Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Otogarı - AŞTİ hakkında fikirler ve çözüm önerileri [ANK ]
« önceki   1234 ... 686970   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 3
Ahmet Gürkan
14 yıl önce - Pts 14 Ksm 2005, 00:10

AŞTİ için Türkiye'nin en güzel otogarı diyemem ama Türkiye'nin en kullanışlı otogarı diyebilirim. çünkü şehrin merkezinden (kızılay ve ulus) direkt metro hattı bağlı, ikincisi şehir dışından geldiğinizde otobandan hoooop diye otogara dalıyorsunuz, hiç sıkıntı çekmeden, şehir trafiğine karışmadan otogara giriyorsunuz. İstanbul ve İzmir otogarları AŞTİ ile boy ölçüşemez. İstanbul otogarı labirent gibi, İzmir otogarı şehrin çok ücra bir köşesinde gecekondular içerisinde.  Ama AŞTİ'nin suyu ısındı, yetersiz hale geldi. 2025 Ankara Ulaşım Planında Doğukent'te Otoban'a yakın bir yere Doğu Terminali inşa edilmesi planlanıyor, sanırım 2010 yılından sonra inşa ederler. Aşti'nin en büyük eksiği ilçe terminalinin bulunmaması. Etlik'teki ilçe terminali ile Aşti'yi birleştirselerdi çok daha iyi olacaktı.

yasin boynuegri
14 yıl önce - Pts 14 Ksm 2005, 01:21

selam

Aşti nin taşınması gerektiği fikrine kesinlikle katılıyorum. Zaten Batıkent hipodrom yakınlarına yeni terminalin yapılacağını biliyorum. Ama 2008 e kadar yapılmayacağı kesin. Belediyenin böyle bir projesi bu dönem için yok. Aslında şu an aştinin bulunduğu yer çok yönlü kullanıma elverişli, çok merkezi bir alan. Hatta Söğütözü' nün Ankara' nın gelecek on yıl içerisinde en büyük MİA sı olacağı kesin. Nasıl ki cumhuriyetin ilk yıllarında yegane MİA (merkezi iş alanı) Ulus' du ve sonra bu özelliğini Kızılay' a devretti, işte Söğütözü de şu an sancağı Kızılay' dan devralacak yatrımlarla gelişiyor. Aşti bu kadar şehrin merkezinde olmasına karşın ilk planlandığı halinden bile daha verimli işliyo. Çevre yolu planlamaları konusunda yüksek standartlara sahip Ankara da, bulunduğu konumdan ötürü Türkiye2 nin oran olarak en yoğun kullanılan karayolu terminaline üstelik şehrin en stratejik bölgesinde olmasına karşın şehir içi ulaşım hatlarına dahil olmadan günde binlerce otobüs girip çıkmakta. Türkiye de bu kadar stratejik bir bölgede kamusal kullanıma açık aşti gibi bir işletmenin olması gerçekten ilginç. Bir benzeri şu meşhur Dubai Towers ın yapılacağı Leventteki belediye terminaliydi ve orası artık özel sermayenin elinde. Sonuçta belediyenin bu rant kokan bölgeyi elinden çıkarmaya çalıştığını duymuştum. Zaten Ankara' da şehirleşmeyi bugüne kadar, bilime inat çoğunlukla rant çevreleri yönlendirmedi mi? Allahdan Ankara bilim ve rant çevrelerini karşı karşıya getirecek nitelikte coğrafyaya sahip değil. Yani Ankara' nın 1. derecede batıya yani Eskişehir ve Istanbul yollarına paralel gelişeceği bütün çevrelerce kabul görüyo ve öğle de olmakta.

İşte Aşti bundan önceki Ankara' yla bundan sonraki Ankara' yı birbirine bağlayan bir bölgenin en stratejik noktasında. Belediye de yeni metro hatlarını planlarken Söğütözü' nü merkez olarak kabul etmiş ve orta vadede güneye verilmesi planlanan metro hattıyla birlikte üç hattı Söğütözü metro istasyonunda toplamıştır.

Bugünkü mevcut kullanımı dengeliyormuş gibi gözükse de Aşti önümüzdeki birkaç yıl içerisinde kapasiteyi karşılayamayacaktır. Benim düşüncem zaten gerekli olacak yeni terminalin metro hattıyla birleştirilmek koşuluyla Batıkent' e yapılması yönünde. Bu şekilde Söğütözü nün de tam manasıyle önü açılmış olacak ve 7-8 seneye kadar bölgede hızla gelişen üç teknokentin de canlılık katacağı merkez yüksek katma değerli işyerlerinin çoğalacağı bir bölgeye dönüşecektir.

irfan x
14 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 02:51

Sevgili Ahmet Gürkan, bir Ankaralı olarak aştiyi eleştirmişsin, saygı duyarım ama yat kalk dua et böyle bir otogarınmız var Ankara'da diye. Bilmiyorum Türkiye'nin en iyi otogarı burası değise neresidir. Daha iyi dekorasyonu olabilirdi tabi, ama bence Bizim İstanbul'daki ucubenin yanında bu Aşti havalimanı gibi duruyor...

Ayhan
14 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 03:02

Katılıyorum AŞTİ otogarı İstanbuldakinden çok çok iyi durumda. Zaten İzmir'i söylemiyorum. Onu otogardan saymıyorum. Büyüklük olarak değil de çevre düzenlemesi ve estetik açıdan bakarsak Balıkesir otogarı daha güzel bence.

irfan x
14 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 03:20

Balıkesir'de yani bir terminal mi açtılar, altı yıl önce oradaydım, kötü bir termianldi.Tabi altı yıl uzun zaman sayılır, belki yenilemişlerdir...

Ayhan
14 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 03:51

evet eylül ayında gördüm ve çok hoşuma gitti gerek dış çevre düzenlemesi gerekse otogarın içi süperdi.

Fotoğraflar için:
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=99664#99664  

Mustafa Noyan

14 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 16:30
Balıkesir Terminali

Alıntı:
Balıkesir'de yani bir terminal mi açtılar, altı yıl önce oradaydım, kötü bir terminaldi.Tabi altı yıl uzun zaman sayılır, belki yenilemişlerdir

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=7541

http://wowturkey.com/t.php?p=/tr33/istanbulwithme ...ec25_1.jpg

http://wowturkey.com/t.php?p=/tr33/istanbulwithme ...ec25_3.jpg

http://wowturkey.com/t.php?p=/tr33/istanbulwithme ...ec25_4.jpg

serkancirak
14 yıl önce - Cmt 21 Oca 2006, 16:28
BAYRAM TATİLİ DÖNÜŞÜ...

-BAYRAM TATİLİ DÖNÜŞÜ...

-TATİLİN SON GÜNÜNDE AŞTİ'DEN YAKLAŞIK 200
  BİN KİŞİNİN GİRİŞ-ÇIKIŞ YAPTIĞI KAYDEDİLDİ

-28 TREN SEFERİ GERÇEKLEŞTİRİLEN ANKARA GARI'NA
  YAKLAŞIK 13 BİN YOLCUNUN GİRİŞ-ÇIKIŞ YAPTIĞI
  BİLDİRİLDİ

Kurban Bayramı tatilinin sona ermesiyle birlikte dönüş yoğunluğunun yaşandığı Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde (AŞTİ) yaklaşık 200 bin kişinin giriş-çıkış yaptığı bildirildi.
  AŞTİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, bayram tatilinin son gününde AŞTİ'deki yoğunluk da arttı. Günde 100-150 bin arasında kişinin otobüslerle başka illere seyahat ettiği AŞTİ'de songün yaklaşık 200 bin vatandaşın giriş-çıkış yaptığı bildirildi.
  Otobüs terminaline normal günlerde binin üzerinde otobüs girişinin
olduğunu belirten yetkililer, otobüs firmalarının vatandaşların
taleplerini karşılamak için ek seferler düzenlediklerini, ek seferlerle birlikte otobüs sayısının 2 bini aştığını kaydettiler.
  Yoğunluk nedeniyle gerekli önlemlerin önceden planlanarak alındığını ifade eden yetkililer, AŞTİ'de güvenlik önlemlerinin de arttırıldığını söylediler.
  Güvenlik görevlilerinin, giriş ve çıkış denetimlerinin yanı sıra AŞTİ içerisinde de devriye gezerek, olası asayiş olaylarını engellemek için görev yaptıkları belirtildi.
  Öte yandan tatil dönüşü nedeniyle Ankara Garı'nda da yolcu
yoğunluğu yaşandı.
  Bayramın son günü 28 tren seferi gerçekleştirilen Ankara Garı'na
yaklaşık 13 bin yolcunun giriş-çıkış yaptığı bildirildi.

mim.erdem
14 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 00:58
aşti

önce merabalar
sonra aştinin gelem yolcu ile giden ylcu arasımda kopuklıuk var
gelen yolcu boş duruken giden yolcu kalabalığı yoğun gümlerde kaldırmıyor.

Rehayurt
14 yıl önce - Sal 28 Şub 2006, 18:00

Aşti otogarına 2000 model altı otobüsler girebiliyormu acaba.Bu konuda bilgisi olan varsa cavaplarsa sevinirim.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 686970   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet