Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Hatay - Payas
1234567   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
İsmail Erdoğan
11 yıl önce - Pts 17 Tem 2006, 14:01
Hatay - Payas


Payas Belediye Plajı(+)
(+)
(+)
(+)
(+)


P a y a s
  Payas bölgesinde yerleşim neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Anadolu’yu Suriye ve Ortadoğu’ya bağlayan en kullanışlı yol güzergahı üzerinde olması sebebiyle tarihin her döneminde Payas bölgesi stratejik bakımdan önemli bir yerleşim bölgesi olmuştur. Payas’ın eski çağlardaki adı Baias'tır. Sonraları Bayyas, Bayas ve son olarak da bu günkü hali olan Payas adını almıştır.
  Zamanın en büyük iki devleti Bizans İmparatoru Heraklius ile İran Kralı 11.Hüsrev zamanında 622'de yapılan büyük savaş Payas'ta olmuştur.
  Daha sonraları  Payas, bu sefer deHaçlı Seferleri yolu üzerinde olması sebebiyle önemini korumuştur. Haçlıların İlk seferlerinde Anadolu’dan Payas üzerinden çıktıkları bilinmektedir.  
  Payas’taki Cin Kule’nin gözetleme amacıyla 13.yy da yapıldığı tahmin edilmektedir.Bölge Kısa bir süre haçlı egemenliğinde kalmıştır.
  Payas Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi ile Bölge Osmanlıların eline geçmiştir. Hac yolu üzerinde olması nedeniyle Osmanlılar Payas’a önem vermişler ve eski kaleyi yerinden sökerek 1567-1571 tarihleri arasında bu günkü kale ve hendeği yapmışlardır.Cami Hamam ve imaret ise 1568-1574 yılları arasında tamamlanmıştır.
  Payas kalesi, kervansarayı ve limanı ile uzun bir dönem önemini korumuştur .
 Osmanlı Devleti tüm doğu seferlerinde Payas limanını lojistik İkmal üssü olarak kullanmıştır. Son olarak 4.Murat ünlü Bağdat seferinde tüm lojistik ikmalini Payas üzerinden yapmıştır .
  Evliya Çelebi  seyahatnamesinde Payas’tan  teferruatlı bir şekilde bahsetmektedir. Buna göre 17.yy da Payas’ın nüfusu 8.000 civarındadır.Yine Evliya Çelebinin anlattıklarından o dönemde de turunç, üzüm ve incir bölgenin en dikkate değer ürünleri arasındadır. Evliya Çelebi yol üstündeki kervansaraylardan en lüzumlusu olarak Payas kervansarayını göstermiştir. Bu da Payas’ın 17.yy'daki önemini göstermek açısından dikkate değerdir.
  1.Dünya savaşı sırasında kısa bir süre Fransız işgaline uğrayan Payas işgalden fazla etkilenmemiştir. Her ne kadar 200 kişilik bir Fransız birliği ve atanmış bir Fransız kaymakamı bulunsa da Bölgedeki çete faaliyetlerinin Payas’ın dağlarında ve özellikle Fındık yaylasında üstlenmesi sonucu işgal hiçbir zaman etkili olmamıştır.                  
  1939 yılında Hatay’ın Anavatana katılımıyla Payas Hatay’a bağlanmıştır.1970 li yıllara kadar bir tarım ve bahçecilik beldesi olan Payas ,İskenderun Demir ve Çelik Fabrikasının kurulmasıyla bir anda büyümüş, 7.000'lerde olan nüfusu 25.000 lere kadar yükselmiştir. O günden   bu yana istikrarlı bir şekilde büyüyen Payas bu gün sanayi ve ticarete dayalı ekonomisi, tarihi ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin en büyük kasabası durumundadır.

KAYNAK:
http://www.payasim.net/modules.php?name=payastarihceİsmail Erdoğan
11 yıl önce - Prş 20 Tem 2006, 10:55(+) 

(+) 

(+) 

(+)
(+)


 


İsmail Erdoğan
11 yıl önce - Pts 24 Tem 2006, 10:42(+) 

(+)
MeteHan!
9 yıl önce - Çrş 06 Ağu 2008, 13:14

PAYAS SAHİL


(+)(+)(+)(+)

PAYAS sırtını amanos dağlarına vermiştir.Fotoğrafta yarık kaya görünüyor


(+)

PAYAS hızla gelişiyor.Sahile yeni inşa edilen limanın denize çakılan kazıkları görünüyor.


(+)


İSDEMİR-İskenderun demir çelik fabrikası:
Bu devasa tesis payas sınırları içerisindedir fakat 30km uzakta olan iskenderun ilçesiyle anılmaktadır,ayrıca payas dörtyol ilçesine bağlı bir belde olduğu halde malesef iskenderun ismiyle anılmaktadır.
Bu fabrikanın bütün kahrını,isini,tozunu,ceremesini PAYAS çekiyor,en azından PAYAS DEMİR ÇELİK FABRİKASI denilebilirdi.


(+)


hakanımx
9 yıl önce - Çrş 06 Ağu 2008, 16:10

Payas çok hoş bir yer fakat Demir Çelik fabrikası yüzünden havadaki kirlilik çok üst seviyelere çıktı. Balkonda bir keyifbile yapamıyoruz. Beyaz bir çarşafı balkona sersen 1 saat içinde siyahlaşıyor. Bu kadar insana iş olanağı ağlaması açısından Demir Çelik iyi birşey fakat çevre önlemlerininde alınması lazım.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler