Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ebru K.Türk
14 yıl önce - Cum 29 Eyl 2006, 11:29
Basın Müzesi Kuruluyor


Küçük Bab-ı Âli olarak anılan Bursa gazetecilik yaşamının geçmişi ve günümüze kadar geçirdiği evreleri tanıtmak için bir basın müzesi kurulması kararlaştırıldı.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nin (BGC) Ataevler'deki Kültür Merkezi'nde baskı ve fotoğraf makinaları ile gazetecilerin kullandığı eşyaların sergileneceği müze yapılıyor.

BGC Başkanı Nuri Kolaylı, basın sektörünün Bursa'da her yönüyle gelişmesinin böyle bir müzeyi daha önemli hale getirdiğini belirtti. Kolaylı, "Biz mesleğimizde teknolojik yeniliklerle birlikte çok hızlı değişimleri yaşıyoruz. 30 yıl önce telefon bağlatıp haber yazdırmaya uğraşan bir muhabir, bugün artık dijital hale gelen fotoğraf ve transfer sistemi ile sokaktan dizüstü bilgisayarı ile merkezine haber yollayabiliyor. Bu teknolojik değişimle birlikte tarihte kalan, bize geçmişteki heyecanları hatırlatan cihazlarımızı da sergilemeyi düşündük. Bu çerçevede Anadolu'daki gazetelerden de, kullandıkları çok eski sistemleri muhafaza ediyorlar ise, Bursa Basın Müzesine destek olmalarını istiyoruz. Taş baskıdan, enter type, eski fotoğraf makinalarına kadar Türkiye'deki basın sektörünün kullandığı çok değişik sistemleri müzemizde sergilemeyi planlıyoruz" dedi.

PROJE HAZIR
İç mimari çizimleri yapılan müzede, büyük panolarda sistemleri anlatan grafiklere de yer verilecek. Müzenin 2007 başında ziyarete açılması planlanıyor.
Bursa Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi'ne ellerindeki eserleri ile destek olmak isteyenler BGC Genel Sekreteri Sinan Tunç ile irtibata geçebilirler.


SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Cum 29 Eyl 2006, 11:59

Bursa'nın İstanbul'dan sonra Türkiye'nin en güçlü medyasına sahip olduğu düşünülürse,bunun tarihi sürecini görmek faydalı olur.Basın ve Kültür Sarayı henüz proje aşamasındayken üzerinde durulmuştu,gerçekleştiğini görmek mutluluk veriyor.

Zeki Varış

14 yıl önce - Cum 29 Eyl 2006, 12:00

Haberden anlaşıldığı kadarıyla,Bursa'da Gazeteciliğin geçirdiği evreler'in sergilenmesi amaçlanmış bu müzede.Bence bu yeterli değil.Kütüphane şeklinde dizayn edilecek ayrı bir bölüm'de Arşiv olmalı.Öncelikle,son bir yıl öncesine kadar yayınlanan tüm yerel gazeteler,gazete eğer günlük ise 30'arlı,haftalık ise 52'li olarak ciltlenmiş şekilde araştırmacıların istifadesine sunulabilir.Sonrasında bu arşiv Ulusal yayın organlarının eski nüshaları ile zenginleştirilebilinir.İstanbul'daki uygulama böyle.Diğer bir yöntemde;orjinal sayıların sadece sergi amaçlı kullanılıp,bunlardan dijital ortama aktarılan bilgilerin,bilgisayarlar aracılığıyla ziyaretçilerin istifadesine sunulması olabilir.ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet