Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Alp
14 yıl önce - Cum 14 Ksm 2003, 06:30

Mısırdan palmiye getirip koyacaklarına piramit getirsinler de görelim... iğrenç oldu biliyorum ama bunu demek için girmemiştim konuya... oturduğum yerin yakınlarındaki bir lux siteye bu palmiyelerden almışlar sordum fiyatını onlarda israilden getirtmişler 14 tanesine verdikleri para herşey gümrük bahçıvanı (gelene kadar ki) 19.000 dolar ödemişler.aslında güzel olacaksa çok tuzlu değilmiş

Cihangir
14 yıl önce - Cum 14 Ksm 2003, 07:20

Guney Florida da surekli olarak yetismis palmiyeler dikiliyor. Aslinda fiyatlari okadar da fazla degil. Eger duz kaliforniya veya florida palmiyesi dikmek istiyorsan 10 m lik olanlarinin fiyatlari $500 civarinda. Yok eger kral palmiyesi falan diyosan $1500 lere kadar cikiyor. Bana hurma agaci icin $1000 biraz fazla geldi. Burada hurmalar $750 civarinda...evet 1 sene garantili. En guzel palmiye cinsi kral palmiyesi. Cok asil bir goruntusu var. Bu siteden belki bir yetkili duyar diye soyleyeyim. Akdenizin kuytu sahillerinde kral ve kralice palmiyeleri rahatlikla yetisebilir....hafif dona dayanikli agaclar...ama Turkiyede daha kesfeden olmadi. Illa da hurma veya dz palmiye cinslerine takilmamiz gerekmiyor...tropikal cinslerin bazilari da soguga dayanikli. Burada Floridaya has bi palmiye cinsi var...tropik olmasina ragmen kar alan guney carolinada bile yetisiyo.

Cihangir
14 yıl önce - Cum 14 Ksm 2003, 07:26

bir de ucgen palmiye var....tropik ama o da dona cok dayanikli. Carolinada buyumus agac olarak gormustum bi benzin istasyonunda. Onemli olan tum palmiye turlerinin iliman sahillerde denenip yetisebileceklerinin Turkiyeye kazandirilmasi.

Bisi geldi aklima...yillar once Turkiyede ananas yetistiriciligi denenmis....keriz yetkililer Ankarada ananas yetistirmeye kalkmislar....tabi dogal olarak olmamis. Halbuki ananas akdeniz bolgesinde yetisiyo rahatlikla...inanmazsaniz kendiniz deneyin...ben Malezyali mektup arkadasima sormustum belki bi 10 sene once. Dedi bana ananasin tepe kismini biraz meyvesiyle kesip dik topraga...bende almistim bi ananas kafasini kesip saksiya oturtmustum. Once kurumaya basladi...sinekler falan usustu...sonra baktim yeni yeni yapraklar veriyo...sonralari saksi kucuk gelince bahceye diktim...once biraz sarardi gunesten...sonra daha sert yapraklar vererek buyumeye basladi. 2 sene sonra mi ne kocaman meyva vermisti....sonra ana bitki kurudu ve cevresinden birsuru kucuk yavrulari cikmaya basladi...senelerce ananas yiyoduk bahcemizden....simdileri ne oldu bilmiyorum....2,5 sene oldu eve gitmeyeli.....

Halil
14 yıl önce - Cum 14 Ksm 2003, 14:06

Iyi guzelde arkadaslar,,bu palmiyelerden Antalya aksu civarinda zaten yetistiriliyor..Civardaki otellerin palmiyeleri nerden geliyor saniyorsunuz..
Aksu cayinin uzerindeki kopruyu gecince,solda yuzlerce agac gorebilirsiniz.. burda yetistirilip satiliyor..daha boyle bir suru yer var..
benim de hosuma gider palmiyeli yollar,, ama misirdan almaya gerek yok..
yerlisi varken,niye ithalata para harciyalim..Zaten aldi basini gitti ithalat,,olan yerli ureticiye oluyor,,onlari olduruyoruz..
Yurt disindan, kurdan, pipet ithal edenler bile var..oha diyorum artik..

tugrul timuçin
11 yıl önce - Çrş 31 May 2006, 14:16

selam.mısırdan getilen hurmaların tamamıkırmızı örümçek denen virüslü hastalıklı bitkiler.zaten mısırda ülkesinden cıkarmak istiyor.AB ülkelerine girişi yasak.tarım bakanlıgı daha yeniuyandı.yasakladı.mersin ve adana ülkemizin palmiye deposudur.batıdaki birçok ötellere buralardan gitti.

zihni usta
11 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2006, 00:01

her şey bir yana palmiyelerin izmire  gelişi enteresandı.
urlada bulunan uzbaş tarım aş tarafından getirildi çoğu. ama gemiden inince dikileceği yerlere  gideceğine hepsi urla kuşçular köyüne tırlar üstünde girip uzbaş fiktif antreposuna
giriş cıkış yaptılar. urla trafiği zorlandı . limanda işlem olamazmıydı .bence olurdu..

Nusret Bey

11 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2006, 01:11

Arkadaşlar, bu sözü edilen palmiyeler yerlerine dikildimi. İnsan merak ediyor.İzmir'e de yakışır hani. Maliyeti hesap kitap edilmiştir.

Birde bilen arkadaşlar beni aydınlatabilir mi? Bu palmiyelerin kaç çeşidi var. Akdeniz ve Ege bölgesi gezilerimde genelde sahil kent ve beldelerde gördüğüm palmiyelerin bir kısmı kabuklu gövde, birkısmı  düz kabuksuz gövde ve diğerine nazaran daha uzun. Kabuklu olan biraz hurma ağacına benziyor. Kapadokya'da bu ağaçlar saksıda bile yetişmiyor. Saygılarımla.

Ayhan
11 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2006, 09:35

2 - 2,5 yıldır bu palmiyeler dikili. Tanesinin 500 YTL'ye mal olduğunu duymuştum.
http://wowturkey.com/t.php?p=/tr43/MehmetYasa35_g ...lyali1.jpg

ŞENOLA
11 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2006, 11:55

Arkadaşlar ben izmirli değilim ama devamlı gelip gidiyorum ve ben bir yabancı olarak geniş yolları ve palmiye ağaçları aklımda kalmıyor.Mesala konak tan alsancağa uzanan o güzel yeşil alan,denizin güzelliği zeytin ve zeytin yağı nın sadeliği vs. gibi özellikler aklımda kalıyor.Adana ya gelenleriniz varsa bilir bulvarlarda caddelerde turinçgiller dikilidir ama birde senlerdir dikili olan ve büyüyen palmiyeler vardır çok fazla masrafa gerek olmadan büyürler,yani neden acaba kendi bünyemizde yetiştirmeye çalışmıyoruz diye düşünmeliyiz bence.Bence estetik ve kalıcı olması gerekiyorsa palmiye şart değil çünkü benim aklımda izmir palmiyesizde yer yapmış durumda.

seckinS.
11 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2006, 13:57

sahillerimiz nasıl olur bilemiyorum ama o palmiyelerin bir tanesi bile dünyanın parası.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet