Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eğitim durumunuz nedir?
123456789   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1

Eğitim durumunuz nedir?
Lise 14.2%  14.2%  [61]
Ön Lisans 13.3%  13.3%  [57]
Lisans 52.8%  52.8%  [227]
Yüksek Lisans 15.3%  15.3%  [66]
Doktora 2.3%  2.3%  [10]
ilkokul 0.7%  0.7%  [3]
Ortaokul 1.4%  1.4%  [6]
Toplam Oy : 430

Burçin.
12 yıl önce - Pts 25 Eyl 2006, 13:11
Eğitim durumunuz nedir?

Artık üniversite mezunu olmak yetersiz kalıyor. Lisansüstü eğitim oldukça önem kazanmış durumda. Yüksek lisans başvurularını görmeniz lazım. Çok fazla başvuru yapılıyor. Mesela geçen sene Marmara Üniv. Yönetim Organizasyon Tezli Yüksek Lisansı’na 30 kişilik kontenjana 200 kişi başvurmuştu. Bu sene daha da artmıştır kesin. Bir de ücretli olan tezsiz yüksek lisanslar var. Bunların dersleri akşam oluyor.

Bugün iki farklı bölüme birden (tezli) kabul edilmiş olmanın sevincini yaşıyorum. Biri Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim, diğeri İşletme’nin alt bilim dalı olan Sayısal Yöntemler. Muhtemelen ilkini tercih edeceğim.

Lisanüstü eğitim (yüksek lisans, doktora) hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum. Özellikle iş veren konumunda olanların görüşlerini; eleman alımında ne kadar etkisi oluyor, ücrete ne kadar etkisi oluyor?  

Bu arada bir eğitim durumu taraması da hiç fena olmaz diye düşündüm.

kaya mermerci
12 yıl önce - Pts 25 Eyl 2006, 13:31

lisans = kuru kuruya öğrenimdir.
lisansüstü = lisans mezununun işe girebilmek için gerekli gördüğüdür.
lisans öğrencisine ülkemizde imkan olsa da pratik yapabilse..uygulamaları görür hatta bölüm bile değiştirebilir.Konusunda uzman olabilir.kendine daha iyi bir yön verebilir.
lisan öğrencisi sadece okula gidip derslerden geçmekle mükellef.yükseklisans da aynı şekilde.
22-23 yaşında lisansı bitir.2 sene yükseklisans askere gitmeden zaten işe giremezsin.
yaş oldu 26-27 .

caner akınocak

12 yıl önce - Pts 25 Eyl 2006, 13:43
çokta gerekli olmadığını düşünüyorum...

henüz mezun (lisans) olan biri olarak kendi bölümüm (makina müh.) ile alakalı konuşmam gerekirse eğer okulda öğretim görevlisi olarak kalma niyetinde olmayan birinin yüksek lisans yapmasını çokta gerekli görmüyorum... çünkü uzmanlaşma zaten meslek içi eğitimle belli bir seviyeye gelecektir... bu şekilde düşünmeme neden olan ve destek olan hocalarımada sonsuz güveniyorum...

kaya

12 yıl önce - Pts 25 Eyl 2006, 13:51

Burçin hayırlı olsun diyim ilk önce

ben güzel sanatlar mezunuyum ve bir araştırmaya girdim yüksek lisansla ilgili, yaptığım araştırmalara göre (kendi bölümümle ilgili güzel sanatlar grafik tasarım) benim bölümle ilgili yüsek lisans yapmak oldukca gereksiz geldi bana çünkü üniversite de aldığım sanat sosyolojisi, sanat tarihi vs. sanat derslerinin aynısını zaten yine yüksek lisans yaparken görecektim zaten akademik kariyer yapmayacağım için yüksek lisans boşa zaman harçamak olurdu ama bir diğer seçenekte yurdışındaki sanat okulları bunlar paralı oluyor gerçi ama sanat derslerinden çok program ağırlıklı temel sanat dersleri görüyorsun ve sanat yönetmenliğine doğru bir eğitim alıyorsun ki bu çok iyi.

yani konuyu bağlamaya çalışırsam yüksek lisans öğrencinin okuduğu bölüme göre değer kazanmakta, halkla ilişkiler, ticaret, antropoloji, tıp vs gibi bölümlerde yüksek lisans önem kazanıyor. Bence

Alper Bozkurt

12 yıl önce - Pts 25 Eyl 2006, 13:56

Yüksek lisans kadar büyük bir vakit kaybı yok. Hiçbir şeye yaramadığı gibi hiçbir şeyde öğrenemeden 2 veya daha fazla yıl çalıyor. Benim bildiğim işe yaradığı tek şey memuriyette  % 0,bilmem kaç daha fazla maaş alınıyor.

Aslında eğitim iyidir güzeldir. Ancak itiraf edeyim şuan beni liseden mezun olduğum yıla götürseler lisans dahi okumazdım. Çok acı ama Türkiye'de üniversite malesef sadece zaman kaybı. Tabi memuriyetten başka bir iş beceremeyecek olan şahsiyetler için şart.

5 yıl mühendislik eğitimi aldıktan sonra yazıklar olsun verdiğim paralara diyorum ve yazıklar olsun harcadığım o 5 seneye. Benden daha fazlasını bilmeyen kendini beğenmiş asistanlar. Egosunu tatmin etmeye çalışan ve hiçbir şekilde eğitmen vasfı bulunmayan proflar,doçlar.

İlk çalışmaya başladığımda 2. sınıfı yeni bitirmiştim. 6 ayda o işyerinde 4 yılda üniversitede öğrendiğimden daha çok şey öğrendim.

Keşke bişeyler öğretselerde okusak ama şu şartlar altında benim diyeceğim.

YÜKSEK LİSANS ÖMRÜ ZİYAN ETMEKTİR.

serkan
12 yıl önce - Pts 25 Eyl 2006, 14:13

Alper'e katılıyorum. Hem adam gibi çalışırken, hem de yüksek lisans+doktora yapmak mümkün mü bu ülkede? Ancak, cebinde paran olacak, kişisel tatmin için eğitimini yükselteceksin. Bu mümkün..

İsmail TAŞLI

12 yıl önce - Pts 25 Eyl 2006, 14:51

Sevgili gençler; Ben çalışırken yüksek lisans ve doktaramı yaptım. Şu anda öğretim üyesi olarak çalışıyorum. Başarılı olmak için tek seçenek değildir ama, istekli olanların motivasyonunu bozmamak gerekir diye düşünüyorum. Hepinize başarı dolu nice yıllar...

coskunorenli

12 yıl önce - Pts 25 Eyl 2006, 14:57

Ben hem yüksek lisans öğrencisiyim, hemde full time olarak mesleğimi icra etmeye çalışıyorum. Bölümümde de bir çok arkadaşı tanıyorum hem okuyup hemde çalışan. Ama yüksek lisans gerekli mi derseniz, geçen seneye geri dönsem gitmezdim yüksek lisans'a...

Alper Bozkurt

12 yıl önce - Pts 25 Eyl 2006, 15:01

Muhabbet hem okuyup hemde çalışırmıya doğru kayıyor. Müdahale etme gereği duydum. Bu apayrı bir mevzu. Bende lisans okurken çalışıyordum. Konumuz yüksek lisans hakkında düşünceleriniz. Aynı anda çalışıp okumak değil.  

erdalax
12 yıl önce - Pts 25 Eyl 2006, 15:08

Yuksek lisansi bitirmeden birakip is hayatina donen biri olarak soyleyebilirim ki, eger akademik kariyer planiniz yoksa mezun olduktan sonra lisans egitimine benzer bir alanda yuksek lisans yapmak zaman kaybidir. Cogunlukla hissedeceginiz universitenin 5. senesini okuyor oldugunuzdur. Tavsiyem,  bir sure is hayati denendikten sonra kariyer planlariniza ortusen bir alanda yapmanizdir. Eger lisansin hemen arkasindan yuksek lisans yapilacaksa da yeni bir alanin denemesi gerektigini dusunuyorum. Ornegin Isletme mezunlari Tarih, Muhendislik mezunlari Edebiyat yuksek lisansi yapabilirler.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET