çok şey değiştireceğini hiç sanmıyorum.  Bu kez hatırlı ailelerin gençlerine belki biraz kapı açılmış olur. Bastır seçim masraflarını gir meclise. Bizlerin böylesine bir lüksü olamıyacağına göre neden tartışıyoruz.  Bir yandan Üniversite,askerlik,iş hayatına atılmak için arayış,evlenme gibi  geniş bir alan içinde kalmış  hangi genç seçilipte TBMM 'ne girecek? Hem seçilmek içinde biraz çevrenin onu tanıması gerekli. Buda çok zor görünüyor.  Doğrumu sizce ?

Doğru ama bu hemen hemen her yerde geçerli bir durum. Biraz üst düzey bir işe gireceksen bile torpil denilen lanet durum ortaya çıkıyor. Bir anda belli mevkilere gelinmiyor. Avantajları olanlar bunları kullanıyor. Yaş sınırına gelince bence 25 biraz düşük. Eskiden bu yaşlarda olanlar evlenir evi barkını kurar çoluk çocuğa karışırmış. Günümüzde maalesef mi desem ne desem bilmiyorum ama bu yaşlarda ki gençler hala okuyorlar yada işini kurma peşinde koşuyorlar. Onun için bu yaşlardaki gençleri bence milletvekili yapmak pek doğru değil. Bunu bu kadar düşürmeseler iyi olacaktı ama asıl önemlisi üst yaşların sınırlanması bence. Belli bir yaşın üzerini siyasette görmek içimi sıkmaya başladı. Hayatının sonuna kadar çalışmak ne derece doğru.

Neyse fazla uzatmayım, sonuçta herkesin görüşü farklı, tartışmayı alevlendirmeyim    

Hadi kalın sağlıcakla

Salih Kuş

12 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 23:23

milletvekili seçilme yaşı 25 oldu diye tüm meclis gençlerle dolacak diye bir şey yok.ayrıca milletvekili seçilen kişinin hemen başbakan olacak diye bir konuda söz konusu değil.yada bazı mesajlarla okuduğum gibi torpille meclise girmekte biraz zor olur.sonuçta Türkiye cumhuriyetle yönetiliyor.halk kendisini yönetecekleri kendisi seçiyor.ne kadar torpil olabilir ki.seçimlerde görüyoruz 2001 krizi sonucunda yapılan seçimlerde siyasi partilere cevabı bu halk tokat gibi vermiştir.en başta belirttiğim gibi bu yasa sonucunda tüm meclis gençlerle dolacak değil.ancak mecliste sayısı ne olursa olsun genç milletvekillerinin olması bana göre bir artıdır.sonuçta gençlerin bakış açısıda değerlendirmeye tutulacaktır.bu yasayı destekleyenlerdenim.artık gençlerde söz sahibi olacak.sayısı az yada çok.

saygılar  

ozlemyilmaz
12 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2006, 23:48

Bana kalırsa milletvekili seçilme yaşının 25' e inmesinin bu hükümete denk getirilmesinin arkasında yatan bir gerçek var.Uzunca bir süredir Adalet ve Kalkınma Partisinin yeni dönem siyaset okulu çalışmalarını içeren ilanlarına bilbordlarda rastlamışsınızdır.Denk gelmediysenizde merak etmeyin kısa bir süre sonra ülkenin dört bir yanını sarar.Bu ilanlar özellikle politikanın nabzının tutulduğu Başkent'te pekçok Ankara'lının dikkatini çekmiştir.(gerçi dikkatten kaçması imkansız zira her iki adım ötede bu ilanlara rastlamak mümkün) Bence yaşın 25 'e düşürülmesi bir siyaset politikası.Yani danışıklı dövüş...Hükümet, gençlere fırsat tanıyarak oy toplama yarışına girmeye çoktan başladı bile.Peki ya bu siyaset okulunun dönem ücretini bileniniz var mı?

Kemal Bayır
12 yıl önce - Pts 30 Ekm 2006, 11:05
Akıl yaşta değil, baştadır.

Seçilme yaşının 25 'e çekilmesine karşı çıkan genç arkadaşlarım üzdü beni.
Oğlum dahil.

Genç demek, genç fikir demektir.
Genç, mevcut düzen içinde karşılıklı çıkar ilişkileri içine düşüp, kaşarlanmamış demektir.
Genç, idealleri için mücadeleye sonuna kadar hazır demektir.

Evet, tecrübe ve bilgi birikimi yaşlıdadır.
"Gençler düşünebilse, yaşlılar yapabilse " sözü çerçevesinde yaşlıya " dinazor " , gence " çaylak "
demeden, seçilmiş iyi hedeflere birlikte çok daha kolay gidilebileceği kanısındayım.

Milletvekili seçilebilmenin, yaş ve parasal varlık yanında pratikteki güçlükleri,
gerçek hizmet erbabının zaten seçilebilmesini engellemekte adaylar, popüler isimlerden
seçilerek oy avcılığına gidilmektedir.

Halbuki kendi geleceklerini, yaşlıların değil de kendi tercihleri çerçevesinde, gençlerin
hazırlaması en doğal hakları değil mi?

Tahsil, kültür, özveri, vatan sevgisi, beceri, erdem... belli bir yaşın tekelinde olamaz.
Öyle olsaydı, gittikçe yaşlı nüfusu artan ülkemizde yukarıdaki sıfatları taşıyan o kadar
çok insanımız olurdu ki, yaptığımız tartışmaların hiç birine gerek kalmazdı.

Münferit örneklerdeki, hatalı yaşlılar veya hatalı gençler kimseyi yanıltmamalı.

Halbuki kendi geleceklerini yaşlıların değil de, gençlerin hazırlaması,
gençlerin en doğal hakları değil mi ?

SAMİ AĞAR
12 yıl önce - Pts 30 Ekm 2006, 12:15

Milletvekili seçilmesinde 25 yaş iyi oldu. Ülkemiz zaten genç nüfusa sahip. Bu arada  begun-begum'e katılıyorum. Millet vekili seçilebilmek için alt sınır Üst sınır vede milletvekili kalabilme sınırı belirlenmeli... Yani Milletvekilliği meslek olmamalı..

sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET