Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Kamil Büke
13 yıl önce - Cum 06 Ekm 2006, 16:37
Bursalı Ünlüler


Bursa'nın bilim - teknoloji - sanat - siyaset - iş dünyası - spor  dünyasına kazandırdığı ünlü şahsiyetleri yazmayı uzun zamandır düşünüyordum.

Bakalım Kimleri bulacağız?    

I.Murad - 3.Osmanlı Padişahı
Celal Bayar - 3.Cumhurbaşkanı , Başbakan , Maliye Bakanı , İş Bankası kurucu üyelerinden......
Sabiha Gökçen - İlk Türk Kadın Savaş Pilotu
Kamil Koç - İlk Türk Yolcu Taşıma Şirketi kurucusu
Cemal Nadir Güler - Çağdaş Türk Karikatür sanatının öncülerinden
Bursa'lı Şefik - Çağdaş Resim Sanatı
Zeki Müren - Türk Sanat Müziği Sanatçısı
Müzeyyen Senar - Türk Sanat Müziği Sanatçısı
Yıldırım Gürses - Türk Sanat Müziği Sanatçısı
İlhan İrem - Türk Pop Müziği Sanatçısı
Erdem Alkın - Türk Pop Müziği Sanatçısı
Aydan Şener - Sinema Sanatçısı

...........................Açıklama : Lütfen, Bursa doğumluları yazmaya çalışalım. Örneğin İhsan Sabri Çağlayangil'i ben dahil büyük çoğunluk Bursa'lı biliriz. Çünkü Bursa ile özdeşleşmişti. Ancak Ankara doğumlu imiş rahmetli eski Dışişleri bakanımız............  


En son Kamil Büke tarafından Cum 06 Ekm 2006, 17:37 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


SABRİ BİLGİN
13 yıl önce - Cum 06 Ekm 2006, 16:45

Ata Demirer-Sanatçı
Hande Ataizi-Oyuncu
Olgun Şimşek-Oyuncu
Ceyda Düvenci-Oyuncu
Yıldırım Demirören-Beşiktaş Kulübü Başkanı

Aslında bildiğim bir sürü sanatçı-manken vb.. var ama ön plana çıkanları yazmayı doğru buluyorum. Yazdıklarımın bazıları Bursa'nın ilçelerinden ama sanırım sorun olmaz.Omerbursa
13 yıl önce - Cum 06 Ekm 2006, 18:35

İrem(hayal et sevgilim)
Murat Parasayar -manken oyuncu
Prof.Dr.Ahmet Necdet Sözer
Celal Bayar
Yıldırım Mayruk
Vedat Okyar
Osman Gazi
Orhan Gazi
Burhan Özfatura
Lala Şahin Paşa
Karagöz ve Hacivat
Şebnem Ferah


Gülümhan

13 yıl önce - Prş 04 Oca 2007, 12:56
Bursalı Ünlüler


Zeki Müren (1931-1996) Türk Sanat Müziği bestecisi ve ses sanatçısıdır. Türk müziğinin sembol isimlerindendir. "Sanat Güneşi" olarak anılan sanatçı Türk müziğine birçok eser kazandırmıştır.

İlhan İrem (1955) Türk Pop Müziği'nin ünlü bir sesi ve bestecisidir. Yurt içinde ve dışında birçok yarışmada Türkiye'yi temsil etmiştir.

Nezihe Meriç (1923) Çağdaş Türk Edebiyatı kadın yazarlarındandır.

Pınar Kür (1943) Çağdaş Türk Edebiyatı kadın yazarlarındandır.

İbrahim Balaban (1921) Nazım Hikmet'ten resim yapmayı öğrenmiş ünlü bir ressamdır.

Caius Arbiter Petronius M.S.54-68 Bithynia Valiliği yapmıştır. Bilinen ilk erotik hiciv eseri olan Satyricon'ın yazarıdır.

Dion Khrysostomos (M.S.40) Prusa'da doğmuş ünlü bir hatip ve hitabet öğretmenidir. 80 adet konuşması günümüze kadar ulaşmıştır.

Sabiha Gökçen (1913-2002) Türkiye'nin ilk kadın pilotudur. Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızıdır.

Behice Boran(1910-1987) Türkiye İşçi Partisi liderlerindendir. 1980'de yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. 77 yaşında Brüksel'de öldü.

İhsan Sabri Çağlayangil Politikada önemli bir yeri olan Çağlayangil, uzun yıllar bursa milletvekilliği yaptı. Fahri Korutürk'ten sonra cumhurbaşkanlığına vekalet etti. 1993'te Ankara'da öldü.

Celal Bayar (1883-1986) Birinci T.B.M.M'de milletvekili olarak görev almıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanlığı ve 3. cumhurbaşkanlığı görevleriyle birlikte türk siyasi hayatında önemli bir yeri vardır. 103 yaşında ölen Celal Bayar doğduğu yer olan Gemlik 'e bağlı Umurbey köyündeki anıt mezarda yatmaktadır. Doğduğu ev müze olarak kullanılmaktadır.

Cemal Nadir Güler (1902-1947) Türkiye'nin ilk modern karikatüristidir. İlk eseri 1926'da basılmıştır.1928'den itibaren Akşam ve Cumhuriyet gibi günlük gazetelerde karikatürleri yayınlanmıştır. Karakterleri siyah ve beyaz gibi zıt özelliklere sahip kişiliklerdir. En önemli tiplemesi "Amca Bey"dir.

Procopios (M.S.6.yy) Prusa'da doğmuştur. İmparator Justinyen'in tarihçisidir. Tarihi detayları olduğu gibi değil imparatorun istediği şekliyle yazmak zorunda kalmıştır. 1623'de Vatikan'da bir kütüphaneci Procopios'un "Historia Arcana (gizli tarih)" adlı kitabını bulmuştur. Procopios bu kitabında gerçeği ve imparatorla imparatoriçenin kötü olaylarını anlatmaktadır.

Plinius Gaecilius Secundus (M.S. I.yy)
Roma İmparatoru Traianus döneminde Bithynia Valiliği yapmıştır. Bıraktığı mektup ve yazılar sayesinde o döneme ışık tutan bilgiler elde edilmiştir.

İsmail Hakkı Bursalı Türk şairi ve yazarı (Aydos 1653 - Bursa 1725) Bursa'da Osman Fazlı'nın onayıyla Celvedi Tekkesi'ne şeh oldu 1722'de bütün kitaplarını bağışlayarak bir kütüphane kurdu. (cami muhammedi) ve bir tekke yaptırarak son yıllarını kitap yazmakla geçirdi. Bursalı İsmail Hakkı usta hattatlığının yanı sıra tasavvuf islam felsefesi ahlak ve tefsirle ilgili manzum ve düzyazı yüzden çok yapıt bırakmıştır. yapıtlarında aklın tek başına gerçeğe ulaşamayacağını kesin bilginin tanrıya özgü olduğunu ileri sürerek, bilim ve tanrıya özdeşleştirmiş, bilime tanrı aşkıyla ulaşabileceğini ileri sürmüştür şiirlerinin çoğu Yunus'a naziredir. Ya da yunus tarzını işler.

Bursalı Mehmet Tahir Türk yazarı (Bursa 1861 - İstanbul 1924) meşrutiyette Bursa milletvekili seçildi. 2.dönemde siyasetten ayrıldı ve kendini edebiyat tarihi araştırmalarına verdi. Bursalı Mehmet Tahir biyografi ve bibliyografi alanında yapıtlar veren bir araştırmacı olarak bilinir.

Şefik Bursalı Türk ressamı (Bursa 1903 - Ankara 1990) İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde İbrahim Çallı atölyesinde çalışan Şefik Bursalı avrupa yarışmasında birincilik aldı (1930). Konya'da resim öğretmenliği yaptı devlet güzel sanatlar akademisinde öğretim üyeliğine atandı (1938), yapıtlarında doğal görünümlerini işledi devlet resim ve heykel sergisinde ikincilik ödülü (1967), kültür ve sanat bakanlığı kültür ve sanat büyük ödülü (1986) aldı.

Müzeyyen Senar Türk müziğinin eşsiz yorumcularından olan sanatçı müzik dünyasına birçok değerli ses kazandırmıştır. genç yaşında kazandığı şöhreti günümüze kadar sürekli artarak gelmiştir.


Metin_81
5 yıl önce - Pzr 17 May 2015, 13:43

Gülümhan Ablanın paylaştığı isimlerin çoğu bu resimde ;


Esra Flori
4 yıl önce - Cmt 08 Ağu 2015, 18:17

Hande Soral ve kardeşi Bensu Soral Bursa-Inegöllü.
Ikisi de Turgutalp Anadolu Lisesi mezunu.


Esra Şengünalp Bursa doğumlu, Bursa Atatürk Lisesi mezunu.


Enes Ünal Bursa-Osmangazi doğumlu, Bursaspor'da oynadı.


Berktuğ
site denetçisi

4 yıl önce - Cmt 08 Ağu 2015, 18:46

BKM Mutfak ekibinin Eser ve İbrahim'i de Bursalıdır.

Misafir 078

3 yıl önce - Çrş 30 Ksm 2016, 16:19

sayın dernek yönetcileri sizlerden bir ricam olacak 8o .ve 90 ların türk hafif batı müzügü sanatcısı erdem alkın beyin tejefon numarası lazın hemde cok lazım benim telefonum 0542 635 16 94 erdem beye 4. 5 soru soracam cünkü anamın bir vasiyetini yerine getirmem lazım anam öldü ilgilenirseniz beni cok ama cok mutlu edersiniz yaşım 60 ve hastayım ölmeden görevimi yapmam gerek saygılarımla

sağsalim
3 yıl önce - Prş 01 Arl 2016, 08:11

Özhan Canaydın, Galatasaray eski başkanı da Bursalıydı sanırım

Mehmet BAYA

3 yıl önce - Prş 01 Arl 2016, 11:46

Karagöz
Erdal Özyağcılar
Ozon Orhon
Sarp Apak

-Karagöz yanılmıyorsam Orhaneli'nin Karaağız köyünden.
-Erdal Özyağcılar Bursa doğumlu. Setbaşı Köprüsü'nden DSİ tesislerine çıkarken Hocaalizade caddesinin sonunda, sağda halen Özyağcılar apartmanları duruyor. 2 kez kendisini yukarıdaki katlı otoparkta gördüm.
-Ozon Orhon'un anne tarafı Çekirge'dendir.
-Sarp Apak'ın anne ve babası İhsaniye'de ikamet ediyorlar.sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet