Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Van kedisi
« önceki   12345   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Guldem
12 yıl önce - Cum 16 Arl 2005, 14:12

Metin Bey,
Ben doktor değilim, ama bu konuda bir bilgi edinmiştim. Söyle ki; eğer hayvan asisizsa ve tüyü insan tarafından yutulursa, tüy mide duvarına (veya herhangi başka bir yere) yapışırsa, yapıştığı yerde bakterilerin üremesine ve de çoğalmasına sebep olabiliyor. Sonuçta da kişiyi hasta edebiliyor.
Ama asisi yapılmış bir hayvanın tüyünden zarar gelmiyor.
Benim küçük kedim hala bebek tüylerini döküyor, dolaştığı her yerde tomarla tüy bırakıyor...

Metehan

12 yıl önce - Cum 20 Oca 2006, 17:59

deniz_levent_
12 yıl önce - Cmt 21 Oca 2006, 05:56

Ayrica,
ogrendigime gore > Van yoresinde, halk tarafindan  kediye ''Pisik'' denir.

Karakan
12 yıl önce - Cmt 21 Oca 2006, 11:53

Van kedisi kesinlikle korunmaya alınmalı. Cinsinin diğer cins kedilerle karışmaşı ve genetik özelliklerinin bozulma ihtimali var.

Tarım Bakanlığınin bu konu hakkında uyguladığı bir plan varmı yokmu bilmiyorum fakat şayet yoksa bu konuyu en kısa zamanda ele almaları lazım.

Selçuk beyin mesajında gördüğüm Van kedisi derneğinin faaliyetlerini bilmiyorum fakat genellikle bu dernekler, cinsin standartlara uygun ve sağlıklı olması, gibi konularda çok yararlı oluyorlar.

Elinde Van kedisi olan vatandaşlarımıza da düşen görev, bu kedileri başka cinslerle karıştırmamaları. Milli kedimizi ancak bu yöntemlerle koruyabiliriz, yoksa karışa karışa bir gün karşımıza çıkacak yaratık hakiki Van kedisi ile ilgisi olmayan bir kedi olacaktır.

levent tezcanlı

12 yıl önce - Cmt 21 Oca 2006, 12:08

kucuk ve buruk bır hatıra;
15-16 yaslarındaydım o zamanlarda bursanın mollaarap semtınde oturuyorduk,çıkmaz bır sokakta.. sokagımızın cıkmaz olması ( ıcınde 12 ev vardı ) yabancı gırmemesı sıkı komsuluk ılıskılerı olusmasına,sankı buyuk bır aıle gıbı olmamıza sebeptı.. hatta sokak kedılerımız bıle bızdendı ..
hal boyleyken gunlerden bır gun mahallemıze kurt kokenlı van'lı bır aıle tasındı yanlarındada kedılerı.. tahmın ettıgınız gıbı saf kan bır van kedısı.. aıle yoksulluktan,ılgısızlıkten ,vs.. bır sure sonra kedıye  bakamaz oldu ve kedıyı sokaga bıraktılar.. kedı dıger sokak kedılerı ıle bırlıkte yasamaya,bızlerın komsular olarak verdıgımız yemek artıklarıyla karnını doyurmaya basladı.. aradan aylar gecıp bır mart donemının ardından ( van kedısı dısıymıs ) dunya uzerınde gorebılecegınız en sırın sokak-van kedısı kırması yavrular ortaya cıktı.. o zamanlar yasım ve aıle durumum elvermedıgı ıcın bu fırsatı degerlendırıp bır tane edınemedım,sonrada tasındım.. gecen gun zıyarete gıttım eskı sokagımı, sımdı eskı sokagımızın kedılerının 7-8 tanesı renklı gozlu ve daha once hıc gormedıgım renk kombınasyonlarına sahıpler..aradan gecen 13 sene bır takım bozulmalar olmus fakat halen bursanın en guzel sokak kedılerıne sahıp mahallesınde uzunca bır donem yasamıs olmanın gururunu yasarım  

Selcuk Aral

12 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 09:29

Sermaye’yi kediye yükledik ! Hahaha...

Sevgili WOW’cular !

Yukarda bu baslik olarak kullandigim deyim aslinda Türkce’mizde parayi bos yere harcayip-tüketmek *sokaga atmak*, iflas etmek anlaminda kullanilirsa da: Muhtemelen *Van’da* pek gecerli olmamasi hatta bilâkis *tamamen tersini* ifade etmesi gerekir. *Bu neden böyle ?* diye soracak olursaniz, müsade ederseniz sizlere izah edeyim.

Van Valiligi tarafindan hazirlanmis *Van Kedisini Tesfik ve Destek Projesi* kapsaminda, nesli tükenmeye yüz tutan Van Kedilerinin sayilarini mümkün oldugu kadar arttirabilmek icin bakimini üstelenen Van’li Ailelere *kedi basina 50 milyon Lira* hatiri sayilir bir tesvik primi verilmektedir.

Esasen Yüzüncü Yil Üniversitesi (otoritesi Avrupa veya USA’da yasayan, bu ise gönül vermis veya kendini adamis zoolog ve yetistiriciler tarafindan kabul ve takdir edilen) Veteriner Fakültesi Van Kedisi Arastirma Merkezi’nde uzun bir zamandan beri, bu konuda, bilimsel ve olumlu calismalar yapilmakta (Türkcesi Van Kedisi koruma altina alinmis) bu irkin diger kedilerle kontrolsüz bir sekilde ciftleserek *melez olmasi* veya kolayca yurt disina cikarilmasi önlenmistir.

Aslinda nasil *sadece Fransa’nin Champagne bölgesinden* yetisen üzümden yapilan saraba Champagner denilirse: Ancak Van’da dogan böyle bir kediye’de Van Kedisi demek gerekir. Lâkin artik her tarafa yayilmis, Van'in nerede oldugunu bilmeyen ama Van Kedisini tek bakista taniyan dünya ülkelerinde bunu yapabilmek malesef mümkün degildir. Esasen bu sadece bizim kedi icin uygulanan (acikcasi kaziklandigimiz) bir sey degildir *yâni bu tip yöreye özel* irk ifade eden tanimlamalar canli varliklar icin gecerli degildir. Mesela *Deutsche Schäferhund = Alman Coban Köpegi= Alman Kurdunda da* vaziyet aynidir.

Buna ragmen Almanya'da dogup-büyüyüp-yetismis bir Coban Köpegi ile digerleri arasinda cok büyük farklar vardir. Hatta bu o kadar barizdir ki: Diger ülkelerdeki köpek egitim ve terbiyesinde ugrasanlar kullanilan *komutlarin* köpege en iyi Almanca olanlarinin etkili oldugu kabul ettiklerinden, mesela (Köpek USA'da olsa bile), kendisi icin orijinal lisani kullanirlar.

Bence Van Valiliginin (nede olsa kedi evde yasayan evcil bir hayvandir),  Yüzüncü Yil Üniversitesi ve Tarim Il Müdürlügüyle üclü isbirligi yaparak, Van Kedi'lerini halka, ahaliye dagitip bakim ve yetistirmelerini saglamakla son derece pratik (buna ragmen tabii ve etkili) bir proje baslatilmistir. Mutlaka bu calismanin neticesinde bu nadide (milli) kedimizin yozlasmasi önlenecek ve Van'a, dolayisiyla Türkiyemize hatta insanlik alemine cok daha fazla *safkan* Van Kedileri kazandirilacaktir. Kendilerini tebrik ederim.

Hoscakalin

YUNUS

12 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 09:52

Van kedisi ve Ankara(Angora) kedisi arasındaki fark ya da benzerlik nedir acaba...?  Birbirlerine oldukça benziyorlar

http://www.onderer.com/animals/ankara_cats1.html

İhya Vural

12 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 10:18
VAN KEDİSİ hk.

Beyaz tüyleri,değişik göz renkleri ile kedi türünün en güzellerinden biri.Son yıllarda neslinin korunması için yapılan çaba ve çalışmalar bizleri sevindiriyor.Öğretmenlik yaptığım yılarda Van kedisi olmasa da kedi besledim.Onların ne kadar sevimli olduklarını bilirim.Hayvanları çok severim ama kedilerin yeri daha başka.İhya VURAL/KAYSERİ.

mustaffa
12 yıl önce - Çrş 09 Ağu 2006, 13:44

van kedileri ... Bazılarının iki gözü de mavi.Bazılarının biri mavi diğeri sarı...

(+)

Selcuk Aral

12 yıl önce - Çrş 13 Eyl 2006, 13:17

Hüzünlü ve boynu bükük bir pussycat

Senede üc gün... *Hahaha...*

Sevgili WOW'cular !

Bülbülün cektigi dilindendir ! Eskilerin cok kulllandigi bu laf'la *güzellik, bolluk, zenginlik, meshur olmak vs.* niteliklerin de bir bedeli oldugu, davulun sesinin uzaktan duyuldugu kadar hos olmadigi ifade edilmek istenmistir.

Sanirim aynen bülbül, kanarya, (hatta esarette *yani kafes icersinde* üremeyen, yurdumuzda en cok raslanan) saka kusu gibi Van Kedilerinin basina gelenler de ayni sebeptendir. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde faaliyet göstermekte olan *Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde* bulunan 60 dişi, 30 erkek kediye yıl boyunca *seks yasağı* uygulanmaktadir.

Bütün bir sene boyunca disi’si (harem’de) erkegi (selamlik’da) yani ayri odalarda yasayan kedilere sadece *kizginlik döneminde* üc (3) gün özel gerdek odalarinda ciftlesmelerine izin verilmektedir. Bunun böyle olmasina sebep kedilerin *kontrollü ciftlesme* ile daha kaliteli *yavrular* dünyaya getirmelerini saglamak.  

Kediler bu dügün sonrasi *üc-gün, üc-gece* süren gerdek müddetince günde ortalama 20x sex yapmakta ve bu sürenin bitmesiyle gelecek sene tekrar bulusmak üzere birbirlerinden ayrilmaktadirlar. Tabiki arzu edilen mutluluga erisemeyen gelin ve damadin ilerdeki senelerde ikinci veya ücüncü bir evlilik yapmasi gayet normal.

Sevgili WOW’cular, sanirim sizlere, hepinizin bildigini tahmin ettigim, Van Kedi’lerinin dügün tarihinin hangi ay’da oldugunu, ayrica yazmama ihtiyac yok. Hahaha...

Hosca ve dostca kalin !

NOT: Bu yazimi okuduktan sonra icinizden bir cok kedinin, yatip-kalkip Allah’a kendisini *Van yerine* Istanbul’da (veya daha baska bir sehirde) dünyaya getirmis olmasindan dolayi *sükrettigini* tahmin ediyorum. Hahaha...

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET