Ana Sayfa  Konya İplikci Camii
Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki
cevap yaz Ana Sayfa -> KONYA
ahmet seven
Prş 28 Eyl 2006, 23:10   İplikci Camii

Cami tarihde iplikçiler çarşısında bulunduğu için evvelce İPLİKCİLER CAMİİ sonra kısaca İPLİKCİ CAMİİ  adı ile anılmıştır.  

 Cami ALAEDDİN’in doğusunda Kürkçü hahallesinde ’nde Cumhuriyet alanında Hükümet konağına giderken caddenin sağındadır. Mabet yeni cadde açılırken çukurda kalmıştır. Eskiden mabedin önünde mesciler içine giden şimdiki kapısının seviyesinde bir yol varmış. Buradan geçenlerin gözleri tamamen tuğla ile yapılan bu binanın üstünde düğümlenir. Kapısı kuzeye açılan binanın içten içe eni 37.90, derinliği batıda 20.60,  doğuda 20.15 metredir. Kuzeyine birisi kapısının üstünde olmak üzere yedi, kıblesine dört,  doğu ve batısına iki’şer pencere açılır. Kıblesine ve kuzeyine 6’şar pencere vardır. Caddeden mabedin avlısına 10 basamaklı taş merdivenle inilir.

  Kitabesinde  tamir ve tecdid esnasında KONYA’ya hükmeden hükümdarın adı anılmamıştır. O vakit Konya ve havalisi selçuk saltanatının çökmesinden doğan bir perişanlık ve kararszlık içinde bulunduğu için olacak ki Ebubekir  dua edecek ve kitabesini adıyla söyleyecek bir hükümdar ve sultan  bulamadığından mutade aykırı hareket etmiştir.
 Kitabeye göre mabed 733 yıl Recep ayı ortalarında SAMORACI şöhretini taşıyan Mesud zade  Hacı Ebü-bekir  tarafından genişletilmek suretiyle tamir ve tecdid edilmiştir.
  Kitabesi caminin geçirdiği safhaları çok güzel ifad etmektedir. Cami hem tamir edilmiş, hem yenilenmiş, hemde genişletilmiştir.

İplikci cami sinde en az dört devrin mimari hususiyetlerini, inşa malzemelerini buluyoruz.
 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)

Yakın tarih bilgilerinde ise 1947 yılında iplikci camii onarılmış ve 1953 yılında arkooloji müzesi haline getirilmiştir. 1960 yılında ise boşaltılarak cami olarak ibadete açılmıştır.


(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) mesajı beğendiniz mi?: +9
dilekgsliCum 29 Eyl 2006, 18:29   selammmmmmmmmm

[başlıkla alakası olmayan başka siteye ait link silindi. - ebruturhan - Pzr 01 Ekm 2006, 16:03 ]

 mesajı beğendiniz mi?: -1
nebi
Pzr 01 Ekm 2006, 15:18  

bir kaç sene evvel bildiğim kadariyla bu caminin diş restorasyonu yapiliyordu...içide restore mi edildi yoksa böyle miydi?

 mesajı beğendiniz mi?
rakipbomPzr 01 Ekm 2006, 15:40  

Konyalı olmama rağmen burası bir türlü nasip olmadı
busefer gidişim de görücem merak ettim


 mesajı beğendiniz mi?
MahmutPzr 01 Ekm 2006, 15:49  

Eğer yanılmıyorsam o bölgeye bir kapalı otopark inşa edilirken camiinin dış cephesinde çatlaklıklar ortaya çıkmıştı. O  zaman  dış restorasyonu yapılımıştı .
İç restorasyon dan haberim yok


 mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: