Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Otogarı - AŞTİ hakkında fikirler ve çözüm önerileri [ANK ]
« önceki   123 ... 686970   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 2
gorkem tatar
15 yıl önce - Cmt 21 May 2005, 08:10

hani derler ya bir resim bin soze deger diye ..sevtap bu resim milyon soze bedel olmus eline saglik

Kazandibi
15 yıl önce - Sal 21 Hzr 2005, 23:36

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=122302#122302

serkancirak
15 yıl önce - Cum 08 Tem 2005, 18:12

A.Ş.T.İ

A.Ş.T.İ Tanıtım

Türkiye'nin İdari merkezinin Ankara olması ve coğrafi olarak da ülkemizin ortasında kalması nedeniyle İlimiz çok önemli bir kavşak noktası konumundadır. Merkezi İdare ile görüşmek isteyen vatandaşlarımız, Ülkemizin dört bir yanından İlimize gelmektedirler. Diğer taraftan doğu illerimizden batıya, batı illerimizden doğuya ve güneyden kuzeye, kuzeyden güneye yolculuk edecek vatandaşlarımız Ankara'ya dolaysı ile Ankara Terminaline uğramak zorunluluğu ile karşı karşıyadır. Bu durum karşısında yolcu taşımacılığının çok büyük bir ekseriyetinin kara yolları ile yapıldığı Ülkemizde Ankara için modern, geniş ferah ve artan taleplerle ihtiyaçlara cevap verebilecek bir terminal binasının inşa edilesi kaçınılmaz zorunluluktu.

Mülkiyeti Ankara Büyükşehir Belediyesine ait olan Ankara Şehirler Arası Terminal İşletmesinin temeli 1987 yılında atılmıştır. İşletme binasının ihtiyaçlara en uygun şekilde cevap verebilmesini sağlayabilmek amacı ile Belediyemiz tarafından proje yarışması düzenlenmiştir. Yarışmayı Yüksek Mimar Davran EKŞİNAT tarafından çizimleri yapılan proje kazanmış ve uygulama sahasına konulmuştur. İnşa çalışmaları Ceylan İnşaat firması tarafından yürütülen işletme 31 Mart 1995 tarihinde faaliyete geçirilmiştir.

İşletme 541.241 metre kare arazi üzerinde 228.520 metre kare alan üzerine inşa edilmiştir.

Kapalı alan : 128.520 metre kare
Açık alan : 100.000 metre kare
Peyzaj alanı : 414.241 metre kare

İşletme içerisinde Ankara'ya gelen yolcular ile Ankara'dan giden yolcuların karşı karşıya getirilmeden tahliye edilmesinin önemli olması nedeni ile gelen yolcuların alt katta indirilmesi giden yolcuların ise üst kattan otobüslere alınması önemli bir avantaj sağlamaktadır. Özellikle tatil günleri, bayramlar ve asker sevkıyatlarının olduğu günlerde yaşanılan yoğunluk nazara alındığında bu uygulama; yolcular için, İşletme içerisindeki otobüs trafiği için ve genel idari hizmetlerin daha sağlıklı yürütülebilmesi için büyük kolaylıklar sağlamıştır.

İşletmemizden yararlanan yolcuların sayısı mesai günlerinde yaklaşık yüzeli bin kişiye ulaşmaktadır. Bayram ve resmi tatillere rastlayan günlerde yolcu trafiğimiz katlanarak artmakta beş yüz binli rakamlara kadar ulaşmaktadır. Diğer taraftan İşletme içerisinde faaliyet gösteren ticari kuruluşlarda görev yapmakta olan insanlardan müteşekkil yaklaşık beş bin civarında yerleşik nüfus mevcuttur. Yoğun günlerde günlük ortalama iki bin civarında otobüs yolcu getirmekte ve yolcu alarak çıkış yapmaktadır. Şehrimizin muhtelif semtleri ile AŞTİ arasında ulaşımı sağlayan servis araçları, hususi oto ve ticari taksilerin rakamı ise günlük üç bin ila beş bin arasında seyretmektedir.

Bütün bu yoğunluk nazara alındığında güvenlik hizmetleri, idari hizmetler otomasyon hizmetleri ve temizlik hizmetleri büyük önem arz etmektedir.

AŞTİ' de güvenlik; iki yüz personelden oluşturulan Güvenlik Müdürlüğü ve AŞTİ Polis Karakolu marifetiyle yedi gün yirmi dört saat esasına göre hizmet yürütülerek sağlanmaktadır. Personel çalışmasına ilave olarak kapı detektörleri ile giriş kapılarında arama ve tarama çalışmaları yürütülmektedir. İşletme de oluşturulan görüntüleme sistemi marifetiyle seksen kameradan müteşekkil sistemle kapalı ve açık alanların tamamında kontrol ve denetimler sürdürülmektedir.

Otomasyon birimi diğer merkezlerden hareketle AŞTİ' ye ulaşan otobüslerin giriş bilgilerini alarak gelen yolcu katında bulunan bil board ekranı ve küçük monitörler vasıtası ile yolcu bekleyen vatandaşlarımızın istifadesine sunmaktadır. Aynı şekilde Ankara dan hareketle diğer illere gidecek olan otobüslerin bilgileri önceden hazırlanarak giden yolcu katında bulunan bil board ekranı ve küçük monitörler vasıtası ile ilan edilmektedir. Böylece gerek yolcu bekleyen vatandaşlarımız ve gerekse yolculuğa çıkacak vatandaşlarımız için önemli ölçüde kolaylıklar sağlanmış olmaktadır.

AŞTİ' nin temizliği, bu kadar yoğun trafiğin yaşandığı mekanlarda; sağlık ve görsellik açısından büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla temizlik hizmetleri taşeron firma aracılığı ile günlük yüz altmış personel istihdam edilerek, yedi gün yirmi dört saat esasına göre yürütülmektedir. Temizlik hizmetleri on sekiz adet sert zemin yıkama aracı , iki adet traktör, bir büyük çöp kamyonu ve iki adet çöp toplama kamyonundan oluşan makine parkı kullanılarak insanlar rahatsız edilmeden, çağdaş usuller ile yapılmaktadır.

Yoğun insan trafiğinin yaşandığı işletmede idare ile halkın temasını sağlamak, şikayet ve dilekleri ilk ağızdan alabilmek amaçları ile oluşturulan Halkla İlişkiler Müdürlüğü departmanı; bu görevlerinin yanı sıra bünyesinde oluşturulan danışma birimi marifetiyle yedi gün yirmi dört saat esasına göre her konuda yolcularımızın sorunlarına yardımcı olmaktadır.

Otobüslerinin hareket saatlerini bekleyen yolcularımız ile diğer İllerden hareketle Ankara'ya ulaşan yorgun yolcularımızın dinlenebilmeleri ve hoş vakit geçirebilmelerini sağlamak üzere oluşturulan geniş yeşil alanlar hizmete sunulmuştur. Diğer taraftan beşeri ihtiyaçlar düşünülerek sağlık ocağı, Postane, banka şubesi, kafeterya, lokanta, tuvalet, gibi mekanlarda düzenlenerek hizmete sunulmuştur.

AŞTİ İşletmesinde;
- 80 Adet Bilet Satış Gişesi 211 Firma,142 İşletmeci
- 28 Adet Büfe
- 194 Adet büro
- 30 Adet dükkan
- 8 Adet Tuvalet
- 2 Adet Restoran
- 1 Adet Kafeterya
- 2 Adet Çay Salonu
- 2 Adet Servis İstasyonu
- 1 Adet Akaryakıt İstasyonu
- 2 Adet Emanet İşletmesi
- 3 Adet Otopark
- 20 Adet ATM Yeri
- 1 Adet Taşıma Hizmetleri
- 1 Adet İletişim Hizmeti (Turkcell)
- 1 Adet İletişim Hizmetleri ( Aycell)
- 1 Adet İletişim Hizmetleri (Simko A.Ş.)
- 1 Adet Havaalanı Yer Hizmeti (Havaş)
- 8 Grup Halinde Kontürlü Telefon Hizmetleri
- 1 Adet Çarşı (57 adet Dükkan)
faaliyet göstermektedir.

irfan x
14 yıl önce - Sal 20 Eyl 2005, 21:12

çok düzenli, ufak bir havalimanı gibi. Bizim Istanbul'un ucube Otogar'ına hiç benzemez çok şükür...

Aşağıdaki bölgelerin resimlerini çekecek arkadaş yok mu? Büyük haliyle bu sitede yer almayı hak ediyorlar... Ve de Aşti'deki diğer servis birimlerinin fotoğafları da...

Kemal Kurtuluş
14 yıl önce - Sal 20 Eyl 2005, 21:57

AŞTİ'nin tuvaletleri 5 yıldızlı otel ayarında, tebrikler.

yasemin şahin

14 yıl önce - Pzr 09 Ekm 2005, 00:22

Alıntı:
AŞTİ'nin tuvaletleri 5 yıldızlı otel ayarında, tebrikler.

Sana katılmıyorum. Bırak 5 yıldızı, olması gereken bir umumi tuvalet olsa gene razıyım. Benim tuvaletlerle ilgili en çok kızdığım konu buralara tuvalet kağıdı konmayışı.
Ankara-Bursa arası çok sık yolculuk yaptığım için artık sistemi de öğrendim. Para ödemesi yapılacak yere kötü peçeteler koyuyorlar(genelde de 2 tane). Tuvaletlerin bayanlar bölümüne yönelmeden önce o peçetelerden alıyorsun.
Para almayı biliyorlarda şu tuvaletlere niye tuvalet kağıdı koymuyorlar anlamıyorum.

Suleyman
14 yıl önce - Pzr 09 Ekm 2005, 01:50

yasemin sahin demiş ki:
Sana katılmıyorum. Bırak 5 yıldızı, olması gereken bir umumi tuvalet olsa gene razıyım. Benim tuvaletlerle ilgili en çok kızdığım konu buralara tuvalet kağıdı konmayışı.
Ankara-Bursa arası çok sık yolculuk yaptığım için artık sistemi de öğrendim. Para ödemesi yapılacak yere kötü peçeteler koyuyorlar(genelde de 2 tane). Tuvaletlerin bayanlar bölümüne yönelmeden önce o peçetelerden alıyorsun.
Para almayı biliyorlarda şu tuvaletlere niye tuvalet kağıdı koymuyorlar anlamıyorum.

Bu sorun aslinda Turkiye'de cok genel bir sorun, belki de tuvalet bakimindan sorumlu kisilerin tuvalet kulturu bilgilerinin duzeyi ile ilgilidir. Bir kac kez daha bu forumda benzer sikayetlerden bahsedilmisti farkli basliklarda [hatta Esra bahsetmisti galiba, sehirlerarasi konaklama tesisleri icin, neyse]...

Yapilmasi gereken; ASTI, Ist - Otogar, Metro'lar, Sehirler Arasi Konaklama Tesisleri vs. gibi onemli kurum ve kuruluslarda bu isin bir standardinin olmasi -belki de vardir [?], varsa da uyulmadigi kesin- ve bu islerin ona gore yurumesi, yoksa gercekten ufak gibi gorunen ciddi bir sorun bu.

Tabi bu standardin olusturulmasi veya dogru bir sekilde uygulanmasinin saglanmasi icin de sikayetci olmak, gorulen uygunsuzluklarin kurum ya kurulusun beyaz masasi veya ilgili yerlerine bildirmek yapilmasi en mantikli davranis olacak. Diger durumda islerin duzelecegi pek mumkun gorunmuyor.

ihsanklç
14 yıl önce - Pts 10 Ekm 2005, 11:46

selam astı otogoarınızı gordum bırkac kez anakraya gelıs gıdıslerımd orayı da kullanmıstım hos ama sızlerınde soyledıgı gıbı yetersız kalıyor sanırım.guzellık bakımıdan guzle ancak ıstanbul otogarı kadar buyuk degıl ıstanbul otogarı sanırım turkıyenın en buyugu dısardan bakıldıgında bır gemı seklınde yapılmıs 4 veya 5 katlı bır yer ve alan olarakta baya buyuk sızınkı gıbı ıstanbul otogarının ıcınden metro hattı gecıyor ama son durak degıl oradan baska ılcelere gıdıyor,ayrıca ıstanbulda havalımanınada metro baglantısı var bu otogardan gecen ıkı hattan bırıde havaalanına gıdıyor.istanbulda servısler kaldırılmadı bırcok yerde oldugu gıbı ama buradakı sırketlerın %95-97 sı ankaradakı uygulamayı dogru buluyor ve bunun burada yapılmasınıda ıstıyor bunu nereden bılıyorum bı ara skyturk tv ıcın program hazırlıyordum ıcerıgıde ısatanbul otogarı ve buradakı fırmalardı hemen hemen hepsıyle gorustum adamlar sehır ıcı servıslerın kaldırılmasını ıstemıs ancak sadece 5 fırma buan karsı geldıgı ıcın kaldıralamamıs bu 5 fırmada yonetımın sahıp oldugu fırmalardır.ulusoy ve varan degıl zaten bu ıkı fırma orayı oylesıne kulanıyor oranın yonetımınden cekılıp kendı baslarına kurumsallasmıslar aradakı sorunlar nedenıyle otogar yonetıumınde degıller.ankarada oldugu gıbı buranın yonetımıde beledıye harıcınde kısıler tarafında yapılıyor bedrettın dalanın basakanlıgı zamanında 49 yıllıgına otogar yonetımıne gelırı bırakılmıs ınanılmaz paralar donuyor ve cok az bır para ıstanbul buyuksehır beledıyesıne bırakılyor gerı kalan kendı aralarında buyukluklerıne gore dagıtılıyor herturlu ıslarde yapılıyor cunku emnıyet guclerıde herhangı bır olaya etkı edemıyor sacede goruntu olarak varlar heryerde oldugu gıbı ıstanbul otogarıda tamamen mafyanın elınde yanı tehlıkelı yerler aslında bır olaya karısırsan bunu gorebılrısın ben allaha sukur bı oalya karısmadım ama oradakı arastırmalarım bunu dogruluyor,bu arada otobus fırmaları sehır ıcı servıslerden zarar edıyorlarmıs o nedenle ankaradakı uygulamayı cok buyuk memnunıyetle karsılıyorlar.izmir otogarı ulasım sehır ıcı servısler olmazsa beledıyenın 1 -2 otobusuyle  gerceklesıyor ve baska ulasım yok taksı harıc bursanın ,antalyanın,izmit ve balıkesırın yenı otogarı mımarı olarak modern yapı gorunumunde yapılmıs hem guzeller hemde temzler.istanbul otogarının resımelrını bulursam sıteye eklerım sızlerde bakarsınız ankaranın otogarıyla karsılastırısınız.tuvaletelr heryerde ne yazıkkı aynı yanı hıjyen bakımında yetersız orada kendınız turk aklıyla careler uretmelısınız tuvalete gırmeden once pecete yada bı tuvalet kagıdı bularak gıreceksınız artık ıcerı ıcerde de el yıkaman ıcın allah razı olasun adamlar elyıkama sampuanlarına sanırım %10 oranında sampuan koyuyorlar gerı kalan su.dolayısıyla bırkac kes el yıkamak gerekıyor bırde dısarda verıeln kolonya var ya o da ılgınc tabı yınede nasıl kolonya oldugu bılınmesede sanırım sterılızasyon acısından onuda kullanmak gereklı hıc kullanmadım cunku hep tedbırlı oldugum ıcın onlara ıhtıyac duymadım.neyse bende kendı dusuncelerımı paylasmıs oldum aynı fıkırde olmayabılırsınız elbette ama benım goruslerım bu!!!

yasemin şahin

14 yıl önce - Pts 10 Ekm 2005, 12:54

Alıntı:
ıcerde de el yıkaman ıcın allah razı olasun adamlar elyıkama sampuanlarına sanırım %10 oranında sampuan koyuyorlar gerı kalan su.dolayısıyla bırkac kes el yıkamak gerekıyor

evet bir de bu vardı unutmuşum.

Erdem
14 yıl önce - Çrş 12 Ekm 2005, 10:05

sayfa 2
« önceki   123 ... 686970   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet