Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

ATATÜRK'ÜN GÜNLÜKLERİ AÇIKLANSIN MI?
EVET 77.0%  77.0%  [104]
HAYIR 23.0%  23.0%  [31]
Toplam Oy : 135

a.onurr
12 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 16:00
Atatürk'ün gizlenen günlükleri açıklansın mı?

Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Ahmet Mumcu, Atatürk’ün Avusturya’da tuttuğu günlüklerin açıklanmasını önerdi.

Bence de açıklansa iyi olur.Atamızın neler düşündüğünü o dönemde gerçekten merak ediyorum.Büyük ihtimallede önderin ileri görüşlü düşünceleri ışık tutar günümüze diye düşünüyorum.

onur-23
12 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 16:05

Bence uygun değil.. Kim olursa olsun bi insanın Günlüğünün açılması Özel hayatına girmektir.. yakışık almaz.. Ben öldükten sonra günlüklerim açılsa rahatsızlık duyardım.. Kemiklerin titremesi denilen olay gerçekleşirdi bende..

Atilla DÜNDAR
12 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 16:46

Atatürk'ün Günlüklerinden bazı notların ve Kitaplarının fotokopilerini çıkarıp tercümeleriyle birlikte, 20 cilt "tıpkı basım" şeklinde yayınlanacağı Anıtkabir Derneği Başkanı Turan Olcaytu tarafından söylenmişti.

Bu projenin bir an önce gerçekleşmesini diliyorum. Çünkü bugün tartışılan bir çok sorunun yanıtı o kitaplarda ve notlarda altı çizili olarak duruyordur.

Atatürk'ün tamamen el yazısı olan notları görmek, o anki düşüncelerini paylaşmak aynı zamanda bizleri bir çok doğrulara da götürecektir.

Bazı el yazısı notlarından örnekler;  Kendi antetli kağıdına Afet İnan'a hitaben yazdığı notlar....(Kaynak Mersin Üniversitesi)

cevat yılmaz
12 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 17:09
atatürkün günlüğü

arkadaşlar tarihimizin karanlık kalan yönleri aydınlanması açısından büyük ATATÜRK'ün günlüğü bence açılmalıdır.

En son cevat yılmaz tarafından Cum 22 Eyl 2006, 18:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

minne
12 yıl önce - Cmt 23 Eyl 2006, 13:58

Atatürk’ün günlüğünden belki bizim için önemli olan tarihimizi aydınlatabilecek kısımları açıklanabilir diye düşünüyorum ama kişisel sayfaları kesinlikle açıklanmamalı.

Günlükte yer alan savaş anılarının açıklanması gençlerimize vatan sevgisini dahada çok aşılayabilir.Bugünlere gelebilmek için kaç canın feda olduğunu , ne şartlarda bugünlere gelebildiğimizi, Türkiye Cumhuriyetinin nasıl kurulduğunu Atatürk’ün kaleminden okursak daha çok ders çıkartabiliriz diye düşünüyorum.

Günlükte yer alan kişisel yazılar gibi, mektuplar gibi kısımlar hiçbir şekilde açıklanmamalı. Bu konuda yaygara çıkarmak isteyenlere gün doğar artık, bir çok yazısı saptırılıp başka yönlere çekilebilir. Özel hayatı kesinlikle gizli kalmalı.

Seçkin_k

12 yıl önce - Cmt 23 Eyl 2006, 14:54

biz hala kişilerin yaptığı işleriyle değil yaşadığı yaşamı sorguluyoruz...

mehmet Aurelio ...
sibel tüzün ...
hülya avşar ...
athena ...

Ülkem insanı atamın
"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." sözünü anladğı zaman günlükleri yayınlansın...

sevil ege
12 yıl önce - Cmt 23 Eyl 2006, 15:01

Bende bir günlüğün açıklanmasının özel hayata müdehale olduğunu düşünüyorum... Bu yüzden sadece bir bölümü yayınlansın.. Özel bölümler maalesef bir takım kitle tarafından yine Atatürk ü zedelemek amaçlı kullanılabilir..

Akınyakup
12 yıl önce - Cmt 23 Eyl 2006, 15:11

Açıklanmasın,Her anı,hatıra,günlük vs.Özel hayata saygıyı ifade eder.Ruhu ebediyete intikal etmiş  Büyük önderinde bir mahremiyeti olduğunu unutmamak gerekir.Özelinin açıklanmasını isteseydi vasiyet ederdi.Biraz saygı.
  Madem birşeyleri açacaksınız açın Osmanlı arşivlerini,tarihi değiştirin.

özlem_deniz
12 yıl önce - Cmt 23 Eyl 2006, 15:14

cevat yılmaz demiş ki ;

'' arkadaşlar tarihimizin karanlık kalan yönleri aydınlanması açısından büyük ATATÜRK'ün günlüğü  
  bence açılmalıdır . ''

Oysa ki , bazılarının işine gelse de  gelmese de , tarihimizin karanlıkta kalan hiçbir yönü yoktur.Gerek NUTUK da , gerekse Kurtuluş Savaşımız'ın kazanılması , Cumhuriyet'in ve cumhuriyet  kurumlarının etkin bir şekilde hayata geçirilmesi safhasında , her türlü yazılı bilgi , belge ve anı,  bilgi sahibi olanlar ve olayların içinde bizzat aktif bir biçimde yer alanlar tarafından kitaplaştırılarak, çoktan yayınlanmış bulunmaktadır.

Dileyen ve ilgilenen herkes, bu kitap ve belgelere rahatlıkla ulaşabilir.

Akınyakup
12 yıl önce - Cmt 23 Eyl 2006, 18:43

Unutmayalım Nutukta  özel hayat anlatılmıyor.Ölmüş kişinin Mahremiyetinin açıklanması söz konusu.Nerde Ata ya saygı.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET