Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

sizce toplu konutlarmı daha çekici yoksa 2-3 katlı bahçeli binalar mı?
toplu konutlar 12.2%  12.2%  [15]
müstakil binalar 86.2%  86.2%  [106]
fikrim yok 1.6%  1.6%  [2]
Toplam Oy : 123

adem yavuz
12 yıl önce - Cmt 07 Ekm 2006, 09:58
Sizce toplu konutlarmı daha çekici yoksa 2-3 katlı bahçeli binalar mı?


Her zaman favorim iç Levent teki 2-3 katlı önünde ki küçük bahçesi kendinize ait olan müstakil evler ve iki yanı ağaçlarla kaplı sokaklar favorim olmuştur.Site anlayışı ise monoton bir şehrin ana görüntüsü gibidir.İstanbul da artık siteler hakim olmaya başladı.Kentsel dönüşüm den bahsediyorlar fakat ana rolü siteler oynayacak gibi görünüyor.İstanbul un yapılaşmasında iç Levent in yapılaşması örnek alınamaz mı?
Kısacası gönlünüzde ki istanbulu nasıl inşa ederdiniz acaba?


En son adem yavuz tarafından Cmt 07 Ekm 2006, 13:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


birolca

12 yıl önce - Cmt 07 Ekm 2006, 10:03

"gönlüm cennet istiyor ama günahlarım el vermiyor "diye bir laf var hani. sanırım açıklayıcı olur

Murat Caner
12 yıl önce - Cmt 07 Ekm 2006, 10:10

Şehrin iç kesimlerine yoğunluğu fazla olan gereklere göre okulu, sağlık ocağı olan çok katlı yapılar, Şehir dışına doğru da bahçe içi evler.

İstanbul çağdaş kent konumna bürünmek için uygun bir şehir. Güneyde denizi var Kuzeyde de yüksek sayılabilecek yeşillikleri. Batı kanadında iki göl ve lığlı zeminler var. Bu lığlı zeminlere çok katlı yapı yapamazsınız. Avcılar'da olduğu gibi. Oralar kensel dönüşüm yapılıp bahçe içi evlerle donanacak yerler.

Aslında ben Eminönü ya da Fatih'te belirlenen yöresel mimariye uygun bir evde yaşamak isterim. Granit kaldırımlı, kesme küp taş yol kaplamalı, araç girişinin olmadığı dar sokaklı, her sokak başında yeni yapılmış Osmanlı çeşmeli, milyon dolarlık evlerde.UtkU 86-003
12 yıl önce - Cmt 07 Ekm 2006, 15:16

Müstakil ev yapısı İstanbul'a uygun değil.Hele de şehir merkezinde bu imkansız.Çünkü İstanbul yüksek nufüs yoğunluğunun altından kalkamamaktadır.Bahçeli ya da müstakil evler şehir dışı bölgeler için belki uygun olabilir ama iş yerleri merkezde olan dar ve orta gelirli bireyler şehir dışını tercih edemiyorlar.Ancak gelir açısından üst tabaka ya da üst orta tabakadaki bireyler nispeten şehir merkezine uzak-Zekeriyaköy,Çekmeköy vs- bölgelerde müstakil evlerde ikamet edebilmektedirler. İç Levent'in evlerini ben de çok beğenir oralarda yaşamak isterim ama şu an çok büyük bir kısmı belki de hepsi şirket merkezi gibi ticari amaçlı olarak kullanılmakta.Anketteki tercihim müstakil evler.

serdar alt
12 yıl önce - Cmt 07 Ekm 2006, 15:47

Belki soruyu şöyle değiştirmek gerekli; (cevabı daha kolay olur)

Kendinize ait bir arazide bahçeli bir evde mi oturmak istersiniz yoksa 10-100 ortaklı bir arazi üzerine kurulan bina içinde mi yaşamak.
Boyle sorarsanız cevap daha kolay olur,
Soruyu eğer başka bir şekilde daha sorarsak cevap gene değişebilir.
Kendinize ait bir arazide bahçeli bir evde mi oturmak istersiniz yoksa 100 katlı, ve içerisinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğininiz tesislerin yer aldığı komplexlerdemi?

Her sorunun cevabı ayrı olabilir.


adem yavuz
12 yıl önce - Cmt 07 Ekm 2006, 16:16

Utku BeyAlıntı:
Müstakil ev yapısı İstanbul'a uygun değil.Hele de şehir merkezinde bu imkansız.


Malesef tespitiniz tam olarak doğru değil.Levent şehir merkezi olduğuna göre bu imkansız değil zaten mevcut.Tabiki Gültepe,Sanayi mah,Çeliktepe de v.b yerlerde yüksek gelirli kişiler bulamamanız normal.Ama Levent te,Etiler de,Bebek te v.b yerlerde yüksek gelirli kişler bulabilirsiniz.Buralar şehir merkezi sayılır.Zekeriyaköy inşaa açısından bahsettiğiniz şekilde olabilir fakat çekmeköy de bahsettiğimiz mustakil bahçeli yapıların sayısı dikkat çekecek ölçüde mevcut değildir.Daha çok yüksek binalar mevcut.Şehir merkezine uzak dediğiniz,bahsettiğimiz yapıları ancak tatil için hafta sonlarında gidilen yerlerde görebilirsiniz.

Büyük şirketlerin şehir merkezinin dışına taşınma zamanı geldide geçmiyor mu sizce.serdar alt
12 yıl önce - Cmt 07 Ekm 2006, 16:37

Müstakil evler Istanbul'a uygun olmasına uygun fakat pahalı. Leventte müstakil bir ev fiyatı malüm miktarlarda iken, apartmanlara yönelmek daha kolay bir tercih.

Peyami
12 yıl önce - Cmt 07 Ekm 2006, 17:12

Ankette sorulan cevaplar icinde benim tercihim mustakil evlerdir. Istanbulun konut yukunu kaldiramadigini yazan arkadaslar olmus. Evet dogru bir tespit. Fakat gecim derdi olmamasina ragmen guzelim müstakil evini kat karsiligi belli bir gelir vaat eden müteahitlere yiktirip yerine apartiman diktirenlerde var. Ben bunu suna bagliyorum. Bir imar iskan problemi var. Mustakil evlerin oldugu yerlere belediye apartiman izni vermemeli. Ama malesef bizde oyle olmuyor.Koca apartimanlar arasinda mustakil evlere rastgeliyoruz guzelim istanbulda. Cok cirkin bir tablo. Evet arkadaslar hep leventte ki o zengin muhitteki evleri ornek gosteriyorlar ama o evlerinde bir cogu sirketlerin merkezleri olmus yani buroya donusmusler. Mustakil evde oturmak icin daaaa zekeriyaköy'e gitmemiz gerektigini  yazanlar var. Ama malesef oralarda da normal butceli insanlarin oturacagi yerler degil gibime geliyor.
Istanbulda mustakil evde yasamak bizler icin bir hayalden ote olmasa gerek.


Elif®
12 yıl önce - Cmt 07 Ekm 2006, 18:05

Hımmm... Soru güzel ama hepsinin kendince avantajı ve dezavantajı var fikrindeyim...
Çok katlı bloklarda, güvenlik sorunu daha azdır. (Çünkü genelde görevliler oluyor vs.), giderlere ortak katılım vardır. Isınma sorunu daha azdır.

Müstakil bloklarda ise, her masraf size aittir, gideri normal bir apartman dairesinden misliyle fazladır. Çatı akar kendi başınıza yaptırırsınız, emlak vergisi daha çoktur gibi...

Tabii ki tercih meselesi. Eğer çok zenginse kişi, sitedeki tüm artıları kendi evi bünyesinde toplayabilecekse pekala müstakil evler tercihtir. Ama orta kademe bir aile için site yaşantısından uygunu yok kanaatimce...


apaydin1950

11 yıl önce - Pzr 21 Ekm 2007, 17:00
Sizce toplu konutlarmı çekici


Teşke İstanbulun tamamı mütakil evler olsa.Eski istanbul aklıma geldi birden.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet