Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
burakbecan
12 yıl önce - Çrş 27 Eyl 2006, 15:58
[İST-B1.74] - İstanbul'a Yerli Üretim Arabalı Vapurlar GeliyorYapımı İstanbul tersanelerinde gerçekleştirilecek ve Sirkeci-Harem hattı arasını 8 dakikada gidecek 4 yeni arabalı vapurun tanıtımı, Kabataş İskelesi'nde gerçekleştirildi.

KAYNAK: hürriyet.com.tr

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/alarmnews. ...ID=5158895


Süha
12 yıl önce - Çrş 27 Eyl 2006, 16:13

Bu vapurlar çok güzel duruyor hem daha gelişmiş özelliklere sahip işte bu özellikler:

Yeni Araba Vapurları’nın özellikleri:

• Manevra Sistemi, dünyanın en güvenli manevra sistemlerinden birisi. İstediği açıda ve şekilde gidebilir. (Kendi ekseni etrafında 360 derece dönebilen özel tasarıma sahip)
• Tekne yapısı ve dizaynı son derece ergonomik ve yakıt tasarrufuna uygun olarak hazırlandı.
• Özel tasarım pervaneler, elektrik tahrikli olarak çalışacak. Türkiye’ de ilk defa yapılan bu uygulama, dünyada uygulanabilirliğe sahip. Ayrıca, 4 ana makine bulunacak ve bunlardan herhangi birinin çalışması bile emniyetli seyir ve manevra için yeterli.
• Engelliler için gemiye iniş-biniş kolaylığı ve gemi içine özel yer kaplaması uygulanacak. Ayrıca, duvar uyarı levhaları, görme engelliler için dokunarak algılayacakları şekilde dizayn edilecek. Koridor aralıkları da yine engelli yolcularımız için dizayn edilecek.
• Yolcular için asansör ve kapalı alanlarda klima bulunacak.
• Bebek bakım masası ve evcil havyan barınakları olacak.
• Seyahat esnasında yolcu koltukları dış mekanı rahatlıkla görebilecek.
• Yolcu salonlarının alt katındaki cam kenarlarında, yine görüşü açık yolcu koltukları bulunacak.
• Araçların daha rahat ve hızlı çıkabilecekleri bir giriş sistemi yapılacak.
• Ayrıca; yolcular ve araçlar için gemide ayrı bölümler yapılacak.

Şimdiden hayırlı ugurlu olsun.Umarım topçular -eskihisar hattınıda yenilerler.


Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 27 Eyl 2006, 16:32

Maket görüntüsü de şöyle birşey:

 

 

 

 

Genel görünüm olarak, bazı detaylarda FSM ve RTE'yi andırır çizgileri var. Bazı yerlerde de eski klasik araba vapurlarını... Yine tam simetrik olarak dizayn edilmiş. Yan cepheler camlarla giydirilerek kapatılmış. Rüzgâra karşı koruma amaçlı düşünülmüş. Kapak atma yerleri, yeni sistem ferry-cat'ler gibi... Genel anlamda estetik bir duruşları var...

Akın KURTOĞLUkemalcanhakkı

12 yıl önce - Çrş 27 Eyl 2006, 16:44

arabalı vapurlardan kac tane yapılacagı hakkında bir bilgi varmı?
saatte 12 mil yapacagı yazıyor haberin devamında..


Süha
12 yıl önce - Çrş 27 Eyl 2006, 16:48

İBB sitesinde 2007 yılı sonuna kadar bu hatta 4 modern arabalı vapur daha ilave ediyor. diye yazıyıor.UtkU 86-003
12 yıl önce - Prş 28 Eyl 2006, 02:03

İstanbul'un modernleşmesine büyük katkı sağlayacaktır bence bu güzel araçlar.Aynı zamanda bunları kullanacak yolculara da yani bizlere daha iyi hizmet verecektir.Son yıllarda İstanbul'da ulaşım konusunda büyük gelişmeler var.İstanbul'un en büyük sorunlarından ve çilelerinden biri olan ulaşıma yapılan yatırımlar ulaşım konusuna biraz da olsa meraklı olan birini yani beni çok sevindiriyor.

Şafak Tan

12 yıl önce - Prş 28 Eyl 2006, 10:10
İstanbul'a dört yeni araba vapuru geliyor


*     Yapımı İstanbul tershanelerinde gerçekleştirilecek ve yarım saat süren Sirkeci-Harem hattı arasını 18 dakikada gidecek dört yeni araba vapurunun tanıtımı, Kabataş İskelesi'nde yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 13 ay sonra hizmete girecek araba vapurlarının yapımını bir Türk şirketinin üstlendiğini belirterek, "Bu dört araba vapuruyla yerli üretim için atılan adımın başlangıcını yapıyoruz" dedi.
     Topbaş, kentte denizyoluyla günde 957 bin yolcu taşındığını, göreve geldiklerinden beri deniz ulaşımı kullanım oranının yüzde 300 arttığını vurgulayarak, bunu daha da artırmayı hedeflediklerini söyledi. Topbaş, 2007'de beş deniz otobüsü ve dünyanın en büyük feribotlarından ikisinin de deniz ulaşımına katılacağını ifade etti.
     Topbaş, 13 ay sonra hizmete girecek olan yeni araba vapurlarının toplam 42 milyon YTL'ye mal olduğunu söyledi. Yeni araba vapurlar, 600 yolcu ve 80 araç kapasitesine sahip olacak. 12.5 deniz miline kadar sürat yapabilecek olan vapurlarda, dümene ihtiyaç kalmaksızın seri manevra yapabilen dünyanın en iyi pervane sistemi de bulunacak. Modern dizayn edilecek vapurlarda engelli yolcuların salona girişi için asansör, engelli tuvaleti, sağlık odası ve bebek bakım odası da yer alacak.Basri Engin
12 yıl önce - Prş 28 Eyl 2006, 12:09

Bu arabalı vapurlar dizayn açısından Pendik-Yalova hattında çalışan feribotlara benziyor.

burakbecan
12 yıl önce - Prş 28 Eyl 2006, 12:44

benim bildiğim kadarı ile şuanda 4 tane yapılacak ama sanıyorumki ileriki senelerde artık yeteri kadar üretebileceğiz

Mustafa Noyan

12 yıl önce - Prş 28 Eyl 2006, 15:14

Alıntı:
Yapımı İstanbul tershanelerinde gerçekleştirilecek ve yarım saat süren Sirkeci-Harem hattı arasını 18 dakikada gidecek dört yeni araba vapurunun tanıtımı, Kabataş İskelesi'nde yapıldı.

Sayın başkan da dahil isteyen buyursun, Sirkeci'den Harem'e şimdi kullanılan arabalı vapurlarla bir geçelim, isterseniz 1970 yapımı "Topkapı", hatta tersaneden çıkınca 1965 model "Harem" gemisiyle bu geçişi yapalım ve saat tutalım, bakalım 30 dakikada mı geçiliyor, yoksa taş çatlasa 20 dakikada yanaşıyor mu?sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM