Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
İstanbul Bayrampaşa - Büyük İstanbul Otogarı (Esenler Otogar)
« önceki   123 ... 192021 ... 434445   sonraki »
Ana Sayfa -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
EmirOtluoglu

4 yıl önce - Sal 20 Nis 2010, 04:48

Alıntı:
Bir zamanların en ünlü yapısıydı Otogar ! Şimdi ise hakaret yazıları görüyoruz hakkında ! Biri demiş yok kapasiteyi karşılamıyormuş yok yapısı eskiymiş yok bilmem ne ! Eski topkapı otogarı daha mı iyidi soruyorum o kişiye ! Koskaca otogarı neden beyenmiyorlarsa ! Şımardı bunlar iyice !

Peki bu mu İstanbul'un hakettiği otogar? Bu mu dünya kültür başkentinin hakkı? Bu mudur uçakla yutdışından ya da yurt içinden gelen halkımızın ya da yabancıların otobüs ile Anadolu'ya gideceği terminal? Bu sayfalarda defalarca konuşuldu tek tek eksiklerini, sorunlarını yazmaya gerek yok sanırım. Neden kalkıp eski ile kıyaslıyoruz ki? O zaman Galatasaray'a da Ali Sami Yen yeterli, eskiden Mithat Paşa Stadı daha mı iyiydi de şimdi ASY'den şikayetçiler? O zaman yeni otobüs de alınmasın, eskiden yapma kasalar daha mı iyiydi de şimdiki otobüslerden şikayetçiyiz?

İstanbul kötü ile kıyaslanacak, geçmiş ile kıyas kabul edecek bir şehir değil. İstanbul Dünya'nın başkentlerinden biri, en güzelini, en iyisini hakediyor... her konuda... bunun adı şımarıklıksa, evet çok şımardık!!!

BurakDemir

4 yıl önce - Sal 20 Nis 2010, 09:02

Zaten Metro Turizm gibi bir facia varken bu otogardan bir halt olmaz.

Hasan Mihrican

4 yıl önce - Sal 20 Nis 2010, 10:05

Alıntı:
Bir zamanların en ünlü yapısıydı Otogar ! Şimdi ise hakaret yazıları görüyoruz hakkında ! Biri demiş yok kapasiteyi karşılamıyormuş yok yapısı eskiymiş yok bilmem ne ! Eski topkapı otogarı daha mı iyidi soruyorum o kişiye ! Koskaca otogarı neden beyenmiyorlarsa ! Şımardı bunlar iyice !

Suimisal misal değildir.

Kimse Topkapı Otogarı'na iyi demedi zaten.
Topkapı Otogarı'nın kötülüğü Esenler Otogar'ını iyi yapmaz.
Birbirlerinden ayrık olaylardır.

Amacımız insana yakışır rahat ve çağdaş yaşam alanları yaratmak olmalıdır. Bunu başaramadığımız sürece "eskiden çok kötüydü şimdi daha iyi" demek bizlere yetmemeli.

Kaan Kuyumciyan
4 yıl önce - Sal 20 Nis 2010, 11:36

Topkapı otogarı çok berbat olabilir. İstanbul'un göbeğinde bir utanç manzarası olarak uzun yıllar kullanılmış olabilir. Ama bu Esenler otogarının beğenmemiz için bir neden olamaz. Çünkü Esenler Otogarı mimari açıdan bir fiyaskodur. Bana göre yapılan yatırım kısmen elde patlamıştır. Konunun ilk sayfalarında da söylenmiş: alt galerilerde adam öldürseler 3 gün sonra haberiniz olur. :O Değerlendirilemiyor bu bölgeler. İdrar kokusundan geçilmiyor. Artık buraların ıslah edilip kullanıma kazandırılması için de çok geç kalındığını düşünüyorum. Otogara yeni bir işlev kazandırmayı, bölgenin ya da daha dar bağlamda otogarın trafiği kaldıramaz.

Marmaray'ın devreye girmesiyle anadolu yakasına yolculuk artık komşu semte gitmek gibi bir şey olacak! Bu nedenle Anadolu yakasına daha küçük çaplı bir merkez otogar yapılmalı en azından Asya yönlü tüm yolculuklar buradan gerçekleştirilmeli. Böylece ikinci köprüde şehirlerarası yolcu otobüsü traafiği de azalacaktır. Belki o zaman üçüncü köprüyü yapmaktan cayarlar

Gelecekte otobüs yolculuğunun aşamalı olarak azalma göstereceğini ben de düşünüyorum ama o zamanlar 20 milyona dayanan bir şehirde elbet uçaktan korkan ya da maddi olarak güç yetiremeyen kişiler olacaktır. Bu nedenle otogarlar hep olacaktır ve olacak otogar da Anadolu yakasında olmalıdır. Sabiha Gökçen'e yakın bir yerde olması aktarma olanağını da artıracaktır.

ahmetpau
4 yıl önce - Sal 20 Nis 2010, 13:11

İstanbul'a ilk defa otobüsle geldim ve otogarı görünce şok oldum. Daha önceki paylaşımlarda kolon ormanı denmiş, hak verdim. Topkapı'daki eski otogarı bilmiyorum ama her ne kadar Topkapı'dan kurtarsada tam bir rezillik oluşturulmuş. Ya apar topar planlanarak yapılmış yada acemi birileri tarafından planlanmış gibi geldi bana.

Öğrenmek istediğim hangi yılda otogarın yapımına başlandı, bitirildi ve o dönem belediye başkanı kimdi?

İSMAİL ÇELİK

4 yıl önce - Sal 20 Nis 2010, 16:24

Alıntı:
Öğrenmek istediğim hangi yılda otogarın yapımına başlandı, bitirildi ve o dönem belediye başkanı kimdi?

Otogar Bedrettin Dalan (1984-1989) zamanında planlandı.İnşaatı o zamanmı Sözen(1989-1994)zamanındamı baişladı bilmiyorum.1995 R.T.E zamanında açıldı.Aslında otogar iyi ,daha önceki yazılarımdan alıntı yaparak ekliyorum,niye bu halde nasıl iyileştirilebilir.30/12/2009 tarihindeki yazım altta.

Alıntı:
Bunu çok yazdım ben,alt kat indirme peronu olmalıdır.Böylece peronlardaki kalabalık azalır.

Açık otopark alanlarına katlı otopark yaparak buradanada camekan köprüler ile geçiş sağlanarak otogar içide daha pahalı yapılarak hem içine otomobil girişi azaltılır hemde,otopark meselesi çözülür.

Acelesi yok gerçi zevksiz döşemeler değiştirilir ve tenvir iyileştirilir.

Tuvalet sayısı artırılıp büyük tabelalar ile yeri gösterilir.

Hal Hadımköy'e taşınacak.

Otobüsler içinde viyadüğün alt tarafında daha düzgün park yeri yapılabilir.

Cami açıldığı için kapatılan mescitte açılmalı yeniden cami uzak kalıyor.

Servis araçlarıda altta yer ayrılır peron katına çıkışı kaldırılıp kalabalık azaltılır.Alt kata inişteki merdivenler iyileştirilir ve dıştan kule biçiminde ilave ile asansörler konulur.

Çevredeki boş alanlarda ve yerleşim tarafında ağaçlandırma yapılarak güzelleşme sağlanır.

Önceden yazdım.

27/05/2008'te yazdığım yazı.Altta.

Alıntı:
Benim teklifim 25 dak. ücresiz park yerine bodrumuda olan katotoparkı yapılmalıdır.Buradan yolcular havalimanında olduğu gibi camekan köprüler ile otogara ulaşacaktır.Ayrıca çevrede biraz boş arazi var ve gerekirse istimlak ile yer kazanmak mecburiyetindeyiz.Oralarada otoparklar yapılmalıdır.Maksat otogar içine araç girişini azaltmak,servis araçlarıda peron tarafına değil bu sayede şu an girdiğiniz noktaya girecek ve yoğunluk azalacaktır.Ayrıca yolcu geliş bir altta katta olmalı,yapı müsait buna.Böylece gelen giden otobüs karışmaz birbirine ve yoğunluk daha az olur.

08/10/2007 tarihindeki yazım altta.

Alıntı:
Esenler Otogarı;aslında güzel düşünülmüş bir projedir.Asıl projede şimdiki peronların olduğu yer otobüslerin kalkış(yolcu alma peronu);bir alt katı ise geliş(yolcu indirme) peronu olarak düşünülmüş ama otogar yönetimikira gelirini artırmak amacıyla altkatları dükkana çevirmiştir.Burada;ilk yapılması gereken gewlen ve giden otobüslerin peronunu ayırmaktır.Alt katta,yolcu geliş diye ayrılmalıdır.Buradaki yazıhaneler daha küçük olsada olur,zira Esenler Otogarı çoğu otobüs için son varış noktasıdır.
2. İş şu an 25 dakikalık ücretsiz park yeri arsasına kat otoparkı yapılarak,peron katlarınada camekanlı köprülerle ulaşım sağlanmalıdır.Otogar içine giriş bu yapılacak otoparktan daha pahalı olmalıdır.Bundan amaç otogar içinegiren araç sayısını azaltmaktır.
Firmaların servis araçlarıda otobüslerin olduğu tarafa geçmemeli ve buradaki yoğunluk azaltılmalıdır.Otogar içine araç girişi azaltılacağı için,servis araçları için burada yer ayarlanabilecektir.Havalimanında olduğu gibi bagaj arabaları buralarada konulup vatandaşın eşyasını rahat taşıması sağlanmalıdır.
Cami yapıldığı için mescit kapatılmış,ama camiye yürüme mesafesi biraz fazla,kimi zaman dar vakitlerde namazı yetiştirmek gerekiyor,bence mescitte olmalıdır.
Döşemeler ve yer kaplamalrı zevksiz,öncelikli değil ama bunun üstünenede düşülmeli ve daha mühimi temizlik ve terk edilmiş yer görüntüsü veren bazı yerleri var buraların düzeltilmesi.
Ulaşım gayet iyi bence.İett gereken yerlere sefer koymuş zaten,Aksaray-H.limanı metro hattıda var.Buna yakın gelecekte Bağcılar ve uzun vadede Başakşehir hattının ve Yenikapı bağlantılı Taksim-Maslak hattınında kullanılabileceğini hatırlatayım.Tabi Yenikapı iskelesinde İdo ile muhtelif iç ve dış hat seferlerini kullanma imkânınıda unutmayalım.

Anadolu Yakasına otogar senelerdir gündemde ve acilen yapılmalı.Zira,hem Harem İstanbul'a yakışmıyor,hemde otobüslere zaman kaybettiriyor.Çamlıca gişeleri civarında Tem otoyoluna direkt giriş çıkış yapılabilecek otogar yapılmalıdır.Mimari olarak eski mimarimizin modern mimari ile sentezi olmalı bence.
Birde bekleme yapılmayacak sadece yolcu bindirilip-indirilecek cep otogarları olmalı.Avrupa Yakasında Tem üzerinde Bahçeşehir-Avcılar sapağında ;Asya Yakasında Tem üzerinde Kurtköy-Pendik sapağında olmalıdır bu.Yolcu yoğunluğu dikkate alınarak Anadolu tarafının cep otogarı daha büyük yapılmalıdır.
Esenler Otogarına yoğun bir otobüs giriş-çıkışı olduğu halde trafiğe etkisi yokturki,buda artı yönlerinden.

hakan merdivensoy
4 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 00:17
ACILARIN ŞEHRİ !

İstanbul un nüfusu Kayıt altındakilerle 13.5 Milyon gözüküyor ! Kayıt altında olmayanlar la birlikte 25 Milyon fakat ! Şehrin yarısı 10 sene sonra boşalacak ! Herkez Diğer gelişen şehirlere geri dönecek !
Yeni Göç yerleri Bursa,Balıkesir,Çanakkale,İzmir,Antalya,Aydın,Mersin,Ankara,Kocaeli,Sakarya gibi yerler olacak ! Herkez İstanbul un aslında o kadar çok iyi bir yer olmadığını anlicak! ki şu anlamda çoğu kişi İstanbul a İş çok diye geliyor ama aslında tam tersi ,Buraya gelenlerin çoğu köylerinde kazandığı paranın yarısını bile alamıyor hatta çoğu işsiz dışarıda aç dolaşıyor ! Bütün bu gelişmelere rağmen hala neden geliyorlar anlamıyorum ! Yeter artık şehrin kapasitesi doldu artık yer yok şehirde ! Her hard disk dolduğunda yer açmak için bağzı dosyalar siliniyorsa , İleride de bu şehrin yarısının boşalması gerekecek ! Arkadaşlar Acı gerçek şu ki İstanbul da artık İş yok ! Artık buraları resimlerde , Film lerde göründüğü gibi değil ! herşey çok değişti nefes alacak yer yok !demem o ki köylerinize geri dönün burdan size iş çıkmaz artık ! İstanbul a gelen bir kişi ailesini doyuramaz ! bu bir gerçek ! 2000 TL geliriniz varsa sorun olmaz ama burdaki insanların hepsinin borçları var ! Borçsuz insan yok ! İcra Dosyalarına yer bulamıyorlar ! Gerisiniz siz düşünün ! bide otogarı genişletirsek insanlar daha çok umutlanacak ! Bırakalımda bir süre böyle kalsın ! Herşey düzene girsin ondan sonra zaten üstesinden gelirler !

İSMAİL ÇELİK

4 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 09:26

Alıntı:
bide otogarı genişletirsek insanlar daha çok umutlanacak

Ne saçma bir cümle otogar iyileştirildimi göçmü edecek insanlar.

MUSTAFA VURKAN

4 yıl önce - Cum 21 May 2010, 14:12

ESENLER OTOGARI SİLİVRİYE TAŞINIYOMUŞ BİLGİSİ OLAN VARMI BÖYLE DUYUMLAR ALMIŞTIM ÖNCEDEN AMA EMİN DEĞİLİM OTOGAR DAR GELİYOMUŞ

(+)

İSMAİL ÇELİK

4 yıl önce - Cum 21 May 2010, 15:30

Resmi bir izah yok bu konuda ama mantıklı değil hal deseniz anlarım(ODA HADIMKÖY'E GİDECEK) otogar taşınmaz oraya.

Otogar yeter aslında adam gibi kullanırsan.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM