Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mehmet Kasım
15 yıl önce - Cum 06 Ekm 2006, 10:57
Köstebekler (Tünel Delme Makinaları - TBM'ler)

Hızlı bir şekilde metro vb. tünellerini delip içindeki harfiyatı dışarı boşaltan ve yeni nesil teknolojili olanların betonlamayı da yaptığı KÖSTEBEK diye tabir edilen TBM'ler ile ilgili doküman , resim , bilgiyi bu başlıkta konuşalım.

Ülkemize Marmaray , Esenler-Bağcılar , Kadıköy-Kartal ve Ankaray Çayyolu Metrolarında kulanılıyor.

Tam bir JAPON İŞİ

http://www.marmaray.com.tr/tbm_resimleri.htm

(+)

(+)

(+)

Mücahid

15 yıl önce - Cum 06 Ekm 2006, 21:53

Şu anda en hızlı ilerleyen metro inşaatının 4.Levent-Ayazağa arasında olduğunu duymuştum(bu siteden).Ancak sizin söylediğinize göre orada bu makina kullanılmıyo. Böyle bir makinanın kullanıldığı hat neden daha hızlı ilerlemez?

Ayrıca aranıza hoşgeldim:D

Mehmet Kasım
15 yıl önce - Pts 09 Ekm 2006, 10:04
Hoşgeldin

Hoşgeldin kardeşim.4.Levent-Ayazağa geçen sene martta başlamıştı.Çok iyi ilerlediği doğru.Köstebeklerin kullanıldığı ( kullanılacağı ) Marmaray'da ve Kadıköy Metrosunda  henüz arkeoloji ve şaft çalışmaları var.köstebeklere sıra yeni yeni geliyor.

assolistler en son çıkar yani

sahnedeki yerlerini alınca performanslarını değerlendireceğiz.

enesbayrakli
14 yıl önce - Cmt 12 Oca 2008, 18:00
TBM ler nasil calisiyor

Merhaba arkadaslar bu TBM lerin nasil calistigini cok merak etmisimdir. Youtube bir video merakami gidermeme yardimci oldu, sizin de hosunuza gidecegini umarim:

Buradada baska bir video, TBM tünelin sonunda cikiyor.

" target="_blank" class="postlink">

Bu gönderdigim linkteki makina heralde marmaray kazisinda kullanilanlardan. Ayni zamada beton kaliplari da dösüyor.

Murat Caner
14 yıl önce - Pts 14 Oca 2008, 14:14

KAzıcı bölümün hemen arkasında basınç odası ve donatı ile betonu yerine yerleştiren düzenekler var.

06yasin92
10 yıl önce - Prş 28 Hzr 2012, 19:32

bu alet saatte ne kadar tünel kazar.

Misafir 29f

3 yıl önce - Pzr 24 Şub 2019, 13:24

45 dakikada 1 m civarında olduğunu başka videolarda izlemiştim

Misafir 384

3 yıl önce - Pzr 24 Şub 2019, 13:37

Artik yerliside üretiliyorken. Konya da obruklar olusuyor. Bununla delerek Antalyadan kanallarla konya ovasina deniz suyu tasiyip yeraltina vermek güzel olur.

MuratGezgin61
3 yıl önce - Pzr 24 Şub 2019, 15:22

Alıntı:
Antalyadan kanallarla konya ovasina deniz suyu tasiyip yeraltina vermek güzel olur.

Deniz suyu değil elbette, fakat Mersin Göksu Nehri'nden Konya ovasına tatlı su taşıma projesi var.

Konya Ovaları Projesi kapsamındaki, toplam uzunluğu 225 km'yi bulacak olan projede Göksü Havzasından Konya'ya ilk tatlı su verilmeye başlandı.

Yerli tünel açma makinelerinin üretimiyle gerek su kanalı gerekse ulaşım projelerinde ülkemize ciddi bir katkı sağlanacağını düşünüyorum. Hem büyük miktarlardaki döviz yurtdışına çıkmamış ve ülkemizde kalmış olacak hem maliyetler düşeceği için aynı para ile daha fazla yatırım yapılabilecek hem de ülkemiz insanı bu makinelerin üretiminden kazanç elde edecek. Hatta yurtdışına satışlarla da döviz girdisi sağlayabileceğiz.

Emin olmamakla birlikte, İstanbul Yeni Havalimanı - Halkalı Metrosu inşaatında yerli TBM kullanılıyor olabilir. Gözüme bir yerlerde ilişmişti ama teyit etmedim. Umarım yerlidir.

ANA SAYFA -> ULAŞIM