Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
sevil ege
12 yıl önce - Pts 09 Ekm 2006, 03:02

Türkiye nin en genç Belediye başkanları 27 yaşında İzmirli Işılay saygın ve şu an ki Seferihisar belediye başkanı Hamit Nişancı olarak tespitli.. Ayrıca birde Karadenizde yaşı büyütüldüğü için resmi olmayan bir 23 lük başkan var..

Bu insanlar başarılı oldular.. Işılay Saygın Buca dan sonra bakanlığa kadar da yürüdü.. Kendini bilen genç bence çok başarılı, açık fikirli, değişimci ruhuyla siyasette başarıyı getirir..

Ahmet TEZCAN

12 yıl önce - Pts 09 Ekm 2006, 03:17
'25 yaş' jet hızıyla geçti

Beklenen gene oldu milletvekili seçilme yaşının 30'dan 25'e düşürülmesiyle ilgili Anayasa değişikliği teklifi TBMM Anayasa Komisyonu'ndan tek itirazla ve jet hızıyla geçti Salı günü Genel Kurul'da ele alınacak olan teklife karşı çıkan tek kişi, AKP'li Ersönmez Yarbay oldu, o da "Seçilme 25'e değil 18'e düşürülmeli" diyerek itiraz etti.

Atilla DÜNDAR
12 yıl önce - Pts 09 Ekm 2006, 10:11

Milletvekili seçilme yaşının düşürülmesine dair yasa teklifi 2003’te Meclise gelmiş, ama AKP teklifi orman arazilerinin özelleştirilmesine dair yasa teklifiyle aynı pakete koyduğu için CHP muhalefet etmiş ve yasa geçmemişti. Bugün, Baykal’dan Erdoğan’a herkes Milletvekili seçilme yaşının düşürülmesini aslında en çok biz destekliyoruz yarışına girmiş, seçimlere az bir zaman kala yine oy avcılığı peşine düşülmüştür.

Ölçü yaş olmamalıdır, bilgi, istek ve tecrübe önemlidir. Siyasi Partiler ve Seçim Yasası değiştirilmedikçe sınırı ha 25'e, ha 15'e düşürmüşsünüz fark etmez.

Milletvekili seçilebilme yaşının 25’e düşürülmesini hararetle destekleyenleri dinlerken önerinin ayaklarının ne ölçüde yere bastığı sorgulanmıyor. Liseden 19 yaşında çıkıp, 4-5 yıl üniversite okuduktan sonra 24'üne varacak, zorunlu askerlik de hesaba katılırsa 25'ine varmasına aylar kala askere gidecek ve (eğer kısa dönemse elbet) 6 ay içerisinde seçim çalışmalarını yürütüp milletvekili olacak bir gençten söz edildiğinin kimse  farkında değil.

Türkiye'nin genç siyasetçilere değil, belirli bir birikimi, sorumluluk bilinci, kamu kavrayışı ve haysiyeti olan siyasetçilere ihtiyacı var. İster genç, ister yetişkin, isterse de yaşlı.

serdar alt
12 yıl önce - Pts 09 Ekm 2006, 10:26

E sınıfı ehliyet almak için yaş sınırı 20 yada 22 idi, bildiğimi kadarı ile.

18 yaşında bir gence kamyon bile kullandırılmazken millet vekili olması beklenemez.

25 yaş gayet olumlu bir yaş. Bir insan 25 yaşında artık olgunlaşmış sayırlır.

Fakat 25 yaşında Millet Vekili olabilemek için (malesef) finans desteği ancak Zengin bir ailenin çocuklarına sağlanabilir.  O yaşlarda ülkemizde seçim kampanyasını kendi çabalarıyla yürütebilecek gencimiz malesef az.

Name

12 yıl önce - Cmt 28 Ekm 2006, 01:45
NTV Haber'den

NTV-MSNBC demiş ki:
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Milletvekili Seçimi Kanunu’nda değişiklik yapan yasayı onayladı.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Ahmet Necdet Sezer, 5552 sayılı ‘Milletvekili Seçimi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’u, yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi. Yasada yapılan değişiklikle, milletvekili seçilme yaşı 30’dan 25’e indi

Necdet Cevahir
12 yıl önce - Cmt 28 Ekm 2006, 02:35

Bu konudaki görüşlerimi daha evvel belirtmiştim. Gençler ne olur bana kızmasınlar. Ama görüşlerimde ısrarcıyım. Devlet yönetmek ciddi bir iştir. Bilgi birikimi ve tecrübe ister. Önce siyasetin alt kadrolarında pişeceksinizki yıllar sonra biryerlere gelebilesiniz. 25 yaşında bir genç hangi bilgi birikimiyle hangi hayat tecrübesiyle böyle bir göreve gelebilir. Tepeden inme vitrin için yapılan liste başı atamalarla belki seçilebilir ama sadece konu mankeni olarak kalır. Sadece diğer ağabeyleri gibi parmak kaldırıp indirir. Birşeyler yapmaya çalışırsa da merak etmeyin ağabeyleri kulaklarını çekiverir olur biter. Bunları kendine yedirebileceklermi ? Yıllar evvel Mustafa Sarıgül'ü hatırlıyorum. Yemin töreninde en genç üye sıfatıyla kürsüde katiplik yapıyordu. Daha ilk günden birileri laf attı. Kürsüden indirmeye kalktılar. O da sinirlendi ve inmedi tabii. Bir itiş kakış aldı yürüdü. İş yumruklaşmaya kadar gitti. Onun o sinirli ve şaşkın hali hiç gözümün önünden gitmez. Daha sonra o da anladı mecliste oturmanın bir faydası olmadığını. Şimdi Şişli Belediyesinde gayet başarılı işlere imza atıyor. Bilmem birşeyler anlatabildimmi ?

begum_begum

12 yıl önce - Cmt 28 Ekm 2006, 02:39

Alıntı:
Milletvekili seçilebilme yaşının 25’e düşürülmesini hararetle destekleyenleri dinlerken önerinin ayaklarının ne ölçüde yere bastığı sorgulanmıyor. Liseden 19 yaşında çıkıp, 4-5 yıl üniversite okuduktan sonra 24'üne varacak, zorunlu askerlik de hesaba katılırsa 25'ine varmasına aylar kala askere gidecek ve (eğer kısa dönemse elbet) 6 ay içerisinde seçim çalışmalarını yürütüp milletvekili olacak bir gençten söz edildiğinin kimse  farkında değil.

Keşke öyle olsa, gönül çoook ister ama milletvekili olabilmek için hala ilkokul mezunu olmak yeterli.
Alıntı:
3. Öğrenim
Öğrenim seçmenlik için aranmayan bir koşuldur. Ancak milletvekilliği için minimum bir öğrenim düzeyinin aranması makul karşılanabilir. Zira okuma yazma bilmeyen bir kimsenin yasama çalışmalarına katılabilmesi mümkün değildir[10]. Bununla birlikte, bu minimum gerekliliğin üstüne çıkılması seçilme hakkının sınırlandırılması niteliğindedir. 1876 Kanun-u Esasîsinin 68’inci  maddesi ilk dört yıl için okuma yazma şartını aramamakla birlikte “dört seneden sonra icra olunacak intihaplarda mebus olmak için Türkçe okumak ve mümkün mertebe yazmak dahi şart olacaktır” hükmünü getirmekteydi. 1924 Teşkilât-ı Esasiye Kanunu (m.12) ve 1961 Anayasası (m.68) da milletvekili seçilebilmek için “Türkçe okuyup yazma” şartını arıyorlardı. 1982 Anayasası bu minimum şart ile yetinmemiş, “en az ilkokul mezunu olma” şartını getirmiştir.

http://www.anayasa.gen.tr/tbmm-secim.htm
http://www.anayasa.gov.tr/general/icerikler.asp?c ...p;curID=59

O nedenle ergin olma yaşına kadar bile indirilebilirdi aslında. Bence asıl mesele yaş değil eğitim ama artık buna da şükür demek lazım. Herşey birdenbire olmuyor. Bugün yaş indirilir, yarın da eğitim şartı yükseltilir belki .

mustafa_3434
12 yıl önce - Cmt 28 Ekm 2006, 02:58

zaten sayın başbakanımız bi konuşmasında 2002 idi sanırım yanlışta olabilir siyasette gençlere yer vermek gerektiğini savunmuştu.gerçekleştirdide.tebrikler

Tunc

12 yıl önce - Cmt 28 Ekm 2006, 03:47
Destekliyorum..

Cok Guzel Bir Uygulama Oldugunu Dusunuyorum,

Secilme yasinin 25 e indirilmesine ragmen, 25-30 yas arasinda secilecek olan milletvekili sayisinin, Toplam Milletvekiline Orani % 5 i gecmez..

Genc insanlara da Firsatlarin verilmesi, Onlarinda siyasete girmesi guzel olur,  Milletvekillerinin, Hemen Hemen Herkesimi Temsil edecek kisilerden secilmesi, Partilerin Buna Gore Hareket etmeleri, Bunyelerinde, Degisik Meslek gurplarindan, Degisik Egitim birimlerinden Adaylar Bulundurmalarini Zenginlik olarak kabul ediyorum, Tabiki Bunu Tum Vekillerin 25 yasinda olacagi anlamina getirmeyin hemen, Cunki yorumlardan bazilarinda bu sekilde anlam cikiyor, Bazi Insanlar, Daha Kucuk yaslarda Sorumluluk alip Bunu Cok iyi bir sekilde yerine getirebilir, Bazilari ise 40-50 olsa bile, ailesini Birakin, kendine bile bakamaz,

Gecen secimlerde benim takdir ettigim ve İlk Engelli Milletvekili Sayin LOKMAN AYVA olmasi, Kendisini Tebrik ediyorum,  Millet vekillerimizin, en az % 90 inin Universite Mezunu olmasi Taraftariyim, Bayan Milletvekillerinin Artmasi gerekir, Degisik Meslek Guruplarindan Millet vekillerinin Olmasi,  % 4-5 inin Genc ve 25-30 yaz arasinda Millet vekili olmasi (simdiden siyaset e alismalilar ilerde iclerinden cok basarili olanlari cikip, Basbakan hatta Cumhurbaskani olabilirler), Sanatci, Sporcu, milletvekillerininin olmasi taraftariyim.. Ev kadinlarinin bile birkactane olsa bile Milletvekili olmasinda fayda vardir, Cunki Bu vekiller Bizler icin ulkemiz icin Kanunlar hazirlayacak, Ulkemizin daha iyi olmasi icin calisacak...

Nejdet Cevahir demiski,
Alıntı:
Yıllar evvel Mustafa Sarıgül'ü hatırlıyorum. Yemin töreninde en genç üye sıfatıyla kürsüde katiplik yapıyordu. Daha ilk günden birileri laf attı. Kürsüden indirmeye kalktılar. O da sinirlendi ve inmedi tabii. Bir itiş kakış aldı yürüdü. İş yumruklaşmaya kadar gitti. Onun o sinirli ve şaşkın hali hiç gözümün önünden gitmez. Daha sonra o da anladı mecliste oturmanın bir faydası olmadığını. Şimdi Şişli Belediyesinde gayet başarılı işlere imza atıyor. Bilmem birşeyler anlatabildimmi ?

Bu Goruse Pek Katilmiyorum..
Belediye Baskanligi Yapabilen Yeterlilige sahip Olan ve yoneten Birinin Rahatlikla Milletvekili olacagini dusunuyorum....

Biraz Pozitif Baksak, Aslinda bunlar Guzel seyler, Oyle degil mi?

Sevgilerimle,

aybar
12 yıl önce - Cmt 28 Ekm 2006, 05:06

bildigim kadariyla fatih sultan mehmet istanbulu fethettigi zaman 21 yasindaydi...

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET