Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Volkan.B

12 yıl önce - Pzr 08 Ekm 2006, 20:43
Seçilme yaşı 25'e iniyor

* AKP, CHP ve Anavatan Partisi tam bir uzlaşma içinde. Hatta hızını alamayan AKP'li iki milletvekili seçilme yaşının 18'e indirilmesini önerdi.  Herkesin bir şikayetinin olduğu anayasada, değiştirmek için buldukları madde bu oldu, başkası değil: Seçilme yaşı 25'e olsun.
* 25 yaşındaki bir adam, bir genç hayatında hangi işi bırakın başarmayı, hakkıyla öğrenmiş olacak da siyasete soyunacak? Memleketini, dünyayı, hayatı ne kadar tanımış olacak? Belli değil.
* Bırakalım bunları, 25 yaşında bir adam bugünkü sistemde siyasete girmenin maddi bedelini nasıl ödeyecek, o belli değil. Parayı nereden bulacak? Baba parasıyla mı siyaset yapack? Sponsor mu bulacak? Ya da iş hayatında ultra başarılı yuppielere mi kalacak siyaset? Bunlar belirsiz.
* Hazırladıkları tasarının tek bir mazereti var: Meclisin bugünkü hali çok mu iyi? Yaşlılar, tecrübeliler var da bir iş mi beceriyorlar? Bu soruya verecek cevap da yok. Haklı bir soru. Şunu göz önünde tutalım ama: Bu işin arkasında dünya sistemi var. Genç lider, genç bakan, genç bilmem ne diye, gençlik başlı başına bir faziletmiş gibi pekçok isim piyasaya sürülegeldi. Şimdi sırada "genç TBMM" var.
* 30 yıldırTürkiye'de bürokrat kıyımı yaşandı. Özal' ın prensleri, Demirel' in melekleri, Yılmaz'ın, Çiller'in, Baykal'ın, Erdoğan'ın gençleri, tecrübeli ehliyetli adam gerektiren makamları doldurdular. İsmail Berduk Olgaçay'ın "Logan Harekatı" dediği bir yaşlıları temizleme operasyonu Türkiye'de devletin hafızasını sildi, savunma mekanizmasını dağıttı. Şimdi aynı operasyon TBMM' de uygulanacak. Hadi hayırlısı.

En son Volkan.B tarafından Pzr 08 Ekm 2006, 21:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

arda84

12 yıl önce - Pzr 08 Ekm 2006, 20:55

Gayet olumlu bir adım olarak görüyorum, şimdiye kadar  o çok deneyimli 70'lik başbakanlar, 60'lık bakanların ülkeyi ne hale getirdikleri çok açık görülüyor. Siyasette, ülke yönetiminde dinamizm şarttır, taze beyinler şarttır. Bizim ülkemizde daha yeni 25'e inmesi tartışılıyor ama bugün Avrupa Birliği üyesi 27 ülke ve aday 2 ülkeye baktığımızda bunlardan 19'unda seçilme yaşı 18, 4 ülkede 21, 1 ülkede 23, sadece 3 ülkede  25'tir ( İtalya, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi).

Kaynak: http://www.uniaktivite.net/haberler/haber.asp?id=3388

Metehan

12 yıl önce - Pzr 08 Ekm 2006, 22:02

İşte Meclis'in yaş aritmetiği...

Alıntı:
TBMM'deki 546 milletvekilinin yaklaşık yüzde 18.5'i 60 yaş ve üzerindeyken, sadece yüzde 6.4'ü 40 yaşın altında.
AA muhabirinin TBMM'nin resmi internet sitesi ''www.tbmm.gov.tr'' adresinden yaptığı araştırmaya göre, TBMM'de 546 milletvekili bulunuyor.
TBMM'de bulunan milletvekillerinin sadece yüzde 6.4'ünü (35 milletvekili), 40'ın altında yaşa sahip milletvekilleri oluşturuyor.

Milletvekillerinin büyük çoğunluğu 50-60 yaş arasında bulunuyor. Mecliste 60 yaşın altında 50 ve üzerinde 2 milletvekili (yüzde 46.3) yer alıyor. 50 yaşın altında 40 ve üzerinde yaşa sahip milletvekillerinin oranı ise yüzde 28.7'de (157 milletvekili) kalıyor.
60 ve üzerinde yaşa sahip milletvekili oranı ise yüzde 18.5 ile (101) gençlerin neredeyse 3 katına eşit. Bu milletvekillerinden 70 yaş ve üzerinde 9 milletvekili bulunurken, bunlardan birisinin yaşı da 82.

Seçilme yaşı 30 olmasına karşın yine de mecliste 34 yaşındaki Kastamonu milletvekili Sinan Özkan ile Samsun milletvekili Suat Kılıç, 35 yaşındaki bazı milletvekillerinden Ağrı milletvekili Halil Özyolcu ve Manisa milletvekili Süleyman Turgut en genç vekiller olarak öne çıkıyor.
Yaş olarak en kıdemliler de ise; 82 yaşındaki İstanbul milletvekili Mustafa Şükrü Elekdağ, 74 yaşındaki İstanbul milletvekili Ali Topuz, 72 yaşındaki Hatay milletvekili İnal Batu gibi isimler bulunuyor.

GENEL BAŞKANLAR...
TBMM'deki parti genel başkanlarından CHP Genel Başkanı Deniz Baykal 68 yaşıyla ilk sırada yer alıyor. Baykal'ı, 56 yaşındaki DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, 52 yaşındaki AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan izliyor.
43 yaşındaki Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ise meclisteki en genç lider olarak öne çıkıyor.
....
....
....
kaynak

bence olumlu bir gelişme

fatiharslan
12 yıl önce - Pzr 08 Ekm 2006, 22:30

Seçilme yaşının küçülmesi iyi birşeyse 15 hatta 12-13 yapalım. Ben 23 yaşındayım daha bir aileyi yönetecek kadar hazır olduğumu zannetmiyorum.
 Bence seçilmede en önemli faktör sınav olmalı, yaş sınırına gelince 30 yaş altı ve 50 yaş üstü fikirlere genelde kulak asmam.

ccan

12 yıl önce - Pzr 08 Ekm 2006, 22:45

Sonuna kadar desteklenmesi gereken bir karar.. Artık gençlerin her yerde başarısını isbatlaması gerekli.. Ama bu gençlerin 25 de meclise girip 85 de hala orada olduklarını düşünmekte korkutuyor açıkcası...  

Kemal Yoğurtçu
12 yıl önce - Pzr 08 Ekm 2006, 22:59

30 üstüler neydi ki altları ne olsun?

Bu kararın doğruluğu çok tartışılır. Asıl mesele 25 veya 30 değil. Asıl mesele ülkesini gerçekten seven, dürüst, iyi niyetli, açıkgöz, uyanık v.s. insanları o kapıdan içeriye sokmak. Hatta bu gibi insanların aday olmalarını sağlayabilmek.

Yine de kararı kendi içinde değerlendirirsek çok olumlu karşılamıyorum. Evet 25 yaşındaki bir adam daha dürüst davranacaktır kuşkusuz ama bazı sorunlarda çok toy kalacaktır diye düşünüyorum.

Sonuçta deneriz ama yanılmayız inşallah  

caner akınocak

12 yıl önce - Pzr 08 Ekm 2006, 23:29

yapmayın arkadaşlar kaç insan kendi hayatını 25 ine kadar düzene soktuda devletin aksayan yanlarını düzene sokacak... şu anda en iyi ihtimalle 7 yaşında ilkokula başlasa 8 yıl ilköğretim ardından 4 yıl lise ve ardından yine en iyi ihtimalle 4 yıl lisans eğitimi etti mi 23 erkekler için birde askerlik katarsan 24 yapar yani tecrübe edinme kısmına iş hayatına çok uzun bir zaman 365 gün kalıyor... eger kanunlaşırsa birkaç siyaset büyüğünün yakınlarının meclise sokulması dışında hiçbir işe yaramayacağını düşünüyorum...

S.Sirri_24
12 yıl önce - Pts 09 Ekm 2006, 00:13
Seçilme yaşının 25 olması

Bende olumlu bir adım olarak görüyorum, bunun yanında Siyasi Partiler ve Seçim Kanunundada değişiklik yapılması kanaatindeyim. Vatandaş Oy'unu kişiye verecek, o kişi hangi partiden olursa olsun, yeterki dürüst, çalışkan, ilgili, araştırmacı ve Ülke menfeatlerini ön planda tutup ve sahip cıkacak ahlaklı kişi olsun.

messiah_haktan

12 yıl önce - Pts 09 Ekm 2006, 02:26

Yas ilen beraber üniversite bitirmeyi sart olarak ekleseler.... Üniversite bitirmis genclik varken meclis koltuklarinda ilk ve orta okul mezunlarinin oturmasi cok zoruma gidiyor.

Necdet Cevahir
12 yıl önce - Pts 09 Ekm 2006, 02:54

Alıntı:
Yas ilen beraber üniversite bitirmeyi sart olarak ekleseler.... Üniversite bitirmis genclik varken meclis koltuklarinda ilk ve orta okul mezunlarinin oturmasi cok zoruma gidiyor.

Aslında belki olması gereken bu ama maalesef halkın demokrasisinde bu anayasaya ters geliyor. Ama şöyle bir tezat var. Cumhurbaşkanının  üniversite bitirmesi gerekiyor. Cumhur kim ? Biz. Yani bizim başımız. Peki miletvekili kim ? O da bizim temsilci seçip vekalet verdiğimiz vekilimiz. Onda bu şart aranmıyor ama diğerinde aranıyor. Acaba bu tezat Cumhurbaşkanını halkın değilde meclisin seçtiği içinmi ortaya çıkıyor ? Yani yarın bir anayasa değişikliği olsa ve cumhurbaşkanını da halk seçse böyle bir şart aranmayacakmı ? Mesela bir ilkokul mezunu o zaman cumhurbaşkanı olabilecek öylemi ? O zaman da bir sıkıntı yaşanmazmı ? Asıl konuya gelirsek yaş düşürmek çare değil gibime geliyor. Bence insan kalitesini yükseltmek lazım. O zaman kendiliğinden dengelenecektir sistem. İnsanların olgunlaşma yaşı maalesef düşmektedir. Yaşlı veya olgun insanlara her zaman ihtiyaç vardır. Meclisi çocuk bahçesine çevirirsek ve tecrübesiz kadroları iş başına getirirsek korkarım ki yeni sorunlarla karşılaşırız. Bu da daha başka aksaklıklara yol açar ve  zaten ağır işleyen bürokratik sistem iyice ağırlaşır. Düşünün çocuk yaşta bir milletvekili günün birinde bölgesinin valisi ile ters düşecek. Hadi bakalım alın size kayıkçı kavgası. Geçmiş dönemlerde bazı milletvekillerinin kendi partisinin genç kadroları tarafından meclis önünde dövüldüğüne şahit oldu bu ülke. Unutmayın. Genç arkadaşlarımda bana ne olur kızmasınlar. Teşekkür ederim.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET