Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
rabia-k
11 yıl önce - Sal 03 Ekm 2006, 14:27
TESEV ne yapmak istiyor, neden tartışılıyor ?


TESEV açılımı Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı

Tesev' in amacı; bilimsel araştırmalara dayalı bulgular ile politik kararlar arasında bir bağ oluşturulması için, araştırmalar yapmak, özgür düşünce ve bilgi birikiminin en geniş anlamda yaygınlaştırılmasına yönelik ulusal veya uluslararası platformda konferanslar, yuvarlak masa toplantıları,açık oturumlar düzenlemek, kısaca düşünce üretim merkezi olarak belirlenmiş.

Vakfın, Türkiye 'de güvenlik sektörü, demokratikleşme, savunma harcamaları, yerel yönetimler, din - devlet -  toplum ilişkileri gibi konularda çalışmaları bulunuyor.

En son, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın eleştirileri ile gündeme gelen, bazı basın organlarında Soros tarafından desteklendiği söylenen, Türkiye' de gündem oluşturan Tesev hakkında neler biliyoruz, Tesev nedir, ne yapıyor, tartışılmasında yarar olduğunu düşünüyorum. Katkı verecek arkadaşlara yürekten teşekkürler.


MISTIK
11 yıl önce - Sal 03 Ekm 2006, 14:29

ben SOROS'un vakıflarıyla ilişkili olduğunu düşünüyorum.
sorosu yazmaya gerek yok zaten.gürcistanda ukraynada neler yaptığı biliniyor.
TESEV: Nereye çalışıyor  

Spekülatör Soros'un desteklediği vakfın yayınladığı rapor Türk Silahlı Kuvvetleri'ni yıpratma programını ayrıntılı işliyor

TÜRKİYE Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı'nın (TESEV'in) ve Cenevre Silahlı Kuvvetleri Demokratik Kontrolü Merkezi'nin birlikte yayınladığı 'Almanak Türkiye 2005-Güvenlik Sektörü Ve Demokratik Gözetim' raporunda, Super NATO'nun Türk Silahlı Kuvvetleri'ni yıpratma programı tüm ayrıntılarıyla işlendi.

Büyükanıt engellenmeli

Raporda TSK'nın zayıflatılması planında başarılamayanlar, nedenleri tüm ayrıntılarıyla işlenerek, bundan sonrası için geliştirilecek planlara da malzeme sunuldu:

'Orgeneral Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanlığı engellenmeli.

Silahlı Kuvvetler PKK mücadelesinden çekilmeli, yerine Polis Özel Timi ve Köy Koruculuğu sistemi konmalı... Ordu küçültülmeli...

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Yunanistan'ın Ege'de karasularını 12 mile çıkarmasını 'Savaş Nedeni' sayması nedeniyle, Ege Ordusu'nun Lağvedilmesi projesi rafa kaldırılmak zorunda kalmıştır...'

ABD'ye övgü

Raporda 'gazeteci, savunma uzmanı' olarak tanıtılan Lale Sarıibrahimoğlu, Ağustos'taki atamayla ilgili, 'Sivil siyasete müdahaleci bir tavır sergileyen Büyükanıt'ın bu göreve gelmesinin hükümetçe önlenip önlenemeyeceği bilinmemekte. Ancak üst düzey bir AKP Milletvekili hoşnutsuzluğunu dile getirdi' demektedir.

Sarıibrahimoğlu, 1 Mart Tezkeresi'nin reddinde TSK'nın önemli rol oynadığını belirtiyor ve Orgeneral Özkök'ün Genelkurmay Başkanı olmasında ABD'nin oynadığı rolden, övgüyle söz ediyor.

'Güvenlik Gelişmeleri ve Basın Yansımaları-2005'e Genel Bakış' başlıklı son bölümde olaylar kronolojik olarak sıralanırken, aylık değerlendirme kırmızı harflerle veriliyor. Bu bölümde, ağırlıkla TSK'yı yıpratma amaçlı yolsuzluk ve benzeri haberlerin aylara göre dağılımları veriliyor. Kitabın 'Özel Harekat Daire Başkanlığı' başlıklı bölümünde, TSK'nın PKK ile mücadeleden çekilmesi, onun yerine Polis Özel Harekat Timleri'nin konulması savunuluyor. Raporda PKK'ya karşı mücadelede Köy Koruculuğu sisteminin yeniden canlandırılması gerektiği de söyleniyor.

Azınlıkçılar sahnede

TESEV tarafından 'Türkiye'de Azınlıklar: Kavramlar, Lozan, İç Mevzuat, İçtihat, Uygulama'' adıyla Prof. Baskın Oran tarafından yayınlanan kitapta, 'azınlıkların yanlış tanımlandığı'' savunularak, 'Türkiye'de 'azınlık' deyince sadece gayrimüslimler anlaşılıyor. Dolayısıyla Lozan tanımına takılmış durumdayız. Oysa Türkiye'de önemli sayıda Balkan ve Kafkas kökenliler, Araplar, Aleviler ve Kürtler var'' deniliyor. Oran, Lozan'dan bu yana azınlık haklarının gelişmediğini ve tam olarak hayata geçirilmediğini de iddia ediyor.

Soros'tan destek

7 Temmuz'da TESEV'in G.Doğu'daki halkın 'Zorunlu Göçe' tabi olduğunun açıklanmasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası arenada sıkıştırılmasının sağlanması ile birlikte başka planlar göze çarpmaktadır. 'Zorunlu Göç- gerçekle yüzleşme' söylemi hatırlarsınız bir de ' Sözde Soykırım' sıkıştırmasında kullanılmaktadır.. AB Türkiye'ye sürekli 'geçmişinizle yüzleşin' diyerek 'Sözde Soykırımı' kabul etmemizi istiyor. Soros'un TESEV ile bağlantısını yine kendi sitelerinde şöyle ilan ediyorlar: 'TESEV Başkanı Can Paker, ünlü spekülatör Soros'un TESEV'e bu sene 400 bin dolar verdiğini belirterek, 'Orta Doğu'nun demokratikleşmesine katkıda bulunmaktan, Kopenhag kriterlerinin hükümetlerce yerine getirilmesinde ki eksiklerin tespitine, Azınlık Vakıflarının haklarının verilmesinden, KKTC nin feshedilmesine kadar bir çok 'demokratik çalışma içinde olan TESEV...'

TESEV'in kurucuları

6 Ekim 1994'te Bülent Eczacıbaşı'nın kuruluşunu açıkladığı TESEV'in Yönetim Kurulu'nda İshak ALATON (Başkan) Asaf Savaş Akat, Vural Akışık Selim Alguadiş, Erdoğan Alkin, Ahmet Demirel, Bülent Eczacıbaşı, Üstün Ergüder, Osman Kavala, Hüsamettin Kavi, Ümmühan Koldaş, Oğuz Özerden, Ergun Özsunay, Can Paker, Mete Sayıcı yer alıyor
24.09.2006
http://www.tercuman.com.tr/v1/haber.asp?id=46625& ...mp;katid=1


En son MISTIK tarafından Sal 03 Ekm 2006, 17:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


rabia-k
11 yıl önce - Sal 03 Ekm 2006, 16:38

Tesev, daha önce ki yıllarda  azınlıkları konu alan bir kitap yayınladı. Yayınlanan kitabın yazarı olan Prof Dr. Baskın Oran, Türkiye'nin, azınlıklar konusunda Lozan'a takılıp kaldığını , çünkü azınlıkları sadece gayrımüslümler olarak ele aldığını, halbuki balkan ve kafkas kökenlilerin, arapların, alevilerin ve kürtlerin birer azınlık olduğunu ve azınlık haklarının Lozan'dan bu yana gelişmediğini iddia etmişti.

Ve azınlıklar konusu halen bu şekli ile tartışılmaya devam ediyor.

AB ' ne girilmesi yönündeki  misyonunu bugüne kadar sürdürmüş olan Tesev, şimdi de Ortadoğunun demokratikleştirilmesi yönünde misyon yüklendi.Ali KIRLI
11 yıl önce - Sal 03 Ekm 2006, 20:21
Lanet olsun!...


Türkiye Cumhuriyeti'nin birliğine, bütünlüğüne, güçlenmesine, insanlarımızın huzur ve barış içinde birlikte yaşamasına engel olmaya çalışan bütün hainlere, bütün Sevr'cilere lanet olsun!...

En son Ali KIRLI tarafından Çrş 04 Ekm 2006, 01:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


rabia-k
11 yıl önce - Sal 03 Ekm 2006, 21:59

Tesev 'in, yazarları Elçin Macar ve M.Ali Gökaçtı olan, "Heybeliada Ruhban Okulu'nun Geleceği Üzerine Tartışmalar" adındaki yayını hakkında bilgi için:

http://www.tesev.org.tr/etkinlik/ruhbanokulu_17mart2006.pdf


umutyolu
11 yıl önce - Sal 03 Ekm 2006, 23:10

Alıntı:
'Orgeneral Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanlığı engellenmeli.

Silahlı Kuvvetler PKK mücadelesinden çekilmeli, yerine Polis Özel Timi ve Köy Koruculuğu sistemi konmalı... Ordu küçültülmeli...

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Yunanistan'ın Ege'de karasularını 12 mile çıkarmasını 'Savaş Nedeni' sayması nedeniyle, Ege Ordusu'nun Lağvedilmesi projesi rafa kaldırılmak zorunda kalmıştır...'


Her ülkenin kendisi için milli çıkarlarına uygun durumlar ve tavırlar vardır. Yukarıdaki maddelerin hangisi Türk milletinin menfaatinedir? "Orduyu çek köy koruyucusu ve polis koy", peki köy koruyucusu yarın terörün bitmesini istemezse ne olacak? Bir asker bir komando ile bir polis eğitimi aynı seviyede midir? Dağın başında polis ne yapabilir? Bugün G.Doğu' da polisin elinden ne geliyorda orada askere ihtiyaç duyuluyor?

Yunanistan ve kıta sahanlığı konusunda Türkiye ultimatonu verdi : Savaş sebebidir. Çünkü yunanlılar sadece kıta sahanlığını değil, karayı ister duruma gelecekler. Ne yapalım şimdi Ege' yi elimizle verelim mi? Kolay mı alındı kazanıldı bu topraklar?

Org. Büyükanıt' ı neden istemiyorlarmış? Çünkü sayın Org. Büyükanıt bunların kökünü kazıyacak, bunu hepsi anladı. Dünkü konuşmayı dinleyenler zaten mesajı almıştır. Bu süreç başladı ve karşı olanlar bunu böyle olacağını anlamışlardı.

Kısaca TESEV, demokratikleşme adı altında milli çıkarları baltalıyor. Bunlar kabul edilemez.

Güzel günler,Mehmet Kasım
11 yıl önce - Çrş 04 Ekm 2006, 15:03
Tesev


G.Sorosun temsil ettiği ; bankacılık , finans , medya , enerji gibi büyük global sermayenin dünya çapında siyasi dizaynlar yapmaya çalışırken kullandığı think-thank taşeron kuruluşlarında yüzlerce var.

Amaçları milli devletleri ortadan kaldırıp " tek devlet , tek anayasa " şeklinde özetlenebilecek küresel bir dünya düzeni kurmak.

Küreselleşmeci anlayışına sahip olduklarından ; bush yönetimi ile ulus devlet konusunda ayrı düşünüyorlar.

Türkiyemizde de milli devleti savunan tüm güçlere savaş açmış durumdalar.Dolayısıyla TSK 1 numaralı hedef tahtasında duruyor.

TSK'yı yıpratan her taşın altından bu tarz odakların dizaynları yatar.


PEKİ TSK NE YAPMALI ?

Milleti yanına almalı.

Milleti rencide edici "irtica" söylemlerinden kesinlikle kaçınmalı.Siyasete müdahil olmamalı ASKER GİBİ ASKER OLMALI

( Orduyu siyasete sokmayın demek orduyu sevmemek değildir.)

Milletimizde bu büyük oyunu görüp TSKnın arkasında sonuna kadar durmalı.

TESEV gibi zehirli odaklar milli bütünlüğümüze dinamit koyarlar.


fatih kocaoglu
11 yıl önce - Çrş 04 Ekm 2006, 15:14

Kaldıkı Tesev'in Yönetim Kurulu Başkanı Devşirme yani Beyaz Türkler'den.Yani yine güç odaklarının güçlerini birleştirdikleri bir kurum daha kendini ifade özgürlüğü adı altında saçma sapan konularla Türkiye gündemini meşgul ediyor...Ciddiye alınmamalılar alındıkları anda kendileirni açıklama ihtiyacı hissetmektelerdir.

cinümit
11 yıl önce - Çrş 04 Ekm 2006, 20:26

herkesin oğlu,eşi ,babası  vatani  görevini ifa ederken(etmeyip kaçan aslan parçalarının canı cehenneme) TSK nın halkın yanında yer alması  için niye uğraş vermesi gerektiğini anlayamadım.TSK  rejimi korur ,koruyacaktır .asker gibi askerdir .milattan önce kurulmuş bir orduya asker gibi olsun  demek hiç bir aklıselimin haddi değildir.cumhuriyeti  ordu kurdu ,devrimlerin lokomotifide hep ordu oldu.askerin konuşmasından memnun değilseniz  askeri kendini savunmaya gerek bırakmazsınız ve ülkeyi adam gibi  laik ve demokratik bir şekilde yönetirsiniz olur biter.ordu konuşmasın diyen sivil iradeci arkadaşlar ülkenin gözbebeğine hergün dil uzatılırken herhangi bir reaksiyon gösterdinizmi?paylaşın öğrenelim.

MISTIK
11 yıl önce - Çrş 04 Ekm 2006, 22:48

TESEV niye ORDUMUZU bu kadar acımasızca eleştiriyor acaba?

şöyle düşünelim..

bu ülkenin en güvenilir kurumu hangisi? TSK..

işte bu yüzden hedef alıyorlar.

birde şu açıdan bakalım:TÜRK HALKININ %74 Ü TSK'yı en güvenilir kurum olarak görüyor..

ya geriye kalan %26 lık kesim niye güvenmiyor-sevmiyor..


sizce kimler bunlar.

bence bunlar

-vatan hainleri,
-işbirlikçiler,
-ayrılıkçı kürtler,
-soyunda sopunda ATATÜRK SOPASI YİYENLERİN çocukları,
-mürteciler,
-şeriatçılar,
-avrupa yalakalarıdır.

TÜRKÜM DİYEBİLEN TÜRK ORDUSUNA NASIL GÜVENEMEZ?sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET